Konfiguracja modemu oraz łączenie się z siecią Aero2

Konfiguracja modemów z kartami SIM Aero2 jest stosunkowo prosta, ale niektóre typy modemów, pomimo że spełniają wymogi techniczne i są zgodne z zapisami w regulaminie BDI Aero2 sprawiają czasami kłopoty z ich konfiguracją oraz użytkowaniem. W opisie pokażemy na przykładzie modemu Huawei E353 jak zainstalować i skonfigurować poprawnie urządzenie, aby móc korzystać z Aero2 i internetu. Przykład zilustrujemy opierając się na systemie Microsoft Windows XP jednak analogia instalacji i konfigurowania modemu pod Aero2 w nowszych wersjach systemów Microsoft Windows będzie podobna.

Wpinamy modem z zainstalowaną już kartą SIM do portu USB, po czym w pierwszej kolejności automatycznie uruchomiony zostanie instalator oprogramowanie oraz sterowników modemu. Jeśli instalator automatycznie się nie uruchomi, należy wyszukać plik AutoRun.exe w katalogu modemu i uruchomić go ręcznie.

Program instaluje się bardzo szybko. Jest leki i nie sprawia problemów w użytkowaniu. Po zakończeniu instalacji pojawi się okienko z podstawowymi informacjami.

Przy pierwszym połączeniu pojawi się informacja z dostępnymi sieciami. Wybieramy sieć Aero2, która dla sieci HSPA będzie miała nazwę PL17.

Należy jeszcze dodać punk dostępowy.

W tym celu klikamy na Opcje gdzie pojawi się dodatkowe okienko, w którym dodajemy:

APN:darmowy
UŻYTKOWNIK: należy pozostawić puste
HASŁO: należy pozostawić puste
Ustawienia sieci: wszystkie parametry ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)


Po dodaniu punktu dostępowego klikamy na Zapisz i wybieramy Połącz. Jeśli wszystko będzie prawidłowo skonfigurowane w managerze zobaczymy informacje o połączeniu z internetem.

Możemy jeszcze sprawdzić czy w opcjach ustawień mamy zaznaczone wznawianie automatycznie połączeń, kiedy połączenie z internetem zostanie zerwane. W tym celu klikamy w pasku zadań na ikonę programu Internet Manager, a następnie prawym klawiszem myszy wybieramy Menu. Pojawi się rozszerzona lista opcji.

Klikamy na Autopołączenie i jeśli w ustawieniach są wybrane opcje jak na poniższym zrzucie, w momencie zerwania połączenia, program sam natychmiast wznowi połączenie z internetem.

 

Modem Huawei E353 jest urządzeniem kategorii 10 zgodnym z wymaganiami, jakie powinny spełniać urządzenia pracujące z usługą Aero2. Powyższy przykład oparty jest na modelu urządzenia przeznaczonego dla operatora T-mobile z oprogramowaniem brandowanym pod tę markę. W innych urządzeniach oprogramowanie może się nieznacznie różnić, ale idea konfiguracji w każdym modemie będzie podobna, bowiem sprowadza się tylko do zainstalowania poprawnie urządzenia w komputerze oraz dodania punktu dostępowego Aero2.

Wskaźnik (dioda) Huawei E353 wskazujący na stan modemu.

Huawei E353

 

Wersja przedstawionego poradnika może być już dla niektórych osób nieaktualna z uwagi, że po wymianie starych kart Aero2 na nowe nie widać już sieci Aero2 z wyróżnikiem PL17, dlatego niektórzy mogą szukać sieci, która jest teraz ukazywana, jako Plus. Stąd też polecamy inny poradnik bardziej aktualny, który obrazuje konfigurację połączenia z Aero2 na przykładzie modemu Huawei E3131.

