-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Naprawa lampek choinkowych
Volt85 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 1
Post: #1
Żarówka Naprawa lampek choinkowych
Na pewno wielu osobom zdarzyło się, że gdzieś w zestawie lampek choinkowych przepaliła się lampka i cały sznur przestał świecić. Jak więc znaleźć usterkę w lampkach choinkowych kiedy lampek jest 100 albo i więcej? Wykręcanie czy wyciąganie jak to jest w popularnych tanich chińskich lampkach nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponadto czas jaki jest potrzebny do sprawdzenia tak wielu lampeczek choinkowych jest niemały. Jak więc w prosty i szybki sposób sprawdzić lampki choinkowe i znaleźć przepaloną żarówkę w zestawie choinkowym lub znaleźć defekt na kablu (przepalony kabel, uszkodzony wtyk z lampką)? Jest na to bardzo prosty sposób a mianowicie wykorzystanie prostego i taniego wykrywacza fazowego - inne nazwy:
- próbnik napięcia FAZER 777 wielofunkcyjny detektor
- wielofunkcyjny jednobiegunowy próbnik instalacji elektrycznych z detektorem przewodów pod napięciem
- angielskie nazwy: voltage tester, LCD Digital AC/DC Voltage Detector Continuity Tester Pen 12-240V, tester multifunctional

Fazer czyli detektor napięcia przeznaczony jest do wykonywania podstawowych testów instalacji elektrycznych, instalacji samochodowych i innych instalacji elektro, a także do sprawdzania poprawności pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Podstawową zaletą takiego urządzenia jest wykrywanie napięcia bez potrzeby dotykania obiektu. Detektor pozwala na wykrycie przewodów biegnących w ścianach na różnych głębokościach jak również FAZY wszędzie tam gdzie niemożliwy jest bezpośredni kontakt. Fazer pozwala na wykrywanie napięcia z odległości od styku do nawet 50 cm od badanego elementu. Ponadto detektor służyć może jako wskaźnik napięcia (=) wskaźnik napięcia (~) oraz wskaźnik ciągłości przewodzenia - w zaawansowanych modelach jest więcej funkcji.

[Obrazek: tester_fazer.jpg]

Bardzo tania rzecz, a przydatna w domu. W tym miejscu można kupić za grosze takie testery - Zakupy w Chinach i na AliExpress.

Można takie urządzenie wykonać sobie samemu, ale fabryczne urządzenia nie są drogie ponadto, nie ma gwarancji, że skonstruowane urządzenie będzie idealnie działać. Co do wykrywania wad w lampkach, które są łączone szeregowo można też stosować zwykły miernik napięcia, ale zajmuje to więcej czasu ponadto musimy wyjmować żarówki co przy takich delikatnych zestawach jest ryzykowne, że którąś uszkodzimy, także sposób jaki tu opisuję jest najwygodniejszy.

Instrukcja wyszukiwania przepalonych, uszkodzonych lampek choinkowych.

Ww. próbnik napięcia to bardzo proste urządzenie bo działa w oparciu o pole elektromagnetyczne - tam gdzie pojawia się ładunek elektryczny pojawia się pole elektryczne oraz magnetyczne czyli występuje pole elektromagnetyczne, które to fazer wyłapuje.

Wykrzyknik Uwaga zawsze przy pracach z prądem bądź ostrożny!!!
Elektryk jak i saper myli się tylko raz Szczęśliwy a więc zaczynamy od rozłożenia zestawu lampek w wygodnym miejscu po czym podpinamy je do gniazdka z napięciem. Lampki nie świecą więc bierzemy tester napięcia (fazer) i sprawdzamy w pierwszej kolejności czy wtyczka nie jest uszkodzona. Szukamy fazy (napięcia) na którymś z przewodów. Jeśli wtyczka jest dobra na jednym z przewodów będzie faza czyli (+) fazer powinien pokazać nam właśnie na przewodzie z fazą (+) pioruna co oznacza napięcie w przewodzie.

[Obrazek: 1_szukanie_fazy.jpg]

Upewniając się, że wtyczka jest sprawna przechodzimy do badania sznura z lampkami, a dokładnie lampek. W przewodzie może być tak, że kilka lampek jest spalonych, ale do jakiegoś momentu na pewno prąd płynie. Najlepiej więc szukać od tego punktu (żarówki) z którym łączy się w pierwszej kolejności nasza wykryta linia z fazą. Jednak w praktyce poskręcane kable komplikują sprawę więc zaczynamy albo zaraz przy wtyczce albo najlepiej od końca sznura bo zazwyczaj od tamtej strony będzie biegł kabel z fazą.

[Obrazek: 2_naprawa_lampek_choinkowych.jpg]

Wystarczy przyłożyć do lampki próbnik i jeśli uzyskujemy potwierdzenie napięcia na danym punkcie przechodzimy do kolejnej lampki.

[Obrazek: 3_naprawa_lampek.jpg]

[Obrazek: 4_lampki_choinkowe_naprawa.jpg]

Badając tak sznur z lampkami na którymś z kabli na pewno mamy fazę oraz w jakichś punktach lampek napięcie. Lampki nie świecą, ale tam cały czas jest napięcie, jednak gdzieś nastąpi przerwanie i jeśli dojdziemy do punktu, w którym nie będzie napięcia fazer tego napięcia nie wykryje, tak jak wykrywał na wcześniejszych punktach z lampkami. W takim punkcie mamy znak, że coś jest nie tak.

[Obrazek: 5_probnik_napiecia.jpg]

Wtedy rozpatrujemy albo wyłapany punkt albo się cofamy i sprawdzamy ostatni punkt z lampką gdzie fazer wykrył napięcie, ale też sprawdzamy czy za tym punktem na kablach płynie napięcie bo może być tak, że na lampce jest niby (+), ale na kablach już nie płynie dalej za tą niby sprawną lampką prąd oznacza, to że mogliśmy wykryć na danej lampce napięcie ze sznura, ale lampka jest przepalona więc to ona nie przepuszcza prądu. Generalnie jeśli znajdziemy odcinek gdzie jest prąd, a w dalszym badanym odcinku już tego prądu nie ma to znak, że mamy wadliwy odcinek, który musimy dokładniej zbadać. Najczęściej wystarczy wymienić żarówkę i mamy rozwiąny problem z lampkami choinkowymi.

[Obrazek: 6_problem_z_lampkami_choinkowymi.jpg]

Czasami jednak jest też tak, że to cały punk z lampką jest do wymiany (jest uszkodzony). Wystarczy wtedy usunąć dany punkt (wyjmujemy kable i skracamy odcinek o jeden punkt lampeczki). Ze skracaniem, nie należy przesadzać z uwagi, że dany zestaw jest tworzony pod 230V po czym na każdym punkcie jest pewien zakres V jeśli zmniejszamy sznur o lampki ten zakres V na lampkach się zwiększa co sprawi, że lampki będą się szybciej palić lub w przypadku kiedy drastycznie skrócimy taki zestaw choinkowy o wiele lampek wtedy od razu popalimy lampki.

[Obrazek: 7_voltage_detector.jpg]

W taki oto prosty sposób możemy naprawić każdy zestaw lampek czy to choinkowych czy też innych gdzie są łączenia szeregowe lub równoległe. Ja miałem 19 zestawów (minimum 10 metrów każdy zestaw) na choinkę w ogrodzie z czego większa połowa była już uszkodzona (każdy rok to jakiś zestaw padał) więc postanowiłem wszystkie (18 i 1 jako naprawczy) zregenerować. Zajęło mi to cały wieczór, ale naprawiłem wszystkie zestawy. Opłaca się więc pobawić bo w prosty sposób można przywrócić zestawy lampek do dalszego działania. Jedyny koszt to fazer, ale takie zestawy badawcze nie są drogie. Myślę, że ten poradnik przyda się wielu osobom i to nie tylko przed świętami ;-)

[Obrazek: 8_lampki_choinkowe.jpg]


Dla przykładu prosta animacja jak wygląda użycie detektora napięcia w lampkach choinkowych.

[Obrazek: lampki.gif]
17-12-2015 00:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rafix Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 0
Post: #2
Fazer 777
Dodam tylko, że najlepiej szukać wady od wtyczki więc jeśli mamy fazę na pierwszych żarówkach i dalej gdzieś fazer nie wykrywa napięcia to odłączamy wtyczkę i przekręcamy ją odwrotnie, a następnie podpinamy i to samo czyli sprawdzamy żarówki od drugiego końca przewodu. Wtedy schodzimy się albo do miejsca z niedziałającą jedną żarówką albo mamy wadliwy odcinek. Czasami też mamy problem ze zlokalizowaniem czy dana żarówka faktycznie jest wadliwa wtedy sprawdzamy tę i dwie sąsiednie dokładniej. W przypadku dokładniejszych testów i szukania nie tylko wady w żarówkach, ale też na przewodach pomocny jest omomierz.
Wykrzyknik Zawsze przy wymianie żarówek odłączamy przewód – napięcie sieciowe więc należy uważać. Samo działanie testerem jest bezpieczne ale majsterkowanie już w przewodach i lampkach należy wykonywać po odłączeniu przewodów od źródła zasilania.
21-12-2015 13:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości