-reklama-

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Darmowy internet w Przysusze - eInclusion
Administrator Offline
Administrator

Liczba postów: 29
Reputacja: 0
Informacja Darmowy internet w Przysusze - eInclusion
Przedstawiamy informacje zebrane na temat projektu eInclusion – zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Przysuskim - czyli darmowy internet w Przysusze.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, oś priorytetowa 8. Społeczeństwo informacyjne–zwiększanie innowacyjności gospodarki. To największy projekt tego typu w Polsce, swym zasięgiem obejmuje cały powiat, a wartość inwestycji to ponad 19 mln zł z czego większość to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Informacja ta przyda się wielu osobom oczekującym na start usługi w powiecie przysuskim.
22-04-2013 13:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Reklama
Dzisiaj 07:15
Matt82 Offline
Użytkownik

Liczba postów: 70
Reputacja: 2
RE: Darmowy internet w Przysusze - eInclusion
Na budynku Starostwa w Przysusze już stoi jakiś wielki masz, także to pewnie chodzi o ten masz nadawczy do darmowego internetu, który będzie niebawem funkcjonował w Przysusze i okolicach całego powiatu przysuskiego.

[Obrazek: masztprzysucha.jpg]

[Obrazek: darmowyinternetprzysuch.jpg]

[Obrazek: powiatprzysucha.jpg]
15-05-2013 18:01
Kobacabana Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Reputacja: 1
Drugi taki masz stoi w miejscowości Rusinów tj. koło Przysuchy niedaleko jakieś coś niecałe chyba 10 km.
[Obrazek: masztrusinow.jpg]

Ale jak się przyjrzeć dokładnej to na tych masztach chyba jeszcze w tej chwili żadnych anten nie ma. Niby coś tam małego w górze jest, ale maszty wydają mi się bez anten nadawczych, także pewnie będą je dopiero montować na tych nadajnikach.

Ciekawe jak to będzie w ogóle funkcjonowało w praktyce Huh

8 lipca 2014 dzień, który przeszedł do historii: Niemcy - Brazylia 7:1
19-05-2013 21:51
Matt82 Offline
Użytkownik

Liczba postów: 70
Reputacja: 2
Trwa budowa infrastruktury sieci bezprzewodowej oraz są montowane urządzenia odbiorcze w domach osób zakwalifikowanych do projektu. Po wakacjach start.

[Obrazek: internetprzysucha.jpg]
05-06-2013 22:07
Luiza Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 26
Już są zakładane anteny, dostarczane komputery osobom, które zakwalifikowały się do projektu eInclusion. W Echo Dnia ukazał się też nowy artykuł na ten temat, ale w sumie nic nowego oprócz informacji o nowym przetargu na dostawę komputerów.
[Obrazek: internet_przysucha.jpg]
06-07-2013 10:52
phiphi Offline
Użytkownik

Liczba postów: 178
Reputacja: 3
Czytałem o tym necie z powiecie przysuskim i podobno jest jeszcze okazja do składania wniosków. Jest informacja na stronie www powiatu:

Cytat:NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE INTERNETOWYM

Powiat Przysuski ogłasza nabór uzupełniający do udziału w projekcie ,, eInclusion - zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Przysuskim”. Termin naboru wniosków od 24.09.2013 do 31.10.2013.

Wszystkich zainteresowanych, spełniających kryteria dostępu określone w Regulaminie rekrutacji uzupełniającej i uczestnictwa w projekcie, zapraszamy do składania wniosków w Starostwie Powiatowym w Przysusze, Al. Jana Pawła II 10, w Wydziale Pozyskiwania Środków w godz. 7.30 do 15.30. Wnioski do pobrania znajdują się w Starostwie Powiatowym w Przysusze, w Wydziale Pozyskiwania Środków oraz pod zamieszczonym artykułem jako załączniki.
14-10-2013 21:45
WiFi Offline
Użytkownik

Liczba postów: 222
Reputacja: 4
Mam nadzieję, że będą testy tego internetu i dowiemy się jak to pionierski na skalę kraju projekt działa w praktyce Szczęśliwy

Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa...
21-10-2013 21:28
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Reklama
Dzisiaj 07:15
croocers Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Tak się składa że pracowałem przy tym projekcie. Montowałem anteny odbiorcze u beneficjentów ostatecznych oraz pracowałem przy masztach.

