Rejestracja karty SIM

Wiele osób zapewne słyszało o wymogu, jaki wejdzie w życie, a który związany jest z obowiązkiem rejestracji kart SIM. Każda karta SIM prepaid (karty przedpłacone, opłacone) będzie musiała być zarejestrowana, co oznacza, że karta będzie przypisana do konkretnej osoby. Wymóg rejestracji kart prepaid wynika z ustawy antyterrorystycznej, nad którą trwają prace w sejmie. Pytanie, co stanie się z tymi kartami, które nie zostaną zarejestrowane? Odpowiedź w dalszej części tekstu.

Rejestracja wszystkich kart powinna zakończyć się z początkiem 2017 roku. Celem projektu, nad jakim pracuje sejm jest zwiększenie bezpieczeństwa i utrudnienie potencjalnym przestępcom działania oraz zachowania anonimowości. Dotychczas próba identyfikacji użytkowników kart SIM niezarejestrowanych była mocno utrudniona, a ustawa ma to zasadniczo zmienić.

Rejestracja karty SIM

Rejestracja kart SIM prepaid

Czy wymóg rejestracji kart SIM coś zmieni? Na pewno identyfikacja osób wykorzystujących dany numer będzie znacznie łatwiejsza, a dla osób zainteresowanych ofertą prepaid będzie to jednak dodatkowa procedura, bez której nie uda się nabyć anonimowo karty SIM. Obowiązek rejestracji kart SIM w Europie działa już w wielu krajach (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy czy Rosja) Polska, więc nie jest pierwszym krajem, który taki wymów wprowadza. Na przedstawionej mapce widzimy, które państwa wprowadziły obowiązek rejestracji kart SIM typu prepaid, które taki pomysł rozważają, a które pomysł odrzuciły. Jednak w wielu tych państwach, które pomysły rejestracji kart telefonicznych prepaid odrzuciły pomysł identyfikacji posiadaczy karty SIM cały czas wraca zwłaszcza po sytuacjach, które dość mocno zaburzają spokój i bezpieczeństwo na świecie.

Rejestracja kart prepaid w Europie

Rejestracja kart prepaid w Europie

Co dokładnie przewiduje ustawa w odniesieniu do obowiązku rejestracji kart SIM? Wszystkie karty SIM muszą być rejestrowane na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Osoby niepełnoletnie od 13 roku będą mogły zrobić to samemu na podstawie dowodu lub paszportu wydawanego osobom niepełnoletnim. Osoby młodsze oraz te, które nie posiadają dokumentu muszą rejestrować karty na opiekunów.

Dla operatorów komórkowych ustawa w zasadzie nie stanowi większego problemu, a nawet jest na rękę, bowiem przez ten wymóg zwiększy się baza posiadaczy kart SIM, która do tej pory była anonimowa i trudna do sprecyzowania, jeśli chodzi np. o statystyki czy marketing.

Czy proces zakupu i rejestracji kart prepaid będzie złożony? Sam zakup kart SIM dalej będzie wyglądał w podobny sposób jak obecnie z tym, że dany numer będzie przy zakupie rejestrowany na konkretną osobę. W uproszczeniu osoba nabywająca starter prepaid zostanie wylegitymowana.

Jak się szacuje prawie 90% kart SIM typu prepaid jest anonimowych (nie zostały zarejestrowane). Około 2 miliony to użytkownicy nieletni, a samych kart prepaid w użyciu jest prawie 30 milionów.

Duża część osób korzystających z kart przedpłaconych to osoby, które posiadają jeden numer w abonamencie, ale numer z karty prepaid wykorzystują, jako opcja na tańszy internet lub tymczasowy numer, który nie identyfikuje ich, jako konkretne osoby np. przy ogłoszeniach kupna/sprzedaży, czy innych ofertach. Dla wielu osób to wygodne rozwiązanie, bowiem numer, który jest numerem prywatnym jest chroniony zaś numer prepaid już nie musi i zawsze łatwo można go zmienić bez obawy o utratę kontaktów. Można to porównać do używania adresów e-mail gdzie jeden adres jest do skrzynki prywatnej drugi może posłużyć, jako pożywienie dla bootów w sieci.

Prowadzę handel, ale na jednym smartfonie mam dwie karty SIM abonamentową oraz przedpłaconą prepaid. Karta na abonament to karta z numerem prywatnym, który podaję zweryfikowanym i sprawdzonym klientom oraz bliskim osobom. Numer prepaid wykorzystuję głównie do ogłoszeń w sieci. W ten sposób mogę rozdzielić prywatne sprawy od życia zawodowego wyłączając się np. w weekend, kiedy chcę odpocząć i zapomnieć o obowiązkach zawodowych.

Pytanie, co jeśli nie zarejestrujemy swojej karty SIM prepaid, którą używamy? Według ustawy karta prepaid, która nie zostanie zarejestrowana zostanie wyłączona.

Na koniec warto dodać, że każdy operator będzie w odpowiedni sposób informował swoich klientów i wymogu, jakim będzie rejestracja kart SIM prepaid. Więcej informacji będzie też można znaleźć w BOK swojego operatora.

2 komentarze

  1. Santi pisze:

    Wszelkie sugestie oraz pytania kierujcie do wątku na forum:
    http://darmowyinternet.net/forum/temat-rejestracja-kart-prepaid_979

  2. Marta pisze:

    Ta obowiązkowa rejestracja kart SIM jest trochę głupia. Kupię sobie na jakiś czas starter do ogłoszeń i muszę rejestrować kartę.

Dodaj komentarz