-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja Windows 8
Santi Offline
Redaktor
***

Liczba postów: 62
Dołączył: Feb 2013
Reputacja: 0
Post: #1
Żarówka Instalacja Windows 8
Jak zainstalować Windows 8? Tutorial (poradnik instalacji Windows 8) obrazujący krok po kroku jak zainstalować nowy system Windows 8 na komputerach.

Wersja poradnika z plikiem .pdf do pobrania i wydrukowania.

Nowy system operacyjny Microsoft Windows 8

[Obrazek: logowindows8.jpg]


Wymagania systemowe Windows 8
Komputer, na którym ma zostać zainstalowany system Windows 8, musi spełniać następujące wymagania:
• Procesor: 1 GHz lub szybszy
• Pamięć RAM: 1 GB (wersja 32-bitowa) lub 2 GB (wersja 64-bitowa)
• Miejsce na dysku twardym: 16 GB (wersja 32-bitowa) lub 20 GB (wersja 64-bitowa)
• Karta graficzna: Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM


W komputerze, który posiada ustawioną opcję bootowania płyty z napędu CD/DVD wkładamy płytę instalacyjną do napędu i uruchamiamy komputer od nowa. W ten sposób instalator zostanie załadowany automatycznie i rozpocznie się samoczynnie proces instalacji systemu Windows 8. W przypadku, jeśli komputer nie ma włączonej opcji przeszukiwania w pierwszej kolejności napędu optycznego, musimy wejść do BIOS-u i tam w opcjach ustawić odpowiednią sekwencję z opcją rozruchu napędu optycznego. W nowszych komputerach jest też zazwyczaj opcja pozwalająca na starcie komputera uruchomić poprzez klawisz funkcyjny menu umożliwiającego wybór nośnika (BOOT MENU), jaki ma zostać załadowany, jako pierwszy, więc w taki też sposób możemy uruchomić bootowalny nośnik instalacyjny systemu Windows (może to być płyta DVD, bootowalny pendrive czy dysk).


Instalacja
Jeśli wszystko będzie poprawnie skonfigurowane w komputerze do rozruchu instalacji i nośnik instalacyjny systemu Windows 8 zostanie rozpoznany, załadowany zostanie instalator i rozpocznie się proces instalowania systemu Windows 8.

[Obrazek: 1windows8k.jpg]

W dalszej części instalator załaduje nowe okno, w którym należy określić żądany język i inne preferencje, po czym klikamy na Dalej.

[Obrazek: 2instalacja8.jpg]

W części Przeczytaj postanowienia licencyjne zatwierdzamy postanowienia licencyjne i klikamy Dalej.

Na stronie Jakiego typu instalację chcesz wykonać? Wybieramy opcję Niestandardowa.

[Obrazek: 5tutorialwindows8.jpg]

W nowym oknie instalator zaprezentuje dostępne dyski. Możemy je odpowiednio skonfigurować np. dzieląc na partycje. Proces konfiguracji dysku jest prosty i intuicyjny. Więc w pierwszej kolejności wybieramy Opcje dysku (zaawansowane) i przypisujemy rozmiar np. całość dysku na jedną partycję (patrz kolejne zrzuty podglądowe) lub dzieląc dysk na mniejsze partycje.

[Obrazek: 6jakzainstalowacwindows.jpg]

Jeśli posiadamy większy dysk lepszym rozwiązaniem jest utworzenie np. dwóch partycji. Jedna z przeznaczeniem na system, a druga np. na nasze dane. Pamiętajmy o minimum, jakie musi posiadać partycja systemowa Windows 8 (dla wersji 32 bit jest to 16000 MB (16GB), dla 64 bit 20000 MB (20 GB).
Przy konfiguracji dysku instalator automatycznie rezerwuje odpowiednią ilość miejsca na ukrytą partycję systemową, która potrzebna jest systemowi Windows w przypadku awarii czy też do odzyskiwania systemu Windows (patrz zdjęcie z komunikatem: Aby zapewnić poprawne działanie wszystkich funkcji…) zgadzamy się na tę czynność.

[Obrazek: 7instalowaniewindows8.jpg]

[Obrazek: 8instalacjawindows.jpg]

[Obrazek: 9konfiguracjawindows.jpg]

Po skonfigurowaniu dysku twardego formatujemy nowostworzone partycje i przechodzimy do instalacji systemu Windows 8 na dysku komputera.

