-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wirus z Chin a paczki z AliExpress
medyk Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Feb 2020
Reputacja: 0
Post: #1
Informacja Wirus z Chin a paczki z AliExpress
W związku z zaistniałą sytuacją związaną z wirusem w Chinach 2019-nCoV postanowiłem napisać artykuł odnośnie bezpieczeństwa zakupów w Chinach i czy paczki z Chin mogą przenosić koronawirusa?

Na początku należy wyjaśnić, czym jest wirus 2019-nCoV. Jest to wirus należący do rodziny koronawirusów. Jest to siódmy znany gatunek z tej rodziny wirusów powodujący zachorowania u ludzi. Pierwsze odnotowane przypadki zakażeń ludzi tym wirusem miały miejsce pod koniec 2019 w mieście Wuhan w Chińskiej Republice Ludowej. Przypuszcza się, że źródłem, z którego wirus mógł się rozprzestrzenić, był targ rybny Huanan, gdzie sprzedawane były dzikie zwierzęta, jak i owoce morza. Wirus przenosi się drogą kropelkową i u niektórych chorych wywołuje ciężkie zapalenie płuc. Objawy choroby są dość mocno podobne jak w przypadku grypy, dlatego chorzy często mogą mylić przeziębienie i grypę z o wiele groźniejszym wirusem, jakim jest koronawirus 2019-nCoV. Na ten moment nie udało się opracować skutecznej szczepionki na tego wirusa. Opracowanie na podstawie danych z Wikipedii.

Chcąc zobaczyć jak bardzo szybko wirus się rozprzestrzenia atakując nowe rejony możemy śledzić sytuację za pomocą strony:

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/...7b48e9ecf6

na której są prezentowane dane na temat zachorowalności na koronawirusa i pojawiających się nowych zarażeń w różnych częściach świata.

Dla przykładu podaję zrzuty ze statystykami.
26.01.2020 zarażonych było 2118 osób. Zmarło 56 osób, 52 osobom udało się wyzdrowieć. 01.02.2020 potwierdzonych przypadków zarażenia było 12024. 259 osób zmarło z powodu koronawirusa, a 287 osoby wyzdrowiały.

[Obrazek: 1_statystyki_koronawirus.jpg]

Jak widać przyrost zachorowalności jest lawinowy w krótkim czasie.

Dane na ww. stronie są opracowywane na podstawie informacji pochodzących z WHO i innych światowych jednostek zajmujących się zdrowiem CDC, ECDC, NHC, DXY.

W czwartek 30.01.2020 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie WHO w sprawie koronawirusa 2019-nCoV z Wuhan. WHO ogłosiła, że zagrożenie zdrowia publicznego ma zasięg międzynarodowy. To efekt szybkiego rozprzestrzeniania się chińskiego koronawirusa.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia ChRL poinformowali, że na dzień 30.01.2020 w całym kraju jest 7711 potwierdzonych i 12167 podejrzanych przypadków. Spośród potwierdzonych przypadków zarażenia 1370 jest ciężkich, a 170 osób zmarło. 124 osoby wyzdrowiały. Potwierdzonych jest 82 przypadków w 18 krajach. Tylko 7 przypadków nie miało związku z podróżą do Chin. Ponadto do zarażenia z człowieka na człowieka doszło w 3 krajach poza Chinami. Jeden z przypadków jest ciężki.

Wirus z Chin a paczki z AliExpress.

Czy paczki z Chin są bezpieczne? Czy my sami jesteśmy bezpieczni? Takie i inne pytania zadają sobie osoby, które zamawiają towary z Chin, albo które mają zamiar coś kupić. Czy paczki są bezpieczne i czy chiński wirus może się przenieść na paczce z Chin? Wszelkie doniesienia na temat niebezpiecznych paczek przenoszących wirusa nie mają na tę chwilę żadnych naukowych potwierdzeń. Poza organizmem nosiciela wirus jest w stanie przetrwać, co najwyżej kilka godzin. Potwierdziła to Galina Kożewnikowa, kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych na rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów. To samo potwierdza rosyjski oddział AliExpress, który za pośrednictwem rosyjskiego dziennika przekazał informacje, że ryzyko zarażenia się koronawirusem w przypadku kontaktu z paczkami i towarami z Chin nie istnieje.