(21-10-2013 21:28)WiFi napisał(a):  Mam nadzieję, że będą testy tego internetu i dowiemy się jak to pionierski na skalę kraju projekt działa w praktyce Szczęśliwy

"Pionierski" bardzo dobrego słowa użyłeś. Uśmiech Pracowało przy tym naprawdę masą ludzi znających się na rzeczy. Powstało 15 masztów na każdym 4 nadajniki Wifi (na każdą stronę świata) 7 z nich (z 15 masztów) było również uzbrojone w urządzenia nadawcze WiMAX (po 2 lub 3 nadajniki na maszt).
Tam gdzie był dobry zasięg WiFi montowane były anteny odbiorcze Ubiquiti AirGrid M5 z reguły były to max 3-4 km (bez widoczności) tym anteną przeszkadzały drzewa, budynki a o wzniesieniach terenu nie wspomnę. A tam gdzie M5 nie dawały radę były montowane anteny WiMAX od firmy Alvarion którym nic nie przeszkadzało w połączeniu ze stacja bazową, nawet odległości przekraczające 10 km.

Jedyna rzecz do której się można doczepić to to że nadajniki WiFi 2,5 GHz były trochę "słabe". M5 potrafiły łapać sygnał z 25 km od komercyjnych sieci (sieci z Radomia i Szydłowca) na takim samym poziomie jak z naszych masztów.
Trochę więcej kasy poszło na anteny odbiorcze WiMAX (które kosztują znacznie więcej), gdyby więcej zainwestowali w maszty to cały powiat by śmigał na WiFi i WiMAX by nie był potrzebny.

Jakieś pytania? Uśmiech

P.S. Dodatkowy nabór wystartował dlatego że zostało jeszcze około 100-150 anten M5. WiMAX-y się rozeszły po beneficjentach jak ciepłe bułeczki z Lidla. Duży uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2013 15:07 przez croocers.)
21-10-2013 22:09
Bzyku Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 48
Reputacja: 1
Witam

Jestem tu nowy na tym forum, ale już jakiś czas śledzę temat darmowego internetu, który będzie funkcjonował na terenie całego powiatu przysuskiego. Stąd też jestem, więc temat tym bardziej mnie interesuje. Na różnych wioskach widziałem te antenki pomontowane, ale internet chyba ma dopiero zacząć działać. Brat mi mówił, że był u rodziny, która zakwalifikowała się do tego projektu, antenę jakiś czas temu im podłączono (był w miarę dobry zasięg), a kilka dni temu ktoś przyjechał już uruchomić ten internet i okazało się, że brak zasięgu jest Szczęśliwy Mówię to, jako ciekawostka, bo pewnie zasięg będzie wszędzie, ale na starcie zawsze się jakieś gdzieś zgrzyty pojawiają.

