-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Święcący LED po wyłączeniu
alkhor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Jul 2019
Reputacja: 0
Post: #1
Święcący LED po wyłączeniu
Dlaczego lampa lub żarówka LED nadal świeci po wyłączeniu?

Zapewne prawie każdy, kto miał do czynienia z jakimiś LED-ami, które są zasilane z gniazdka (instalacja domowa) spotkał się z sytuacją, że po podłączeniu żarówki do źródła światła, ta żarówka LED delikatnie świeci nawet, kiedy żarówka jest wyłączona.

Przykład mamy żyrandol w pokoju, w którym wymieniamy tradycyjną żarówkę na energooszczędną typu LED. Pstrykamy przycisk żarówka ładnie świeci. Wyłączamy światło, ale nocą albo, kiedy jest ciemniej widać, że żaróweczka jakby delikatnie się żarzyła. Czyżby instalacja była wadliwa? A jeśli instalacja jest nowa niedawno położona to, dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

Warto na początku zrozumieć jak działa LED?

Źródłem światła w żarówkach LED jest dioda elektroluminescencyjna zbudowana z półprzewodników. Po dostarczeniu do nich energii elektrycznej elektrony przechodzą z pasma przewodnictwa na jeden z tzw. wolnych stanów, a przy okazji, w wyniku zjawiska rekombinacji promienistej, nadmiar energii zostaje wyemitowany w postaci kwantu widzialnego promieniowania elektromagnetycznego. Właściwa nazwa dla produktów oświetleniowych wykorzystujących diody elektroluminescencyjne to źródła LED, ponieważ nie zawierają one żadnych żarzących się elementów. Przyjęło się jednak powszechnie nazywać je żarówkami LED.

No, ale dlaczego lampy LED świecą po wyłączeniu? Zobrazujmy to zdjęciami. Na poniższych zdjęciach widać zdjęcie podwórkowej lampy zewnętrznej typu LED. Na drugim zdjęciu widać, że zgaszona lampa LED cały czas się pali (palą się diody LED).

   

   

Wiele osób uważa, że uszkodzona/wadliwa jest instalacja elektryczna, jednak przyczyna takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj inna. Najczęściej powodem świecenia żarówek LED po ich wyłączeniu w instalacjach domowych jest podświetlenie włącznika/wyłącznika światła (przycisk naścienny). Prąd zasilający niewielką diodę wbudowaną w taki przycisk powoduje również świecenie się samej lampy LED z niewielką mocą nawet po jej wyłączeniu. W takim przypadku wystarczy zdemontować diodę podświetlającą przycisk włącznika światła. To jedna z przyczyn.

Druga sytuacja to taka, kiedy przycisk naścienny służący do włączania i gaszenia oświetlenia jest tak podłączony, że nie rozłącza przewodu fazowego, ale przewód neutralny. W instalacjach domowych często spotyka się, że bezpośrednio do żyrandola podciągnięty jest przewód fazowy i zawsze na tym przewodzie będzie prąd (jak sprawdzimy próbówką etc.). Natomiast włączeniem i gaszeniem światła steruje przewód neutralny. Leci on z puszki do włącznika światła, a dalej od tego wyłącznika do żyrandola. W takim przypadku lampa LED może być zasilana małym prądem, co też powoduje, że żarówka LED emituje światło nawet, kiedy jest ona wyłączona.

Oczywiście to niejedyne przyczyny, bo tych przyczyn może być więcej, ale te dwa przypadki a zazwyczaj przycisk sterowany przewodem nie fazowym, ale neutralnym powoduje, że żarówka z diodami LED świeci pomimo jej wyłączenia/zgaszenia. Rozwiązanie jest proste, bo w zasadzie w puszcze można przepiąć kable i problem powinien zostać rozwiązany.

Mam nadzieję, że ten wpis komuś pomoże i wyjaśni, czemu niektóre diody LED świecą nawet wtedy, kiedy żarówka jest wyłączona, światło zgaszone.

p.s. warto dodać, że jakim przewodem sterować przyciskiem światła (fazowym czy neutralnym) to dwie różne szkoły. Jedni mówią, że bezpieczniej pstrykać w włącznik podłączony przewodem neutralnym (mokre ręce, przebicie), co jest bezpieczniejsze, ale znów przewód fazowy cały czas jest aktywny na żyrandolu. Także zastanawiając się głębiej, który przycisk do włącznika to jednak obydwa rozwiązania mają swoje (+) jak i (-).
29-11-2019 19:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości