Darmowy internet w Przysusze

Usługa Aero2 Bezpłatny Dostęp do Internetu to nie jedyna opcja na darmowy internet w Polsce. Oczywiście BDI umożliwia dostęp do sieci wszystkim osobom na terenie prawie całego kraju, ale w Polsce to nie jedyna opcja na internet za 0 zł. Oprócz usługi BDI działają inne projekty, które umożliwiają dostęp do sieci internetowej całkowicie bezpłatnie. Oczywiście takie projekty działają lokalnie na określonym obszarze np. darmowy internet w gminach czy też inne podobne, których wdrożeniem zajęły się samorządy lokalne. Głównie są to projekty przeciwdziałające wykluczeniu cyfrowemu, czyli umożliwiające dostęp do internetu głównie tym osobom, które albo nie mają żadnej możliwości na przyłącze albo, których po prostu nie stać na zakup takiego przyłącza.

My jednak przedstawiamy całkiem inny projekt, który jest realizowany na terenie powiatu przysuskiego pod nazwą eInclusion – zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Przysuskim. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, oś priorytetowa 8. Społeczeństwo informacyjne–zwiększanie innowacyjności gospodarki. To największy projekt tego typu w Polsce, ponieważ swym zasięgiem obejmuje cały powiat, a wartość inwestycji to ponad 19 mln zł, z czego przeszło 16 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Głównym celem tego projektu jest zbudowanie i uruchomienie sieci bezprzewodowego dostępu do internetu na terenie powiatu przysuskiego w oparciu o pasmo licencjonowane oraz punkt-wielopunkt 5,4 GHz. Zbudowana sieć pozwoli na zapewnienie dostępu do sieci internetowej gospodarstwom domowym z terenu powiatu przysuskiego, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

Darmowy internet w Przysusze

Darmowy internet na terenie powiatu przysuskiego

W projekcie zaplanowano udostępnienie bezpłatnego internetu 2400 gospodarstwom domowym z terenu przysuskiego poprzez wyposażenie gospodarstw objętych projektem w sprzęt niezbędny do korzystania z sieci internet (zakup 2400 urządzeń odbiorczych sieci bezprzewodowej, wykonanie 2400 przyłączeń oraz zakup 2000 komputerów dla beneficjentów ostatecznych). Dodatkowo planowane jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu obsługi uruchomionego łącza oraz obsługi komputera wg metodologii ECDL. Łącznie przeszło 60000 osobogodzin szkoleń.

Projekt darmowy internet w Przysusze, czyli eInclusion – zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Przysuskim w obecnej chwili jest jeszcze w trakcie realizacji. Montowane są urządzenia odbioru internetu w domach beneficjentów, a także instalowane są maszty w wybranych punktach (będą one usytuowane na różnych budynkach np. starostwa, szkoły itd. łącznie ma być rozlokowanych 16 nadajników na terenie całego powiatu przysuskiego). W okresie czerwiec-sierpień odbywać będą się szkolenia dla beneficjentów, natomiast internet w domach rozpocznie funkcjonowanie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2013. Wykonawcą projektu jest firma Consortia, a podwykonawcą firma Maxto.

Darmowy internet w Przysusze to bardzo ciekawy projekt, który na pewno dla wielu osób otworzy okno na świat. O działaniu tego internetu jeszcze napiszemy, kiedy tylko projekt zacznie już w pełni funkcjonować.

Fot. maps.google.pl

6 komentarzy

 1. Matt pisze:

  Na budynku Starostwa w Przysusze postawiono już maszt można zobaczyć fotki jak pnie się w górę metalowa konstrukcja 😉 Swoją drogą trochę dziwnie to wygląda:
  http://darmowyinternet.net/forum/temat-darmowy-internet-w-przysusze-einclusion_477

 2. sylsiowa pisze:

  No tak mnie interesuje z jaką prędkością i czy będzie on limitowany?

 3. Santi pisze:

  Dokładnych informacji na ten temat nie mamy dlatego też nie chcemy pisać danych niepotwierdzonych, ale internet nie będzie limitowany, a transfer na pewno na poziomie internetu Aero2 lub wyższy. Do tematu wrócimy kiedy projekt ruszy, a dotyczył on będzie na razie tych osób, które zostały zakwalifikowane do projektu.

  • Pawel pisze:

   Nie żebym się czepiał, ale dbajmy choć trochę o prawidłowość pisowni. Drobne błędy, głównie interpunkcyjne – rozumiem, ale pisanie „osobą” zamiast „osobom” to już niechlujstwo (drugie zdanie).

 4. EkipaDI pisze:

  Fakt błąd „przeoczenia” 🙂

 5. Miki pisze:

  Powiat Przysuski ogłosił nabór uzupełniający do udziału w projekcie ,, eInclusion – zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Przysuskim, nabór uzupełniający trwa do końca października jak ktoś zainteresowany to może szukać informacji na stronie powiatu.

Dodaj komentarz