Refurbished smartfon

Kupujesz elektronikę w zagranicznych sklepach? Możesz się spotkać czasami z wyprzedażami albo nawet ofertami produktów w bardzo, ale to bardzo atrakcyjnych cenach. Są promocje, kiedy to sklepy wyprzedają ostatnie sztuki produktów po dość niskich cenach lub najzwyczajniej biorą akcję w ogólnoświatowej promocji zniżkowej jaką jest Black Friday i Cyber Monday – więcej o tych promocjach na forum. Jednak mówiąc o ofertach refurbished nie mamy na myśli promocji, ale towar, który w takiej cenie jest po prostu sprzedawany. Więc o co tu chodzi, że jakiś dobry telefon kosztujący około 200$ gdzieś kosztuje tylko 100$?

Refurbished smartfon - odnowiony telefon

Refurbished smartfon – odnowiony telefon

Refurbished to nic innego jak sprzęt odnawiany. Co więcej w przeróżnych ofertach internetowych można spotkać się nie tylko z terminem refurbished, ale także z określeniem stock. Termin ten odnosi się do sprzętu, który został zwrócony do sklepu w ramach x-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Może to być również towar będący wcześniej w naprawie w serwisie. Takie wyprzedaże są też oferowane w polskich sklepach, a nawet u operatorów telekomunikacyjnych, gdzie jakiś sprzęt zregenerowany jest w ofercie jako sprzęt odnowiony. My jednak omawiając temat refurbished smartfon, czyli odnawiany smartfon odnosimy się do zagranicznych sklepów głównie w Chinach. Jak to wygląda zobrazujemy na przykładzie.

Kupujesz telefon w sklepie ABC, telefon po 3 tygodniach dostajesz do domu, ale okazuje się, że jednak nie jesteś zadowolony z tego zakupu. Postanawiasz w ramach gwarancji zwrotu zwrócić telefon do sklepu. Sklep przyjmuje towar, oddaje ci pieniądze, a telefon jaki zwróciłeś trafia ponownie do oferty sprzedażowej, jeśli nie nosi śladów używania.

Inny przykład. Kupujesz telefon, ale okazuje się, że coś z telefonem jest nie tak. Nie działa on poprawnie. Składasz reklamację do sklepu, sklep reklamację przyjmuje i oddaje ci pieniądze lub proponuje inny sprzęt np. taki sam sprawny model telefonu. Smartfon jaki zwróciłeś trafia do serwisu i tam zostaje poddany naprawie. Jeśli w urządzeniu usunięto wadę może on zostać wystawiony do zwykłej sprzedaży po cenie jaka obowiązuje dane modele, ale też, jeśli sprzęt nosi minimalne ślady używania może zostać przekazany do sprzedaży jako sprzęt w kategorii refurbished, czyli odnowiony.

Odnowiony smartfon

Odnowiony smartfon

Często takie wyprzedaże oferuje znany osobom robiącym zakupy w Chinach sklep Pandawill (link do sklepu – chcąc szukać kategorii odnawiane telefony wybieramy refurbished phones na stronie sklepu).

Podobne sprzedaże można spotkać na popularnym portalu zakupowym jakim jest AliExpress. Drogie i znane modele telefonów są zwracane do sklepów, operatorów z różnych przyczyn, ale sprzęt ze śladami używania nie zostaje wystawiony do ponownej sprzedaży (często dany model wyszedł już ze sprzedaży sklepowej) więc trafia on do odnowienia i sprzedawany jest jako sprzęt używany po zaniżonej cenie. Często jednak jeśli płyta główna telefonu jest sprawna i telefon działa prawidłowo wymienia się tylko obudowę, a środek pozostaje ten sam. W taki sposób możemy nabyć z wyglądu telefon jak nowy, ale z kategorii refurbished electronics.

Refurbished smartfon na AliExpress

Refurbished smartfon na AliExpress

Jeśli wczytamy się w opis oferty na stronie doszukamy się informacji: stan przedmiotu: odnowiony.

Telefon odnowiony

Telefon odnowiony

Ww. przykład pochodzi ze sklepu sprzedawcy (link do ofert), który oferuje smartfony odnawiane znanych marek. Oczywiście w swoich ofertach informuje dokładnie o sprzęcie refurbished smartfon. Sprzedawca prowadzi sprzedaż nowego sprzętu jak i odnawianego więc w swojej ofercie ma np. smartfony nowe jak i odnawiane.

