-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakupy na AliExpress
Janus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 2
Post: #1
Gwiazdka Zakupy na AliExpress
[Obrazek: 0_zakupy_na_aliexpress.jpg]

Spis tematów zawartych w publikacji
I Czym tak naprawdę jest i co to jest AliExpress?
II Czy AliExpress jest bezpieczne?
III Jak kupować na AliExpress? Czyli zakładanie konta na AliExpress.
IV Jak kupować na AliExpress? Czyli dokonujemy wyboru produktu.

- Zasady bezpiecznych zakupów na AliExpress, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie?
V Zamówienie na AliExpress i płatność za towar.
V Przesyłka z AliExpress w drodze do nas czyli śledzenie przesyłek z Chin.
VII Anulowanie transakcji zakupów na AliExpress.
VIII Ochrona kupującego na AliExpress.
IX Dodatkowe informacje o zakupach w AliExpress.

- AliExpress - podatek oraz cło czyli przepisy celne i podatkowe.
- Prawo a praktyka czyli rzeczywistość i paczki GIFT z Chin.
- Informacje dodatkowe co do płatności w AliExpress.

X Linki do stron.

AliExpress - zobacz stronę www


I Czym tak naprawdę jest i co to jest AliExpress?

Wiele osób AliExpress określa jako Polskie Allegro. Coś w tym jest, ale AliExpress nie jest typową platformą aukcyjną jaką jest Allegro gdzie można sprzedawać rzeczy poprzez aukcje i od góry ustalone stawki. Na AliExpress mogą sprzedawać głównie ludzie z Chin, ale tam nie ma aukcji jest to platforma w której obowiązują określone stawki za produkty, zaś nabywcami są ludzie praktycznie z całego świata. AliExpres jednym słowem jest platformą zakupowo-sprzedażową. AliExpress zdobywa obecnie coraz większą popularność z racji, że można tam nabywać produkty po bardzo atrakcyjnych cenach, a nawet takie, których w Polsce nie kupimy. Za jakiś czas AliExpress rzecz można stanie się potężną konkurencją dla znanego Allegro co już widać. Wiele osób jeśli ma nabyć jakieś towary kupuje je właśnie poprzez AliExpress zamiast na Allegro z racji, że jest tam znacznie taniej i większy wybór.

AliExpress powstało w roku 2010 w Chinach z ramienia grupy handlowej Alibaba (największa na świecie platforma handlowa B2B), której założycielem jest Jack Ma. Obszarem działania tej platformy jest praktycznie cały świat. Przychody Alibaba w 2015 roku wyniosą 76 mld juanów chińskich co w przeliczeniu na dolary daję kwotę około 12 miliardów. Przychód netto zaś w 2015 roku powinien wynieść 24 miliardy juanów chińskich około 4 miliardy dolarów. Są to więc bardzo duże liczby co też przekłada się na możliwości AliExpress. Taniość oferty AliExpress wynika z niskich kosztów wytwarzania wyrobów w Chinach, pomijania wielu pośredników i importerów oraz prowadzenia sprzedaży wyłącznie poprzez internet, co eliminuje koszty najmu lokali, magazynów czy zatrudniania dodatkowych ludzi.


II Czy AliExpress jest bezpieczne?

