Uceglony smartfon

Tak popularnie w środowisku ludzi, którym zdarzyło się, że telefon po nieudanych przeróbkach przestał działać określa się sytuację patową czyli telefon nie działa i nie za bardzo wiadomo, co dalej zrobić, aby przywrócić urządzenie do życia. Uceglony telefon, a dokładniej smartfon, (bo chodzi tu o nowsze modele telefonów komórkowych) to urządzenia, które dość często użytkownicy modyfikują np. poprzez wgrywanie przerobionego ROM-u, w którym jest dodany język polski, albo który oferuje pewne udogodnienia, których to użytkownik szuka. Jeśli decydujemy się na ROM zgodny do naszego telefonu niebezpiecznych sytuacji nie powinno być, ale jednak sytuacje, kiedy po różnych operacjach telefon przestaje działać się zdarzają i to dość często niż się może wydawać. Najczęstszą przyczyną problemów są nieumiejętne zmiany ROM-u lub też próby modyfikowania systemu we własnym zakresie, co kończy się fiaskiem i smartfon przestaje poprawnie działać. Włączanie wyłączanie, kombinacja różnymi klawiszami nic nie daje telefon nie reaguje na żadne przyciski, żadne diody się nie świecą, a ekran na wyświetlaczu telefonu pozostaje cały czas czarny.

Uceglony smartfon inaczej zepsuty telefon

Uceglony smartfon inaczej zepsuty telefon

Inny objaw tzw. uceglenia smartofnu to np. telefon włącza się ukazuje się też logo na ekranie, ale system nie może się załadować. Taki objaw daje jeszcze nadzieję, że telefon żyje, ale coś z systemem jest nie tak. Oba przypadki czy to telefon reaguje czy już kompletnie nie daje żadnych znaków życia świadczą, że sprzęt wymaga naprawy tylko złożoność problemu jest inna. Musimy po prostu zainstalować na nowo system i problem powinien zostać rozwiązany. W przypadku, kiedy telefon pozwala się uruchomić problem w zasadzie nie jest złożony. Mając odpowiedni ROM i jeśli jest możliwość instalowania tego systemu z karty problem z telefonem można szybko rozwiązać. Jeśli nawet nie można bezpośrednio z telefonu zainstalować systemu na nowo można użyć odpowiednich narzędzi, które pomogą wgrać ROM. Sytuacja podbramkowa jest, kiedy telefon w ogóle nie reaguje. Na to też jednak są sposoby. Telefon, pomimo, że nie daje znaków życia na 99% powinien zostać wykryty przez system Windows, kiedy podłączymy go do komputera. Wystarczy zainicjować tak zwany start telefonu poprzez odpowiednie przyciski na telefonie, kiedy jest on podłączony do komputera, aby odpowiednia aplikacja na komputerze mogła rozpoznać podłączony telefon np. popularny SP Flash Tool. Kiedy program wykryje zainicjowane urządzenie podłączone do komputera będzie można przeprowadzić proces wgrywania ROM-u na telefon.

SP Flash Tool

SP Flash Tool

Gorzej jednak w sytuacji, kiedy próbujemy użyć różnych przycisków, ale telefon nawet w sposób powyżej opisany nie jest wykrywany przez komputer tzn., system ani żadne programy nie wykrywają telefonu. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy zostaną uszkodzone albo nadpisane bloki DSP_BL i preloader na smartfonie (wgrywaniem np. niefabrycznego ROM-u), których to bloków nie powinno się modyfikować. Dlatego w sytuacji, kiedy smartfon w żaden sposób już nie reaguje i nic w zasadzie nie daje się zrobić, aby przywrócić telefon do działania pozostaje metoda naprawy telefonu za pomocą punktów testowych – test point. Jest to nic innego jak ingerencja mechaniczna w urządzenie gdzie należy szukać odpowiednich punktów, aby zainicjować reakcję urządzenia, przez co będzie ono widziane w komputerze i będzie można wgrać ROM na nowo.

Wnętrze telefonu

Wnętrze telefonu

Nie jest to proste zadanie, ale w wielu sytuacjach można sobie poradzić samemu z naprawą uceglonego telefonu. Wszystko opisane jest na forum w temacie: jak uruchomić uceglony telefon metodą test point. Wzorując się opisem z forum możemy rozwiązać problemy z urządzeniem, które przestało działać, kiedy dokonywaliśmy modyfikacji systemu czy też próbowaliśmy wgrywać inny ROM, a który okazał się niezgodny z telefonem albo po prostu wadliwy.

W przypadku kiedy jednak procedura opisana w poradniku na forum jest zbyt skomplikowana, albo obawiamy się sami ingerować we wnętrze urządzenia pozostaje nam szukanie osób, które zawodowo zajmują się naprawami telefonów (posiadają odpowiedni sprzęt do naprawy elektroniki), ale to też nie zawsze rozwiązuje każdy problem. Przykład przedstawiony na forum to opis gdzie nawet serwis z odpowiednim rodzajem sprzętu nie potrafił rozwiązać problemu uceglonego telefonu, a metodą test point naprawił smartfon autor poradnika.

Dodaj komentarz