Konfiguracja Aero2

Konfiguracja modemów z kartami SIM Aero2 jest stosunkowo prosta, ale niektórym użytkownikom internetu utworzenie punktu APN sprawia problemy. Ponadto karty po wymianie nie ukazują już wyróżnika sieci Aero2 PL17, jaki pojawiał się na starych kartach, dlatego wiele osób w oparciu o nieaktualne poradniki może błędnie szukać sieci, która jest teraz ukryta pod postacią Plus. Na naszych stronach publikowany był już poradnik obrazujący konfigurację połączenia z siecią Aero2 za pomocą modemu Huawei E353, ale może być on dla niektórych osób już nieaktualny, więc pokażemy, w jaki sposób skonfigurować APN dla internetu Aero2 z modemem Huawei E3131 (popularna wersja modemu z Play). Modem Huawei E3131 działa bezproblemowo z każdym systemem Windows, a jego konfiguracja jest stosunkowo prosta i sprowadza się w zasadzie do kilku prostycz czynności.

Wpinamy modem z zainstalowaną już kartą SIM Aero2 do portu USB, po czym uruchomiony zostanie instalator oprogramowania oraz sterowników do modemu. Jeśli instalator automatycznie się nie uruchomi, należy wyszukać plik AutoRun.exe w katalogu modemu i uruchomić go ręcznie. Następnie przystępujemy do instalowania aplikacji.
Instalacja oprogramowania
Program instaluje się bardzo szybko. Jest leki i nie sprawia problemów w użytkowaniu. Po zakończeniu instalacji pojawi się okno aplikacji. W lewej dolnej części okna, jeśli mamy zasięg zobaczymy informacje o wykrytej sieci – w tym przypadku WCDMA Plus Aero2 (Roaming). W celu skonfigurowania punktu APN dla Aero2 wybieramy Narzędzia -> Opcje… pojawi nam się nowe okienko.
Instalacja oprogramowania

Tworzenie APN Aero2Tworzenie APN Aero2
Przechodzimy do Zarzadzanie profilem i tworzymy nowy punkt APN gdzie nazwa profilu może być dowolna, a w części APN wpisujemy darmowy. Resztę pól pozostawiamy puste, a inne jak numer dostępowy będzie już wypełniony automatycznie. Ustawiamy to połączenie, jako połączenie domyślne, jeśli mamy zamiar korzystać tylko z Aero2 i zapisujemy nowy punkt APN.


Tworzenie APN Aero2
Nasz nowy punkt APN jest już skonfigurowany i możemy łączyć się z internetem. Po połączeniu z internetem oprócz informacji o sieci będziemy mieli też dane na temat przesyłanych danych. To oznacza, że połączenie zostało nawiązane prawidłowo i możemy korzystać z sieci internetowej.
Internet z Aero2
Dodatkowe informacje.
Gdyby jednak pojawiły się problemy z rejestracją sieci możemy w opcjach i Sieć, a w zakładce Tryb rejestracji Ręczne wyszukiwanie i rejestrowanie wyszukać dostępne sieci, a po pojawieniu się listy wybrać Plus. Po wymianie kart na nowe nie ma już wyróżnika sieci Aero2 jak to było wczesnej PL17 ta sieć jest teraz widoczna, jako sieć Plus.
Sieć Aero2
Jeśli chcemy przeprowadzić diagnostykę połączenia oraz zobaczyć bardziej szczegółowe informacje o stanie sieci możemy w Narzędzia wybrać Diagnostyka, a otrzymamy okno z informacjami na temat urządzenia, stanie sieci oraz ustawieniach sieciowych.
Roaming Aero2
W statystykach natomiast mamy możliwość sprawdzenia ilości wysłanych oraz odebranych danych z internetu. Dodatkowo możemy też śledzić poziom transferu na specjalnym wykresie w aplikacji Play Online.
Aero2
Osoby, które nie chcą instalować dołączonego oprogramowania do modemu, a chciałyby skonfigurować połączenie z internetem w systemie Windows mogą zrobić to bez potrzeby używania dołączonej aplikacji na modemie, która dla wielu osób jest zbędna, więc w podobny sposób jak w przypadku konfigurowania punktu APN w aplikacji Play Online można stworzyć punkt bezpośrednio w systemie Windows.
Aero2 w Windows

Konfiguracja Aero2
W analogiczny sposób, jaki został tutaj przedstawiony postępujemy z każdym innym modemem. Zasadnicza sprawa to poprawnie skonfigurowany punkt APN dla Aero2, aby możliwe było korzystanie z usługi Bezpłatny Dostęp do Internetu.

3 komentarze

 1. Karol pisze:

  Dobra robota bo jednak nie wszyscy są w temacie, aby ogarnąć świeży temat 😉

 2. Ma pisze:

  Przy modemie Huawei E173 mam problem z rejestracją w sieci, automatycznie nie rejestruje, a ręcznie program pisze – rejestracja się nie powiodła. Proszę o pomoc.

  • EkipaDI pisze:

   Może brak zasięgu, może robisz coś źle tak trudno wskazać przyczynę niepowodzenia zapraszamy więc na forum z podaniem więcej szczegółów na temat tego problemu. Ogólnie nie powinno być żadnych problemów.

Dodaj komentarz