Jak wspomnieliśmy AliExpress nie jest sklepem, jest czymś podobnym jak Allegro, którą to platformę aukcyjną chyba zna każdy, także na AliExpress sprzedają rożni sprzedawcy mali, duzi, ale jak to ze sprzedawcami zdarzają się też i tacy, którzy są nieuczciwi. Osoby chcące szybko się wzbogacić działają i na Allegro i na AliExpress z tym, że oszustwa mają krótkie nogi, ktoś kto oszukuje wcześniej czy później albo wpadnie albo zostanie zablokowany. Jednak są to dość rzadkie zjawiska, ale się zdarzają jak wszędzie. Jednak rozumiejąc ideę zakupów w internecie, a tym samym na platformach takich jak portale aukcyjne jesteśmy w stanie szybko wyłapać oferty, które są podejrzane np. nowe konta użytkowników, zła reputacja sprzedającego, słaby rating czy też ceny odbiegające dość mocno od normy (zaniżane np. telefon kosztujący normalnie 100$ +-10$ w innych miejscach a okazyjnie 50$). Takie okazje powinny być informacją o dodatkowym zweryfikowaniu tej okazji. Ponadto AliExpress tak jak Allegro chroni kupujących, ale znacznie lepiej niż polska platforma aukcyjna (o tym w dalszej części materiału). Na AliExpress środki za towar nie są przekazywane od razu na konto sprzedającego, ale dopiero w momencie kiedy paczka trafi do odbiorcy, a kupujący nie stwierdzi reklamacji. Także zakupy na AliExpress rzecz można że są w 99,9% bezpieczne i pewne.


III Jak kupować na AliExpress? Czyli zakładanie konta na AliExpress.

Jeśli zamierzamy kupować w AliExpress musimy założyć konto w tym serwisie sprzedażowym. Na razie AliExpress nie oferuje języka polskiego, ale w przyszłości może się to zmienić, także skazani jesteśmy na angielski. Jednak proces zakładania konta i robienia zakupów nie jest trudny. Wchodzimy na stronę:
Link do AliExpress
i wybieramy w górnym prawym rogu Rejestracja/Join po czym otrzymamy podstronę gdzie podajemy swój adres e-mail.

[Obrazek: 1_konto_aliexpress.jpg]

Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany link aktywacyjny. Po kliknięciu w link aktywacyjny zostaniemy poproszeni o podanie swojego imienia oraz nazwiska i ustanowienia hasła dostępu do naszego konta.

[Obrazek: 2_rejestracja_aliexpress.jpg]

Po tych czynnościach nasze konto jest gotowe, ale jeśli zamierzamy kupować na swój adres warto wypełnić dane do wysyłki. Najważniejsze aby się tutaj nie pomylić i podać prawidłowy adres do wysyłki towarów kupowanych na AliExpress. Tak więc wchodzimy do swojego konta i w zakładce My AliExpress mamy opcję My Shipping Address. To samo mamy też poprzez zakładkę My Orders i opcja Shipping Address.

[Obrazek: 4_my_aliexpress.jpg]

[Obrazek: 5_shipping_address.jpg]

W opcji która zwie się menadżer zakupów wypełniamy prawidłowo nasz adres do wysyłki – My Shipping Address. Uwaga tutaj postarajmy się nie popełnić błędu i prawidłowo wypełnić adres do wysyłki towarów z AliExpress inaczej paczki mogą trafiać w całkiem inne miejsca. Także ten etap jest bardzo ważny więc nie powinniśmy się nigdzie pogubić. Dla lepszego zobrazowania pokazujemy jak powinien wyglądać prawidłowy adres do wysyłki w AliExpress – My Shipping Address.

[Obrazek: 5ab_my_shipping_address.jpg]

[Obrazek: 5abc_shipping_address_aliexpress.jpg]

Na tym etapie w zasadzie kończymy konfigurowanie konta na AliExpress co oznacza, że możemy w pełni korzystać z AliExpress i dokonywać zakupów. Już teraz każdy sprzedawca wie pod jaki adres wysłać nam zamawianą przesyłkę.


IV Jak kupować na AliExpress? Czyli dokonujemy wyboru produktu.

Pierwszy zakup na AliExpress może budzić pewne pytania co i jak, ale postaramy się tutaj wyjaśnić jak ten etap przebrnąć. Jeśli jesteśmy nowi zwracajmy uwagę na to co kupujemy i od kogo.

Zasady bezpiecznych zakupów na AliExpress, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie?

* Ilość dotychczas kupionego towaru - przy każdej ofercie podana jest ilość sztuk danego towaru, który został już sprzedany im więcej dany sprzedawca sprzedał, tym większa pewność, że dany towar jest dobry. Dla ułatwienia, podana jest również procentowa wartość czyli liczba zadowolonych klientów z zakupionego towaru.

