Windows 10 i Office 2016
Większość osób użytkujących system Windows 8 na pewno już z niecierpliwością wyczekuje oficjalnej wersji nowego systemu Windows 10, który ma mieć premierę z końcem lipca. Dlaczego tak wile osób z niecierpliwością wyczekuje nowego systemu? Jak wszystko co nowe budzi ciekawość, ale jest też coś innego. Wiele osób upatruje pewnego schematu w produkcji popularnych okienek Microsoft, ale zanim to opiszemy przedstawmy krótką historię systemów Windows firmy z Redmond.
Prezentacja pierwszego graficznego środowiska pracy z rodziny Windows firmy Microsoft odbyła się w 1984 roku. Była to graficzna nakładka na system operacyjny MS-DOS i powstała w wyniku popularności jaką zdobywały graficzne interfejsy głównie konkurencyjnej firmy Apple produkującej osobiste komputery Macintosh. Tak naprawdę prawdziwa era okienek zaczyna się od wersji jaką był system Windows 95 to właśnie ta wersja była prawdziwym okienkowym hitem, która została wydana w roku 1995. Wcześniejsze wersje Windows wydawane przed rokiem 1995 to wersje dość ubogie w rozwiązania graficzne porównując obecne interfejsy, ale wtedy też tak mocnych komputerów jeszcze nie było jakie mamy w obecnym czasie. Tak więc prawdziwa rewolucja okienek Windows przyszła z początkiem Windows 95 po nim był Windows 98 wydany w 1998 roku (pomijając wydawane techniczne wersje systemów NT), który był bardzo dobrze przyjęty przez społeczność komputerową. Interfejs graficzny Windows 98 był bardzo podobny do Windows 95.
Po wersji Win 98 pojawiły się wydania Windows 98 SE, Windows 2000 i Windows Me, jednak kolejną rewolucją było wypuszczenie Windows XP w 2001 roku, który zbierał bardzo dobre wtedy recenzje.
Do dziś XP jest na wielu komputerach jeszcze wykorzystywany z uwagi na rozwiązania i stabilność jaką zapewniał ten system. Czasy jednak się zmieniają, technologia też idzie do przodu więc coś co jest dobre teraz za jakiś czas już będzie przestarzałe. Stabilność Windows XP na runku systemów operacyjnych trwała do roku 2006/2007 kiedy to Microsoft postanowił wypuścić do sprzedaży swoje nowe dzieło nazwane Windows Vista.
Zmienił się interfejs systemu, ale stabilność Visty nie była jednak na najlepszym poziomie. Wielu użytkowników, którzy używali tej wersji okienek narzekała na dość toporną pracę okienek oraz wiele błędów jakie nie zostały wyłapane w trakcie prac nad tą wersją systemu. W dość krótkim czasie bo już w roku 2009 firma Microsoft wydała nowoczesną wersję okienek system Windows 7, który wnosił wiele ciekawych rozwiązań jak ulepszony interfejs graficzny Aero. Co prawda został on zapoczątkowany w Vista, ale to Windows 7 posiadał pełne dopracowanie tego interfejsu, który zresztą zdobył szerokie uznanie.
Jednak najważniejsze cechy siódemki to przede wszystkim stabilność systemu, która przejawiała się brakiem poważnych błędów i defektów jakie były znane w wersji Windows Vista. Po siódemce w 2012 roku przyszedł czas na Windows 8.
Największą zmianą jaką wprowadził Microsoft było wyeliminowanie przycisku Start. Jednak to rozwiązanie nie przypadło do gustu użytkownikom komputerów z systemami Windows w dodatku obsługa samego systemu nastręczała wielu problemów przez co ósemka nie zdobyła pozytywnego uznania wśród społeczności komputerowej. Przyszedł w końcu czas na nowy system wiele osób spodziewało się, że będzie to kontynuacja zapoczątkowanego nazewnictwa od Windows 7 i nowy system po Windows 8 będzie nazywał się Windows 9, ale Microsoft jednak zdecydował się na pominięcie tej nazwy i wprowadził nazwę Windows 10. Analizując więc historię wydań systemów Windows można odnieść pewien charakterystyczny trend:
Windows XP – udana wersja systemu (+)
Windows Vista – wersja systemu nieudana (-)
Windows 7 – udana wersja systemu (+)
Windows 8 – wersja systemu nieudana (-)
Windows 10 – wersja systemu… (?)
W przypadku nowej dziesiątki jest duże pytanie jaki ten system będzie, ale osoby, które miały już styczność z testową wersją okienek Windows 10, chwalą dziesiątkę można się więc spodziewać, że ten system też będzie udany.
Najważniejsze to przywrócenie przycisku Start w Windows 10, którego wielu osobom brakowało w Windows 8. Sam interfejs graficzny nie różni się niczym specjalnym od Windows 7 oraz Windows 8, ale wyeliminowano wiele nieprawidłowości jakie były znane np. w Windows 8. Najważniejsze w nowym wydaniu Windows to próba stworzenia systemu, który będzie dostępny dla laptopów i komputerów stacjonarnych, tabletów, smartfonów, innych produktów Windows oraz dla konsoli Xbox One. Jedna platforma systemowa dla wielu urządzeń.
Nowym rozwiązaniem jakie chce też wprowadzić Microsoft już na stałe do systemu to wirtualny asystent (określany jako Cortana), który pomoże utrzymywać kontakt z otoczeniem oraz będzie przydatny w sprawach codziennego życia. Nie będzie to na pewno coś w rodzaju filmów science fiction, ale Microsoft na pewno do tego dąży, aby ludzie mogli się komunikować z komputerami tak jak komunikują się z ludźmi.
Dużą zmianą, która na pewno ucieszy wiele osób będzie możliwość pobierania i instalowania systemu Windows 10 całkowicie za darmo. Użytkownicy indywidualni będą mogli przez rok od premiery nowego Windows-a pobrać system bezpłatnie. Potem będzie wymagana opłata. Pierwszy rok Windows 10 za darmo dotyczy jedynie procesu aktualizacji. Użytkownicy, którzy przejdą na nowy system w tym czasie otrzymają dożywotnią licencję bez żadnych ograniczeń. Darmowe aktualizacje nie będą dotyczyć jednak przedsiębiorstw.
Każdy kto chciałby już przetestować działanie systemu Windows 10 ma możliwość pobrania obrazu instalacji ze stron Microsoft. Wymagania systemowe Windows 10 to:
Procesor: 1 GHz lub szybszy
Pamięć RAM: 1 GB (wersja 32-bitowa) lub 2 GB (wersja 64-bitowa)
Wolne miejsce na dysku twardym: 16 GB
Karta graficzna: urządzenie graficzne z obsługą programu Microsoft DirectX 9 i sterownikiem WDDM
Dostęp do sieci
Jeśli nasz komputer obsługuje system Windows 8, to nie powinno być żadnych problemów z działaniem Windows 10 na komputerze. Jeśli nie mamy pewności czy system będzie działał na naszym urządzeniu system Windows sprawdzi komputer pod kątem możliwości zainstalowania systemu.
Zachęcamy więc wszystkich do testowania nowych okienek, bo Windows 10 na pewno będzie produktem o wiele lepszym niż Windows 8, a dodatkowo wprowadza on rozwiązania, które ułatwiają pracę z komputerami w dodatku będzie darmowy więc wiele osób na pewno skorzysta z możliwości przejścia na nowe okienka
Jako druga ważna ciekawostka to w testach dostępna jest najnowsza wersja pakietu Microsoft Office 2016. Mamy możliwość pobrania za darmo wersji testowej i używania jej przez kilka miesięcy od instalacji. Jeśli ktoś nie ma pakietu biurowego, a jest mu potrzebny Office jest całkowicie za darmo i to w najnowszej wersji.
Interfejs w porównaniu z Office 2013 został lekko przebudowany mamy możliwość zarządzania i modyfikowania kartami oraz wstążkami jak się obecnie nazywa elementy interfejsu użytkownika, zastępujące tradycyjne menu i paski narzędzi. Generalnie na nowym Office 2016 pracuje się wygodnie i komfortowo. Połączenie nowego Windows 10 i Office 2016 daje możliwość stworzenia nowoczesnego zaplecza do pracy całkowicie za darmo. Windows 10 mamy darmowy Office 2016 również mamy możliwość pobrania bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Można w prosty sposób przetestować rozwiązania, które w późniejszym czasie będzie można nabyć już odpłatnie do domu czy biura. Użytkownicy indywidualni Windows 7 oraz 8 mają też tę wygodę, że oni będą mogli otrzymać licencję na Windows 10 całkowicie za 0 zł. Na pewno fakt ten wykorzysta wiele osób.
Podoba mi się nowy Windows 10 jest ciekawy, jeszcze trochę niedopracowany, ale w porównaniu z 8 to niebo 😉
Jest trochę błędów, ale z każdą poprawką jest coraz lepiej. Jak zobaczyłem wersję z marca to myślałem, że będzie gorzej niż z Vista ;D Foldery to było wtedy wielki nieporozumienie, ale na szczęście to zmienili. Generalnie jest OK i jest też przycisk Start to ważne.