-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zablokowany bagażnik w aucie
alkhor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Jul 2019
Reputacja: 0
Post: #1
Żarówka Zablokowany bagażnik w aucie
Opiszę tutaj sytuację, jaka kiedyś mi się przytrafiła z autem, a innym może pomóc gdyż nie wszyscy mają książki serwisowe, instrukcje i inne tutoriale, a też, kiedy jest problem wiele osób chce szybko rozwiązać problem, więc pierwsze, co to szukają pomocy w necie.

Kiedyś przyjechałem swoim autem do domu Peugeot 607, a w bagażniku miałem zakupy. Chcąc otworzyć klapę bagażnika nie mogłem jej podnieść. Mechanizm (w Peugeot 607 jest automatyczne otwieranie klapy przez siłowniki, więc jeden przycisk i klapa otwiera się samoczynnie) próbował klapę podnieść, ale jakby gdzieś się ona blokowała. W instrukcji auta jest opisane jak można otworzyć awaryjne klapę, ale zanim się do tego dojdzie sporo trzeba czasu na to stracić. Pierwsze, co to musimy się dostać do środka auta, a dokładniej do bagażnika w aucie, ale od wewnątrz. I nie trzeba demontować tylnej kanapy. Wystarczy złożyć podłokietnik, który jest na środku i będziemy mieli przestrzeń do włożenia ręki do bagażnika. Tam są specjalne klamry, którymi odciąga się blokadę kanapy i można złożyć lewą lub prawą część tylnego siedzenia, a nawet obydwie części.

[Obrazek: 1_blokada_bagaznika.jpg]

[Obrazek: 2_zablokowana_klapa_auta.jpg]

Wystarczy pociągnąć za któryś klips i złożymy kanapę w aucie. Wtedy wsuwamy się do środka, a następnie (potrzebny płaski mały śrubokręt i latarka) przekręcamy manualnym mechanizmem odblokowywania bagażnika w zamku klapy. W taki oto prosty sposób można odblokować klapę bagażnika w Peugeot 607 w nowszych autach są podobne rozwiązania, producenci już zawczasu pomyśleli o tym, aby w awaryjnej sytuacji jakoś sobie poradzić z otwarciem bagażnika, np., kiedy akumulator padnie, bo wszystko jest sterowane elektroniką w takich autach.

[Obrazek: 3_zablokowana_klapa_bagaznik_peugeot_607.jpg]

Może to być jednorazowa sytuacja, ale jak się powtarza lub zdarza często warto zdemontować mechanizm zamykania klapy (dwie śrubki odkręcamy, lekko demontujemy wykładzinę bagażnika (wcześniej trzeba wyjąc kilka plastikowych kołków) i w prosty sposób wyjmiemy zamek. Można przeczyścić styki, można też dokonać inspekcji całego układu, ale jest tam mechanik ślimakowy oraz silniczek, który może się wysłużył lub szczotki się zużyły. Jak sobie z tym poradzić jest to opisane w temacie zablokowana klapka od wlewu paliwa gdzie dokładniej opisałem sposób naprawy silniczka. Może to pomóc i rozwiązać problem, jeśli to silniczek sprawia problemy, ale może się też zdarzyć tak, że trzeba będzie wymienić mechanizm na nowy.

[Obrazek: 4_klapa_centralny_zamek_peugeot.jpg]
04-09-2019 11:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaziu Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 0
Post: #2
Zablokowana klapa bagażnika
A co to jest, że czasami klapa się zacina tzn. trzeba ją manualnie odblokować, a potem działa, ale raz na jakiś czas się zatnie i nie chce się automatycznie otworzyć?
Taką sytuację ma mój kolega gdzie bagażnik otwierany jest z pilota albo przyciskiem i po jego naciśnięciu klapa bagażnika się automatycznie otwiera, ale zdarza się, że nie można jej otworzyć automatycznie i trzeba właśnie tym opisywanym tu sposobem ręcznie ją odblokować. Coś się zacina, ale co?
30-09-2019 16:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alkhor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Jul 2019
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Zablokowany bagażnik w aucie
Zapewne to samo co opisywałem tutaj w tym poradniku związanym z zablokowaną klapką od wlewu paliwa:

Zablokowana klapka od wlewu paliwa

Poczytaj bo obstawiam ten sam problem. Jest to identyczny objaw i najprawdopodobniej będą już małe szczotki niedomagać. Możesz je zamienić, przekręcić, przeczyścić styki tak aby były w lepszym ułożeniu i lepiej stykały powierzchni roboczej.
W ostateczności kupić używany mechanizm i wymienić na nowy, ale jak piszę warto spróbować samemu podziałać nie ma z tym dużego problemu, a jak pokazałem można to też naprawić.

Powodzenia ;-)
30-09-2019 21:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cezary Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 22
Dołączył: Aug 2015
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Zablokowany bagażnik w aucie
Miałem podobny problem dokładnie w peugeot 607, że bagażnik w aucie się blokował tzn. nie chciał się otwierać. Dokładniej otwierać się próbował, ale jakby coś go trzymało. Dodatkowo nie działał automatyczny przycisk zamykania klapy bagażnika. Na zdjęciach, które tu wrzucam widać przyczynę. I ten stan rzeczy często spotyka się w wielu innych autach. Najzwyczajniej kable zaginają się/prostują a przy x takich manewrach dochodzi do ich załamania i w końcu przerwania.

Opiszę jak to dokładnie było u mnie. Kiedy wciskałem guzik otwierania klapy bagażnika, słyszałem załączany mechanizm, który próbował otworzyć klapę, ale jakby coś ją trzymało. Naderwany kabelek w wiązce powodował, że zamek tu gdzie klapa się zatrzaskuje nie był załączany, przez co nie odblokowywał się, więc mechanizm próbujący podnieść klapę najzwyczajniej nie był w stanie tej klapy otworzyć. Jak ktoś ma komputer to można podłączyć pod auto i sprawdzić pewne moduły, silniczki, sprzęgła, które powinny zostać załączone, ale można też zwyczajnie wyjąć zamek bagażnika i na kostce miernikiem posprawdzać czy pojawia się prąd. Ewentualnie, kiedy bagażnik nie jest zatrzaśnięty (jest przymknięty) można wcisnąć guzik otwierania klapy i klapa powinna się otworzyć. Jak klapa jest zatrzaśnięta i wciskamy guzik otwierania bagażnika w aucie, ale klapa nie może się otworzyć to właśnie problem tworzy brak napięcia w mechanizmie odblokowującym zamek. Inny sposób, nie zatrzaskać klapy, ale zasymulować zamknięcie zamka i próbować otwierać przyciskiem klapę. Jak mechanizm podnoszenia klapy chce ją otworzyć, ale nie podnosi to zamek się nie odblokowuje i komputer wyłącza mechanizm podnoszenia klapy, bo klapa cały czas jest zamknięta. Jak zamek zwolnimy tak jak pokazał autor tematu to klapa się podniesie. W momencie wciskania przycisku otwierania klapy auta następuje uruchomienie mechanizmu podnoszenia klapy a tym samym zwolnienie zamka bagażnika. Jeśli coś nie zadziała to bagażnik się nie otworzy.

W Peugeot 607 przyczyną problemów z klapą, że klapa bagażnika się nie otwiera lub nie zamyka automatycznie stanowi zazwyczaj wiązka kabli. Albo któryś kabel jest przerwany, albo naderwany.

W Peugeot 607 wiązka biegnie w klapie bagażnika i wychodzi lewym ramieniem podtrzymującym kalpę i to właśnie tutaj przy zginaniu wiązki kabla najczęściej dochodzi do uszkodzenia któregoś z kabla, który odpowiada za funkcje bagażnika.

       

Łatwo to zdiagnozować i naprawić. Ten problem, że klapa bagażnika nie trzyma, bagażnik się nie zamyka lub nie działa automatyczne zamykanie/otwieranie klapy bagażnika w aucie dotyczy wielu nowszych aut, które mają zautomatyzowane funkcje w bagażniku. Jednak kilka lat eksploatacji zginania i prostowania wiązki to wada, która kiedyś daje się we znaki. Całej wiązki nie warto wymieniać gdyż jest z tym dużo więcej zabawy, a przerwanie czy naderwanie kabelka łatwo naprawić. Ja zastosowałem małe przedłużenie naderwanych kabli, aby łatwiej było mi je połączyć, zarobiłem tulejkami od kabli tzn. połączyłem i na to koszulki termokurczliwe. Potem jakaś izolacja usztywniająca całą wiązkę i po problemie.
05-12-2019 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
cdach Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: May 2020
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Zablokowany bagażnik w aucie
Najlepiej do takiej usterki wezwać odpowiedniego fachowca.
18-05-2020 13:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości