Nowe technologie w służbie zdrowia

W dzisiejszych czasach technologia wywiera bardzo duży wpływ na nasze życie i nie wyobrażamy sobie pracy bez komputerów, telefonów komórkowych, a już na pewno życia bez internetu. Kiedyś komputer służył albo do określonych zadań np. edycji tekstu albo tylko zabawy, a telefon do wykonywania rozmów, ale czasy się zmieniają dziś nawet prosty telefon może być zaawansowanym komputerem, który przetworzy tekst, obrobi grafikę czy posłuży jako pilot do sterowania innymi mediami w domu wszystko dzięki rozwojowi owej technologii, która staje się uniwersalna i pozwala na współpracę z wieloma urządzeniami. Np. smartfonem możemy podglądać co się dzieje w domu czy na naszym podwórku będąc daleko od domu, telefonem możemy też zdalnie sterować urządzeniami w domu np. roletami okiennymi, klimatyzacją ustawiając temperaturę – rozwiązań może być wiele.

Nowoczesne technologie oraz ich szerokie spektrum zastosowania sprawia, że zwykły telefon, który standardowo służy do wykonywania połączeń telefonicznych oraz wysyłania wiadomości tekstowych staje się najważniejszym gadżetem w naszym życiu, który może pełnić rolę urządzenia pomagającego kontrolować nasze życie oraz nasze otoczenie. Nowe technologie oraz ich zastosowanie w życiu to bardzo szeroki temat dlatego chcielibyśmy się jednak skupić na całkiem innym zagadnieniu, a mianowicie nowe technologie w służbie zdrowia celem omówienia jak powszechnie dostępne rozwiązania stają się czymś więcej niż zwykłymi zabawkami.

Internet obecnie to potężna skarbnica wiedzy, a telefon w połączeniu ze specjalnymi przystawkami oraz dedykowanymi aplikacjami to już coś więcej niż tylko aparat do rozmów. Łącząc różne technologie uzyskujemy rozwiązania, które np. zwykły telefon przekształcają w holter ciśnieniowy (aparat do mierzenia ciśnienia 24h na dobę), holter EKG (aparat do monitorowania pracy serca). Dedykowane urządzenia medyczne, które wykorzystują lekarze są drogie przez co niedostępne dla przeciętnego człowieka, ale nowoczesny telefon prawie każdy już ma. Dodatkowa przystawka, czasami darmowa aplikacja i zmieniamy nasz zwykły smartfon w urządzenie medyczne porównywalne do tych jakie są na wyposażeniu gabinetów medycznych.

Najprostsza i najtańsza technologia często wykorzystywana przez osoby trenujące różne sporty – inteligentna opaska fitness połączenie zazwyczaj zegarka oraz monitora aktywności. Opaska może zliczać nasz chód, może pomagać sterować smartfonem, pełnić funkcję organizera, mierzyć puls i ta ostatnia funkcja przydaje się szczególnie. Dzięki pulsometrowi możemy ćwiczyć bezpiecznie i z zachowaniem odpowiednich stref tętna co też przekłada się na efektywny trening. Połączenie pulsometru oraz np. aplikacji na smartfonie zbierającej dane w czasie rzeczywistym pozwala zbierać dane, które mogą posłużyć np. do analizy pracy naszego serca. Takie wykorzystanie opaski może się przydać nie tylko sportowcom, ale i osobom, które chciałyby zbadać rytm serca podczas drzemki. Analiza tętna zapisanego nocą pozwala ocenić jak bije nasze serce w czasie snu oraz czy nie występują odchylenia od normy np. w postaci bradykardii lub tachykardii (o tachykardii mówimy, kiedy rytm w stanie spoczynku jest szybszy niż 100 uderzeń na minutę – prawidłowy puls w spoczynku to 60-100 uderzeń serca na minutę).

Opaska fitness oraz aplikacja strefy tętna - Mateusz Szafraniec

Opaska fitness oraz aplikacja Strefy tętna – Mateusz Szafraniec

Taka opaska fitness oraz wykorzystanie smartfona jako analizatora rytmu serca to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chciałyby przeanalizować swój puls z dłuższego odcinka czasowego np. nocą w czasie snu.

Pulsometry to nie jedyne inteligentne opaski kontrolujące nasze zdrowie, powstały już opaski jako najmniejsze ciśnieniomierze na świecie zakłada się je na nadgarstek i podobnie jak w przypadku pulsometru można analizować ciśnienie poprzez pojedyncze pomiary lub zbierając serię pomiarów do analizy. Na razie są to rozwiązania w fazie start-up, ale dostępne są już aparaty przypominające ciśnieniomierz naramienny z tym, że wszystko mieści się w opasce naramiennej, a dane zbiera smartfon.

Nowoczesny ciśnieniomierz - Holter 24h

Nowoczesny ciśnieniomierz – Holter 24h

Taki ciśnieniomierz naramienny, który można nabyć już za 100€ może zastąpić drogi holter ciśnieniowy. Holtery ciśnieniowe, które są na wyposażeniu gabinetów lekarskich kosztują (dobre holtery) od 2000 zł. Pomiar ciśnienia podczas 24 godzinnego badania nie jest łatwy bo plączący się kabel często przeszkadza, a do tego aparat nosi się zazwyczaj przypięty przy pasie co utrudnia w spaniu. Bezprzewodowy ciśnieniomierz kosztuje znacznie mniej, jest praktyczniejszy, a w dodatku całą historię pomiarów mamy pod ręką w smartfonie lub tablecie. Nie musimy więc wydawać dużych kwot aby mieć na wyposażeniu aparat jaki mają lekarze. Za dużo mniej możemy mieć profesjonalny aparat i wykonywać pomiary we własnym zakresie. Dla przykładu prywatna wizyta lekarska z wykonaniem pomiaru 24h ciśnienia to wydatek minimum 100 zł. Swój własny aparat szybko się więc może nam zwrócić.

Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne aplikacje na smartfony, które nie wymagają żadnych przystawek czy też innych akcesoriów aby mogły pełnić funkcję monitora zdrowia. Programy wykorzystują to co jest w standardzie telefonów przykładowo kamera. Działanie takich aplikacji np. do pomiaru pulsu jest dość proste. Aplikacje wykrywają zmiany koloru i jasności podświetlonego palca, związane z przepływającą krwią i liczą puls na podstawie ilości tych zmian w czasie pomiaru. Skóra na palcach jest dość cienka, więc w większości przypadków się to udaje. Na podobnej zasadzie działają kliniczne pulsometry i pulsoksymetry wykorzystują tylko inną długość fali świetlnej dlatego są dokładniejsze.

Unikalny pulsometr - aplikacja dokonuje pomiaru tętna poprzez analizę informacji o przepływie krwi w palcu

Unikalny pulsometr – aplikacja dokonuje pomiaru tętna poprzez analizę informacji o przepływie krwi w palcu

Dane z wielu prostych aplikacji oraz gadżetów są pomocne, ale jednak nie są obarczone błędami dlatego jeśli zależy nam do dokładnym skontrolowaniu stanu swojego zdrowia musimy sięgnąć po fachową poradę lekarską. Lekarz wykona badania używając profesjonalnego sprzętu medycznego i w oparciu o swoją wiedzę postawi odpowiednią diagnozę. My ze swoimi wynikami możemy dopomóc.

Opisywane tutaj rozwiązania jak np. bezprzewodowy ciśnieniomierz można uznać za urządzenie mogące mieć profesjonalne zastosowania, ale proste i tanie opaski nadgarstkowe czy aplikacje na telefony zliczające puls traktujmy jako pomocne rozwiązania nie jako profesjonalny sprzęt medyczny gdyż ten dostępny jest zazwyczaj w gabinetach lekarskich.

Dla przykładu podgląd działania ciśnieniomierza naramiennego, aplikacji zliczającej puls na smartfonie oraz inteligentnej opaski mierzącej tętno. Wnioski? Pomiary mogą być miarodajne i pomocne dla nas, ale nawet najlepszy sprzęt nie może zastąpić wizyty u prawdziwego lekarza.

Porównanie wyniku pulsu z 3 różnych urządzeń

Porównanie wyniku pulsu z 3 różnych urządzeń

3 komentarze

 1. Mario pisze:

  Dobry artykuł bo o aparacie do mierzenia ciśnienia na smartfon nie wiedziałem, a warto się tym zainteresować.

 2. Jaro pisze:

  Muszę przetestować opaski przypinane na klatkę z tymi nadgarstkowymi bo nadgarstkowe pulsometry mam wrażenie trochę kłamią albo za dużo albo za mało czasami dość sporo.

 3. Maja pisze:

  Fajny artykuł bo dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy, pozdrawiam serdecznie 😉
  Maja

Dodaj komentarz