Test internetu LTE

Czasy, kiedy korzystało się z internetu tylko i wyłącznie za pomocą kabla podpiętego do komputera już dawno minęły, ale czy bezprzewodowy mobilny internet faktycznie jest taki dobry? Na pewno jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dostępu do sieci w różnych miejscach swojego pobytu, czyli w domu, w pracy czy też w podróży. Nie jesteśmy ograniczeni do korzystania z sieci tylko tam gdzie jest kabel dostarczający internet, ale właściwie korzystamy z sieci wszędzie tam gdzie jest zasięg sieci komórkowej. To na pewno duży plus – mobilność, brak kabli, brak plątaniny i w zasadzie brak fizycznych ograniczeń.

Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który oferuje obywatelom dostęp do najnowszej technologii, jaką jest LTE (Long Term Evolution), czyli standard bezprzewodowego przesyłania danych następca systemu 3G, rozwijany przez konsorcjum 3GPP. Głównym zadaniem najnowszej technologii jest zwiększenie możliwości telefonii komórkowej poprzez większe prędkości przesyłania danych. Kiedy jeszcze LTE nie funkcjonował internet mobilny oferował maksymalną przepustowość downlink na poziomie 28 Mb/s, ale tylko tam gdzie był zasięg HSPA+ ewentualnie HSPA 14 Mb/s. W praktyce większość ludzi korzystała i nadal korzysta z UMTS, a w tym standardzie prędkości pobierania to maksymalnie 384 kbit/s. Standard LTE oferuje znacznie większe możliwości, bo maksymalna przepustowość w LTE może dochodzić do około 300 Mb/s. W Polsce, jako jeden z nielicznych, a zarazem pierwszy wprowadził LTE Polkomtel i oferuje obecnie prędkości nawet do 150 Mb/s, ale dla większości będzie to oferta internetu mobilnego LTE 100 Mb/s. Jednak czy faktycznie da się wyciągnąć takie prędkości w granicach setki? W praktyce okazuje się, że tak różowo już nie jest. Przeprowadziliśmy test internetu LTE sprawdzając jak działa internet mobilny 4G. Z siecią łączyliśmy się z jednego punktu, który od nadajnika oddalony był o jakieś niecałe 5 km. Siła zasięgu wynosiła około 75% tak, więc z poziomem sygnału nie było problemów.

Nadajnik sieci komórkowej

Nadajnik sieci komórkowej

Jak widać na poniższych zrzutach parametr pobierania danych (dwonload) w naszych testach nie przekraczał 30 Mb/s. Prędkości, które uzyskiwaliśmy pozwalają w komfortowy sposób korzystać z internetu i różnych multimediów udostępnianych na stronach www (filmy, muzyka), tak, więc te prędkości są wystarczające do wygodnego surfowania po internecie, ale nie są to prędkości, które internet LTE oferuje.

Test internetu LTE

Test internetu LTE

Dużym zaskoczeniem jest jednak parametr wysyłania danych od użytkownika (upload) nie tylko w naszych testach jest on niski, ale też w testach, które przeprowadzili inni testerzy, a którzy to swoje wyniki udostępniają w sieci. Parametr, z którego można być zadowolonym to ping, czyli czas opóźnienia na łączu mierzony w ms. Nie jest on wysoki, a więc na pewno zadowoli graczy sieciowych, dla których ważne jest, aby nie było opóźnień.

Jednak najważniejszymi parametrami dla większości użytkowników internetu są download (w praktyce więcej danych się pobiera z sieci niż do niej wysyła) oraz ping. Kiedy parametr pobierania jest na odpowiednim poziomie nie ma problemów z ładowaniem stron, buforowaniem filmów, muzyki, (która może się ciąć, kiedy download jest słaby). Przy niskim pingu nie mamy problemów z opóźnieniami i oczekiwaniem na pobieranie/wysyłanie danych. Dlaczego jednak trudno osiągnąć tak dobre wyniki skoro mamy internet LTE 100 Mb/s i jesteśmy w zasięgu sieci LTE? No cóż prędkości oferowane w LTE czy każdym innym internecie mobilnym nie są stałymi i gwarantowanymi. Zależą one od wielu czynników, a mianowicie:

 • specyfikacja modemu,
 • zasięg sieci,
 • warunki atmosferyczne oraz ukształtowanie i zabudowa terenu,
 • moc odbieranego sygnału (im większa odległość użytkownika od stacji bazowej tym zasięg gorszy),
 • obciążenie łączy oraz liczba osób korzystających w danym czasie z internetu.

