Reset hasła w Windows lub dodanie nowego konta użytkownika w systemie Windows z uprawnieniami administratora
Chciałbym zobrazować rozwiązanie na systemy Windows, które może pomóc w sytuacji, kiedy stracimy dostęp do komputera lub też, kiedy np. zapomnimy hasła do konta albo nie mamy pełnych praw na komputerze z jakichś powodów, a chcemy je uzyskać. Przykładem są laptopy, jakie otrzymali użytkownicy
Darmowego Internetu w Przysusze.
W poradniku przedstawię dwa sposoby:
Reset hasła w systemie Windows, – czyli wyczyszczenie hasła do konta, do którego chcemy mieć dostęp oraz
dodanie zupełnie nowego konta w Windows z prawami administratora.
Aby wykonać ten sposób musimy mieć dostęp do katalogu w systemie, który operujemy (z możliwością modyfikowania plików): np. z innego systemu (pomocny jakiś Linux w wersji LiveCD). Dystrybucji uruchamianych z płyty jest pełno, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Chodzi o to, aby dostać się do katalogów, w których dokonamy drobnej sztuczki tylko na krótki czas, aby stworzyć sobie konto czy zresetować hasło w Windows:
Mając jakiś LiveCD (to jest najszybsze i najlepsze w sumie rozwiązanie), czyli system z BOOT-owalej płyty lub pamięci USB, dokonamy zamiany dwóch plików. Bez uprawnień administratora nie dokonamy zmian w katalogu
C:\Windows\System32, więc bez pomocy np. systemu Linux nie damy rady nic zrobić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest jakiś mały Linux, który odpalimy bezpośrednio z płyty. W systemach Windows 7 można startować z opcji
Odzyskiwanie systemu i jego naprawy
Recovery Disc. Albo z płyty instalacyjnej systemu Windows 7, 8 tak, aby uzyskać konsolę wiersz poleceń i przez nią próbować dokonać triku z ww. katalogu.
Jeśli chodzi o komputery Darmowy Internet z Przysuchy, musimy najpierw włączyć opcje rozruchu innego nośnika niż standardowo ustawiony. Czyli należy dokonać zmian w BIOS-ie. Tutaj jest już opisane jak tego dokonać, aby umożliwić sobie ładowanie innego systemu np. z DVD.
http://darmowyinternet.net/forum/temat-d...14#pid4714
Start operacji
Jeśli mamy BOOT-owalny nośnik np.
LiveCD Linux odpalmy z niego system, aby dostać się do katalogu:
C:\Windows\System32
sytemu, w którym chcemy dodać nowe konto administratora lub zresetować hasło Windows.
Kopiujemy dwa pliki (zabezpieczając je sobie na wszelki wypadek):
cmd.exe oraz
Utilman.exe
Następnie kopiujemy i robimy kopię pliku
cmd.exe w
windows\system32 nazywając ją np.
cmd_kopia.exe, a plik
Utilman.exe nazywamy np.
Utilman_stop.exe, po czym dla naszej kopi
cmd_kopia.exe zmieniamy teraz nazwę na
Utilman.exe.
Wyłączamy wszystko i odpalamy nasz system Windows. Komputer zaloguje się na konto ostatniego aktywnego użytkownika w Windows 8 (wylogowujemy się więc) lub zatrzyma się na etapie logowania do konta. Klikamy, więc na ikonę ułatwienia dostępu, która uruchomi konsolę z prawami administratora. Wpisujemy w niej komendę:
Kod:
net user nazwa_uzytkownika nowe_hasło
przykład:
Kod:
C:\windows\system32>net user admin 12345
i zatwierdzamy enterem. Nowe hasło dla konta zostanie nadane.
Jeśli natomiast nie chcemy resetować hasła w Windows, ale chcemy utworzyć nowe konto wpisujemy w konsoli w ścieżce polecenie:
Kod:
net user nazwa_nowego_konta /add
zatwierdzamy enterem, a następnie wpisujemy
Kod:
net localgroup Administratorzy nazwa_uzytkownika_jakiego_dodalismy /add
zatwierdzamy enterem.
I tak oto tworzymy nowego użytkownika z prawami administratora.
Po zakończeniu warto przywrócić fabrycznie ustawienia w katalogu
\system32 a więc plik
Utilman.exe usuwamy przywracając
Utilman_stop.exe na oryginalną nazwę albo wgrywamy z zabezpieczonej paczki oryginalny robiąc tak jak było wszystko sprzed zmian. Możemy tego dokonać odpalając ponownie LiveCD lub mając już prawa administratora dokonać tego z poziomu samego Windows (potrzebna jest jednak
zmiana uprawnień dla pliku/ów w \system32) uruchamiając konsolę
cmd.exe w systemie na koncie administratora, ale jako administrator (wybierając program
cmd.exe klikamy na niego prawym klawiszem myszy i uruchom, jako administrator), po czym w konsoli wpisujemy:
Kod:
takeown /f c:\windows\sytem32\utilman.exe
Otrzymujemy kontrolę nad danym plikiem wchodząc w jego właściwości będziemy mogli nadać więcej uprawnień, co pozwoli na zmianę nazwy pliku bezpośrednio w Windows, kasowania itd., któremu nadaliśmy większe uprawnienia. Tak samo robimy dla każdego innego pliku, który modyfikujemy.
Część informacji pochodzi od innego użytkownika, który już opisał w jednym temacie sposób na hasło oraz uprawnienia administratora w systemie Windows (Tobiasz) część jest moja, którą wzbogaciłem o zrzuty ekranowe, aby pokazać krok po kroku związany z resetem hasła i tworzeniem nowego konta z prawami administratora w Windows. Materiał ten służyć ma głównie osobom, z powiatu przysuskiego (innym użytkownikom Windows w sytuacjach awaryjnych też się jednak przyda), które dostały komputery za darmo do użytku, ale które praktycznie są bezużyteczne gdyż użytkownik nic nie może na tych komputerach zrobić. Cały temat związany z Internetem oraz komputerami w temacie:
Darmowy Internet w Przysusze - eInclusion