Hasło w Androidzie

Co można zrobić, jeśli zabezpieczymy dostęp do swojego smartfona albo tabletu z systemem Android, ale zapomnimy hasło lub też wzór odblokowujący dostęp do urządzenia? W zasadzie sprawa jest prosta, bo Android = konto Google. Jeżeli nieprawidłowy wzór odblokowania ekranu zostanie wprowadzony pięć razy z rzędu, telefon zostanie zablokowany w takim przypadku, aby zresetować wzór odblokowania ekranu wymagane jest użycie konta Google. Ten proces opisany jest w wielu poradnikach w internecie, dlatego tego schematu nie będziemy tutaj przedstawiać, ale opiszemy problem, kiedy nie posiadamy zarejestrowanego kona Google i przypisanego do niego urządzenia z Androidem.

Hasło Android

W sytuacji, kiedy jesteśmy już zdani tylko na własne siły, aby odzyskać dostęp do zablokowanego urządzenia mamy dwa proste rozwiązania. Jednym z nich jest wgranie na nowo systemu Android. Jest to prosta i szybka metoda, aby pozbyć się nie tylko problemu z hasłem na Androidzie, ale też postawić system na nowo do stanu fabrycznego. To rozwiązanie jest szybkie i skutecznie, jeśli chodzi o hasło w Androidzie, ale nie zawsze jest ono możliwe do wykonania. Wiele osób ma w użyciu sprzęt pochodzący np. z Chin, do którego nie ma wsparcia, a więc też nie ma skąd pobrać systemu gdyż producent nigdzie nie udostępnia żadnych plików z systemem. Takie sytuacje mogą się przytrafić wielu osobom kupującym tablety czy też smartfony na Allegro, które to są sprowadzane właśnie z Azji. Jednak nawet wielu dystrybutorów takiego sprzętu, którzy oficjalnie posiadają swoje siedziby w Polsce i prowadzą serwis też zapomina o udostępnieniu na swoich stronach ROM-ów, które użytkownik mógłby sobie pobrać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Szukanie zamiennika i próba wgrywania czegoś innego nie zawsze kończy się sukcesem, bo jednak każdy producent dostosowuje system do produkowanego urządzenia, więc nie każdy zamiennik będzie działał z naszym tabletem. Dlatego problem z pobraniem to jeden, a drugi wielu producentów blokuje dostęp do trybu serwisowego, a więc nawet, jeśli mamy system nie mamy możliwości, aby móc go wgrać na nowo.

tryb_serwisowy_android_konsola

Są oczywiście sposoby na wgrywanie systemu Android bezpośrednio z karty  jednak nie każdy ROM da się w ten sposób zainstalować. Niektórzy producenci udostępniają swoje ROM-y, jako obraz systemu w pliku .img, a inni, jako archiwum z plikiem .zip, a więc takiego systemu już z bootowalnej karty nie zainstalujemy tak jak instaluje się system przedstawiony w tutorialu na forum. Dla wielu osób wgrywanie systemu na nowo może wiązać się też z utratą ważnych danych, dlatego też stawianie systemu od 0 na czysto nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Pozostaje, więc drugi sposób odblokowania urządzenia z Androidem bez potrzeby wgrywania systemu od nowa. Jest to w zasadzie metoda bardzo prosta, bo wymaga tylko modyfikacji lub też usunięcia pewnego pliku, który odpowiada w systemie Android za hasło. Problem ten jest zobrazowany w jednym z wątków na forum – problem z hasłem na systemie Android. Jednak dla wielu osób procedura ta może być albo zbyt skomplikowana albo czasochłonna, dlatego podobne rozwiązanie, ale zautomatyzowane można uzyskać przy użyciu narzędzia, jakim jest ROM TOOLS – narzędzie do resetowania hasła oraz wzoru na systemie Android. Dzięki jednej z funkcji, jaką oferuje ten program (Reset Password) możemy w łatwy sposób usunąć blokadę ekranu czy też hasło na naszym urządzeniu. W prosty, a zarazem bezpieczny sposób uzyskujemy dostęp do systemu bez potrzeby wgrywania systemu i utraty ważnych danych. Jednak jak każde rozwiązanie nawet to proste nie jest bez wad gdyż, aby przeprowadzić udany proces resetowania hasła czy to przez wiersz poleceń z użyciem środowiska Android SDK czy też poprzez użycie ROOM TOOLS na operowanym urządzeniu musi być włączona opcja debugowania USB. Jeśli nie była ona wcześniej uaktywniona nie uda nam się zmodyfikować przez wiersz pleceń albo ROOM TOOLS pliku odpowiedzialnego za hasło lub wzór na systemie Android.

Debugowanie USB Android

Te rozwiązania nie mają zastosowania, jako poradnik dla osób, które przejmują w posiadanie urządzenia pochodzące z nielegalnego źródła, ale jako opis przedstawiający sposoby radzenia sobie w sytuacji, kiedy albo sami zapomnimy hasło do naszego tabletu, smartfona albo ktoś po prostu przypadkowo zablokuje nam urządzenie, z którego nie będziemy mogli korzystać. Każda sytuacja pozornie trudna ma też wyjście, więc warto wiedzieć jak sobie radzić, kiedy znajdziemy się w sytuacji podbramkowej.

Dodaj komentarz