Paczka z Chin

Robiąc zakupy w internecie czy to w Polsce czy na świcie większość kupujących nawet nie myśli, że po otrzymaniu paczki w paczce może nie być tego co akurat zamawiali. W przypadku sklepów w Polsce takie sytuacje raczej się nie zdarzają, jak już możemy doświadczyć czegoś takiego podczas zakupów na słynnym portalu aukcyjnym jakim jest Allegro. Tam jest wielu handlujących więc należy szczególną uwagę zwracać na to co kupujemy i od kogo. Podejrzane ceny (dość niskie w porównaniu z innymi miejscami), konta osób o dość mizernej reputacji już powinny być dla nas ostrzeżeniem, ale czasami chęć zakupu towaru, który normalnie jest dwa razy droższy sprawa, że wiele osób traci zmysł intuicyjny, a przez to i pieniądze. W Polsce jednak dochodzenie swoich praw kiedy ktoś nas oszukał, lub paczka nie zawiera tego co zamawialiśmy nie jest w zasadzie trudne. Jeśli to sklep wystarczy zgłosić reklamację, sklep dbając o swoją renomę raczej problemów nie będzie robił. W przypadku zakupów na portalu aukcyjnym można sprawę skierować do rozpatrzenia w Allegro. Konto użytkownika, który oszukiwał zostanie zawieszone, a sprawa jeśli nosi znamiona dużej szkodliwości czynu zostanie skierowana na policję. Generalnie problemowe sytuacje z zakupami w Polsce da się rozwiązać. Pytanie co jeśli otrzymamy towar np. zamawiany w Chinach nie taki jaki zamawialiśmy lub jeśli w paczce zamiast wymarzonego telefonu będzie cegła, albo paczka będzie pusta. Takie sytuację się zdarzają i o tym tutaj napiszemy.

Paczka z Chin

Paczka z Chin

Częściej może się zdarzyć, że w paczce będzie coś co nadaje paczce odpowiednią wagę, ale będzie to przedmiot małowartościowy. Zdarzają się jednak sytuacje, że paczka będzie pusta. W tym momencie chcemy jednak uspokoić i zapewnić zakupy w Chinach są bezpieczne, ale sytuacje o jakich tutaj wspominamy się zdarzają. Błędy w sklepach, pomyłki, długa droga dostawy to sprawia, że paczki przechodzą przez różne ręce (więc istnieje ryzyko okradania paczek) i na końcu nieuczciwi sprzedawcy szukający szybkiego i łatwego zysku. Dlatego warto jest nabywać towar w zaufanych sklepach, które mają renomę i pozytywne opinie wśród kupujących. Taką listę renomowanych i polecanych sklepów oraz pewnych miejsc zakupowych udostępniamy na naszym portalu – chińskie sklepy. Warto sobie weryfikować miejsca w oparciu o tę listę, gdyż publikujemy tam wyłącznie sprawdzone i pewne miejsca zakupowe. W dodatku każdy ma możliwość porównania różnych sklepów i wybrania tego, który byłby najkorzystniejszy pod względem różnych zakupów np. elektroniki czy odzieży.

Robiąc zakupy w miejscach, które są podejrzane, nie mają renomy i nie zostały zweryfikowane ryzykujemy utratę pieniędzy. Dochodzenie swoich praw kiedy zostaniemy oszukani lub w ogóle nie otrzymamy paczki nie jest łatwą sprawą w przypadku zakupów poza Europą. Co innego kiedy kupujemy na terenie Unii Europejskiej. Na tym obszarze działa Europejskie Centrum Konsumencie, które pomaga w spornych sytuacjach. Ponadto kupujących towary i usługi w całej Unii Europejskiej chronią te same przepisy prawa konsumenckiego, także mamy możliwości dochodzenia nie tylko reklamacji, ale też praw związanych z nieuczciwymi sprzedawcami. Problem pojawia się z zakupami spoza obszaru UE bowiem prawa UE nie sięgają tak daleko, aby można było dochodzić w prosty sposób swoich praw np. z nieuczciwym sprzedawcą w Chinach. Ponadto sklep czy sprzedawca może dzisiaj działać jutro ślad po nim zaginie i wtedy naprawdę trudno cokolwiek zdziałać. Jednak jeśli jesteśmy ostrożni kupujemy w pewnych miejscach, weryfikujemy sprzedawców np. na popularnym portalu zakupowym AlieEpress minimalizujemy ryzyko nieudanych zakupów do minimum. Jednak życie pisze różne scenariusz i nawet zakupy w polecanym miejscu mogą przysporzyć nam pewnych problemów. Taką sytuację miał jedne z naszych użytkowników forum. Otrzymał paczkę z Chin, ale w paczce nie było tego co akurat zamawiał. Trudno powiedzieć co dokładnie było przyczyną, że w paczce nie było towaru jaki był zamawiany gdyż albo nastąpił błąd sklepu, albo paczka została okradziona co wydaje się bardziej prawdopodobne. Więcej o tym na forum.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że wspomniany sklep ma bardzo dobrą renomę i jest to jeden z lepszych sklepów jeśli chodzi o zakupy w Chinach. Sam sklep po otrzymaniu informacji o problemie i skradzionym telefonie wysłał towar na nowo, tak więc sprawa została rozwiązana na korzyść kupującego. Jednak aby zrozumieć sytuację jaką opisał użytkownik forum warto przeczytać od początku do końca jego relacje nie tylko te związane z brakiem telefonu w paczce, ale też i reklamacje jaką składał kiedy telefon się zepsuł. Temat ten oddaje pełny pogląd całej sprawie i też łatwiej wyciągnąć właściwe wnioski co do oceny samego sklepu jak i całej sytuacji.

Wracając do głównego tematu każda paczka przy nadawaniu posiada wypisaną wagę. Więc jakiekolwiek zmiany tej informacji są oznaką, że coś z paczką jest nie tak. To jest dla wielu osób robiących zakupy istotna informacja. Jeśli w paczce coś ubyło waga paczki z wagą wypisaną na przesyłce będzie się znacząco różnić, także jeśli mamy podejrzenia o kradzieży powinniśmy na ten fakt zwrócić uwagę. Ponadto jeśli otrzymujemy paczkę dobrze jest ją skontrolować i ten fakt właściwie udokumentować zwłaszcza jeśli robiliśmy zakup w niepewnym miejscu czy też kiedy zamawialiśmy towar na AliExpress. Jak wspomnieliśmy AliExpress jest czymś jak Allegro więc to nie sklep, ale platforma gdzie handlują różni sprzedawcy, a sprzedawca sprzedawcy nierówny. Oczywiście samo AliExpress chroni kupujących można rzecz, że robi to lepiej niż Allegro. Przy zakupach w serwisie aukcyjnym jakim jest Allegro pieniądze trafiają za zamówiony towar od razu do sprzedającego. W AliExpress pieniądze są przekazywane dopiero kiedy sprzedawca wyśle towar, a kupujący towar otrzyma w dodatku zgodny z opisem aukcji. W sytuacjach spornych wystarczy zgłosić spór, a pieniądze jakie zaryzykowaliśmy są nam zwracane. Tracimy co najwyżej trochę czasu na nieudany zakup, ale nie pieniądze. AliExpress ponadto chroni kupujących też na wiele innych sposób, tak aby zakupy były tam bezpieczne i udane dla kupujących. Sprawia to też, że sprzedający starają się prowadzić zdrowy biznes sprzedażowy bowiem zadowolenie klientów przekłada się dla nich na zyski, ale jak wspomnieliśmy czarne owce wszędzie się zdarzają. Pomimo dobrych chęci sprzedających jest spory łańcuszek ludzi bez których dostawa paczek byłaby niemożliwa tak więc też w tym łańcuszku mogą zdarzać się kradzieże i pomimo, że towar został wysłany taki jaki zamawialiśmy, już w paczce kiedy ją otrzymamy danego przedmiotu może nie być. Warto więc poczytać historie i perypetie osoby, której zdarzyły się takie problemy o jakich tutaj wspominamy i na podstawie tych informacji wyciągać stosowne wniosku. Lepsze zorientowanie jeśli chodzi o zakupy w Chinach pozwoli nam lepiej obracać się w tym temacie, a czasami uniknąć też strat.

One Comment

 1. rafał murzyn pisze:

  Mi się taka przykrość trafiła, co za PAJAC okradł mnie
  online na trzysta złotych…
  TAK ŻE UWAŻAJCIE DRODZY UŻYTKOWNICY…..

  Pozdrawiam
  Rafał. Murzyn

Dodaj komentarz