Problem z pamięcią urządzenia

Zapewne wielu użytkownikom urządzeń z systemem Android zdarzyło się, że podczas próby instalacji nowej aplikacji ze sklepu Play pojawiał się komunikat o niewystarczającej ilości miejsca na pobranie i zainstalowanie aplikacji:

Za mało miejsca
Na urządzeniu nie ma dość miejsca na pobranie aplikacji „Usługi Google Play”. Usuń niepotrzebne aplikacje lub treści i spróbuj ponownie.

Za mało miejsca na urządzeniu

Za mało miejsca na urządzeniu

Sytuacja bywa o tyle dziwniejsza kiedy instalowana aplikacja ma jakieś 15 MB wielkości, dostępnego miejsca w pamięci mamy jeszcze około 100 MB, a jednak danej aplikacji nie można zainstalować. Próby czyszczenia pamięci z niechcianych danych, deinstalacja mniej potrzebnych programów też wiele nie zmienia, a potrzebnej aplikacji jak nie mogliśmy zainstalować tak dalej nie możemy. Co więc wtedy zrobić? Najlepiej wymienić urządzenie na nowe z dostępem większej pamięci na urządzeniu oraz z systemem, który może zawierałby mniej błędów (nowszy system). Jednak są też inne sposoby rozwiązywania problemów z brakiem miejsca na telefonie czy tablecie. Jeśli w tradycyjny sposób nie możemy pobrać i zainstalować na smartfonie lub tablecie z systemem Android potrzebnej aplikacji (czyli poprzez wykorzystanie sklepu Play oraz systemowego instalatora aplikacji) możemy wykorzystać ręczny sposób instalacji. Jedyny wymóg to aplikacja nie może być większa od posiadanej wolnej przestrzeni w pamięci systemowej. Tak więc jeśli mamy dostępne miejsce na urządzeniu, ale z jakichś przyczyn tradycyjny sposób instalowania gier i programów sprawia problemy wykorzystajmy ręczną metodę instalowania aplikacji. Wystarczy, że pobierzemy na nasz komputer plik aplikacji .apk ze strony producenta (nie wszyscy producenci udostępniają swoje aplikacje na swoich stronach) lub ze sklepu Play (tutaj musimy wykorzystać jakiś manager, który nam taki .apk pobierze bezpośrednio na nasz komputer.)

Czasami dobrze też użyć jakiegoś narzędzia, które pozwoli niektóre aplikacje przenieść z partycji systemowej na kartę pamięci co pozwoli odzyskać trochę miejsca i tym samym zwolnić pamięć systemową. Jednym z takich narzędzi jest AppMgr (link do opisu). Bardzo dobra aplikacja zarządzająca grami i programami na urządzeniach z systemem Android. W dodatku pozwala zwalniać pamięć tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

AppMgr zwolnij pamięć

AppMgr zwolnij pamięć

Jeśli mamy już odpowiedni plik .apk potrzebnej aplikacji na komputerze, przenosimy ją najlepiej na kartę pamięci SD w urządzeniu, następnie odpalamy jakiś manager plików np. ES eksplorator, File Manager lub Ghost Commander (opis aplikacji) i ręcznie uruchamiamy instalację aplikacji, którą chcieliśmy zainstalować bezpośrednio ze sklepu, ale której z braku wymaganej ilości pamięci nie można było dodać na urządzeniu. Czyli działamy podobniej jak podczas instalacji programów na komputerze. Uruchamiamy plik i rozpoczyna się etap instalacji programu na urządzeniu z systemem Android.

Eksplorator plików Android

Eksplorator plików Android

Manager plików Android

Manager plików Android

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji

Instalator Android

Instalator Android

Instalacja programu Android

Instalacja programu Android

Ręczna instalacja aplikacji - Android

Ręczna instalacja aplikacji – Android

W prosty sposób możemy rozwiązać problem z pamięcią urządzenia i komunikatami o braku pamięci, kiedy faktycznie tej pamięci systemowej jest jeszcze na tyle aby spokojnie zainstalować nowy program, którego potrzebujemy, lub który chcemy zaktualizować.

Aktualizacja aplikacji - Android

Aktualizacja aplikacji – Android

Problem z pamięcią urządzenia

Problem z pamięcią urządzenia

2 komentarze

  1. Jaro pisze:

    Bardzo dobry poradnik sam miałem takie problemy i właśnie poprzez ręczny sposób udawało mi się dodawać programy na telefon, których wcześniej jednak nie mogłem zainstalować ze sklepu.

  2. kazik pisze:

    kupiłem z chin modem HUAWEI e3276s-920 nie mogę zainstalować, nie wiem co mam zrobić, mówią żeby w sklepie się dowiadywać, mówią że potrzebne sterowniki że moduł jest NA ARABIĘ I POTRZEBNY KOD, o którym nic nie wiem – doradźcie co zrobić i jak nikt nie może mi doradzić CZEKAM NA WIADOMOŚĆ OD WAS. Mówią GDYBYM KUPIŁ W POLSCE TO NIE BYŁO BY KŁOPOTÓW.

Dodaj komentarz