** Ocena sprzedawcy tzw. rating - informacja ta mówi nam o ilości ocen sprzedaży, pozytywnych komentarzy lub procent zadowolonych z zakupów klientów ewentualnie jak dużo ludzi jest niezadowolonych.

*** Sprzedawca - warto przed zakupem przyjrzeć się sprzedawcy, czyli od kiedy jest aktywny na AliExpress, poznać feedback, czyli opinie kupujących. Z nowymi sprzedawcami działającymi na AliExpress może być podobnie jak ze sprzedawcami na Allegro - wielka niewiadoma albo uczciwy albo ktoś kto dzisiaj sprzedaje jutro może zniknąć.

Towarów na AliExpress jest bardzo dużo elektronika, ubrania, buty, akcesoria samochodowe, sprzęt RTV tak więc mamy bardzo szeroki wybór asortymentu. Tak więc albo sami wyszukujemy to co nas akurat interesuje i chcemy nabyć albo np. mamy jakiś namiar od kogoś (link np. z ciekawą ofertą na AliExpress) więc jeśli mamy jakiś już upatrzony produkt mamy też informacje, które mówią nam kto sprzedaje, jakie ma pozytywy dany produkt i opinie sam sprzedawca oraz jak dany towar jest wysyłany do Polski.

[Obrazek: 6_feedback_aliexpress.jpg]

I - Ta informacja pokazuje nam procent zadowolonych klientów, którzy otrzymali dany produkt i wyrazili swoją opinię. Jest to dosyć ważna informacja i jeśli na nią klikniemy otrzymamy więcej szczegółów co do kupowanego przedmiotu i opinii wyrażonych przez osoby, które ten produkt nabyły. W tym przypadku 97.8% oznacza, że kupujący wystawili pozytywne opinie o produkcie wyrażającym tym samym zadowolenie. To bardzo ważna informacja o produkcie bo daje wiedzę, że kupujemy coś pewnego.

II - Druga rubryka to szczegóły sprzedawcy czyli nazwa firmy, pochodzenie, a także bardzo ważne dane określające jego doświadczenie i solidność. Feedback w naszym przykładzie oznacza, że sprzedawca otrzymał 63367 komentarzy, a 98.5% oznacza, że 98.5% kupujących wystawiło pozytywne opinie temu sprzedawcy (nie produktowi). Właściwie każdego sprzedawcę z oceną feedback powyżej 90 procent należy uznać za rzetelnego.

III - Informacje z trzeciej pozycji to informacje o kupowanym produkcie co możemy wybrać (np. jaki kolor telefonu, jaką wersję uboższą czy bardziej rozbudowaną, dodatkowe akcesoria itp.). Ponadto mamy informacje, że dany towar jest wysyłany darmową przesyłką: Free Shippingto Poland via Singapore Post. Tutaj istnieje możliwość wyboru w jaki sposób ma być wysyłany towar np. mamy opcje dostawy kurierem. W tej części jest też informacja dla kupujących w jakim czasie nastąpi wysyłka: ships out within 7 business days w tym przypadku w ciągu 7 dni od zamówienia.

Dodatkowo na stronach z produktami zakupowymi mamy szczegółowe informacje o samym produkcie, czasami tabelki z dokładnymi parametrami kupowanego produktu, szczegółowe komentarze klientów, zdjęcia produktu, informacje o wysyłce, promocjach, innych produktach. W razie jakichś wątpliwości można się też kontaktować się ze sprzedawcą.


V Zamówienie na AliExpress i płatność za towar.

Jeśli już zdecydowaliśmy się i wybraliśmy produkt finalizujemy transakcję na AliExpress. Całość postępowania jest ściśle określone przez serwis zakupowy czyli zakup, płatność, wysyłka towaru, odbiór towaru i potwierdzenie tego faktu, a następnie ocena całej transakcji przez kupującego. Przewidziano także wszystkie nietypowe sytuacje odbiegające od normy, np. gdy sprzedawca opóźnia wysyłkę albo paczka gdzieś zaginie.