[Obrazek: 10instalacjawindows.jpg]

Teraz rozpoczyna się właściwy proces instalacji systemu. Kopiowane są niezbędne pliki, instalowane funkcje i aktualizacje. Proces ten może potrwać od kilku do kilkunastu minut (w zależności od konfiguracji sprzętowej i szybkości komputera).
Czas pozostały do końca instalacji widzimy w pasku postępowym na dole instalatora.

[Obrazek: 11windows8instalacja.jpg]

[Obrazek: 12windows8konfiguracja.jpg]

[Obrazek: 13instalowac.jpg]

Kiedy proces instalacji osiągnie 100% system dokona restartu komputera. W czasie restartu nie wciskamy, żadnych klawiszy na klawiaturze, aby przypadkiem nie uruchamiać od nowa instalatora.
Instalator uruchomi się sam ponownie i będzie kończył etap instalacji systemu Windows.

[Obrazek: 14jakzainstalowacwindow.jpg]

Po restarcie komputera pojawi się czarny ekran z logo Windows. Instalator będzie dokonywał ustawień i konfiguracji komputera, a o postępie będziemy informowani stanem zaawansowania prac. To jednak końcowy etap, który potrwa, co najwyżej kilka minut.

[Obrazek: 15windows8zpendrive.jpg]


Personalizacja systemu Windows 8
Kiedy proces instalacji zostanie ukończonyy pojawi się ekran konfiguracyjny. Na tym etapie możemy spersonalizować wygląd systemu Windows 8. Pierwszy krok to wybór domyślniej kolorystyki i nazwy komputera.

[Obrazek: 16bootowalnywindows.jpg]

[Obrazek: 17instalacjazpendrive.jpg]

Na kolejnym ekranie personalizacji, system oferuje możliwość zastosowania ekspresowych ustawień. Na tym etapie można zdecydować o automatycznym pobieraniu aktualizacji, dostępności udostępniania czy skonfigurować zabezpieczenia. Jeśli chcemy domyślne ustawienia wybieramy Użyj ustawień ekspresowych. Jeśli jednak chcemy użyć niestandardowych ustawień wybieramy Dostosuj.

[Obrazek: 18personalizacjawindows.jpg]

Na kolejnym etapie personalizacji komputera z systemem Windows 8 należy skonfigurować konto Microsoft. To nowość w systemie Windows 8. Konto to umożliwia dostęp do wielu różnych funkcji sieciowych, jak Sklep czy synchronizacja ustawień i danych, a także zapewnia możliwość powiązania systemu z różnymi usługami i aplikacjami online. W przypadku braku posiadania konta Microsoft, istnieje możliwość jego utworzenia za pomocą jednego z odnośników ulokowanych w dolnej części okna. Oczywiście można także utworzyć konto lokalne wybierając Zaloguj się bez użycia konta Microsoft.

Jeśli zdecydujemy się na konto lokalne będziemy musieli utworzyć nazwę i konto użytkownika dla każdego z używanych komputerów, a ustawienia nie będą synchronizowane na różnych komputerach tak jak ma to miejsce w przypadku konta Microsoft.

[Obrazek: 19windows8metro.jpg]

[Obrazek: 20windows8modern.jpg]

W celu utworzenia konta na komputerze wybieramy Konto lokalne i wprowadzamy nazwę użytkownika i tym sposobem kończymy personalizację systemu Windows 8.

[Obrazek: 21instalacjametro.jpg]

[Obrazek: 22instalacjamodern.jpg]

Z uwagi, że w Windows 8 pojawił się nowy interfejs, Microsoft przygotował krótką prezentację, która pojawi się podczas pierwszego logowania do nowego systemu.

[Obrazek: 23instalacjawindows8.jpg]

[Obrazek: 24prezentacjawindows8.jpg]

[Obrazek: 25instalatorwindows8.jpg]

[Obrazek: 26instalowaniewindows8.jpg]

Po zakończeniu prezentacji związanej z nowym interfejsem Windows 8 pojawi się ekran startowy tzw. Kafelki Windows. Na ekranie będą skróty do najważniejszych aplikacji działających w stylu Modern. Na ekranie dostępna jest również opcja skrótu przenosząca nas do standardowego pulpitu.

[Obrazek: 27kafelkiwindows8.jpg]

[Obrazek: 35pulpitwindows8.jpg]

[Obrazek: 28tapetywindows8.jpg]


Używanie Windows 8
Po przejściu do klasycznego pulpitu nie zobaczymy już paska start znanego z poprzednich wersji systemów Windows. Ten element w Windows 8 został wycofany na rzecz innych rozwiązań. Jednym z nich jest pasek podstawowych narzędzi (wystarczy najechać myszką w prawy dolny lub górny róg ekranu, aby się pokazał), a który umożliwia dostęp na najważniejszych elementów systemu Windows: aplikacje, urządzenia, ustawienia, poprzez które też zamykamy system.

[Obrazek: 29tapetawindows8.jpg]

Jeśli chcemy dostać się do aplikacji wybieramy z paska opcję Wyszukiwania, która załaduje pulpit z dostępnymi aplikacjami w systemie. Dla szybszego ich wyszukiwania możemy użyć pola wyszukaj wpisując pierwsze litery szukanego programu, a system wyświetli nam dostęp do tych aplikacji.

[Obrazek: 30pulpitwindows8.jpg]

Wybierając Ustawienia możemy przejść w szybki sposób do Panelu sterowania, dokonać konfiguracji systemu Windows poprzez opcję Personalizacja, możemy też uzyskać Informacje o komputerze. Ponadto otrzymujemy dodatkowe ikony poprzez, które możemy ustawić klawiaturę, dźwięk oraz inne elementy systemu.
W opcji Ustawienia mamy też narzędzia do restartu komputera, usypiania komputera jak i też zamykania system Windows.

[Obrazek: 31jakzainstalowac.jpg]

Chcąc przejść do głównego okna Start w systemie Windows 8 (okno z kafelkami, czyli najważniejszymi opcjami systemu oraz najczęściej używanymi aplikacjami – przydatne na ekranach dotykowych) wystarczy najechać myszką w lewy dolny róg ekranu i kliknąć na mały prostokąt z napisem Start, który się tam pojawi.

[Obrazek: 33startwindows8.jpg]

Z okna Start do pulpitu przełączamy się szybkim skrótem (widoczny obraz pulpitu w lewej dolnej części ikon) lub też kierując się myszką w lewy róg ekranu monitora. Przełączyć się na inne konto, zablokować system lub też wylogować możemy poprzez opcje, które są w prawej górnej części ekranu schowane pod nazwą użytkownika systemu.

[Obrazek: 34modernmetro.jpg]

Widok logowania w systemie Windows 8

[Obrazek: logowindows8.jpg]


Wszystkie informacje opisane w poradniku, a odnoszące się do używania nowego stylu Modern w systemie Windows 8 mogą zostać oczywiście zmienione i być dostosowane do preferencji użytkowników. Opisane zostały opcje i ustawienia, które pojawiają się domyślnie w nowym interfejsie Windows 8.


Dodatkowe informacje
System Windows 8 z większością nowego sprzętu poradzi sobie sam i zainstaluje do niego niezbędne sterowniki, ale niektóre urządzenia dostępne w komputerze mogą nie zostać wykryte poprawnie, więc drivery do nich musimy doinstalować sami z płyt dołączonych do podzespołów komputerowych bądź po prostu ściągając je ze strony producenta urządzenia, do którego brakuje nam sterowników. Dokładnych informacji o braku sterowników i nierozpoznanych urządzeniach szukamy w Panelu sterowania wybierając Menedżer urządzeń.

[Obrazek: 32panelsterowaniawindow.jpg]


Poradnik - Instalacja i konfiguracja Windows 8 - wersja .pdf do pobrania i wydrukowania.

.rar  Instalacja_Windows_8.rar (Rozmiar: 1.68 MB / Pobrań: 11)
17-02-2013 16:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Edek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2014
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Instalacja Windows 8
Powiem tak niech jak najszybciej wychodzi coś nowego bo ta 8 to tak nieudana jak Vista.
Chyba wrócę do 7 bo na tej 8 nie da się normalnie działać.
29-08-2014 10:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Messenger beta Windows Jogin 0 2,777 31-07-2018 12:14
Ostatni post: Jogin
Żarówka Reset hasła w systemie Windows Gilek 2 10,348 20-09-2017 11:21
Ostatni post: maniek
Żarówka Zmiana trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI w Windows 10 martin 0 16,244 10-08-2016 13:04
Ostatni post: martin
Żarówka APN w Windows 10 Vanautu 0 12,541 27-07-2016 22:18
Ostatni post: Vanautu
Informacja Darmowa aktualizacja do Windows 10 Santi 0 4,243 27-07-2016 11:39
Ostatni post: Santi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości