Maszyna czasu

W rzeczywistości coś takiego jak maszyna czasu (ang. wayback machine) nie istnieje, ale w wirtualnym świecie owszem cofnięcie się w czasie jest już możliwe. Na pewno nie raz każdy zastanawiał się jak wyglądały strony www kiedyś, z których dzisiaj korzystamy np. fotka.pl, allegro.pl, onet.pl i inne. Z pomocą przyjdzie nam strona archive.org dzięki, której możemy cofnąć się w czasie i zobaczyć archiwalne wersje dowolnej strony internetowej, o ile oczywiście była ona kiedykolwiek dostępna w sieci. W większości przypadków strona archive.org umożliwia podgląd dawnych wersji stron od roku 1996, także obecne wielkie portale możemy sobie porównać z tymi funkcjonującymi dziesięć i więcej lat temu, i na tej podstawi zobaczyć, jakie dawniej były to proste stronki, które obecnie są gigantami w internecie.

Maszyna czasu i Allegro.pl kiedyś

Maszyna czasu i Allegro.pl kiedyś

Interia.pl

Interia.pl

Fotka.pl

Fotka.pl

Onet.pl dawniej OptimusNet

Onet.pl dawniej OptimusNet

Dzięki analizie w archiwum różnych domen możemy też sprawdzić historię nazw, co kryło się pod daną domeną pierwotnie, a co np. teraz pod nią funkcjonuje. Wiele nazw, bowiem zostało przejęte przez większe firmy, którym zależało na posiadaniu danej domeny, a niektóre też zostały porzucone w większości przypadków są to nazwy niemające zastosowania, których odnawianie rejestracji posiadaczom tych domen po prostu się już nie opłacało. Dawniej utrzymanie domeny u rejestratora nie było tak tanie jak obecnie, kiedy można zarejestrować domenę nawet za 0 złotych.

Historia domen

Historia domen

Każdy, kto jest ciekawy historii różnych domen czy jakiejś strony jak ona ewoluowała w czasie może sobie to sam sprawdzić odwiedzając witrynę archive.org i tam wpisując adresy domen do podglądu w wirtualnej maszynie czasu.

One Comment

  1. Marcin pisze:

    Takim pociągiem ja na stronie głównej to bym sobie pośmigał, hehe 😉

Dodaj komentarz