Jeśli więc wybraliśmy opcję Kup Teraz Buy Now na AliExpress przechodzimy do końcowej finalizacji zamówienia. Jeśli dane do wysyłki zostały wprowadzone na naszym koncie AliExpress serwis domyślnie wyświetli te dane, na które ma zostać wysłana paczka. Opcja Add to Cart działa na zasadzie koszyka kupujemy różne przedmioty, a na końcu za wszystkie płacimy.

[Obrazek: 7_address_aliexpress.jpg]

Jeśli jednak chcemy zmienić adres do wysyłki mamy możliwość edycji adresu.

[Obrazek: 7a_address_aliexpress.jpg]

W szczegółach naszego zamówienia Review and confirm your order możemy jeszcze zmienić opcje dostawy np. ze standardowej darmowej wysyłki wybrać opcję kurier DLH (dodatkowo płatna). Możemy też zmienić ilość zamawianych sztuk produktu. Dodatkowo możemy pozostawić sprzedawcy jakąś informację. Jeśli mamy kupony i kody zniżkowe AliExpress możemy je wykorzystać do obniżki zakupów. W formularzu zamówienia są opcje na wprowadzenie takich kuponów (AliExpress Coupon).

[Obrazek: 8_paczka_aliexpress.jpg]

Teraz już tylko wybieramy Place Order po czym otrzymamy opcje płatności w AliExpress. Mamy generalnie dwie najłatwiejsze metody płatność na AliExpress za towar przy użyciu karty kredytowej lub karty debetowej (jeśli umożliwia płatności internetowe) oraz Przelewy24 (od niedawna AliExpress wprowadziło udogodnienia dla osób kupujących z Polski więc teraz każdy może płacić tak jak podczas zakupów czy zawierania różnych innych transakcji online poprzez polski serwis płatności) jakim są właśnie Przelewy24. Ten sposób dla wielu osób będzie najłatwiejszy oraz najwygodniejszy. Ponadto z naszych obserwacji wynika, że płatności przez Przelewy24 będą najtańsze w przypadku zakupów na AliExpress.

[Obrazek: 9_przelewy24_aliexpress.jpg]

Informacja dla osób, które chciałyby płacić poprzez PayPal tak jak to się z reguły robi przy zakupach w wielu zagranicznych sklepach. Niestety, ale na AliExpress poprzez PayPal nie możemy dokonywać zakupów. PayPal nie jest obsługiwany tam.

W naszym przykładzie dokonamy płatność poprzez Przelewy24 gdyż ten sposób najwięcej osób będzie wybierać z racji, że takie płatności są proste, wygodne i szybkie. Tak więc po wybraniu metody Przelewy24 otrzymujemy w nowym oknie podsumowanie z przewalutowaniem zakupów na polskie złotówki.

[Obrazek: 10_aliexpress_przelewy.jpg]

Dalszy proces finalizowania opłat na AliExpress jest już w zasadzie bardzo prosty i większości osobom, które coś w internecie kupowały będzie znany. Otrzymujemy PL stronę przelewy24.pl gdzie wybieramy swój bank.

[Obrazek: 11_platnosci_aliexpress.jpg]

[Obrazek: 12_paypal_aliexpress.jpg]

Otrzymujemy dane do elektronicznego przelewu, logujemy się więc do banku i postępujemy zgodnie z instrukcjami jakie zostały nam wyświetlone przez system przelewy24, jeśli finalizacja zakupów zostanie prawidłowo dokonana otrzymamy stosowny monit ze strony przelewy24.pl po czym też informacja o udanej transakcji zostanie odnotowana w systemie AliExpress.

W tym momencie cały proces finalizacji zamówienia towaru z AliExpress się kończy. Teraz do czynności przystępuje sprzedawca, który to ma pewien określony czas, w jakim musi wysłać paczkę do nas z towarem. Czasami robi to od razu, a czasami po kilku dniach. Jeżeli tego nie zrobi pieniądze zostaną zwrócone do nas. Do czasu całkowitego zakończenia finalizacji zakupów czyli dostarczenia paczki do nas sprzedawca nie otrzyma pieniędzy będą one przetrzymywane w AliExpress. Stan zamówienia można sprawdzać w szczegółach na swoim koncie w opcjach My Orders.

Po niedługim czasie od dokonania płatności nasze nowe zamówienie ma już status Awainting Shipment czyli oczekuje na wysyłkę. Jest też informacja, ile czasu pozostało sprzedawcy do wysłania paczki. Jeśli nie wyśle w tym czasie towaru, zamówienie jest automatycznie anulowane, a pieniądze wracają do nas z powrotem.

Jeśli jednak wszystko przebiega zgodnie z planem i paczka zostaje wysłana na liście zamówień zobaczymy informację Goods Awaiting Acceptance, co oznacza, że zamówienie czeka na twoją akceptację, by sprzedawca mógł otrzymać pieniądze za swój towar.


VI Przesyłka z AliExpress w drodze do nas czyli śledzenie przesyłek z Chin.

Po kilku dniach od wysłania towaru do nas można śledzić drogę naszej paczki lub listu. Jeśli w określonym czasie nie dotrze ona do nas otrzymamy zwrot pieniędzy. Jednak trzeba uważać, bo okres ochrony kupującego nie jest nieskończenie długi (generalnie jest to 60 dni). Informacje te wyjaśnimy w części ochrona kupującego.

Chcąc pobrać nr śledzenia paczki wchodzimy do konta AliExpress w listę swoich zamówień i klikamy na numer zamówienia - Order NO. W pozycji Logistics Information znajduje się numer przesyłki, tzw. Tracking Number. Wystarczy go skopiować w wpisać na stronie Poczty Polskiej, pod adresem:
Kod:
emonitoring.poczta-polska.pl
Uzyskamy wtedy wszelkie informacje o wysyłce, przekroczeniu granicy czy statusie paczki już w naszym urzędzie pocztowym. Uwaga informacje te nie są dostępne od razu, ale zazwyczaj po kilku dniach od nadania paczki.

Jeśli już otrzymamy bezpiecznie paczkę z zamawianym towarem w AliExpress wybierzmy produkt na liście zamówień, a następnie Confirm Order Received. Wyświetli się okienko z potwierdzeniem gdzie klikamy Confirm. Generalnie ten fakt nie jest obowiązkowy, ale warto to robić wtedy budujemy wiarygodność sprzedawcy. Po potwierdzeniu zaś odbioru przesyłki zostaniemy przeniesieni na stronę z komentarzami. Oceny z transakcji nie są obowiązkowe, ale stanowią informację dla innych kupujących. W skali od 1 do 5 gwiazdek można ocenić całą transakcję do tego opis produktu, komunikację ze sprzedawcą oraz szybkość zrealizowania wysyłki (należy zaznaczyć, że czas transportu nie zależy od sprzedawcy więc nie róbmy czasami problemu kiedy towar się trochę opóźnił).

Jeśli dość długo nie otrzymujemy przesyłki należy zwrócić uwagę na pole: Reminder In. Oznacza ono okres ochrony kupującego – jeśli się skończy, nie będzie możliwości ubiegać się o zwrot pieniędzy. Aby temu zapobiec, możemy wybrać opcje Request to extend Purchase Protection, czyli przedłużyć czas ochrony. W okienku wpisujemy liczbę dodatkowych dni i klikamy Confirm.

Jeśli coś poszło nie tak i nie ma szans aby otrzymać paczkę (np. z monitoringu Poczty Polskiej wynika, że z jakiegoś powodu wróciła ona do Chin, nagle zniknęła) albo otrzymaliśmy w niej nie to, co zamawialiśmy, można rozpocząć oficjalny spór ze sprzedawcą wystarczy w szczegółach zamówień wybrać opcję Open Dispute. W formularzu musimy podać, czy otrzymaliśmy towar, jeśli tak to co się w nim nam nie podoba i jaką kwotę chcemy odzyskać. Mamy możliwość odzyskania całej wpłaconej sumy. Jednak ze statystyk wynika, że 99% paczek dociera bezpiecznie do odbiorców, zaś tylko 1% to paczki, z którymi coś jest nie tak. Generalnie każdej stronie zależy na udanych transakcjach w AliExpress. Sprzedający jeśli chcą prowadzić biznes nie będą oszukiwać gdyż oszustwo ma krótkie nogi i działa na krótką metę i nie jest w interesie tych co chcą naprawdę zarabiać, a nie wzbogacić się jednorazowo.


VII Anulowanie transakcji zakupów na AliExpress.

Jeśli z jakichś powodów chcielibyśmy anulować towar jaki zamawialiśmy mamy taką opcję w AliExpress wystarczy, że w szczegółach naszego zamówienia All Orders wybierzemy dany towar i dokonamy anulacji zakupu. Towary są też automatycznie anulowane kiedy nie zostaną opłacone z reguły czas na opłacenie zamówienia mamy kilka, a nawet kilkanaście dni.

[Obrazek: 13_cancel_order_aliexpress.jpg]


Wykrzyknik VIII Ochrona kupującego na AliExpress.

Ochrona kupującego w AliExpress jest gwarancją, że każda transakcja dokonana na AliExpress będzie całkowicie bezpieczna. Ochrona kupującego AliExpress składa się z 5 części:

1. Ochrona prywatności – czyli płacimy przez internet, nie martwiąc się, że dane karty kredytowej będą narażone na kradzież itp. sytuacje.
2. Ochrona płatnosci - płatność jest zwolniona do sprzedawcy po potwierdzeniu zadowalającego stanu zakupu ze strony zamawiającego. Postęp dostawy w każdej chwili można śledzić w systemie na AliExspress jak i w systemie trackingowym.
3. Ochrona dostawy - jeśli nie odbierzemy swojego zakupu w terminie dostawy (maksymalnie 60 dni), będzie nam przysługiwał pełny zwrot poniesionych kosztów na AliExpress. Pełne zwroty nie są jednak dostępne, jeśli zamówienie nie dotarło z powodu czynników z naszej winy, lub w wyjątkowych okolicznościach niezależnych od sprzedającego i kupującego np. jeśli odmówimy odprawy celnej, lub np. z powodu klęsk żywiołowych.
4. Gwarancje oryginalności – czyli ochrona kupujących przed sprzedawcami, którzy mogliby oferować produkty znanych marek, ale w wersji podróbek. Wtedy kupującemu przysługuje pełny zwrot za zamawiany towar do tego zwrot za poniesione koszty dostawy.
5. Zwroty - w AliExpress dostępny jest kompleksowy proces sporów, które chronią kupujących. Uwaga: Jeśli nie wybierzemy w odpowiednim czasie (jaki mamy przewidziany w ochronie kupującego) opcji Confirm Order Received w AliExpress system automatycznie kończy transakcję statusem udana co oznacza status pozytywny dla kupującego jak i sprzedającego.

Generalnie sytuacje podbramkowe zdarzają się bardzo rzadko, ale też może się zdarzyć, że z zakupu nie jesteśmy zadowoleni. Wtedy jednak mamy prawo do wszczęcia sporu w AliExpress. Warto dodać, że kiedy kupujemy towar w Chinach niezależnie czy to AliExpress czy jakiś inny sklep każdą paczkę jaką otrzymujemy powinniśmy weryfikować i ten fakt w odpowiedni sposób dokumentować. W przypadku problemowych sytuacji jest wtedy większa szansa na zakończenie sprawy po naszej myśli. Więcej o takich przypadkach w artykule i na forum: paczka z Chin.


IX Dodatkowe informacje o zakupach w AliExpress.

AliExpress - podatek oraz cło czyli przepisy celne i podatkowe.

Wszystkie towary dostarczane do Polski, ale spoza obszaru Unii Europejskiej, powyżej określonych norm, z mocy prawa podlegają regulacjom celnopodatkowym. Istnieją jednak zwolnienia od tych opłat, szczególnie w dwóch sytuacjach:
- jeżeli rzeczywista wartość towarów nie przekracza 150€, są one zwolnione z opłat celnych,
- dodatkowo, jeżeli wartość towaru nie przekracza 22€, przesyłka jest zwolniona z podatku VAT, co wynika z ustawy jednak zwolnienia od podatku nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

[Obrazek: 14_zakupy_aliexpress_clo_podatek.jpg]

Wszelkie przesyłki pocztowe przedstawiane są przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z deklaracjami celnymi CN22 lub CN23. Funkcjonariusz celny wystawia dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego DPDZ, który jest przekazywany Poczcie Polskiej w celu dostarczenia go wraz z przesyłką do odbiorcy towaru. Przykład zwykłej paczki, która doszła jako paczka wartościowa, ale wartość towaru nie przekraczała 22€ co też zwalniało ją z jakichkolwiek dodatkowych opłat.

[Obrazek: 15_aliexpress_gift.jpg]

Prawo a praktyka czyli rzeczywistość i paczki GIFT z Chin.

W praktyce nikt nie chce ponosić dodatkowych opłat tym bardziej kupujący tak więc sprzedawcy w Chinach naklejają deklarację celną bezpośrednio na paczkę lub kopertę umieszczając na niej informacje o zawartości (np. elektronika) oraz wartości paczki (np. 10, 20 dolarów). Na tej podstawie organy celne obliczają cło dla elektroniki jest to stawka 0, a także podatek VAT 23% wartości. Zamówienia wysyłkowe nie są zwolnione z VAT-u, ale w praktyce małe paczki przechodzą bez żadnych opłat dlatego też sprzedawcy często deklarują niskie wartości aby uchronić kupujących przed dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak podatek zostanie naliczony zapłacimy go przy odbiorze paczki. Jeśli zaś wartość towaru zostanie w deklaracji bardzo zaniżona (np. drogi telefon będzie miał wartość 15 dolarów) celnicy mogą naliczyć opłaty od innej, prawidłowej wartości towaru (prosząc np. o dowód zakupu). Często jest też tak, że osoby wysyłające towar wysyłają paczki jako paczka prezent Gift, które są zwolnione z opłat, jeśli ich wartość nie przekracza właśnie tych 22€.

[Obrazek: 16_gift_paczki_chiny.jpg]

Wszelkich informacji odnośnie podatków i cła możemy szukać poprzez Centrum Informacji Służby Celnej (InfoSC), organizacyjnie podległe Dyrektorowi Izby Celnej w Katowicach.

Informacje dodatkowe co do płatności w AliExpress.

Generalnie chcąc robić zakupy na AliExpress musimy mieć konto w banku lub też jeśli nie mamy swojego rachunku skorzystać z kona brata, siostry lub rodziców aby dokonać płatności za zamawiane towary. Dobrym rozwiązaniem jest oferta mBanku oraz specjalna karta walutowa do transakcji online. Dzięki takiej karcie oszczędzimy na przeliczaniu środków z jednej waluty na drugą, jeśli więc ktoś nie ma swojego konta bankowego, a jest mu takie potrzebne warto rozważyć ofertę mBank.
[Obrazek: bank.png]


X Linki do stron.

Przejdź do AliExpress.
Oferta banku mBnak.
Zobacz inne miejsca zakupowe online w Chinach.
29-06-2015 12:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szubieraj1 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jul 2015
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Zakupy na Aliexpress
Polecam sklep Hong Kong Goldway na platformie Aliexpress. Jak dla mnie pewny i nie ma problemów z reklamacją. Kupiłem 2 telefony od nich. Co do gift-u to przy drogich towarach nie polecam chyba, że paczka jest ubezpieczona.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-07-2015 18:07 przez szubieraj1.)
31-07-2015 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mangareva Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Apr 2014
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Zakupy na Aliexpress
Ten sklep jaki wymieniasz to dużo ludzi poleca jako zaufanego sprzedawcę na Aliexpress, ale samo Aliexpress to platforma sprzedaży nie jest to sklep, to coś jak Allegro. Ludzie Aliexpress nazywają jako Chińskie Allegro.

