Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Mało, kto pewnie słyszał o programie operacyjnym, jakim jest Polska Cyfrowa, na który w latach 2014-2020 ze środków unijnych pójdzie 8 miliardów złotych. Łącznie z wkładem krajowym będzie to ponad 10 miliardów przeznaczonych na cyfryzację kraju. Suma ta jest naprawdę duża i z tak dużych pieniędzy da się na pewno wiele zrobić w kierunku rozwoju cyfrowego.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa podzielony jest na trzy osie priorytetowe w ramach, których będą proponowane konkretne rozwiązania związane z obszarem cyfryzacji kraju.

1. Dostęp do szybkiego internetu:
– ograniczenie terytorialne różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach.
2. Rozwój dostępnych w sieci e-usług i zasobów:
– podniesienie dostępności i jakości e-usług publicznych,
– poprawa cyfrowej efektywności urzędów,
– zwiększenie dostępności i wykorzystania informacji sektora publicznego.
3. Kompetencje cyfrowych umiejętności obywateli:
– e-integracja i e-aktywizacja na rzecz zwiększenia aktywności oraz jakości korzystania z internetu,
– pobudzanie potencjału uzdolnionych programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w gospodarce i administracji.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Program Operacyjny Polska Cyfrowa – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Dla przeciętnego mieszkańca Polski największe znaczenie ma oś priorytetowa: Dostęp do szybkiego internetu – program, którego celem jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury zmniejszającej ograniczenia terytorialne w dostępie do szybkiego internetu o dużych przepustowościach.

Jak się szacuje około 30% domostw pozostaje dalej bez możliwości na podłączenie się do globalnej sieci, jaką jest internet. Głównym powodem jest ubóstwo rodzin, a także w wielu regionach kraju brak jakiejkolwiek opcji pozwalającej na podpięcie się do interentu pomimo faktu, że sami operatorzy komórkowi mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć bezprzewodową na terenie Polski to nawet oni do wielu miejsc nie docierają z internetem. W wielu przypadkach operatorom telekomunikacyjnym po prostu nie opłaca się stawiać infrastruktury w miejscach, w których żyje bardzo mała liczna ludzi, albo też obszar działania sieci będzie mocno ograniczony przez warunki np. związane z ukształtowaniem terenu. Dla wielu nawet dostawców regionalnych też nie opłaca się budowa sieci kablowej czy to radiowej z przeznaczeniem tylko dla niedużej grupy ludzi gdyż koszty inwestycji przekraczają często opłacalność przedsięwzięcia, dlatego w wielu miejscach Polski spora liczba domostw pozostaje cały czas bez jakiejkolwiek szansy na możliwość podłączeni się do internetu. Inna kwestia wielu ludzi po prostu nie stać na internet, a Aero2 pomimo, że darmowe i dostępne dla ponad 88% Polaków to zasięg sieci jest osiągalny na obszarze 72% powierzchni Polski, więc cały czas wielu ludzi albo nie stać na płatny internet jeśli taki jest możliwy w miejscach ich zamieszkania albo po prostu nie mają żadnej innej opcji na jakikolwiek dostęp do internetu gdyż nie działa w ich obszarze zamieszkiwania żadna infrastruktura telekomunikacyjna.

Największy problem z dostępem do sieci internetowej mają mieszkańcy wsi głównie tych niedużych położonych głęboko w lasach gdzie formy ukształtowania terenu są bardzo zróżnicowane.