W zasadzie tylko nie wiadomo, co to dokładnie za internet będzie? W gazetach i necie jak to opisywali to tylko podstawowe info. Wiadomo, że kasy na to poszło sporo, bo chyba z 20 milionów, ale np. na stronie powiatu nie ma żadnych informacji, jaki to dokładnie internet ma być. Z tego, co mi się gdzieś usłyszało to chyba ma być 512 Kb/s i brak limitów. Przy ograniczonej liczbie userów, bo chyba ma być ich coś około 2000 to żadnych problemów z korkami nie powinno być jak to jest w sieciach komórkowych i internecie mobilnym np. w godzinach szczytu. I właśnie skoro tyle kasy poszło na to wszystko, powiat ma teraz możliwość udostępniania internetu to mogliby też zaoferować innym odpłatny internet. Wiele osób nie ma dostępu, bo albo nie ma się gdzie wpiąć albo są inne problemy. Internet mobilny jest jednak drogi i w dodatku te limity, więc gdyby powiat zrobił ciekawą ofertę to i ludzie by na tym skorzystali i powiat miałby dodatkowe wpływy. Weźmy tylko 2000 użytkowników płacących po 25 zł, co miesiąc za internet to jest 50000 zł/mc. Kupa kasy to jest. Dla admina, który siedzi i zarządza siecią 2000 czy 4000 userów to jedno i to samo, anteny to teraz znikomy koszt, więc dałoby się na tym jeszcze zarabiać ktoś dostałby też pracę i byłyby dodatkowe pieniądze na jakieś inwestycje w powiecie. To taka moja uwaga na ten temat. Więc mam nadzieję, że powiat pomyśli o tym, kiedy jest odpowiedni na to czas, aby zdobyć klientów, chyba, że fundusze, z których pochodziły pieniądze na ten cel w tym momencie tego zabraniają.

No, ale dobra przejdę do sedna sprawy. Nie wiem, jakie mają być parametry tego internetu, ale pewnie jak to ruszy to wszystko będzie wiadomo.

Jedyna rzecz, jaka mi się nie podoba to to, że są gospodarstwa gdzie są aż dwie anteny. Przecież jednej rodzinie mogła wystarczyć jedna tylko antena (rodzina już by sobie takie łącze dzieliła przez router), ale jedna rodzinie, gdzie córka wyszła za mąż i nazywa się z nazwiska po mężu przydzielono 2 anteny, bo potraktowano ich osobno, a przecież ktoś inny mógł z tego skorzystać. U mnie np. na wiosce byli ludzie, którzy składali wnioski, a się nie zakwalifikowali.

No, ale dobra najważniejsza rzecz dla mnie to projekt, który realizowała jakaś firma, a podwykonawcą była inna. W ogóle na początku wygrała przetarg firma z Radomia potem robotę robiła Warszawa i Wrocław jak się dobrze orientuję. Nie wiem ile dokładnie firm robiło projekt techniczny, czyli maszty i anteny, ale pewnie kto inny stawiał maszty, a kto inny montował anteny, ale np. w Gielniowie jak widziałem jak stoi maszt na dachu gminy to kłaniam się chłopakom, którzy nie mieli cykora wchodzić na taką konstrukcję, która u podstawy trzyma się na małej rurce, a resztę trzymają liny. No, ale myślę, że to przemyślana i solidna konstrukcja.

W wakacje byłem w powiecie i rozmawiałem z chłopakiem (ktoś z wyższych struktur firmy Netpioneer), więc wiem, że oni montowali anteny na masztach) i trochę pogadaliśmy o robocie. Właśnie ta robota mnie interesuje czy oni nadal robią gdzieś w Polsce projekty? Pytam, bo takie projekty mnie trochę interesują i w Netpioneer jak rozmawiałem i się dowiedziałem to można przygarnąć niby z 5000 zł. Chyba, że mi się to z zarobkami w Niemczech pomyliło, ale raczej nie gdyż tam na tego typu projektach można wyciągnąć dużo więcej, a firma Netpioneer robi też projekty w Niemczech. Mówię tu o pracy np. commissioning na masztach BTS dla operatorów komórkowych.

