Rozwiązania poprawiające zasięg internetu mobilnego

Korzystając z modemów USB lub kart PCMCIA/ExpressCard zwłaszcza wewnątrz budynków może się zdarzyć, że poziom odbieranego sygnalu będzie słaby albo w ogóle go nie będzie, co uniemożliwi korzystanie z internetu mobilnego. Dlatego chcąc poprawić zasięg, wszędzie tam gdzie jest on bardzo słaby albo nie ma go w ogóle należy skorzystać z anten wzmacniających sygnał oraz poprawiających, jakość transmisji danych.

Najtańszymi i najbardziej popularnymi rozwiązaniami poprawiającymi zasięg oraz jakość sygnału są wewnętrzne anteny domowe GSM.

Antenę taką można umieścić na parapecie albo nawet za oknem, co pozwoli polepszyć jakość odbieranego sygnału w domu. Koszt takiej anteny w zależności, do jakiego modemu (przy zakupie należy dobierać antenę, aby pasowała do posiadanego modemu) to wydatek około 30 zł, a nawet i mniej.

Lepsze efekty można uzyskać wybierając zewnętrzną antenę kierunkową (tubową albo panelową), którą również podłącza się przewodem do modemu USB lub karty PCMCIA/ExpressCard. Antena kierunkowa tubowa na zdjęciu poniżej.

Antena kierunkowa tubowa

Przykład anteny kierunkowej panelowej (zdjęcie niżej).

Antena panelowa

Anteny kierunkowe należy instalować w sposób zapewniający najlepszy poziom sygnału, czyli poprzez ukierunkowanie ich na nadajnik. Najlepsze dopasowanie można odczytać sprawdzając poziom sygnału w oknie aplikacji zarządzającej modemem i połączeniami. Ceny takich anten kształtują się na poziomie 60-150 zł. W zależności od producenta, długości kabla połączeniowego oraz innych akcesoriów montażowych.

Innym rodzajem anten stosowanych do wzmacniania sygnału i zasięgu są anteny dookólne. Ich różnica pomiędzy antenami kierunkowymi, a dookólnymi polega w zasadzie, iż nie musimy ich ukierunkowywać bezpośrednio na nadajnik, jednak dla uzyskania efektów najlepszego zasięgu i odbioranego sygnału anteny kierunkowe będą lepszym rozwiązaniem.


Dodaj komentarz