13 komentarzy

 1. Gixera pisze:

  Też mam ten modem. 0 problemów ;-D

 2. Oskar pisze:

  A jak jest z modemem Huaweii E 3131

 3. i9300 pisze:

  witam kupilem ostatnio chińczyka samsunga i9300 mam pytanie czy jest szansa w nim odbierać internet aero2? jesli tak to pomocy nie mogę ustawić telefonu

 4. Marcel pisze:

  Najpierw musisz sprawdzić czy obsługuje 900 MHz. Może nie jest ona włączona do obsługi więc należałoby ją włączyć. Na forum już ktoś coś pokazywał jak można w prosty sposób sprawdzić dany model http://darmowyinternet.net/forum/showthread.php?tid=166

 5. Daniel pisze:

  W dostępnych połączeniach nie wyświetliło mi 3G PL 17 połączyłem się przez 3G PLUS nie wiąże się to z jakimiś dodatkowymi opatami? A poza tym śmiga ekstra, bdb. artykuł.

  • KoChang pisze:

   Wszystko jest OK 😉 Teraz nie ma już wyróżnika Aero2, (ale można jeszcze taką nazwę sieci złapać) po wymianie starych kart SIM na nowe. Żadnych opłat nie będzie. To normalna informacja gdyż łączysz się przez roaming, ale w tym przypadku opłat nie ma.

 6. Zbigniew pisze:

  Pięknie to jest opisane, lecz niestety ja nie jestem w stanie uruchomić u siebie darmowego internetu.
  Od początku. Tablet FERGUSON 3, modem G3 HUAWEI E 352S-5, karta, Aero2. W wykazie modemów do poszczególnych tabletów, feguson nie może współpracować z posiadanym E352 s5 więc instaluję go do latopa z os WINDWS VISTA.
  Ładnie niby się rozpoznaje modem w laptopie, instaluje sterowniki, wyświetla okienko do połączenia,ale PL17 w dostępnych sieciach nie wyświetla. Na pasku zadań siła sygnału ma x i połączenia nie uzyskuję.
  Dodatkowa informacja. Mieszkam w Słupsku, ul. Kotarbińskiego, piętr III. W/g mapy zasięg powinien być, chociaż nie mam pojęcia z jakiego punktu mam się jego spodziewać. Proszę o pomoc, ja 80-cio latek ze Słupska.

 7. Zbigniew pisze:

  Gdzie mój wpis. Gdzie odpowiedź? Macie adres to ;poinformujcie co ja nabroiłem?

 8. EkipaDI pisze:

  Tablet z modemem całkiem inaczej się konfiguruje: http://darmowyinternet.net/forum/thread-204.html a jeśli modem nie jest obsługiwany można go zmusić do współpracy. Na forum są przedstawione sposoby, więc można skorzystać z opisów: http://darmowyinternet.net/forum/thread-222.html
  Ferguson na pewno daje się skonfigurować z E353 oraz E3131 popularne modemy do Aero2.
  Co do dostępnych sieci to już nie ma PL17 po wymianie kart na nowe został ten wyróżnik zastąpiony znaną nazwą PLUS można sobie przeczytać tutaj: http://darmowyinternet.net/nowe-karty-sim-bdi-aero2/
  Dlatego pewnie należy poprawnie tylko skonfigurować APN z siecią PLUS i wszystko będzie działać.
  Co do zasięgu to na pewno on jest można sprawdzić z poszczególnych linków też: http://darmowyinternet.net/forum/thread-42.html
  A komentarze na stronie są moderowane i pojawiają się nie od razu. Dlatego przy rozwiązywaniu problemów polecamy szukać pomocy na forum:
  http://darmowyinternet.net/forum/index.php

 9. deep pisze:

  Ten Internet Manager jest bardzo dobry. Szybko się uruchamia i łączy z netem w porównaniu z najnowszą wersją Mobile Partnera nawet PLAYONLINE i z Chomika dashboardy w wersji 23 są do tyłu w szybkości to ten Manager dalej jest z przodu. Może nie ma wszystkich funkcji jak MP ale nie zamienię go na nic innego w najbliższym czasie. Ma co trzeba i funkcję autopołączenia pogratulować sieci T-Mobile za dobą Robotę. Używam na modemie E3131 z PLAY.

 10. miroszek1 pisze:

  Proszę o pomoc. Po zainstalowaniu Aero2 cały czas otrzymuję komunikat „Szanowny Kliencie. Korzystasz z roamingu sieci. Pamiętaj, że powoduje to dodatkowe opłaty roamingowe. Czy chcesz kontynuować. Tak. Nie. Po wyborze opcji Tak internet działa. Co ja źle robię przy konfiguracji?

Dodaj komentarz