Problem z kartą SIM

Dla wielu osób znany jest problem, kiedy działające urządzenie z kartą SIM, któregoś dnia oznajmia dziwnym komunikatem problem z kartą Brak karty SIM lub Nieprawidłowa karta SIM w telefonie. Najczęściej takie objawy zdarzają się, kiedy karta jest przekładana z jednego urządzenia do innego i nagle okazuje się, że nie działa. Karta nie jest rozpoznawana poprawnie albo w ogóle nie jest widziana przez telefon czy modem wykorzystujący taką kartę. Przypadki uszkodzenia kart SIM zdarzają się może rzadko, ale się zdarzają. Czasami nieprawidłowe włożenie do slotu karty może wywołać taki problem albo też zabrudzone pozłacane pola na karcie lub styki w telefonie czy innym urządzeniu, do którego umieszczamy kartę SIM powodują pojawienie się problemu, ale w takich przypadkach poprawne włożenie karty na nowo czy też przeczyszczenie slotu jak i karty zazwyczaj rozwiązuje owy problem. Gorzej, jeśli karta jest prawidłowo włożona, wszystkie styki czyste, a jednak problem z kartą SIM cały czas istnieje. Taki przypadek zdarzył się jednemu użytkownikowi korzystającemu z internetu Aero2, któremu pewnego dnia niespodziewanie karta odmówiła posłuszeństwa (problem z kartą Aero2). Jak zatem w takich przypadkach sprawdzić czy aby faktycznie karta SIM, którą posiadamy działa czy też problem kryje się gdzieś indziej?

Każdy telefon uruchomiony bez karty SIM będzie informował komunikatem Brak karty SIM w telefonie lub podobnym, która potrzebna jest, aby możliwe było w funkcjonalny sposób korzystanie z telefonu komórkowego.

Telefon bez karty SIM

Telefon bez karty SIM

Jeśli problem dotyczy karty SIM Aero2 czy też innej można taką kartę włożyć do telefonu i sprawdzić czy zostanie ona wykryta przez telefon. Niektóre telefony, które posiadają blokadę SIM-lock mogą rozpoznać obecność karty w urządzeniu jednak nie pozwolą nic więcej z taką kartą zrobić. To i tak dobry znak, bo karta przynajmniej została zauważona, ale jako obca, z którą telefon nie będzie chciał współpracować z uwagi na blokadę SIM-lock. Inne telefony od razu poinformują komunikatem Nieprawidłowa karta SIM i nic więcej nie da się zrobić, ale to też już sporo mów jednak jeszcze nie wszystko o karcie SIM.

Nieprawidłowa karta SIM w telefonie

Nieprawidłowa karta SIM w telefonie

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest używanie do testów telefonów bez blokady SIM-lock. Wtedy, jeśli karta jest sprawna telefon powinien wykryć kartę SIM bez problemu, a dodatkowo możemy przeprowadzić proste operacje sprawdzania sieci, jaką telefon wykrywa na testowanej karcie. W tym przypadku jest to sieć Aero2, ale aby sieć została w ogóle wykryta urządzenie musi obsługiwać częstotliwość pracy 900 MHz gdyż na takim paśmie działa sieć Aero2. Taki prosty test karty SIM Aero2 czy też innej, z którą są problemy pozwala określić czy karta jest wykrywana prawidłowo czy też nie. Jeśli telefony ją wykrywają prawidłowo oznacza to, że karta jest sprawna.

Karta SIM Aero2 w telefonie

Karta SIM Aero2 w telefonie

Najlepszym jednak rozwiązaniem na przetestowanie karty SIM Aero2 jest użycie telefonu komórkowego typu smartfon, który posiada obsługę pasma 900 MHz i pozwoli nie tylko dokładnie sprawdzić kartę, ale jeszcze ją przetestować w działaniu. Jeśli karta zostanie wykryta prawidłowo i nie będzie z nią żadnych problemów na telefonie pojawi się informacja o wykrytej karcie SIM dodatkowo uzyskamy informacje o operatorze danej karty. Najważniejsza informacja w przypadku karty Aero2 to oczywiście możliwość wykorzystania karty SIM do łączenia się z internetem.

Smartfon z kartą SIM Aero2

Smartfon z kartą SIM Aero2

W podobny sposób możemy zweryfikować sprawność nie tylko karty SIM Aero2, ale też kart innych operatorów, co do których mamy podejrzenia, że są wadliwe. W przypadku kart Aero2, jeśli faktycznie potwierdzi się, że dany SIM jest uszkodzony jedynym rozwiązaniem problemu z niedziałającą kartą Aero2 jest pozyskanie duplikatu karty SIM Aero2 BDI. Każdy użytkownik darmowego internetu zgodnie z regulaminem usługi BDI może wystąpić o wydanie duplikatu tylko dwukrotnie w okresie trwania usługi Darmowy Internet:

8.6  W przypadku, gdy uszkodzenie, zniszczenie lub utrata karty SIM nie nastąpiło z przyczyn leżących po stronie Operatora, Korzystający jest uprawniony do otrzymania nowej Karty SIM po złożeniu wniosku o wydanie nowej Karty SIM oraz po wpłacie Depozytu. Do wniosku o wydanie nowej Karty SIM zapisy pkt. 5 oraz pkt. 8 ust 8.1 i 8.4 Regulaminu stosuje się odpowiednio. Korzystający może wystąpić o wydanie nowej Karty SIM, zniszczonej lub utraconej z przyczyn nie leżących po stronie Operatora, maksymalnie dwa razy podczas Okresu Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Operator wydaje nową Kartę SIM w terminie 14 dni.

3 komentarze

 1. Milka pisze:

  Bardzo dobry poradnik przydał mi się,
  pozdrawiam z Kołobrzegu 🙂

  • medard pisze:

   Witam mam popsutą kartę aero2 i poproszę o adres na jaki mam wysłać kartę

 2. DI pisze:

  Prosimy o zapoznanie się z informacjami przedstawionymi na stronie operatora usługi BDI:
  aero2.pl/Bezplatny-Internet/Dla-uzytkownikow/Zamow-duplikat

Dodaj komentarz