Smartfon z Chin

Ostatnimi czasy zakupy w Azji stają się coraz bardziej modne i nie tylko chodzi tu o elektronikę ze względu na szeroki wybór produktów w atrakcyjnej cenie, ale też ubrania, akcesoria sportowe i inne rzeczy. Jednak większość kupujących poszukuje głównie elektroniki, w tym nowoczesnych telefonów typu smartfon. Na rodzimym rynku mamy marki, które to większość dobrze zna z innych produktów jak sprzęt RTV czy AGD, jednak znane dobrze wszystkim firmy to dość drogie marki, jeśli porównamy np. telefony z podobnej półki technologicznej dostępne w Polsce, a te w sklepach z Azji. Oczywiście niektóre produkty Chińskich producentów są znane też w Polsce, ale to głównie produkty firm Lenovo, Huawei, ZTE, a jest jeszcze spora grupa producentów dobrej jakościowo elektroniki, która to w Azji jest dobrze rozpoznawalna np. Xiaomi, Zopo, Thl, Dodge, UMI tak, więc na chińskim rynku nie brakuje ciekawych urządzeń w dodatku w dość atrakcyjnej cenie. Telefon znanej marki w Polsce kosztujący 1400 zł w Chinach możemy kupić podobny parametrowo nawet o 50% taniej i będzie to sprzęt z tej samej półki technologicznej, ale produkowany przez inną firmę. Nie znaczy to, że coś taniego z Chin to produkt słabej jakości. Produkty Xiaomi, Zopo to produkty firm, które są dobrze rozpoznawalne w Chinach, a też i jedne z droższych. Generalnie temat zakupów elektroniki w Chinach to temat bardzo obszerny, z którego mogłaby powstać książka, więc skupimy się tylko i wyłącznie na smartfonach kupowanych w Chinach przedstawiając, na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów.

Smartfon - DOOGEE Titans2 DG700 Android 4.4 MTK6582 bateria 4000mAh wyświetlacz 4.5" IP67

Smartfon – DOOGEE Titans2 DG700 Android 4.4 MTK6582 bateria 4000 mAh wyświetlacz 4.5″ IP67

Chińskie marki telefonów komórkowych warte zainteresowania:

 • Lenovo
 • Huawei
 • Haier
 • ZTE
 • Newman
 • Thl
 • Xiaomi
 • Zopo
 • UMI
 • CUBOT
 • DOOGEE

Ww. lista marek to tylko część chińskich producentów – w Chinach jest, bowiem dużo więcej firm produkujących sprzęt elektroniczny, które to produkują też smartfony i jeśli przeglądamy oferty rożnych sklepów z elektroniką możemy znaleźć produkty, które mało komu będą znane z nazwy, ale specyfikacja techniczna oraz cena może niejednego skusić pomimo, że sama nazwa marki nic w zasadzie nie mówi. Tak jest w przypadku produktów firmy Xiaomi (chińska prywatna firma, która powstała w 2010 roku, a specjalizująca się w produkcji elektroniki w tym smartfonów). Firma pomimo, że młoda na azjatyckim rynku zdobyła uznanie i produkty firmy Xiaomi w tym smartfony są uważane za jedne z lepszych. Dla kogoś z Polski, kto zna tylko największych producentów elektroniki użytkowej w Polsce nazwy UMI, Xiaomi czy Haier mogą być nic nieznaczące i uważane za coś czym, nie warto się w ogóle interesować, a to błąd, bo produkty tych marek mogą być równie dobre, co produkty marek znanych wszystkim w Polsce. Np. taka firma Haier, którą wielu może z niczym nie kojarzyć od przeszło 20 lat dostarcza klientom produkty wysokiej jakości jako światowa marka nr 1 wśród producentów AGD z 8,6 % udziałem w rynku. Haier nie jest, więc małą firmą, ale bardzo dużą marką działającą na globalnym rynku w Polsce znana nielicznym przede wszystkim ze sprzętu AGD – więcej o marce Haier. Firma ta produkuje też sprzęt elektroniczny w tym smartfony.

 

Smartfon z Chin gdzie kupić?

 

