Hasła internetowe

Co roku różne firmy prezentują zestawienia najsłabszych haseł, których używanie jest jak zamykanie drzwi od domu nie na klucz, ale za pomocą cienkiego sznurka. Dostęp do kont z pocztą, galerii foto czy też serwisów społecznościowych, jeśli posiadamy tam dane, do których nie chcielibyśmy, aby mieli dostęp niepowołane osoby nie powinien być chroniony hasłami zbyt prostymi i powszechnie wykorzystywanymi. Każdy użytkownik komputera ma swój schemat na hasła, ale jak się okazuje ten schemat większość osób ma taki sam powszechnie praktykowany i prosty do odgadnięcia przez innych.

Popularność haseł internetowych

Popularność haseł internetowych

Dal wielu osób prostym, a zarazem wygodnym hasłem do zapamiętania jest popularny ciąg cyfr 123456 lub słowo qwerty. Inny schemat dość często stosowany to abc123, własneimię123, dataurodzenia (17051980). Inny bardzo prosty sposób na hasło to np. 111111 czy powtarzalność innych tych samych liczb lub liter zzzzzz. Większość serwisów, poczta e-mail, fora internetowe, czy portale społecznościowe już w trakcie rejestracji zmuszają rejestrującego się, aby hasło składało się z różnych znaków i było skomplikowane, ale nawet ta złożoność nie zmusza osoby rejestrujące się w serwisach, aby wymyślały one hasła bardziej skomplikowane, bowiem jeśli hasła np. qwerty nie można zastosować z uwagi na zbyt prostą złożoność osoba dokonująca rejestracji nieznacznie tylko zwiększa stopień złożoności swojego hasła w taki tylko sposób, aby rejestracja była możliwa np. stosując hasło Qwerty123. Skrypt sprawdzający trudność hasła akceptuje już takie hasło i użytkownik rejestruje się w serwisie. Jednak takie hasła, pomimo, że jest już w pewien sposób trudniejsze do odgadnięcia dla człowieka to jednak nadal jest ono bardzo proste do złamania, a automat wykorzystujący słownik nie będzie miał praktycznie żadnego problemu, aby takie hasło wytypować.

Inna wada wielu internautów to nie tylko zbyt proste hasła do ich różnych kont internetowych, ale ich schemat podejścia do bezpieczeństwa, czyli jedno hasło takie samo do wielu różnych portali. Poczta e-mail, konto na forum komputerowym, Facebook na każdym serwisie dostępu do konta użytkownika chroni jedno i to samo hasło, i nie dość, że proste to chroniące zasoby wszystkich kont posiadanych przez użytkownika w sieci. Oczywiście, jeśli ktoś przejmie dostęp do poczty i wykradnie z niego 2 listy od koleżanki, podszyje się pod tego kogoś na forum internetowym czy w portalu społecznościowym nic strasznego się za bardzo nie stanie, ale czasami wybryk kogoś może narobić nam sporych kłopotów albo i nawet wielu nieprzyjemności. Toteż ważne jest, aby chronić siebie i swoją prywatność w sieci uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów, które są naszymi prywatnymi zasobami, a do których nikt niepowołany nie powinien się dostać w prosty sposób. Dlatego tak ważne jest, aby nie stosować zbyt prostych haseł w internecie.

Dodaj komentarz