Test internetu Aero2

Test internetu Aero2Jak sprawdzić czy coś jest faktycznie dobre i godne uwagi? Można wziąć pod uwagę opinie innych osób wyrażających swoje zdanie na temat produktu czy usługi, która nas interesuje, ale nie zawsze jest to sprawdzony sposób, dlatego najlepszym rozwiązaniem, aby przekonać się czy coś jest faktycznie dobre jest po prostu przetestowanie tego czegoś samemu. Tak zrobił też DramowyInternet.net do testów zaciągnęliśmy internet serwowany z Aero2, a wnioski i wyniki prezentujemy dla wszystkich tych osób, które o usłudze Bezpłatny Dostęp do Internetu słyszały, ale nie miały możliwości, aby przekonać się, jaki jest faktycznie internet z Aero2. W Polsce panuje przekonanie, że nikt nic za darmo nie daje, a jeśli już to musi być w tym jakiś haczyk. Postaramy się, więc obalić ten mit „nie ma nic za darmo.”

Nasz test internetu Aero2 oraz obserwacje usługi Bezpłatny Dostęp do Internetu trwały intensywnie ponad 2 miesiące i na tej podstawie publikujemy naszą opinię na temat użytkowania darmowego internetu dostarczanego przez spółkę Aero2.

Do łączenia się z internetem wykorzystywaliśmy modemy Huawei E353 oraz Huawei E3131 (ostatnio popularny ze względu na swoją cenę i dostępność w salonach sieci Play). W testach wykorzystaliśmy również router WiFi TP-LINK TL-MR3420, aby zbadać, jakość interentu i możliwość korzystania z łącza internetowego w momencie, kiedy do sieci łączy się więcej niż jedna osoba, czyli standardowy model w wielu domach jedno łącze oferujące dostęp do interentu wszystkim domownikom (komputer stacjonarny, laptop, tablet oraz smartfon) poprzez trasownik.

Większość testów wykonywana była z jednego miejsca gdzie łączność z internetem nawiązywana była przez 24h/dobę w ciągu całego cyklu testów, ale dostęp do internetu testowany był również w terenie (tereny miejskie, tereny wiejskie, łąki oraz lasy) tak, aby rzeczywisty obraz działania internetu przedstawiony był nie tylko z jednego punktu, ale też z miejsc położonych w różnej odległości od stacji nadawczych.

Dla wszystkich użytkowników usługi BDI Aero2 najważniejsze jest, aby dostęp do internetu nie sprawiał problemów oraz aby transfer danych był na poziomie pozwalającym w sposób podstawowy korzystać z sieci internetowej (odbieranie/wysyłanie poczty e-mail, wyszukiwanie i sprawdzanie informacji na różnych portalach internetowych).

Przez czas użytkowania dokonywaliśmy pomiarów łącza mających wskazać, na jakim poziomie jest transfer danych (download – pobieranie danych z internetu do użytkownika oraz upload – proces przeciwny do pobierania). Pomiary robione były w losowo wybrane dni i o różnych porach dnia z nastawieniem jednak na testy robione w godzinach szczytowych, czyli wieczorem, kiedy to z internetu korzysta najwięcej osób.

W usłudze BDI Aero2 transfer pobierania danych (download) utrzymuje się na przyzwoitym poziomie i oscyluje w granicach 500 kbit/s, czyli tyle ile zadeklarował serwować operator. Taki poziom pobierania danych wystarcza, aby korzystać z sieci internetowej w sposób funkcjonalny. Znaczny spadek transferu zauważalny jest dla parametru wysyłania danych (upload). W przypadku usługi BDI Aero2 transfer dla parametrów download i upload w regulaminie usługi zapisany jest do 512 kbit/s jednak wysyłanie danych od użytkownika w naszych testach oscylowało na poziomie między 200, a 400 kbit/s. Dla użytkowników internetu najważniejszy jest jednak parametr pobierania danych, czyli download gdyż internauci więcej danych pobierają niż wysyłają, przez co jakość internetu (poprzez mniejszy parametr upload) nie będzie dla nikogo w jakiś sposób odczuwalna, chyba że wyróżnik ten spadnie do naprawdę niskiego poziomu wtedy, jakość surfowania po internecie będzie na pewno zauważalna.

Transfer Aero2

Test badania transferu w internecie Aero2

 

Robiąc popularny test łącza (speedtest) w godzinach porannych, a następnie wieczorem, kiedy ruch na łączach jest największy da się zauważyć nieznaczny spadek transferu, chociaż nie zawsze, ale w większości przypadków zauważalny będzie czas opóźnienia na łączu. Co widać podczas określania parametru ping w testach. Kiedy parametr ten wzrasta, wzrasta też opóźnienie w wysyłaniu i docieraniu pakietów danych, a to przekłada się na spowolnienie internetu. Jednak w testach Aero2 parametr ping nie wypada najgorzej. Zdarzają się momenty, że ping wynosi powyżej 150 ms, ale ogólnie pozom ten oscyluje na granicy 50-80 ms, czyli jest w normie.

Ping test Aero2

Ping test Aero2

 

Dodać należy, że transfer internetu oraz jego, jakość w dużym stopniu zależy też od miejsca, z którego się łączymy. Tam gdzie sygnał będzie słaby, pomiędzy nadajnikiem, a urządzeniem odbiorczym będzie sporo ograniczeń wtedy też, jakość połączenia może być na gorszym poziomie, co też skutkowało będzie gorszymi parametrami transferu łącza..

Każda sesja połączenia z siecią trwa 60 minut, a po tym czasie połączenie z internetem jest zrywane, ale jeśli w opcjach konfiguracyjnych połączenia skonfigurowane jest wznawianie połączeń wtedy rozłączenie i ponowne połączenie nie jest praktycznie w ogóle zauważalne dla użytkownika. Nawet w przypadku pobierania plików z internetu przerwa w połączeniu nie powoduje wymuszenia pobierania tego samego pliku od 0 (wznowienie pobierania trwa od tego samego momentu, w którym przerwane zostało połączenie z siecią). Jednak w naszych testach zauważyliśmy, że oprócz standardowych 60 minutowych sesji zdarzają się momenty, kiedy internet rozłącza się zanim upłynie czas trwania pojedynczej sesji, czyli 60 regulaminowych minut na nieprzerwany dostęp do sieci. Wtedy też nie jest możliwe uzyskanie połączenia z internetem, a przerwa taka może dochodzić nawet do kilku minut. Nie są to częste sytuacje, ale w testach zaobserwowaliśmy, że takie momenty braku internetu zdarzają się przynajmniej raz na dobę.

Chcąc skorzystać z opcji udostępniania z jednej karty SIM internetu dla wszystkich domowników (wiele urządzeń) najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie routera, który rozdzieli sygnał i umożliwi dostęp do sieci internetowej wszystkim urządzeniom, które będą mogły z interentu korzystać poprzez WiFi. Nawet przy intensywniejszym korzystaniu z sieci przez wielu użytkowników jednocześnie nie będzie problemów, z jakością transferu. Chyba, że w tym samym czasie każdy użytkownik zacznie pobierać duże ilości danych wtedy spowolnienie łącza na pewno da się odczuć w końcu jest tylko maksymalnie 512 kbit/s do wykorzystania tak, więc ta przepustowość łącza jest ograniczona.

Dużą zaletą usługi BDI jest brak limitów danych. Każdy może pobierać i wysyłać tyle ile tylko zdoła, a więc przy takiej opcji nawet, kiedy łącze Aero2 nie jest bardzo szybkie jesteśmy w stanie pobrać praktycznie każdą ilość danych, ale w wydłużonym odcinku czasowym. Do takiego zastosowania na pewno przydadzą się odpowiednie programy do pobierania danych z internetu.

Karta SIM Aero2 może przydać się właściwie każdej osobie nie tyle może, jako podstawowa opcja dostępu do internetu w domu, ale jako dodatkowe rozwiązanie pozwalające korzystać z internetu mobilnego praktycznie w każdym miejscu, w którym jest zasięg 3G. Posiadając telefon dual SIM mamy możliwość nie tylko korzystania z podstawowej funkcji takiego urządzenia, czyli telefonowania, ale też poprzez zastosowanie drugiej karty SIM Aero2 możliwość posiadania darmowego dostępu do internetu praktycznie w każdym miejscu. Opcja przydatna w szczególności dla uczniów i studentów, którzy dużo się przemieszczają i potrzebują mieć dostęp do wielu różnych informacji jak chociażby możliwość sprawdzania rozkładów połączeń autobusowych czy pociągów ewentualnie chcący pozostać w ciągłym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.

3 komentarze

  1. Michal pisze:

    Aero2 odkąd mam sprawdza się u mnie bardzo dobrze. Używam w tablecie na studiach. Fajna sprawa mieć dostęp pod ręką do informacji. No i jeszcze głowa spokojna. Nie trzeba myśleć o wydatkach 😉

  2. Rafał pisze:

    Dobrze mieć programy do wznawiania ściągania plików bo jak przerwie połączenie może pobierać od nowa.

Trackbacks for this post

  1. […] ostatniego testu Aero2, jaki wykonaliśmy trochę czasu już upłynęło, więc ponownie poddaliśmy, jakość internetu […]

Dodaj komentarz