Ładowarka do chińskiego telefonu

Ostatnio na topie są zakupy smartfonów w Chinach głównie przez duży wybór różnych marek jak i modeli w bardzo przystępnych cenach. W Polsce telefon znanej marki przykładowo za 1500 zł, a w Chinach z tej samej półki technologicznej, a nawet lepszy za 750 zł dlatego wiele osób woli kupować w chińskich sklepach internetowych niż wybierać produkty dostępne w Polsce. Często jednak produkty, które są przewidziane głównie na kraje Azji albo same Chiny nie posiadają odpowiednich ładowarek do polskich gniazdek. Sklepy sprzedające produkty do krajów europejskich często dorzucają prostą przejściówkę tzw. euro wtyczkę pozwalającą korzystać z ładowarki, która do polskiego gniazdka nie pasuje.

Problem z ładowarkami przy zakupach smartfonów z Chin to największa zmora kupujących gdyż albo należy samemu dokupić ładowarkę odpowiednią do polskich gniazdek lub zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę jeśli takowej nie ma w zestawie. Oczywiście wiele sklepów zaczyna ten problem dostrzegać i w produktach wysyłanych na Europę dołącza odpowiednie typy ładowarek do telefonów, ale wiele mniejszych sklepów dalej jeśli coś dorzuca to zwykłą najtańszą przejściówkę, która jednak nie powinna być wykorzystywane. Dlaczego? Głównie przez względy bezpieczeństwa o wymaganiach, których nie spełnia nie będziemy pisać.

Często przy zakupie telefonu (smartfon) otrzymujemy telefon z niezbędnymi akcesoriami (ładowarka, słuchawki), ale też i prostą przejściówkę, która łączy chińską ładowarkę z polskim gniazdkiem.

Ładowarka do chińskiego telefonu

Ładowarka do chińskiego telefonu

Polskie wtyczki są z bolcami okrągłymi i szerzej rozstawione natomiast w chińskich wtyczkach zamiast okrągłych bolców mamy bolce płaskie w kształcie prostokąta, których rozstaw jest mniejszy. Sama ładowarka może nie budzi zastrzeżeń, ale jednak przejściówki do takich ładowarek to nie jest najlepsze rozwiązanie aby z nich korzystać.

Chińska przejściówka

Chińska przejściówka

Ładowarki do telefonów (smartfonów) to obecnie najczęściej wykorzystywane akcesoria, które podpinamy do sieci elektrycznej dlatego kontakt z gniazdkami oraz innymi źródłami zasilania powinien być zawsze bezpieczny, a jak się przypatrzymy dokładniej powyższemu zdjęciu to zauważymy, że przy wykorzystywaniu chińskiej ładowarki oraz prostej przejściówki bardzo łatwo stracić kontrolę wpinania takiego zestawu do gniazdka! Ponadto wilgotne dłonie mogą spowodować bardzo łatwy styk ciała z metalowym bolcem ładowarki, a tym samym porażenie. Tak więc ryzyko porażenia prądem istnieje i to bardzo duże. Dlatego takie zestawy ładowarek oraz przejściówek nie powinny być używane, a już w ogóle przez małe dzieci. Ich drobne rączki i małe palce bardzo łatwo mogą przez nieuwagę dotknąć tych elementów, które są pod napięciem. Jeśli już ktoś musi używać zestawu jaki tutaj opisujemy powinien ładowarkę oraz przejściówkę w odpowiedni sposób zabezpieczyć najlepiej na stałe. Można wykorzystać do tego celu taśmę izolacyjną obwiązując i ładowarkę, i przejściówkę aby powstał jeden pełny element, który nie ulega rozdzielaniu oraz jest dobrze zabezpieczony przed przypadkowym dotknięciem metalowych elementów (bolce), przez które może płynąć prąd elektryczny.

Przejściówka do ładowarki - zabezpieczenie

Przejściówka do ładowarki – zabezpieczenie

Oczywiście nie jest to profesjonalne i idealne rozwiązanie, ale w jakimś stopniu bezpieczniejsze niżeli używanie prostego zestawu jaki często jest w pudełku ze smartfonem kupionym w Chinach. Jeśli jesteście posiadaczami takich zestawów zmieńcie ładowarkę przystosowaną do polskich warunków, która spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Jeśli już ktoś musi używać takiego importowanego zestawu powinien go właściwie zabezpieczyć.

Najlepiej jednak nie oszczędzać i nie ryzykować używając opisywanych zestawów, a dokupić odpowiednią ładowarkę, która spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa oraz pasuje do polskiego gniazdka. W ten sposób zabezpieczymy się najlepiej jeśli chodzi o problem przypadkowego porażenia prądem.

2 komentarze

  1. Jaro pisze:

    Telefony kupowane w Chinach bardzo dobre, ale czasami brak zgodnej z PN ładowarki, także jak ktoś kupi i ma prostą przejściówkę lepiej to zamienić na sklepową ładowarkę. Ładowarka teraz to 15-30 zł.

  2. Minecraft pisze:

    @up

    Wielka racja…

Dodaj komentarz