Wszystko to składa się na wynik osiągów internetu mobilnego w tym LTE, dlatego też oferowane prędkością dla wielu osób są prędkościami nieosiągalnymi.

Warto też wspomnieć, jeśli mowa o internecie mobilnym o limitach danych. Te oczywiście cały czas się zmieniają i zapewne też kiedyś zostaną one zniesione (tak jak było to kiedyś przy zwykłych łączach kablowych), ale obecnie limity to zmora dla wielu użytkowników internetu mobilnego. Przykładowo w obecnej chwili abonament za 59 zł pozwala wykorzystać 15 GB w ciągu dnia, a 50 GB nocą. Dokładnych godzin nie ma sensu przytaczać gdyż różne oferty rządzą się swoimi prawami, więc zainteresowani konkretnymi taryfami te informacje sami sobie sprawdzą. Jednak 15 GB transferu nie jest to wiele i taką ilość danych można wykorzystać naprawdę w szybkim czasie, a kiedy łącze użytkuje cała rodzina w domu raczej można zapomnieć o rozrywce np. na YouTube. Plus ostatnimi czasy wprowadził nielimitowane oferty przeglądanie stron www, serwisy YouTube, ale wiąże się to jednak z wybraniem abonamentu znacznie droższego, co też dla wielu osób może być problemem.

Oczywiście jednostkowe testy nie zastąpią testów, które mogą przeprowadzić osoby zainteresowane internetem mobilnym LTE. Każdy, kto jest zainteresowany ofertą LTE może wziąć na testy ten internet i w ten sposób sprawdzić jak działa on w danym rejonie, jakie ma osiągi i czy oferta jest dla niego. Ktoś, kto ma wybór między szybkim internetem szerokopasmowym, w którym za stałą cenę nie ma limitów, a internetem LTE gdzie obowiązują limity transferu danych powinien przeanalizować wybór oferty korzystniejszej dla niego. Dla kogoś, kto potrzebuje mieć dostęp tylko w jednym miejscu np. w domu lepszym rozwiązaniem będzie jednak oferta z kabla.

Na koniec warto wspomnieć, jeśli mowa o internecie LTE, że niektórzy posiadacze tego internetu, którzy wybrali ofertę sieci Plus oraz rozliczenia płatności poprzez e-faktury mogą mieć problem z dostępem do konta Plus Online. Zdarzyć tak się może w przypadku, kiedy użytkownikowi została wydana karta SIM z układem, który sprawia, że na numer telefonu danej karty LTE nie dochodzą SMS-y. Nie można otrzymać hasła umożliwiającego dostęp do konta Plus Online. Ponadto niemożliwe jest też otrzymywanie zwykłych SMS-ów na taką kartę SIM. Problem został już opisany na naszym forum (problem z kontem Plus Online w internecie LTE) dlatego też rozwiązaniem problemu jest wymiana karty SIM na kartę z serii, która nie jest wadliwa.

3 komentarze

 1. Majka pisze:

  Na początku miałam z tym internetem małe przygody, ale teraz jest już git 😉 tylko właśnie podpisując umowę związałam się z taką, która wymusza na mnie limity, a teraz są już oferty bardziej kuszące. Gdyby nie limity byłoby lux, Pozdrawiam wszystkich lteowców 😉

 2. Lte pisze:

  U mnie na wsi podobnie max 30 mega, ale to i tak lepiej bo na neostradzie miałem tylko 6 więc 5 raza teraz więcej ;D

 3. fenixpiotr pisze:

  Jeśli chodzi o smartphone to w apn należy zmienić opcje nośnik kiedy ustawisz na LTE powinno śmigać szybciej ale to oznacza też, że jak stracisz zasięg LTE to mimo HSPA nie będziesz miał netu w ogóle. Chociaż warto sprawdzić jak działa żeby samemu móc ocenić.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz