Poprawa jakości internetu mobilnego 

Większość osób użytkujących internet mobilny zauważa, że pomimo posiadania usługi, która powinna zapewniać szybki internet, jakość internetu nie jest taka, jaką deklaruje operator. Jak już pisaliśmy w jednym z artykułów test internetu LTEprędkości oferowane w usługach mobilnych nie są stałymi i gwarantowanymi. Zależą one od wielu czynników jak np.:

 • specyfikacja modemu,
 • zasięg sieci,
 • warunki atmosferyczne oraz ukształtowanie i zabudowa terenu,
 • moc odbieranego sygnału (im większa odległość użytkownika od stacji bazowej tym zasięg gorszy),
 • obciążenie łączy oraz liczba osób korzystających w danym czasie z internetu.

Wszystko to składa się na końcowy wynik osiągów internetu mobilnego, dlatego też oferowane prędkości dla wielu osób są prędkościami nieosiągalnymi. Jednak na niektóre elementy ww. czynników mamy my sami wpływ. W tym opisie nie będziemy przedstawiać jak poprawić jakość internetu poprzez anteny i inne rozwiązania dodatkowe, ale przedstawimy jak duży wpływ na parametry internetu mobilnego ma sprzęt, jaki posiadamy, a dokładniej modem. W naszym przykładzie rozpatrujemy internet LTE oferowany przez sieć Plus. Modem usytuowany w budynku mieszkalnym na strychu pod samym dachem tak, aby modem – maszt BTS były na jak najlepszej drodze komunikacji. W sytuacji, kiedy używamy do korzystania modemu ZTE MF821 wyniki testów internetu mobilnego prezentują się dość nieciekawie.

ZTE MF821

ZTE MF821

Jak widać poziom pobierania danych wynosi tylko 10 Mb/s, upload 2 Mb/s, a ping 38 ms. Oferta to LTE 150 Mb/s, tak więc wynik testu wychodzi bardzo słabo, ale jak się okazuje bardzo prosto można sprawić, aby jakość tego internetu znacząco podnieść. Wymiana sprzętu na urządzenia nowsze technologicznie sprawia, że uzyskujemy w nowym teście z nowym sprzętem już download 29 Mb/s, upload 31 Mb/s, a ping tylko 15 ms. Im mniejszy ping tym lepszy internet i mniej odczuwalnych opóźnień. Co w grach online jest bardzo ważne dla graczy.

Router Huawei B593

Router Huawei B593

W naszym przykładzie wykorzystaliśmy bezprzewodowy router WiFi LTE CPE B593 firmy Huawei  usytuowany w tym samym miejscu na poddaszu budynku jak sprzęt w teście z modemem ZTE MF821. Jak widać zmiana sprzętu i od razu mamy znaczący skok jakościowy w internecie mobilnym.

Bezprzewodowy router Huawei LTE CPE B593

Bezprzewodowy router Huawei LTE CPE B593

Specyfikacji technicznej routera nie będziemy tutaj przedstawiać (dostępna jest ona w sieci jak i na naszym forum w dziale routery), ale należy wyjaśnić, że urządzenie, jakim jest Huawei CPE B593 to bezprzewodowy router WiFi z modemem LTE, który może być wykorzystywany w domu jak i w niedużych firmach. Cena tego urządzenia w chwili pisania artykułu to około 800 zł w klepach, ale na aukcjach pojawia się coraz więcej tych modeli w znacznie mniejszych kwotach, głównie są to urządzenia odsprzedawane przez osoby, które skorzystały z oferty sieci Plus, a że jest to router z funkcją modemu to nie wszystkim takie rozwiązanie się przyda, jeśli potrzebują oni tradycyjnego modemu w rozmiarach niepowodujących kłopotów w transporcie. Jednak osoby, które chciałyby poprawić, jakość swojego internetu, albo zastanawiają się nad rozbudową sieci w domu, ta opcja z zakupem routera firmy Huawei może być idealnym rozwiązaniem. Kupując dobry modem, który zapewni nam właściwe parametry internetu mobilnego oraz router wydamy podobną kwotę jak za sam router LTE CPE B593, dlatego też przed zakupem warto się zastanowić czy akurat to urządzenie nie będzie najlepszym rozwiązaniem do domu czy nawet firmy. Można oczywiście skompletować tani modem i tani router na potrzeby sieci WiFi, ale efekt końcowy będzie taki, że zaoszczędzimy na sprzęcie, ale stracimy, na jakości internetu. Nie zawsze, więc opłaca się oszczędzać czasami, bowiem lepiej wydać więcej i być zadowolonym z tego, co się kupiło.

Dokładną specyfikację techniczną oraz dodatkowe testy przedstawiamy w dziale Anteny i routery na naszym forum.

2 komentarze

 1. AXEL 90' pisze:

  To wszystko jest nie zależne od beneficjentów projektu UE przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu, kpiny zrobiło z nas Starostwo w Przysusze zbijając na projekcie kapitał finansowy i polityczne zapewnianie kontynuacji władzy lokalnej. Niestety tylko oni skorzystali na tzw. darmowym internecie blokując dostęp zwyczajnym beneficjentom w celu zapewnienia sobie maksimum możliwości ogłupiania społeczeństwa !!!
  Dotyczy internetu w Przysusze.

 2. Router pisze:

  Dobry sprzęt polecam chociaż trochę kosztuje taki zestaw, ale wszystko na nim działa bez zarzutów.

Dodaj komentarz