Root Android

Kupując urządzenie (tablet czy smartfon) z systemem Android otrzymujemy sprzęt z zainstalowanym systemem operacyjnym z dostępem zazwyczaj tylko do podstawowych funkcji takiego systemu gdyż w większości przypadków urządzenie fabrycznie zostało pozbawione przez producenta konta administratora. Android oparty jest na systemie Linux, a konto administratora nazywa się w takich systemach ROOT (korzeń). Posiadając jednak pełne prawa administratora na urządzeniu nie jesteśmy ograniczani do funkcji, jakie nam narzucił producent sprzętu, ale możemy znacznie więcej.

Root Android

Widok na pliki systemowe w systemie Android z prawami administratora

Niektórzy producenci urządzeń z systemem Android fabrycznie nadają w swoich produktach możliwość posiadania konta administratora, jednak problem pojawia się w tych, na których została nałożona blokada, a która w pewien sposób może utrudnić korzystanie z telefonu czy tabletu. Może to się pojawić w momencie, kiedy zechcemy dodać sterowniki do modemu 3G, którego akurat nam tablet nie rozpoznaje, a poprzez który chcemy korzystać z internetu mobilnego. Są też aplikacje, które do swojego poprawnego działania również wymagają praw administratora. Wiele nawet prostych aplikacji chociażby do robienia zrzutów ekranu bez konta ROOT nie potrafi poprawnie działać. W takich przypadkach jesteśmy zmuszeni, aby uzyskać prawa administratora na swoim urządzeniu i tym sposobem, aby móc korzystać w sposób zaawansowany z systemu Android.

Proces, jaki potrzebny jest do uzyskania konta z prawami administratora nazywa się roootowaniem i jest wiele różnych sposobów, aby na urządzeniu z systemem Android, które akurat nie posiada konta administratora można było je uzyskać. Jednak zanim dokonamy zmian na urządzeniu z systemem Android musimy wiedzieć, że polityka producentów jest zróżnicowana i w większości przypadków proces rootowania wiąże się z uratą gwarancji na urządzeniu, którym takich operacji dokonujemy na własną rękę. Wbrew panującym poglądom na temat legalności procesu rootowania jest to proces legalny i zalegalizowany przez U.S. Copyright Office. Wielu producentów, pomimo, że ostrzega przed utratą gwarancji w przypadku podejmowania samodzielnych prób uzyskiwania konta administratora nie odbiera użytkownikom gwarancji, kiedy zajdzie potrzeba naprawy urządzenia, na którym sam użytkownik przeprowadził proces rootowania.

Działania związane z uzyskiwaniem praw administratora na urządzeniach Android są oczywiście w pełni odwracalne, jednak w przypadku rootowania jak i jego próbie odwrócenia wymaga się ostrożności gdyż niewłaściwe działania i narzędzia mogą spowodować, że urządzenie zacznie pracować niestabilnie, a w najgorszych przypadkach może nawet przestać działać, a wtedy może być już konieczna pomoc serwisu, który w przypadku stwierdzenia złamania regulaminu gwarancji może odmówić bezpłatnej pomocy naprawy urządzenia.

Kilka przykładów (root Android) obrazujących proces rootowaia pozwalający uzyskać konto administratora na urządzeniu OS Android zostało opisanych przez użytkowników na naszym forum internetowym. Tam też można dowiedzieć się jak użytkownicy rozwiązują problem, kiedy ich tablet czy smartfon nie posiada konta administratora, a które jest im potrzebne, aby podwyższyć uprawienia i możliwości na urządzeniu z systemem Android.

Dodaj komentarz