Jeśli wiemy, co chcemy kupić ewentualnie dopiero poszukujemy produktu dopasowanego do naszego budżetu i spełniającego nasze oczekiwania musimy wybrać odpowiednie miejsce gdzie takie dalekie zakupy będą możliwe, a przede wszystkim łatwe i pewne. Sklepów z elektroniką Made in China jest bardzo dużo, ale jednym z popularnych miejsc zakupów jest AliExpress. Jednak nie jest to sklep, a platforma sprzedaży online B2C ((Business To Customer) można ją porównać do rodzimego Allegro) gdzie sprzedający (głównie z Chin) wystawiają produkty na sprzedaż, a kupującymi są osoby z całego świata. Na AliExpress można, więc kupić prawie wszystko: ubrania, elektronikę, wyposażenie domu, kosmetyki, akcesoria sportowe itd. Sprzedawane towary są w większości wyprodukowane w Chinach gdzie produkcja jest dość tania, a to z kolei przekłada się też na cenę. Ponadto sprzedający nie posiadają fizycznego sklepu czy też dużego magazynu sprzedają wyłącznie za pośrednictwem internetu nabywając wcześniej produkty zazwyczaj od producentów, przez co odchodzą koszty pośredników oraz inne marże stąd ceny produktów dla wielu kupujących tak atrakcyjne. Jednak AliExpress to nie sklep, a platforma, więc można to porównać, do zakupów na bazarze. Są uczciwi sprzedający jak i tacy, którzy szukają okazji, aby tylko dobrze zarobić, więc zdarza się, że ktoś sprzedaje dość popularny produkt, po bardzo atrakcyjnej cenie, ale w rzeczywistości może to być produkt odnawiany albo też i podrabiany. AliExpress walczy z takimi osobami, a kupujących zabezpiecza i chroni ich zakupy poprzez specjalne programy ochrony (buyer protection), jednak zdarza się, że pomimo zgłaszanych sporów kupujący tracą sporo czasu na rozpatrzenie problemu, a także i środków gdyż z niewiedzy odnośnie zakupów przegapiają często czas na postępowanie reklamacyjne. Dlatego też niedoświadczonym osobom zakupy na AliExpress mogą na początku sprawiać problemy.

Innym sposobem na zakupy w Chinach są tradycyjne sklepy internetowe. W internecie jest sporo takich miejsc gdzie kupimy pewny sprzęt elektroniczny z Chin. Popularnymi dla zakupów na smartfony, tablety czy inną elektronikę użytkową są PandaWill oraz AntElife. W tych sklepach można nabyć pewne produkty, a same zakupy nie są dużym problemem. Wymagana jest jednak minimalna znajomość języka angielskiego gdyż w tym języku standardowo komunikuje się z nami sklep. Innym dobrym miejscem na zakupy jest sklep LightInTheBox – opis zakupów na forum. Jest to bardzo duży sklep internetowy oferujący nie tylko elektronikę, ale też ubrania, produkty do domu, akcesoria sportowe. Praktycznie cały asortyment, jaki oferują tradycyjne duże markety. Ogromny plus tego sklepu to uznana marka przez społeczność internetową oraz dostępność wielu języków na stronie w tym język polski, przez co zakupy w LightInTheBox dla wielu osób mogą być bardzo proste, a przede wszystkim udane.

 

Jeśli kupujemy jakiś smartfon z Chin należy też orientować się, co dokładnie chcemy kupić. Nie każdy, bowiem telefon będzie na nasz kraj właściwy. W Polsce standardem pracy sieci jest 900 MHz oraz 2100 MHz. Tam gdzie jest słaby zasięg, nie ma dostępu do sieci 2100 MHz jedynym ratunkiem może być częstotliwość 900 MHz. Sęk w tym, że jeśli kupimy niestandardowy telefon, kierowany na inne rynki niż rynek polski, który ma obsługę sieci, które w Polsce nie są obsługiwane możemy mieć problem z pełnym wykorzystaniem telefonu.

Smartfon z Chin

Smartfon z Chin

Przykładowo, jeśli zamierzamy kupić telefon Dual SIM (telefon na dwie karty) gdzie na jednej karcie SIM będzie karta do wykonywania połączeń telefonicznych oraz wysyłania wiadomości tekstowych, a na drugiej karta do BDI Aero2, a nasz smartfon nie obsługuje 3G 900 MHz (Aero2 pracuje tylko i wyłącznie w 3G 900 MHz) nie będziemy mogli korzystać z oferty Aero2. Tak samo będzie z innymi sieciami. Np., kiedy nie będzie zasięgu w danym miejscu 3G 2100 MHz, a tylko 900 MHz, telefon będzie korzystał z 2G 900 MHz, ale jakość np. korzystania z internetu będzie słaba internet będzie nam działał bardzo wolno. Dlatego kupując jakiś smartfon z Chin zwracajmy szczególną uwagę na zakres pracy, z jakimi częstotliwościami ten telefon może pracować. Druga ważna rzecz starajmy się wybierać urządzenia z jak najnowszym systemem operacyjnym gdyż wiele nowych aplikacji może mieć problem z kompatybilnością na przestarzałych urządzeniach. Ponadto, jeśli sprawdzamy parametry sprzętowe dobrze jest weryfikować je na różnych stronach np. forach. Zdarza się, że sprzedający podają np. obsługę sieci 2G i 3G 900 MHz oraz 2100 MHz, a w rzeczywistości telefon obsługuje tylko 3G 2100 MHz. Dlatego dobrym sposobem jest weryfikowanie parametrów telefonów poprzez użytkowników, którzy już mieli dany model w swoich testach.

 

Ostatnia ważna kwestia zakupów w Chinach to procedury celno-podatkowe oraz wymagania jakościowe produktów. Wszystkie produkty pochodzące spoza UE muszą spełniać surowe wymogi certyfikacyjne, ponadto produkty sprowadzane spoza UE będą podlegać rozliczeniom podatkowo-celnym. Co innego oczywiście zakupy dużych partii produktów z przeznaczeniem na sprzedaż, a co innego zakup na własny użytek, ale paczki z zadeklarowaną wartością będą podlegać opodatkowaniu, dlatego też dobrze jest dowiedzieć się, jakie dodatkowe koszty mogą nas czekać w przypadku opłaty podatkowej oraz cła. Stawki celne są zróżnicowane w zależności od kategorii, wagi oraz wartości towaru. W przypadku elektroniki cło wynosi 0%, a zakupy poniżej 150 € są zwolnione z procedur celnych. Obowiązuje jedynie 23% podatku VAT. Przesyłki o wartości 45 € mogą zostać zwolnione z opłat podatkowych VAT, ale dotyczy to niewielkich przesyłek oznaczonych, jako prezent, które nie są przeznaczone do handlu. Tak, więc zakup telefonu może odbyć się bez dodatkowych kosztów, ale sprzedający muszą oznaczyć paczkę, jako prezent (gift). Dodatkowo wiele sklepów, jako zachętę wprowadza darmową wysyłkę z Chin, co też zachęca kupujących do zakupów właśnie w Chinach.

 

Na koniec krótkie podsumowanie, na co głównie zwracać uwagę kupując jakiś smartfon?

 

Jakość wykonania – smartfon musi być solidny oraz wytrzymały, dlatego ważne jest, aby materiały użyte do produkcji telefonu były jak najlepszej jakości odporne na użytkowanie np. zarysowania, odkształcenia tylnej klapki, pęknięcia obudowy.

Ekran – to jeden z ważniejszych elementów decydujących o zakupie telefonu. Musimy, więc wybierać taki smartfon, którego wyświetlacz będzie dostosowany do naszych potrzeb, czyli biorąc pod uwagę wielkość przekątnej, rozdzielczość oraz technologię, w jakiej został wykonany sam wyświetlacz. Obecnie królują wyświetlacze z powłokami Gorilla Glass, czyli szkłem hartowanym odpornym na zarysowania.

Bateria – trzecim dość ważnym aspektem wyboru smartfonu jest element podtrzymujący na życiu całe urządzenie, czyli bateria. Najważniejsza dla nas jest pojemność ogniwa wyrażana w mAh. Im większa pojemność tym dłuższy czas działania urządzenia. Dobrym, więc wyborem na obecny moment są te urządzenia, które posiadają baterie o pojemności ~2000 i więcej mAh. Urządzenia posiadające baterie o pojemnościach powyżej 3000 mAh będą najlepszym wyborem, ale będą też znacznie droższe.

Dual SIM – przed zakupem nowoczesnego telefonu warto zastanowić się czy nie kupić urządzenia na dwie karty SIM. W ten sposób mamy 2in1, czyli w jednym smartfonie dwa telefony. Na jednej karcie możemy używać w tradycyjny sposób telefonu, na drugiej korzystać np. z internetu u innego operatora np. z darmowej opcji Aero2.

Wydajność i podzespoły – ostatnia ważna właściwość decydująca o wyborze odpowiedniego modelu telefonu to odpowiednie podzespoły, na jakich zbudowany jest smartfon oraz wydajność samego urządzenia. Większość urządzeń ze średniej i niskiej półki wyposażonych będzie w układy scalone SoC  (ang. System On Chip) produkowane przez tajwańską firmę MediaTek. W droższych flagowych urządzeniach znanych marek będą to układy Exynos (Samsung) oraz Qualcomm (np. produkty firmy Lenovo). Wydajność różnych urządzeń dość często jest publikowana w testach benchmark np. AnTuTu, dlatego warto weryfikować pozycję, na jakiej znajduje się interesujący nas model telefonu.

Najlepsze smartfony 2014 - zestawienie AnTuTu.com

Najlepsze smartfony 2014 – zestawienie AnTuTu.com

 

W jednym artykule nie sposób wymienić wszystkich ważnych kwestii związanych z zakupami w Chinach, ale w przypadku zamiaru kupowania elektroniki użytkowej w tym smartfonów warto zwrócić szczególną uwagę na produkty pochodzące z Państwa Środka gdyż oferta tam jest naprawdę bardzo szeroka i jest, w czym wybierać.

One Comment

 1. Maciek pisze:

  Dzięki za ten Wasz katalog sklepów w Chinach dużo pomaga przy wyborze sklepu 😉
  http://darmowyinternet.net/sklepy/

Dodaj komentarz