Ty pracowałeś może dla Netpioneera? Czy innej firmy? Fajna robota generalnie była czy ciężka? Możesz też coś napisać o zarobkach jak z kasą? Bo ja miałem ofertę pracy w wakacje pod Poznaniem inna firma, ale rzucili mi 2000 zł na rękę, z 600 zł bonusu umowa zlecenie i firma też chciała abym podpisał lojalkę, że szybko nie ucieknę, więc odpuściłem, bo mi się to nie kalkulowało. A dlatego pytam gdyż chciałem trochę porobić przy takich projektach, zrobić jakieś papiery (IRAT-ę) i może wbić się na Skandynawię tam jest dobra kasa. W Polsce jak się trafi gdzieś to może i da się wyciągnąć coś lepiej, ale generalnie nie jest łatwo, aby tutaj lepsze pieniądze zarabiać. Z Alpinowrk portalu od ludzi/firm, tam ogłaszających się miałem kilka propozycji, ale dniówki 150, czasami 200 zł (niby dobre jak na nasze warunki, ale to praca gdzie czas pracy jest nienormowany, praca bywa ciężka i niebezpieczna) jednak nic do skutku w końcu nie doszło. Teraz się zastanawiam czy jest jeszcze sens na zimę się gdzieś pchać. Sezon martwy się zaczyna robić, a w dodatku jak przyjdzie zima to miło wisieć nie będzie na takim maszcie, aby coś tam robić i zarobić może ledwie 2500 zł.

Dlatego też z ciekawości się pytam jak Ci się tam pracowało, jaka kasa i czy dalej pracujesz z firmą, która robiła przy tym projekcie eInclusion w Przysusze?

p.s. a kto dalej będzie obsługiwał ten net w Przysusze? Jest jakaś zewnętrzna firma czy powiat będzie miał swoich ludzi do pracy?
22-10-2013 23:06
croocers Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Internet nie będzie miał limitu transferu ale za to jego prędkość będzie zależna od ilości użytkowników, maksymalnie jeden użytkownik będzie dostawał 256 Kb/s.
Maszt w starostwie dostaje internet od starego masztu stojącego przy budynku Zeork (przy rondzie na ul. Przemysłowej) gdyż tam jest światłowód przebiegający przez Przysuchę. Nie wiem dokładnie ile będzie leciało do masztu na starostwie ale wiem że ten masz ma radiolinie które internet wysyłają do 4 masztów a te do kolejnych, z tego co pamiętam:
300 mb/s leci do Dębin część z tego masztu leci do Potworowa, Klwowa, Odrzywołu, Rusinowa i Lipin
200 mb/s leci do Wieniawy część z tego transfer przypada na maszty w Ruszkowicach, Rzucowie i Borkowicach
100 mb/s do Goździkowa część tego transferu przypada dla Gielniowa i do Rozwad
50 mb/s leci do Koloni Szczerbackiej
*podane prędkości są jedynie maksymalną przepustowością w dwie strony (maksymalną prędkością jaką może się łączyć dany maszt z masztem w Przysusze)

Jak już mówiłem przy tym projekcie pracowało kilka firm (podwykonawców) każdy był odpowiedzialny za to na czym się zna i od czego jest. Kto inny postawił maszty, kto inny pracował przy montowaniu urządzeń na nich, kto inny podłączał serwery a od montowania anten było kilka firm (z Warszawy, Radomia, Krakowa, Przysuchy, Wrocławia i Garwolina) było ich aż tyle z uwagi na to że było około 3 tys. anten do zamontowania.

Z tego co mi wiadomo te nikt nie będzie musiał tego obsługiwać, bynajmniej nie będzie w starostwie osoby za to odpowiedzialnej. Wszelkie prace administracyjne będą wykonywane zdalnie przez odpowiednio wyznaczoną do tego firmę. Jeśli się zdarzą jakieś usterki ktoś będzie przyjeżdżał na miejsce i je naprawiał.

Robota fajna a kasa ok. na resztę pytań nie mogę odpowiedzieć. Oczko

A co do tego znajomego to weź mi powiedz jaką ma antenę gdzie mieszka i w którą stronę mu ją skierowali?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2013 17:04 przez croocers.)
23-10-2013 17:03
Odpowiedz