Refurbished smartphones

Refurbished smartphones

W wielu więc przypadkach, jeśli chodzi o smartfony oraz pojęcie refurbished elektronika jest przepakowywana do nowej obudowy i po takim zabiegu telefon wygląda jak nowy więc trafia on na rynek wtórny. Może się wydawać, że mało kto będzie zainteresowany zakupem używanego telefonu jako niby nowy. Jednak refurbished czasami oznacza naprawdę znakomitą okazję do tego, aby sporo zaoszczędzić i kupić naprawdę dobry sprzęt za relatywnie niską cenę. Wszystko jest OK, jeśli sprzedawca informuje o sprzedaży sprzętu odnawianego, a osoba zainteresowana wie co kupuje. Są jednak przypadki, że osoby skuszone niską ceną kupują coś czego normalnie kupić by nie kupiły, bo ich interesuje urządzenie prosto spod igły. Zazwyczaj jest to pochopny zakup z racji na kuszącą cenę albo brak orientacji w tym co się kupuje. Wiele osób nie doczytuje wszystkich informacji w ofercie, a też dla wielu osób angielki jest niezrozumiały i robią one zakup będąc nieświadome tego co tak naprawdę kupują. Inny przykład to drobni handlarze, którzy zwęszyli temat i upatrzyli szansę dorobienia sobie kilku groszy, więc wiedzą, gdzie kupować tanio sprzęt, a gdzie dalej go odsprzedać z zyskiem. Tak działa wielu handlarzy w internecie na popularnych aukcjach internetowych kupują oni sprzęt odnawiany w Chinach, a następnie sprzedają go w Polsce za dużo drożej, ale już jako sprzęt niby nowy – nie informując klienta jaka faktycznie jest to sprzedaż. Ktoś kto kupi sprawne urządzenie, które przeszło zewnętrzny lifting nie odkryje, że tak naprawdę to co jest w środku pochodzi z używanego modelu, a tylko obudowa została wymieniona na nową. Dlatego jeśli ktoś decyduje się na sprzęt odnawiany i wie co chce kupić może taki sprzęt nabyć samemu, jeśli wie, gdzie takie zakupy zrobić, aby nie płacić pośrednikom marży tylko za to, że zrobią oni zakup za nas samych robiąc w zasadzie to samo co możemy my sami zrobić. Jeśli się pofatygujemy i sprawdzimy oferty interesującego nas sprzętu na popularnym portalu zakupowym w Polsce to możemy zobaczyć przykład sprzedaży.

Refurbished smartfon jako telefon nowy

Refurbished smartfon jako telefon nowy

Natomiast w opisie aukcji mamy:

Przesyłka gratis

Średni czas oczekiwania na przesyłkę to ok. 25 dni roboczych, wszystkie paczki wysyłam z magazynów spoza Unii Europejskiej.

Co natomiast mamy na AliExpress w podobnej ofercie gdzie sprzedawany jest ten sam model telefonu? Niższa cena, przesyłka też darmowa, czas dostawy prawie taki sam. Jaki wniosek z tego, że to co jest na aukcjach w Polsce pochodzi tak naprawdę z Chin. Tylko w Polsce sprzedawcy nie do końca informują co tak naprawdę sprzedają.

Free shipping AliExpress

Free shipping AliExpress

Wszystko więc wskazuje na to, że wielu sprzedawców na aukcjach w Polsce kupuje sprzęt poprzez internet w sklepach w Chinach czy na AliExpress dla nas na nasze dane adresowe więc oni tylko pośredniczą przy transakcji, ale liczą sobie za to odpowiednią marżę. Jednak jaki dokładnie jest to sprzęt, sprzedawcy nie informują, a tylko oznaczają w aukcji jako nowy, ale jest to mało prawdopodobne. Najzwyczajniej będzie to sprzęt odnawiany. To samo możemy więc zrobić my sami, kupując za mniej i wiedząc tak naprawdę co kupujemy.

Podsumowując sprzęt refurbished, czyli odnawiany czy nowy? Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy na np. nowy smartfon ze sklepu, a jest okazja kupić model, który nas interesuje za dużo mniej, którego historia jest taka, że został on zwrócony, bo nie spodobał się klientowi lub miał drobną wadę taki sprzęt jak najbardziej może być odpowiedni. To co komuś przeszkadzało nie oznacza, że będzie i dla nas wadzić. Wadliwego urządzenia żaden sklep ani poważny sprzedawca przecież nie sprzeda. Dlatego urządzenia odnawiane dla wielu są okazją, ale ważne jest, aby sprzedawca o tym informował, a klient był świadomy co tak naprawdę kupuje. Co innego, jeśli ktoś coś sprzedaje, ale nie informuje jaka jest naprawdę historia takiego sprzętu. Sprzedaż czegoś pod określeniem nowy jako używany, odnawiany nie jest w pełni uczciwa. Dlatego dobrze wiedzieć o istnieniu sprzętu odnawianego i mieć wiedzę, że coś takiego na rynku funkcjonuje inaczej możemy skusić się na coś okazyjnego co tanio kosztuje, ale haczyk tkwi pod obudową tego czegoś co kupujemy.

Dla osób zainteresowanych zestawieniem pewnych miejsc zakupowych udostępniamy katalog online sklepów w Chinach. Na forum są też opisy jak robić zakupy na AliExpress oraz w innych zagranicznych sklepach – link www do działu zakupy w Chinach.

4 komentarze

 1. zbigi pisze:

  W Chinach można kupić fajne telefoniki nawet jako odnawiane znanych drogich marek, ale przykład pokazuje, że w Polsce sprzedawcy na allegro często nie informują kupujących, że taki sprzęt jest odnawiany wciskają ludziom ściemę, że coś jest nowe, ale tak naprawdę nie jest.

 2. maciek pisze:

  To dotyczy zwłaszcza wielu popularnych marek telefonów, które już wyszły ze sprzedaży sklepowej, ale na aukcjach są dostępne nowe modele, które sprzedawcy wysyłają z Chin. Prawda jest taka, że większość tego sprzętu to sprzęt regenerowany i dobrze, że ktoś poruszył ten temat bo wielu nie wie, że kupuje nowy telefon, który nowym nie jest, a tylko regenerowanym

 3. Kaziu pisze:

  Dzięki za informacje. Dzięki nim kupiłem fajny telefonik, ale też opisuję na forum jak samemu taki kupić, a nie dawać nabijać się w butelkę pośrednikom na aukcjach co to sprzedają niby nowe, a faktycznie są to te same telefony jakie sami możemy kupić, ale odnawiane.

  http://darmowyinternet.net/forum/temat-odnowiony-smartfon-z-chin_1001

 4. Williamphero pisze:

  Hello! I’m Craig, age 25!.
  I have followed this community for a few weeks but I’m only able to join today.
  I hope to have a fun time and learn more from you guys.
  Thank you!

Dodaj komentarz