Ustawienia APN (Orange, Play, T-Mobile, Aero2) w tablecie.
Aby prawidłowo działał internet przez modem 3G podłączony do tabletu należy poprawnie skonfigurować APN w urządzeniu. Nie zawsze APN naszego operatora komórkowego będzie na liście APN-ów dostępnych bezpośrednio po uruchomieniu urządzenia. Jeśli go nie ma, należy samodzielnie dopisać ustawienia.
Poniższy przykład opisuje dodawanie własnego APN w tabletach z systemem Android na niektórych wersjach może sę jedynie różnić ekran z menu.
1. Klikamy
Ustawienia dalej
Więcej…, a następnie
Sieci komórkowe.
W urządzeniach z Android 2.3 wybieramy
Ustawienia,
Sieci zwykłe i bezprzewodowe,
Sieci komórkowe.
2. W nowym oknie zaznaczamy opcje
Włącz przesył danych oraz
Dane w roamingu. Zaznaczenie tej 2 opcji spowoduje, że dostępny będzie transfer danych w roamingu, czyli jeśli korzystamy z sieci innego operatora. Na przykład Play na nadajnikach Plus. Może to jednak spowodować zwiększone rachunki – dane w roamingu mogą być rozliczane inaczej i nie wliczać się w różnego rodzaju pakiety danych.
3. Wybieramy opcję
Punkty dostępowe.
Jeśli na liście dostępnych punktów dostępowych jest APN naszego operatora to dalej nic już nie musimy robić, wystarczy uaktywnić APN zaznaczając kółko znajdujące się po jego prawej stronie. Włączenie APN sygnalizowane jest niebieską otoczką wybranego APN-u (w Androdi 4.0 na niebiesko, w Android 2.3 na zielono).
Jeśli APN naszego operatora nie ma na liście musimy go samodzielnie dopisać i uaktywnić. W tym celu klikamy w menu znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu (w Android 4.0 oznaczony trzema kropkami, w Android 2.3 – trzema kreskami).
Wybieramy
Nowa nazwa APN i przechodzimy do ekranu konfigurowania APN.
4. Aby skonfigurować nowy APN należy wypełnić odpowiednie pola.
W większości wypadków wymagane jest wypełnienie pola
Nazwa oraz
pola APN. W polu
Nazwa wpisujemy wybraną przez nas nazwę APN (może być dowolna nazwa), w
polu APN wpisujemy
APN naszego operatora komórkowego. Niektórzy operatorzy wymagają dodatkowo wypełnienia pól Nazwa użytkownika oraz Hasło.
W większości przypadków (Orange, Plus, Play, T-Mobile) APN jest
internet dla Aero2
darmowy, a reszta pól pozostaje niewypełniona. Dokładne informacje o APN poszczególnych operatorów można znaleźć na stronach tych operatorów.
Można zwrócić uwagę na pola MCC i MNC. Jeśli nie wiemy czy nasz modem współpracuje z danym tabletem i czy działa, można to w dość prosty sposób zweryfikować. Jeśli po podłączeniu modemu, odczekaniu kilkunastu sekund i wejściu w opcję konfiguracji
APN pozycje
MCC i
MNC są wypełnione oznacza to że tablet widzi modem, modem został zainicjowany prawidłowo i urządzenie uzyskało informacje o sieci komórkowej. MCC – Mobile Country Code – kod kraju (dla Polski jest to 260) MNC – Mobile Network Code – kod operatora (dla różnych sieci różny. Na przykład 01 – Plus, 02 – TMobile, 03 – Orange, 06 – Play, 17 – Aero2).
5. Zapisujemy nowy APN. W urządzeniach z Android 4.0 naciskamy Wstecz, w urządzeniach z Android 2.3 wybieramy Menu, a następnie Zapisz.
6. Uaktywniamy nowy APN klikając na kółko znajdujące się po prawej stronie jego nazwy.
Gdy kółko się
zaświeci APN jest skonfigurowany i aktywny. Możemy wyjść z Ustawień i powrócić do głównego menu tabletu.
Po kilku sekundach powinno zostać nawiązane połączenie z naszą siecią komórkową. Prawidłowe połączenie sygnalizowane jest odpowiednią ikoną znajdującą się obok zegara. Od tej chwili możemy korzystać z internetu poprzez połączenie komórkowe.
Karta SIM użyta w modemie musi mieć wyłączony kod PIN. W przeciwnym wypadku nie będzie działać.