Tereny wiejskie w lasach - openstreetmap.org

Tereny wiejskie w lasach – openstreetmap.org

W wielu takich miejscach problem jest z zasięgiem sieci komórkowych, więc niejednokrotnie mieszkańcy, aby skorzystać z telefonu komórkowego muszą wychodzić w teren, aby złapać zasięg. Przypomina to lata 2000-2004 kiedy telefony komórkowe zaczynały być dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, ale zasięgu należało szukać na górkach i wzniesieniach, bo w wielu domach on jednak nie gościł. Ponadto w wielu takich małych wioskach nie ma żadnego dostawcy, który oferowałby dostęp do internetu. Tam gdzie są linie TP S.A. i ktoś na wsi ma telefon jest szansa, aby przynajmniej w jednym domostwie był internet. Przy dobrym zgraniu ludzi dzięki komuś, kto posiada stacjonarny telefon wyjście na świat może mieć nawet połowa mieszkańców na wsi, ale problem w tym, że słupy telekomunikacyjne z kablami telefonicznymi nie przez każde wsie przebiegają. Nie wszędzie kiedyś stawiano tradycyjne linie telefoniczne, a teraz ani dla dawnej TP S.A. się to nie opłaci ani nawet dla kogoś, kto chciałby do siebie pociągnąć kabel telefoniczny. Rozwiązania radiowe też nie wszędzie będą możliwe, więc wiele domostw nawet jak chciałoby skorzystać z jakiegokolwiek łącza to nie ma jak bo nikt w danym regionie nie świadczy usługi, która oferowałaby dostęp do sieci.

Wieś w Puszczy Białowieskiej

Wieś w Puszczy Białowieskiej

W ostatnich latach powstały nawet programy realizujące dostęp do interentu tym osobom, które najbardziej są wykluczone cyfrowo (osoby zubożałe albo niemające jakiejkolwiek możliwości na internet). Taki duży projekt dostępu do interentu zrealizowało Starostwo Powiatowe w Przysusze (eInclusion – zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Przysuskim), ale nawet tu po zainwestowaniu bardzo dużych pieniędzy w projekt, zbudowaniu odpowiedniej infrastruktury za miliony złotych nie wszystkim uczestnikom projektu, którzy się do niego zakwalifikowali udało się zapewnić bezproblemowy dostęp do sieci, jaką jest internet. Tak, więc pomimo wielu starań różnych ludzi, różnorakich ofert na dostęp do internetu cały czas w wielu miejscach Polski jest problem z dostępem do internetu. Program Cyfrowa Polska nie tylko chce przeciwdziałać tym problemom poprzez zniesienie ograniczeń z dostępem do interentu, ale ma działać znacząco też na projekty infrastrukturalne umożliwiające na dostęp do szybkiego internetu. Polska pod względem dostępu do szybkiego intermnetu na tle innych państw UE nie wypada dobrze. Większość aktywnych łączy w Polsce to łącza pozwalające korzystać z internetu o przepustowości nie większej jak 10Mb/s. W planach jest, więc aby do 2020 roku każdy Polak mógł mieć dostęp do interentu o przepustowości minimum 30 Mb/s, dlatego niezbędne są odpowiednie działania w tym kierunku. Ponadto rozbudowując infrastrukturę pozwalającej na korzystanie z internetu praktycznie każdemu mieszkańcowi Polski zapobiegamy nie tylko wykluczeniu cyfrowemu społeczeństwa, ale rozwijamy też inne sektory gospodarki, bo dziś bez internetu nie funkcjonowałaby żaden urząd ani żadna firma, dlatego tak ważny jest rozwój cyfrowy społeczeństwa oraz kraju, co przewiduje Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

Warto dodać, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa to też szansa na nowe innowacyjne projekty technologiczne, nowe inwestycje, które dadzą wielu osobom pracę nie tylko przez czas trwania programu (2014-2020), ale też po jego zakończeniu gdyż zbudowaną infrastrukturę ktoś będzie musiał obsługiwać oraz serwisować, więc dla wielu ludzi w Polsce pojawią się też nowe miejsca pracy, co z kolei wymiernie będzie się przekładać na poziom zatrudnienia, a tym samym stopę życia w Polsce.

Informacje – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 

2 komentarze

  1. Adam pisze:

    Fajnie wiedzieć, że sporo $$$ będzie na takie projekty może jakaś praca będzie też dla ludzi z branży bo ostatnio kiedy LTE przycichł roboty mniej 😀

  2. Marcin pisze:

    8 miliardów na internet to jest dużo pieniędzy oby tylko właściwie zostały wykorzystane bo z tym w PL to różnie bywa.

Dodaj komentarz