Kod CAPTCHA w Aero2

Niecały rok temu pojawiły się pierwsze zapowiedzi o planach wprowadzenia w usłudze Bezpłatny Dostęp do Internetu zabezpieczeń związanych z dostępem do internetu poprzez weryfikację połączeń kodem CAPTCHA, czyli mechanizmu (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), którego zadaniem jest rozróżnianie czy z komputera korzysta człowiek czy też maszyna. Zabezpieczenie CAPTCHA często stosowane jest na stronach www, jako ochrona przed spamem, rejestracją automatów na forach oraz innych działań, które wykonuje nie sam człowiek bezpośrednio, ale automat np. program komputerowy. Od początku kwietnia br. każda osoba używająca karty SIM Aero2 będzie zmuszona potwierdzić chęć połączenia z siecią internetową, a tym samym możliwość uzyskania dostępu do internetu poprzez wypełnienie specjalnego formularza z kodem CAPTCHA.

Czemu i po co w ogóle został wprowadzony kod CAPTCHA w usłudze BDI Aero2?

Popularność darmowego internetu w Polsce w dodatku funkcjonalnego stała się tak duża, że wiele osób chce mieć kartę SIM Aero2, karta która stała się w pewnym sensie trendem, którego nie wypada omijać. Są osoby, które wykorzystują karty, jako dodatkową opcję na internet w telefonach. Są też osoby, dla których usługa BDI to jedyna opcja na jakikolwiek internet. Czasami z powodu braku innych dostawców internetowych albo po prostu z powodów finansowych, których nie stać na płatne usługi dostępu do internetu. W grupie zainteresowanych osób usługą BDI są też tacy, którzy wykorzystują karty SIM Aero2 do niestandardowych działań np. pobierania bardzo dużych ilości danych czasami nielegalnych w sposób całkowicie zautomatyzowany. Jak wiadomo usługa BDI Aero2 nie jest ograniczona limitami transferu jedynie szybkością pobierania i wysyłania danych, ale nawet przy transferze łącza 512 kbit/s w przeciągu miesiąca czasu danych można pobrać naprawdę dużą ilość, co w przypadku płatnych usług byłoby albo niemożliwe ze względu na limity danych albo wiązałoby się z wykupieniem dość drogiej opcji abonamentowej. Dlatego też intensywne użytkowanie BDI, przez część korzystających sprawiało problemy innym użytkownikom. Ponadto możliwości techniczne usługi BDI też są w pewnym sensie ograniczone, więc kod CAPTCHA to sensowne rozwiązanie, aby z internetu korzystali tylko realni użytkownicy nie maszyny zaprogramowane przez człowieka.

Działanie kodu CAPTCHA w usłudze BDI Aero2.

W momencie, kiedy użytkownik BDI zainicjuje połączenie z internetem musi uruchomić dowolną przeglądarkę internetową oraz postępować wg następującego schematu działania:

1 – Kliknąć na link w komunikacje widocznym w przeglądarce: Aby odblokować Bezpłatny Dostęp do Internmetu Aero2 Kliknij tutaj.
2 – Dalszym etapem jest wprowadzenie kodu CAPTCHA i jeśli jest on prawidłowy wyświetli się stosowny komunikat o powodzeniu, jeśli wprowadzony kod jest niepoprawny należy wprowadzić nowy kod CAPTCHA raz jeszcze.
3 – Po udanej weryfikacji, użytkownik musi zrestartować połączenie internetowe i nawiązać połączenie na nowo, ale już bez potrzeby ponownej weryfikacji CAPTCHA.

Kod CAPTCHA w Aero2

Kod CAPTCHA w Aero2

Kod CAPTCHA co godzinę.

Czas połączenia z siecią internetową będzie wynosił 60 minut. Po upływie pełnej godziny, sesja zostanie przerwana i użytkownik musi na nowo nawiązać połączenie oraz ponownie przeprowadzić weryfikację CAPTCHA. Przy zakończeniu połączenia z internetem wcześniej jak regulaminowe 60 minut, a następnie wybraniu ponownego połączenia nie będzie wymagana weryfikacji CAPTCHA, jeśli działania te są wykonywane w jednej sesji 60 minutowej od pierwszego zdarzenia z weryfikacją.

Czy mechanizm CAPTCHA zgodny jest z regulaminem Aero2?

Mechanizm CAPTCHA w Aero2 wiele osób uważa, jako za niezgodny z regulaminem usługi BDI Aero2. Jednak w zapytaniu do UKE wyjaśnia, że operator usługi BDI Aero2 wywiązuje się z umowy, ale wina leży po stronie użytkowników, którzy przeciążali sieć, więc operator postanowił wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, które pomimo, że mogą być w pewnym sensie kłopotliwe to jednak powinny usprawnić działanie sieci, z której będą mogli korzystać wszyscy z pełnym zadowoleniem.

Działanie usługi BDI z kodami CAPTCHA.

Dla wielu osób wprowadzenie mechanizmu CAPTCHA w Aero2 jest sporym utrudnieniem w korzystaniu z usługi BDI. Przepisywanie kodów to nie jedyny dyskomfort, bowiem większe problemy mają ci użytkownicy, którzy do łączenia się z siecią Aero2 wykorzystują routery i telefony komórkowe. Router, aby mógł spełnić swoje zadania musi być resetowany, a to już dodatkowe problemy dla tych, którzy, na co dzień do routerów nie zaglądają. Telefon komórkowy wcześniej, mógł cały czas korzystać z sieci internetowej (sam automatycznie wznawiał połączenie z internetem) w przypadku, jeśli obsługiwał kartę Aero2. Teraz z każdą nową sesją musi być przeprowadzona weryfikacja CAPTCHA oraz restart połączenia, co prowadzi do dyskomfortu w używaniu urządzeń mobilnych i intrenetu Aero2, ale z drugiej strony dzięki mechanizmowi CAPTCHA zwalniają się adresy IP i sieć jest mniej przeciążana, co też pozytywnie powinno wpływać, na jakość usługi, a ta ostatnimi czasami zwłaszcza w godzinach szczytu dawała się we znaki wielu posiadaczom kart SIM Aero2. Jaki będzie rezultat takich działań naprawdę i czy wprowadzenie mechanizmu CAPTCHA rzeczywiście usprawni działanie sieci Aero2 czas pokaże.

Rozwiązania na mechanizm CAPTCHA.

Na wielu forach oraz innych stronach poruszających temat Aero2 już pojawiają się pomysły nad stworzeniem mechanizmów, które potrafiłyby usprawnić proces związany z przymusowym wpisywaniem kodów CAPTCHA w usłudze Aero2. Na pewno na przestrzeni czasu powstaną mniej lub bardziej dopracowane rozwiązania, które będą usprawniały cały ten proces łączenia się z siecią Aero2 oraz wpisywaniem kodów CAPTCHA. Jednak opracowanie całkowicie zautomatyzowanego rozwiązania, które pozwalałoby zapomnieć posiadaczom kart SIM Aero2 o kodach CAPTCHA jest mało prawdopodobne. Nawet najlepsze rozwiązania będą potrzebowały pomocy człowieka tak jak to ma się w przypadku innych rozwiązań, które stosują mechanizmy CAPTCHA, a które inni próbują znów obchodzić różnymi sposobami. CAPTCHA w chwili obecnej jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, a dodatkowo jednym z najskuteczniejszych, jeśli chodzi o rodzaj technik stosowanych, jako zabezpieczenie na stronach www gdzie dopuszcza się przysyłanie danych tylko wprowadzanych przez człowieka tak, więc opracowanie idealnego rozwiązania na mechanizm CAPTCHA nie jest proste, ani też tanie.

Więcej informacji o kodach CAPTCHA w Aero2 w temacie związanym kody CAPTCHA w praktyce. Tam też podajemy problemy, z jakimi użytkownicy Aero2 mogą się spotkać, a także rozwiązania owych problemów.

3 komentarze

  1. Luki pisze:

    Jest reakcja UKE. Po licznych skargach użytkowników BDI Aero2 na wprowadzony mechanizm CAPTCHA UKE postanowił zainterweniować w sprawie kodów. Więcej piszę w temacie na forum. Pewnie kodów nie zniosą, ale tylko poprawią sposób ich prezentowania.

  2. Janek pisze:

    Są ludzie, którzy nie do UKE słali skargi na Aero2, ale już bezpośrednio do UOKiK. Ciekawe co z tego wyniknie. Jednym słowem z tym całym BDI i kapciem to ta firma Aero2 zapędziło się w kozi róg i kombinuje jak nie dać plamy, ale wyjść z twarzą.

  3. Izka pisze:

    Ten trudniejszy kod to wyraz generowany, który musimy przepisać do formularza ten drugi nie jest ważny jest to zeskanowany tekst lub cyfra, którą tylko pomagamy doczytać do projektu reCAPTCHA. Z przeglądarką Google Chrome i zalogowanym kontem na Gmail mamy łatwiejsze kody do odczytania 😉

Dodaj komentarz