Windows 10 ma pojawić się na rynku w 2015 roku, ale od 1 październik jest do pobrania dla deweloperów oraz testerów w wersji Technical Preview. Dla zainteresowanych pokażemy
jak zainstalować Windows 10 na komputerze. Tutorial (poradnik instalacji Windows 10) obrazuje krok po kroku instalację nowego systemu.
Wymagania systemu operacyjnego Windows 10 (wymagania identyczne jak w przypadku Windows 8):
- procesor pracujący z zegarem 1 GHz lub szybszy i zgodny z PAE, NX ora SSE2,
- 1 lub 2 GB pamięci RAM (2 GB dla wersji 64-bitowej),
- 16 lub 20 GB wolnego miejsca na dysku (20 GB dla wersji 64-bitowej),
- karta grafiki zgodna z DirectX 9 i WWDM.
Windows 10 można w chwili obecnej nabyć tylko poprzez internet tak, więc pobieramy ze strony Microsoft obraz lub też z innych stron dystrybuujących wersję Technical Preview Windows 10. Następnie najlepiej jest umieścić
obraz na nośniku USB i z takiego bootowalnego USB instalować system na komputerze, lub użyć
wirtualnej maszyny, jeśli chcemy tylko przetestować działanie systemu Windows 10.
Instalacja Windows 10
Jeśli wszystko będzie poprawnie skonfigurowane w komputerze do rozruchu instalacji i nośnik instalacyjny systemu Windows 10 zostanie rozpoznany, załadowany zostanie instalator, a następnie rozpocznie się proces instalowania systemu Windows 10.
Wybieramy typ instalacji, czyli pełna.
Następnie wybieramy dysk/partycję, na której umieścimy system Windows 10. Dokładnie opisany jest etap przydzielania miejsca dla systemu na dysku w temacie
instalacji Windows 8.
Po czym rozpoczyna się proces fizycznej instalacji systemu Windows 10 na dysku twardym komputera. Proces instalacji systemu Windows 10 na komputerze przebiega identycznie jak w przypadku systemu Windows 8. Czas instalacji też jest podobny.
Po instalacji zobaczymy pytanie o ustawienia. Klikamy Use express settings, aby skorzystać z domyślnej konfiguracji. Ewentualnie korzystamy z przycisku Customize by dostosować ustawienia do własnych potrzeb.
Podajemy dane do naszego konta Microsoft, jeśli takie konto posiadamy i przechodzimy dalej za pomocą Next lub też omijamy ten proces dodawania konta.
Tworzymy konto użytkownika. Po czym następuje jeszcze konfiguracja systemu Windows 10 oraz pierwszy start systemu Windows 10.
Najlepsza wiadomość dla wielu posiadaczy systemu Windows 8 to fakt, że powrócił przycisk
Start w systemie
Windows 10. Legendarny przycisk Start powrócił w odświeżonej formie, użytkownicy będą mogli umieszczać na nim interaktywne kafelki i zmieniać jego rozmiar. Pojawiła się w nim również uniwersalna wyszukiwarka przeszukująca zasoby dysku i sieci.
Jak zapowiada Microsoft Windows 10 będzie działał na komputerach osobistych, jak i na tabletach oraz smartfonach. Będzie dostępna mobilna i podstawowa wersja systemu Windows 10. Obie otrzymają ten sam sklep z aplikacjami i będą ze sobą kompatybilne.
W Windows 10 dodany został przycisk
Task View, poprzez który zobaczymy estetyczną listę wszystkich otwartych przez nas aplikacji.
Funkcja, jakiej wielu osobom brakowało, a znana z systemów UNIX to funkcja wirtualnych pulpitów. Przełączanie się między nimi jest szybkie i wygodne, a dodatkowo pozwala na wygodniejszą pracę z wieloma uruchomionymi aplikacjami.
Windows 10 na pewno lepiej się prezentuje jak Windows 8, zostało dodanych kilka ciekawych rozwiązań w tym powrócił przycisk Start, którego jednak bardzo brakowało w Windows 8. W chwili obecnej wersja Windows 10 Technical Preview na pierwszy rzut oka przypomina dość mocno wersję Windows 8, ale Windows 10 kryje pod maską wiele rozwiązań technicznych, które sprawiają, że system ten będzie dość sporym skokiem technologicznym, dlatego ominięto nazwę Windows 9 jak podaje sam Microsoft, a nadano nazwę Windows 10. Ponadto w chwili publikowania tego materiału wersja Windows 10 to tylko wersja Technical Preview, a końcowa stabilna wersja zostanie wydana wiosną 2015 roku. Do tego czasu Windows 10 na pewno przejdzie wiele kosmetycznych zmian w tym również technicznych.