To samo potwierdził Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce:
Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Zadając, więc sobie pytanie paczki z Chin a wirus czy jesteśmy bezpieczni? Koronawirus, by przetrwać, potrzebuje żywego nosiciela, nie przeżyje, więc miesiąca w paczce. Często jednak paczki są też wysyłane expressowo tak, więc czy aby na pewno jesteśmy bezpieczni? Wysyłka towarów z Chin może trwać zaledwie kilka dni. Paczki nadawane drogą lotniczą są w stanie dotrzeć do nas w kilka dni. Tak, więc czy skrócenie czasu wysyłki towarów z Chin nie zwiększa ryzyka, że jednak wirus się przedostanie do Polski? Zgodnie z wiedzą na temat wirusa z Wuhan szansa na jego przywiezienie na paczce jest znikoma. Czas utrzymania się wirusa zależy od wilgotności i temperatury powietrza. Długa podróż i niesprzyjające warunki powodują, że prawdopodobieństwo utrzymania się wirusa na paczce lub zamawianych rzeczach jest znikome. Oczywiście są to informacje zgodne z aktualnym stanem wiedzy. W Rumunii odpowiednik UOKiK złożył wniosek do Inspektoratu Zdrowia Publicznego o zablokowaniu towarów z Chin. Zakaz miałby dotyczyć zabawek, kosmetyków, tekstyliów i butów.

Czy to możliwe, by koronawirus 2019-nCoV razem z paczką dotarł z Chin do Polski? Na to pytanie dla serwisu medonet.pl odpowiedzi udzielił Jan Bodnar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Na pytanie, czy istnieje możliwość przeniesienia wirusa, ja zawsze odpowiadam, że tak, natomiast szansa na to, że koronawirus zostanie przywieziony z Chin na paczce, jest mikroskopijna, niemal zerowa. Paczki są bezpieczne, bo zanim zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie. Czas jego utrzymywania się na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza, ale nie jest to taki czas, który wystarczyłby na dotarcie wirusa do naszego kraju – powiedział w rozmowie z Medonetem Jan Bodnar, rzecznik prasowy GIS-u.

Na ten moment wirus nie jest dobrze zbadany, ale prawdopodobieństwo przeniesienie wirusa na paczce z Chin jest praktycznie zerowe. To ryzyko maleje wraz z długością dostarczania paczek z Chin. Im dłuży czas transportu paczki od jej nadania do momentu otrzymania tym ta szansa przeniesienia wirusa z każdym dniem jest coraz mniejsza, ale po przeanalizowaniu wypowiedzi fachowców zagrożenia nie można wykluczyć. Jak zostało wspomniane wirus nie jest jeszcze dobrze poznany i nie wiadomo, jakimi cechami dysponuje. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że każdego dnia masa towarów jest dostarczana z Chin w momencie, kiedy koronawirus miałby zdolności przenoszenia się na towarach to już „połowa świata” byłaby zarażona tym wirusem, a na ten moment zachorowalność na chińskiego koronawirusa dotyczy przypadków, kiedy to człowiek zaraził innego człowieka. W wywiadzie dla TokFM profesor Włodzimierz Gut, wirusolog i ekspert w Głównym Inspektoracie Sanitarnym podkreślał, że wirusy są żywe wyłącznie w żywym organizmie, a poza nim dość szybko giną.

Reasumując prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa w paczce z Chin jest znikome, ale w sytuacji, kiedy nowy wirus nie został dobrze poznany nie można wykluczyć całkowicie takiego przypadku.

Na wielu portalach związanych z zakupami w Chinach można znaleźć informacje, że osoby zamawiające towary z Chin stosują kwarantannę towarów tzn. poddają je jakiemuś okresowi odizolowania. Paczka leży gdzieś w bezpiecznym miejscu tak, aby potencjalny wirus, który mógłby znajdować się w paczce z Chin zginął. Dla przykładu wirus grypy może przetrwać poza organizmem człowieka do 48 godzin. Wirus HIV jest w stanie przeżyć do 7 dni. Wirusy wywołujące zatrucia pokarmowe są trwalsze np. rotawirusy żyją do 60 dni, a adenowirusy do 3 miesięcy poza organizmem człowieka. W przypadku wirusa z Chin jak długo może przetrwać ten wirus poza żywym organizmem na razie nie wiemy. Dlatego wszelkie środki ostrożności są zalecane nawet, jeśli zamawiamy tylko towary przez AliExpress.

Na koniec kilka faktów, które obrazują skalę problemu. Hiszpański mikrobiolog Francisco Mojica, którego nazwisko pojawiało się w przeszłości wśród kandydatów do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, uważa, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż "koronawirus został wyniesiony" poza chińskie laboratorium. W Wuhan funkcjonuje laboratorium, gdzie badane są różne wirusy. Koronawirus 2019-nCov pojawił się po raz pierwszy w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach. Prawdopodobnie źródłem zakażenia był targ, na którym sprzedawane są ryby, owoce morza, ale również dzikie zwierzęta. Naukowcy sugerują, że nosicielem koronawirusa 2019-nCov są węże, które zaraziły się od nietoperzy. Koronawirus z Wuhan należy do tego samego typu wirusów, co SARS i MERS. W przypadku SARS śmiertelność oceniana jest na poziomie 10%. Śmiertelność choroby MERS jest dość wysoka, bo kształtuje się na poziomie około 35%. W momencie odcięcia danych dla koronawirusa 2019-nCov spośród 99 włączonych pacjentów do badania, a zakażonych przez 2019-nCoV śmiertelność wynosiła 11%. Według WHO ogólna śmiertelność koronawirusa 2019-nCoV wynosi około 2%.

Informacje pochodzą z danych opublikowanych z końcem stycznia w 2020 roku, jakie naukowcy robili w oparciu o analizę 99 przypadków zarażonych koronawirusem w Chinach. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China.
02-02-2020 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Luiza Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 26
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Wirus z Chin a paczki z AliExpress
Polecam obejrzeć to video jest tu trochę informacji o problemie jaki został poruszony w tym temacie.
Dodam jeszcze parę innych informacji.
Czy koronawirus może przenosić się w paczkach z Chin?
Komunikat w tej sprawie wydała amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Jak przyznają eksperci, w przypadku wirusa z Chin jest wciąż wiele niewiadomych. Amerykanie podkreślają jednak, że podobnie jak w przypadku MERS czy SARS, także nowy koronawirus z Wuhan może przenosić się ze zwierząt na ludzi oraz między ludźmi. W komunikacie CDC wyjaśniono, że zarazić można się drogą kropelkową, w bliskim kontakcie. Obecnie nie ma dowodów, które miałyby potwierdzać przenoszenie się wirusa za pośrednictwem paczek i produktów importowanych z Chin.

Jednak większość z tych informacji to powielane artykuły w internecie. Na tę chwilę nikt jeszcze dobrze tego wirusa nie przebadał i tak naprawdę nie wiadomo jaki może być naprawdę.
06-02-2020 18:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Domaniew Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 0
Post: #3
Wirus z Chin i paczki z AliExpress
Może dodam coś od siebie, bo pojawił się ciekawy materiał z badań naukowców.
Na stronie Forbes opublikowany został artykuł: Scientists Predict Coronavirus May Live For Up To Nine Days On Surfaces gdzie naukowcy dowiedli, że wirusy mogą być aktywne na różnych przedmiotach do 9 dni. nCoV2019 jest infekcją kropelkową i może być przenoszony bezpośrednio między ludźmi lub poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni. W szpitalach mogą to być klamki, stoliki, ramy łóżek i inne przedmioty w bezpośrednim sąsiedztwie pacjentów, które często są wykonane z metalu lub plastiku. Badania wykazały, że średnio koronawirusy mogą żyć na powierzchni od 4 do 5 dni, ale niektóre mogą przetrwać do 9 dni poza ciałem w temperaturze pokojowej. Niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza dodatkowo zwiększają ich żywotność. Są to informacje odnoszące się do SARS i MERS. Na ten moment nie istnieją żadne dane na temat nCoV2019, ale naukowcy podejrzewają, że sytuacja jest podobna gdyż analizowano różne koronawirusy, a wszystkie wyniki były podobne.

Dobrą wiadomością z badania jest to, że jeśli nCoV2019 jest podobny do SARS i MERS, prawdopodobnie będzie wrażliwy na środki dezynfekujące, takie które zawierają %-centy, wodorotlenek sodu i podchloryn sodu. Wykazano, że te chemikalia stosowane w odpowiednich stężeniach są skuteczne wobec wcześniejszych szczepów koronawirusa.

Nasuwa i się myśl, że można wykonać spryskiwacz z zawartością 95% C2H5OH (wiadomo co to jest), którym można spryskiwać przedmioty jak i ubrania, a może nawet siebie celem dezynfekcji.

Co do paczek. Chiny są światowym centrum wysyłkowym różnych produktów konsumenckich, a niektórzy obawiają się, że otrzymywanie paczek z Chin może narazić ich na niebezpieczeństwo. Czy to uzasadnione zmartwienie?

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem NIE. Ponieważ potrzeba kogoś, kto położy kropelki (katar, wydzielina) na paczce. Przy około 40000 przypadków i 1,3 miliarda mieszkańców ogólne prawdopodobieństwo jest bardzo niskie. Teoretycznie nadawca mógł zakaszleć na list. Ale podejrzane przypadki koronawirusa są często w trakcie leczenia lub nawet poddane kwarantannie. Wymagana jest duża ilość wirusów, która pomimo spadku zakaźności na papierze, może być na tyle wysoka, że z czasem rośnie ryzyko, że osoba z późniejszym kontaktem z papierem (odbiorcą) jest zagrożona - powiedział Kampf.

Podsumowując, szanse na pojawienie się koronawirusa w jakiejkolwiek paczce są dość małe ponadto duża ilość wirusa musiałaby zostać wysłana, aby stanowić zagrożenie dla odbiorcy, co wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Mimo to, czy jest coś, co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko, jeśli otrzymamy paczkę z Chin, a jesteśmy zaniepokojeni?
Jeśli martwisz się tym, powinieneś zostawić list lub paczkę na 5 dni, licząc od daty wysłania, teoretyczne ryzyko powinno w tym czasie minąć - powiedział Kampf.

Profesor Günter Kampf jest pracownikiem Instytutu Higieny i Medycyny Środowiskowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie w Niemczech i współautorem artykułu.

Link to artykułu:
Kod:
https://www.forbes.com/sites/victoriaforster/2020/02/09/scientists-predict-coronavirus-may-live-for-up-to-nine-days-on-surfaces/#3c4d5c214e30
Dodatkowo link do ciekawych statystyk:
Kod:
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Na stronie pełny obraz z wynikami badań naukowców:
Kod:
https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(20)30046-3/fulltext
13-02-2020 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tomason Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Mar 2020
Reputacja: 0
Post: #4
Coronavirus COVID-19
Kilka rad od Polaka przebywającego w Chinach. Tak się składa, że od połowy stycznia mieszkam w Pekinie. A od kilku dni najbliższy mi wykryty przypadek koronawirusa jest 100 metrów ode mnie, w budynku obok. Panika jest zła, natomiast ignorancja jeszcze gorsza. Dlatego zdecydowałem się na ten post. Mam wrażenie, że media w PL nie spełniają swojej funkcji i nie informują o konkretach. Ja chcąc - nie chcąc przez ten miesiąc naczytałem i nasłuchałem się o koronawirusie całkiem sporo, więc może teraz powinienem podzielić się z Wami skondensowaną wiedzą, która również przyda się w walce z coroczną epidemią grypy. Jeżeli natomiast poniższe wydaje się wam oczywiste, to bardzo się cieszę, że się myliłem. Dodam jeszcze tylko, że wg. mnie wirus COVID-2019 jest już w Polsce, tak jak w wielu innych krajach, tylko nie został oficjalnie zdiagnozowany, ponieważ albo osoby zarażone nie wykazują jeszcze objawów, albo przechodzą go w łagodnej postaci (to duża część przypadków / procent trudny do ustalenia) i nigdzie się nie zgłosiła. Albo się zgłosiły, ale zostały błędnie zdiagnozowane, jako chore na grypę, co miało miejsce np. we Włoszech. Niezależnie od tego czy mam rację czy nie, uważam, że środki prewencyjne trzeba podjąć teraz, a nie czekać na potwierdzenie pierwszego przypadku, co wydają się robić wszystkie media. Wtedy będzie już za późno dla niektórych. Zacznijmy od liczb. Na świecie mamy 81 000 potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa. Zdecydowana większość, czyli prawie 78 000 ma miejsce w Chinach (i codziennie przybywa około 400). W Chinach natomiast przoduje Wuhan i prowincja Hubei, w której się znajduje (ponad 65 000 przypadków), co jest 80% tych na świecie. (Brak odpowiednio wczesnej reakcji jest tutaj kluczowym powodem). Jednak mimo zatrważającej liczby, oznacza to, że zaledwie 0.1 % mieszkańców prowincji Hubei jest zarażona, (czyli jeden na tysiąc mieszkańców - dla tych nieznających matematyki). Natomiast wspomniany Pekin, liczący 22 mln ludzi, z 400 przypadkami daje współczynnik zachorowania równy 0.002% (jeden na sto tysięcy mieszkańców jest chory). Tak pozytywny stan, to wynik wprowadzonych odpowiednio wcześnie działań prewencyjnych. Zupełnie inaczej było jednak na wycieczkowcu Diamond Princess zacumowanym w Tokio. Tam współczynnik zarażonych sięgnął 20% (dwadzieścia osób na każde sto jest chora!). Powód jest oczywisty. Mała przestrzeń, dużo ludzi, wspólna klimatyzacja, jedzenie itd. Idąc dalej należy zauważyć, że u około 18% osób (18 na każde sto) choroby wywołane wirusem mają bardzo poważny przebieg. Głównie są to osoby starsze lub cierpiące na przewlekłe choroby. Śmiertelność spowodowana powikłaniami wynikającymi z zarażenia się wirusem, na ten moment waha się w granicach 3 – 4 %. Śmiertelność w samym Pekinie, na poziomie 1%. Natomiast duża część pacjentów jest wciąż w trakcie leczenia. W tym momencie w Chinach – 8750 osób jest w stanie krytycznym, nie licząc reszt. Patrząc, zatem tylko na zakończone przypadki, liczba wyleczonych-zmarłych ma stosunek 92 do 8. Czyli 8 osób na 100 zarażonych umiera (8%). Do tej pory zmarło w Chinach niecałe 3 000 osób, i codziennie kolejne 50 zakażonych umiera. Dla równowagi, musimy pamiętać, że codziennie na świecie umiera z różnych przyczyn około 150 000 ludzi. Także tak to się kręci... Co do tematu grypy, to w tym sezonie, podobnie, jak co roku, mamy w Polsce około 3 000 000 (trzy miliony) potwierdzonych przypadków (8% populacji Polski). Oznacza to zasięg grypy osiemdziesięciokrotnie większy, niż kronawirusa w prowincji gdzie znajduje się jego epicentrum z miastem Wuhan. Na skutek powikłań grypy, co roku w Polsce umiera od 50 do 150 osób. Powyższe daje śmiertelność około 0.0016 - 0.005% (16 do 50 osób na każdy zarażony milion umiera), czyli dwa tysiące razy mniejszą niż ta z Chin wywołana koronawirusem. Reasumując, gdyby śmiertelność grypy była porównywalna z koronawirusem, mielibyśmy nie 100 a 200 000 trupów rocznie.

Jak donosi też Reuters koronawirus pojawia się ponownie u wypisanych pacjentów ze szpitala. Sprawy nie można bagatelizować.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2020 12:19 przez tomason.)
02-03-2020 12:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Expert Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Mar 2020
Reputacja: 0
Post: #5
Moje zdanie na temat koronawirusa
Wiele osób podchodzi zbyt lekceważąco do zakażenia SARS-CoV-19, porównując go do zwykłej grypy. Niestety jest to błędne porównanie, ponieważ śmiertelność w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-19 jest, co najmniej 40-krotnie wyższa niż w przypadku zakażenia wirusem grypy typu A. Niektórzy natomiast uważają, że problem związany z epidemią koronawirusa dotyczy tylko i wyłącznie osób starszych, cierpiących z powodu przewlekłych chorób. Otóż nic bardziej mylnego, gdyż z informacji napływających z innych krajów dotkniętych epidemią jasno wynika, że dość duży odsetek zmarłych w wyniki powikłań płucnych spowodowanych zakażeniem koronawirusem to osoby młode i zdrowe. Kolejna nurtująca sprawa to podróże zagraniczne. To nie jest odpowiedni czas na turystykę w miarę możliwości należy starać się odłożyć wszelkie podróże zagraniczne na inny czas. Jak widać, każdego dnia przybywa w naszym kraju osób zakażonych, liczba ta będzie rosła wykładniczo. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej szczepionki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem i w najbliższych latach nie spodziewałbym się takowej. Pozostaje nam jedynie szeroko pojęta profilaktyka i rozsądne podejście do problemu, mające na celu redukcję zakażeń.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2020 22:57 przez Expert.)
08-03-2020 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marina Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 0
Post: #6
Cyberatak na szpital robiący testy na koronawirusa
Hakerzy zaatakowali szpital kliniczny w czeskim Brnie. W placówce nie działają komputery, które zostały zainfekowane oprogramowaniem szyfrującym dla okupu. W szpitalu przeprowadzano testy wykrywające koronawirusa. Informacje na temat ataku potwierdził czeski premier Andrej Babisz.
To bardzo poważna sytuacja - ocenił niezależny badacz i konsultant do spraw cyberbezpieczeństwa dr Łukasz Olejnik. Dla nikogo nie ma obecnie wątpliwości, że szpitale mogą być aktualnie w stanie przeciążenia. Ryzyko paraliżu z powodu cyberataku, infekcje złośliwym oprogramowaniem szyfrującym i utrata dostępu do danych w takiej sytuacji mogą mieć poważne konsekwencje - zauważył.
13-03-2020 23:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
arek91 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Sep 2015
Reputacja: 0
Post: #7
COVID-2019
Może warto zaktualizować temat o nowe dane. W sumie nie liczyłem, że sytuacja z Chin przerzuci się tak diametralnie na Europę. To, co było w Chinach mamy teraz w Europie, a powoli sytuacja robi się kryzysowa i w Polsce. Oby się to zahamowało.

Krótka aktualizacja terminów:

COVID-2019 to choroba powodowana przez wirus SARS-CoV-2, który jest spokrewniony z wirusem SARS i wcześniej wirus ten nazywano roboczo 2019-nCoV.

Podobną jak wcześniej mapę z danymi o zarażeniach COVID-19 można zobaczyć na stronie ArcGis z tym, że dane dotyczą sytuacji w Polsce:

https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard...e3e025e213


Śledzenie zakażeń wirusem można też śledzić na mapach Bing, który obrazuje sytuację w Polsce:

https://bing.com/covid


Dostępne też są dwie inne strony, które śledzą sytuację koronawirusa w Polsce. To dwie proste strony napisane przez prywatne osoby:
https://korona.ws/
https://wirus2019.pl/
16-03-2020 22:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kenzo Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Wirus z Chin a paczki z AliExpress
Według badań chińskich naukowców do ponownych zakażeń koronawirusem jednak nie dochodzi. Przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają nawrotowi choroby.

Kod:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.13.990226v1
21-03-2020 23:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
RoboCop Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 21
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 2
Post: #9
Symptomy zakażenia koronawirusem
Podam to jako ciekawostkę gdyż już wcześniej o tym czytałem jako wynik badań, że niejako jednym z symptomów zakażenia wirusem jest urata smaku i węchu.

Cytat:Zakażony koronawirusem 17-latek miał nietypowe objawy - zaburzenia zmysłów smaku i węchu - poinformował podczas wtorkowej telekonferencji dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biliński.

Mimo braku typowych objawów dla koronawirusa, czyli gorączki, kaszlu i duszności, postanowiono pobrać wymaz. Badania wykazały zakażenie.
24-03-2020 13:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
branson53 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: May 2020
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Wirus z Chin a paczki z AliExpress
Wiele ciekawych informacji zawartych. O niektórych sprawach nie miałem w ogóle pojęcia. Dobrze, że tu trafiłem.
14-05-2020 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Żarówka Sekator elektryczny z Chin - opinie Fujiwara 11 32,093 20-11-2020 19:31
Ostatni post: fabian
Informacja Cło i podatki za towary z Chin Frank 12 11,013 05-04-2018 23:33
Ostatni post: aramon11
Żarówka Odnowiony smartfon z Chin Santi 1 8,954 22-01-2017 19:09
Ostatni post: Kaziu
Informacja Paczki z Chin Santi 0 3,611 27-08-2015 18:58
Ostatni post: Santi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości