Technologie w wojsku

Z racji, że w dniach 24-25 sierpnia br. odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show – 2013 w Radomiu postanowiliśmy nawiązać do tego wydarzenia zahaczając jednocześnie o technologie w wojsku. Wiele jest, bowiem takich rozwiązań, które pierwotnie opracowywane były z myślą o armii, a w późniejszym czasie znalazły zastosowanie w życiu codziennym. Ma to głównie związek z sytuacją, że świat stale się zbroi, a prawie każde państwo wydaje olbrzymie środki na rozwiązania mające chronić suwerenność państw jak i ich sojuszników. Najlepszym przykładem ciągłego unowocześniania armii są Stany Zjednoczone, które na rozwiązania dla wojska wydają ogromne sumy pieniędzy. Takim prostym przykładem rozwiązań wojskowych, z których dziś każdy korzysta są komputery oraz sam Internet gdyż początki Internetu wiążą się właśnie z końcem lat 60 XX wieku, kiedy to amerykańska organizacja badawcza RAND Corporation na zlecenie Departamentu Obrony USA (Pentagonu) opracowała ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) pierwszą sieć rozległą mogącą mieć zastosowanie w wojsku, jako narzędzie dowodzenia, które mogłoby funkcjonować nawet w przypadku częściowego zniszczenia. Rozwiązanie pierwotnie opracowywane dla wojska znalazło zastosowanie w życiu codziennym, z którego dziś korzysta ludzkość na całym świecie. Tak jest też z innymi wynalazkami. Ogromne budżety są przeznaczane na badania oraz opracowywanie rożnych technologii dla wojska, które następnie znajdują zastosowanie w życiu codziennym. Jest też jednak odwrotnie rozwiązania opracowywane z myślą o zwykłych użytkownikach znajdują zastosowanie w wojsku. Prosty przykład to gry komputerowe. Wiele armii na świecie wykorzystuje gry, jako narzędzia pomagające szkolić kadetów do przyszłej pracy w strukturach wojskowych. Poprzez komputery żołnierze ćwiczą swój refleks, spostrzegawczość, umiejętności operacyjne oraz taktyczne. Jednym słowem ćwiczą wszystko to, co może wydarzyć się już podczas prawdziwych walk. Zaletami takiego szkolenia jest też to, że komputer zastępuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy, a dzięki takim działaniom można znacznie zaoszczędzić na wydatkach.

Okazją do podpatrzenia z bliska różnych rozwiązań wojskowych są różnego rodzaju wystawy oraz pokazy. Jednym z takich ciekawszych na pewno są pokazy lotnicze Air Show w Radomiu. Jest to największa impreza lotnicza w Polsce, gdzie można zobaczyć z bliska nowoczesne statki powietrzne na ziemi jak i w powietrzu, kiedy piloci na różnych maszynach demonstrują możliwości swoje oraz maszyn, którymi sterują. Dla maniaków lotnictwa to nie lada gratka, aby z odległości dosłownie kilku metrów na własne oczy zobaczyć moc oraz szybkość takich samolotów jak np. F-16, Gripen czy S-70i Black Hawk średni wielozadaniowy amerykański śmigłowiec transportowy.

AgustaWestland AW149 – wielozadaniowy śmigłowiec wyprodukowany przez firmę AgustaWestland

AgustaWestland AW149 – wielozadaniowy śmigłowiec wyprodukowany przez firmę AgustaWestland

Możliwości takich oraz innych maszyn nie zobaczymy nigdzie indziej jak właśnie na pokazach wojskowych to raz, a drugie pokazy lotnicze to najlepsza okazja, aby zasięgnąć informacji z pierwszej ręki na temat latania oraz możliwości stania się pilotem. W Polsce droga, jaka prowadzi do bycia pilotem wojskowym np. takich maszyn jak F-16 to droga przez studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Osoby młodsze marzące o lataniu na samolotach poddźwiękowych albo naddźwiękowych mogą już wcześniej przygotowywać się do studiów uczęszczając do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Droga na studia w WSOSP Dęblin nie jest jednak łatwa, bowiem aby tam studiować należy mieć naprawdę dobre wyniki w nauce ponadto należy przejść szereg badań lekarskich i uzyskać odpowiednią kategorię zdrowia, a dodatkowo zdać egzaminy sprawnościowe. Chętnych jest naprawdę dużo natomiast miejsc niewiele, a więc tylko osoby z najlepszymi wynikami w nauce, egzaminów sprawnościowych oraz odpowiednią kategorią zdrowia mają szansę na studia w Dęblińskiej uczelni, która otwiera drogę do fotela lotniczego wojskowych maszyn.

Samolot odrzutowy

Samolot odrzutowy

Jakiś czas temu szkoła oferowała możliwość zastania pilotem wojskowym poprzez kurs dla absolwentów uczelni wyższych, ale zapotrzebowanie na takie osoby się zmniejszyło i obecnie nie ma już takich kursów, które umożliwiałyby w krótkim czasie zostanie pilotem maszyn wojskowych (samoloty transportowe oraz helikoptery). WSOSP w Dęblinie to jednak droga dla ludzi, którzy wiążą przyszłość z armią i chcą latać na wojskowych maszynach. Osoby, którym marzy się praca i latanie np. w liniach lotniczych na samolotach pasażerskich powinny rozważyć inną drogę kształcenia w zawodzie pilot. Droga przez studia wojskowe w Dęblinie nie otwiera przepustki do linii lotniczych. Uprawnienia wojskowe nie mają, bowiem zastosowania w cywilu, aby zdobyć uprawnienia na statki powietrzne, które latają np. w liniach lotniczych należy szkolić się wg EASA-owskiego system licencjonowania, nad którym pieczęć sprawuje Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, a która jest głównym elementem strategii bezpieczeństwa lotniczego Unii Europejskiej. Wcześniej wymagania dla przyszłych pilotów określały wymaganiach JAA (Joint Aviation Authorities) teraz będą to unijne wymagania PART-FCL. Można szkolić się samemu np. w aeroklubach zdając odpowiednie egzaminy w ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego), który następie wydaje odpowiedni typ licencji, jednak szkolenia lotnicze nie są tanie, dlatego dla młodych osób dobrym rozwiązaniem na zdobycie uprawnień lotniczych są studia cywilne w jednej ze szkół wyższych, które oferują kształcenie na kierunku związanym z pilotażem. W Polsce w kierunku pilotażu kształcą obecnie Politechnika Rzeszowska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, która w ramach studiów cywilnych również oferuje kształcenie na kierunku, poprzez który można zdobyć licencję pilota zawodowego. Oczywiście na wszystkich tych uczelniach również obowiązuje selekcja kandydatów do ubiegania się o fotel pilota. Wymagane są odpowiednie wyniki w nauce, odpowiednia kategoria zdrowia oraz liczy się też wcześniej zdobyty nalot oraz uprawnienia lotnicze. Im więcej punktów tym większe są szanse, aby zostać przyjętym na ścieżkę prowadzącą do zawodu pilota.

Pilot to jednak nie jedyny zawód, jaki można wykonywać, aby mieć styczność z samolotami. Do obsługi samolotów potrzebny jest też personel pokładowy, potrzebni są technicy oraz mechanicy, ale też i ludzie, którzy kontrolują cały ruch na niebie np. kontroler ruchu lotniczego. W komunikacji między samolotami, a wierzą wykorzystuje się zaawansowane rozwiązania technologiczne, a pracownicy, aby wykonywać taki zawód również muszą przejść trudną drogę, aby zasiąść w fotelu na wierzy kontrolnej. Pierwszy etap to selekcja odpowiednich kandydatów, a następnie szkolenie ludzi do zadań, z jakimi przyjdzie im pracować, na co dzień w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Odwiedzając punkt PAŻP mamy możliwość poddania się testom np. na kontrolera ruchu lotniczego. Poprzez takie testy można zobaczyć jak wygląda pewna część rekrutacji do PAŻP, a tym samym możemy też sprawdzić swoje możliwości oraz predyspozycje do pracy np. na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego. Przykład zadań testowych do egzaminu na kontrolera ruchu lotniczego publikujemy na forum.

Przykład zadania egzaminacyjnego na kontrolera ruchu lotniczego

Przykład zadania egzaminacyjnego na kontrolera ruchu lotniczego

Dla wielu osób ciekawostką na pokazach mogą być punkty, w których można polatać na maszynach takich jak latają prawdziwi piloci. Polatać znaczy w przenośni, bo chodzi tutaj o różnego rodzaju symulatory, poprzez które można doświadczyć tych samych emocji jak za sterami prawdziwego odrzutowca. To wszystko jest dostępne na wojskowych pokazach, dlatego młode osoby, których fascynuje wojsko, samoloty powinny swoją przygodę z lataniem rozpocząć od takich właśnie imprez, jakimi są np. pokazy Air Show. Nie tylko można uzyskać wiele odpowiedzi na nurtujące pytania z pewnego źródła, ale też sprawdzić się czy aby zawód, jaki sobie wymarzyliśmy jest dla nas. Pilot, pomimo, że ciągle lata w obłokach musi mocno stąpać po ziemi, a praca, jaką wykonuje nierzadko bywa ciężka i niebezpieczna.

Efektywny pokaz możliwości samolotów w powietrzu

Efektywny pokaz możliwości samolotów w powietrzu

Na koniec informacja dla osób starszych, które może mają już dobre wykształcenie, ciekawy zawód, ale od dawna marzy im się latanie. Latać każdy morze bowiem sposobów i możliwości jest wiele, ale jeśli ktoś myśli o wykonywaniu zawodu pilota – na nic nigdy nie jest za późno, przykładem, bowiem może być jeden z pilotów na pokazach Air Show 2013 w Radomiu, który demonstrował możliwości swoje jak i maszyny na której latał (a był to samolot odrzutowy). Do wojska pilot ten wstąpił w roku 2001, a szkolenie lotnicze rozpoczął w roku 2011. Oczywiście to przykład pilota wojskowego i im wcześniej tym łatwiej takim pilotem zostać, ale w przypadku samolotów pasażerskich pilotem można zostać i w wieku lat 35, 40, a nawet 50.

Air Show Radom - pokaz grupy akrobacyjnej

Air Show Radom – pokaz grupy akrobacyjnej

 

Więcej zdjęć z pokazów w wątku na forum: Technika wojskowa – Air Show Radom.

3 komentarze

  1. Maruś pisze:

    Ten efekt z czarną chmurą i wybuchem był dla wielu osób totalnym zaskoczeniem. Większość ludzi myślała, że znów doszło do niebezpiecznego zderzenia, ale to była tylko symulacja, która wyglądała bardzo efektownie na pokazach Air Show 😉

  2. Tomek pisze:

    Chciałbym tak sobie polatać takimi odrzutowcami 🙂

  3. Malina pisze:

    Szkoda, że takie pokazy odbywają się tylko raz na dwa lata. Jak skończę szkołę średnią za rok to idę do Dęblina latać na samolotach odrzutowych to jest moje wielkie marzenie być pilotem odrzutowców.

Dodaj komentarz