Jako ciekawostkę powiem, że Aliexpress wprowadził niedawno płatności przy pomocy platformy Przelewy24 także robi się konkurencja dla Allegro. W dodatku darmowa wysyłka, towaru więcej niż w Polsce, gdyby nie VAT i Cło i brak interfejsu (na razie) w języku PL to Aliexpress byłby teraz nr jeden w Polsce. Kiedyś pewnie będzie i Allegro będzie miało ten sam problem co nk kiedy wszedł Facebook do Polski.
02-08-2015 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cebu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 86
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 1
Post: #4
RE: Zakupy na Aliexpress
(31-07-2015 18:06)szubieraj1 napisał(a):  Co do gift-u to przy drogich towarach nie polecam chyba, że paczka jest ubezpieczona.

Kolega może wyjaśnić w czym rzecz? Czemu nie ryzykować zakupów drogich rzeczy z nadaniem paczek jako prezent GIFT?
Wiem, że w PL kiedy mamy przesyłkę z Chin jako prezent popularnie GIFT odbiorca nie ma prawa reklamacji, ale to chyba dotyczy tylko reklamacji u nas, a co do reklamacji u sprzedającego wtedy? Poproszę o nadanie paczki GIFT, wyśle mi polny kamień w paczce i co nie mam prawa wtedy reklamować tego? O co chodzi?
02-08-2015 14:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
arek91 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Sep 2015
Reputacja: 0
Post: #5
Zakupy odzieży na AliExpress
Dzięki za opis przydał się i właśnie zrobiłem swój pierwszy zakup kurtki w Aliexpress ;-)

Upatrzyłem sobie pewną kurtkę, ale przypadkowo trafiłem na taką fajniejszą, która była droższa tylko 10$ więc wybrałem sobie taką oto kurteczką mama nadzieję, że będzie dopasowana.

[Obrazek: 7975468200_1444658206.jpg]

Jeszcze raz dzięki za instrukcje były pomocne. Pozdrawiam.
12-10-2015 15:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cezary Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 22
Dołączył: Aug 2015
Reputacja: 0
Post: #6
Zakupy na AliExpress - opinie
Powiem tak ten serwis wymiata boję się tylko tego, że stanie się tym, czym allegro monopolistą, który będzie dyktował warunki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-12-2019 23:40 przez Cezary.)
05-12-2019 23:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
cole.joanny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Feb 2020
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Zakupy na AliExpress
zakupy na Aliexpress to prawdziwy rarytas, bo można tam znaleźć dosłownie wszystko! ja kupiłam już tam dużo akcesoriów do domu, zamienników produktów, które u nas są bardzo drogie. Jednak nic nigdy nie jest w stu procentach takie różowe. Nie przepadam za jakością ubrań i tekstyliów do domu z Aliexpress. Bardzo dużą uwagę przywiązuję do tego, by właśnie te produkty były takimi z wysokiej półki. Na moje szczęście ( Uśmiech ) Mam zaufanych polskich producentów tu na miejscu, którzy oferują wszystko - od płaszczy, przez spodnie po nawet najprzyjemniejsze kapcie takiej jakości jakiej oczekuję. Anioł
28-02-2020 00:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Żarówka Maseczki ochronne z AliExpress wysyłka z Polski mathias 2 6,564 24-08-2021 20:42
Ostatni post: Mortek1
Pytanie Czy na AliExpress opłaca się kupować - opinie Brodzik 7 7,053 24-08-2021 20:41
Ostatni post: Mortek1
Gwiazdka Promocje w AliExpress Santi 0 3,003 17-08-2015 22:09
Ostatni post: Santi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości