Funkcjonalność Aero2

Od ostatniego testu Aero2, jaki wykonaliśmy trochę czasu już upłynęło, więc ponownie poddaliśmy, jakość internetu oferowanego przez Aero2 analizie. Próby badania łącza były prowadzone przez kilkanaście dni tak, aby oddać rzeczywisty obraz, jakości usługi Bezpłatny Dostęp do Internetu. Ponadto testy wykonywaliśmy w różnych porach dnia w czasie, kiedy łącza nie są obciążone oraz w godzinach szczytu tj. wieczorem między 18 a 22 kiedy najwięcej użytkowników surfuje po internecie. W miesiącach styczeń oraz luty wiele osób odczuwało spadek, jakości świadczonej usługi BDI głównie wieczorami. Zdarzały się momenty, że albo nie można było dostać się do sieci albo nawet, jeśli połączenie zostało nawiązane po sieci nie dało się w ogóle surfować. Dodatkowo przy nawiązywaniu połączenia zdarzało się, że modem nie był w stanie zalogować się do sieci od razu za pierwszym razem i należało ponawiać próbę nawiązania połączenia kilkakrotnie. Dla niektórych osób kilkukrotne klikanie połącz może nie stanowiło dużego problemu, ale osoby łączące się z internetem przez routery tę niedogodność mogły już odczuć. Wiele routerów próbuje nawiązać połączenie kilka razy i jeśli próby te skończą się niepowodzeniem router przestaje powtarzać próby połączenia z siecią, co też dla mniej doświadczonych użytkowników sprzętu łącznościowego mogło powodować dodatkowe problemy z brakiem dostępu do internetu. Problemy te jednak zostały rozwiązane. W marcu wprowadzono do użytku na rzecz usługi BDI nowe adresy IP, więc też maksymalna ilość użytkowników mogących jednocześnie korzystać z internetu znacząco wzrosła i dzięki temu nie obserwujemy już wspomnianych problemów z logowaniem do sieci albo gorszą, jakością funkcjonowania darmowego internetu.

Najnowsze wyniki analizy internetu Aero2 wskazują na brak kłopotów z funkcjonowaniem usługi BDI. Drobne różnice w funkcjonowaniu internetu o różnych porach dnia, jeśli przyjrzymy się testom oczywiście widać. Wieczorami, czyli w godzinach szczytu czas opóźnienia na łączu, czyli tzw. ping potrafi być częściej niż za dnia znacznie wyższy i przekraczający 100 ms. Jednak ping na ogół jest w granicach normy, więc znacznych opóźnień nie zauważymy. Pobieranie i wysyłanie danych też jest na zakładanym poziomie. Lepszy transfer zawsze będzie w czasie dnia niż wieczorem, ale takie zjawisko na każdym innym łączu da się zaobserwować. Nawet łącza komercyjne odczuwają przeciążenia i w godzinach szczytu również zauważalny jest spadek transferu oraz jakoś internetu. Dla osób korzystających z internetu najważniejszy jest jednak parametr określający szybkość pobierania danych, czyli download, który dla użytkowników Aero2 utrzymuje się na deklarowanym poziomie 512 kbit/s. Taki poziom pobierania danych w zupełności wystarcza, aby korzystać z sieci internetowej w sposób bezproblemowy. Nawet spadki transferu, które nie są niższe niż 256 kbit/s nie będą dla internauty kłopotliwe. Oczywiście pobieranie danych będzie wolniejsze, ale funkcjonalność łącza dalej będzie sprawna.

Speedtest Aero2 w trakcie dnia

Speedtest Aero2 w trakcie dnia

Speedtest Aero2 w godzinach szczytu

Speedtest Aero2 w godzinach szczytu

Przygotowane przez nas analizy wskazują, że w obecnej chwili użytkownicy usługi BDI nie mają większych kłopotów z funkcjonowaniem internetu i każdy użytkownik Aero2 powinien być zadowolony, z jakości oferowanego dostępu do darmowej sieci internetowej. Należy jednak wspomnieć, jeśli mówimy o funkcjonalności, bowiem ta informacja jest już pewna. Aero2 niebawem wprowadzi kody CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) – rodzaj rozwiązania stosowanego, jako zabezpieczenie w internecie, celem, którego jest dopuszczenie do przesłania danych tylko wprowadzanych przez człowieka. Kody CAPTCHA będą wykorzystywane przy nawiązywaniu połączenia z siecią Aero2 i każdy użytkownik usługi BDI przy próbie zalogowania do sieci Aero2 będzie zmuszony przepisać taki kod.

CAPTCHA w Aero2

CAPTCHA w Aero2

Z jednej strony ma to być usprawnienie, ale dla użytkowników korzystających z internetu Aero2 będzie to kłopot. Usprawnienie ma dotyczyć wyeliminowania tych użytkowników, którzy w sposób zautomatyzowany korzystają z łącz Aero2 wykorzystując je głównie do celów pobierana dużych ilości danych. Są osoby, które posiadają w domach stałe łącza komercyjne, a Aero2 np. wykorzystują w telefonach z dwiema kartami, jako opcja na dostęp do internetu i tym samym potrzebnych informacji w sieci (rozkłady jazdy pociągów, autobusów, poczta e-mail itp.), dlatego aby zapewnić wielu użytkownikom, (których każdego dnia przybywa) dostęp do najważniejszych funkcjonalności jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się wyeliminowanie ruchu, który generują użytkownicy korzystający z usługi non stop głównie w celach pobierania filmów, programów, przez co tylko generują sztuczny ruch na łączach i tym samym obciążają je, a to też przekłada się na funkcjonalność internetu dla innych użytkowników, którzy chcieliby mieć tylko bezproblemowy dostęp do sieci internetowej, kiedy zajdzie taka potrzeba. Rozwiązanie z kodami CAPTCHA, które każdy zna z wielu różnych stron www ułatwiającym życie nie jest, ale to jedyny sposób, aby działania osób nadmiernie wykorzystujących darmowe łącza można było zablokować, dlatego też kody CAPTCHA w Aero2 będą w pewnym stopniu utrudnieniem dla osób używających darmowego internetu, ale rozwiązanie to powinno pomóc utrzymać funkcjonalność tego internetu na zadowalającym poziomie. Aero2 z gumy nie jest i ma też swoje ograniczenia techniczne, dlatego przy narastającej liczbie osób korzystających z usługi BDI rozwiązania zapewniające funkcjonalność darmowej usługi na zadowalającym poziomie są niezbędne.

5 komentarzy

 1. Matt pisze:

  Kody captcha w Aero2? No nie wiem, ale chyba to nie jest najlepszy pomysł.

  • Malisz pisze:

   A jak to będzie niby wyglądało co loguje się otwieram przeglądarkę, a tam zamiast wyszukiwarki podaj KAPCIA?

 2. Alf pisze:

  Nic lepszego nie mogli wymyśleć, takie rozwiązanie moim zdaniem jest niezgodna z regulaminem, a w praktyce będzie tylko utrudniać funkcjonowanie z tego internetu.

 3. Aero2 pisze:

  Kody kaptcha nie są zgodne z regulaminem tam nie było mowy o wprowadzaniu dodatkowych utrudnień. Wystarczy, że jest sesja 60, minut, a jak Aero2 chce wprowadzić ograniczenia to niech ustali limit np. 1GB na dzień i tyle.

 4. lteowiec pisze:

  LTE do domu, a Aero2 w pole, hehe.

Dodaj komentarz