-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sokowirówka vs wyciskarka
Kajzerka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 59
Dołączył: Apr 2013
Reputacja: 1
Post: #1
Żarówka Sokowirówka vs wyciskarka
Obecnie na rynku do robienia soków dostępne mamy dwa rodzaje urządzeń sokowirówki oraz wyciskarki i wiele osób przy zakupie ma pewien dylemat co wybrać sokowirówkę czy wyciskarkę? Prostej odpowiedzi nie ma bo jak pokażę w swoim teście każde z urządzeń ma swoje wady i zalety.

[Obrazek: wyciskarka_vs_sokowirowka.jpg]

Sokowirówka to nic innego jak elektryczne urządzenie, które w mechaniczny sposób wytwarza sok z owoców lub warzyw poprzez ich ścieranie, a następnie poprzez szybkie obroty sitka przecedzanie (oddzielanie miąższu od soku).

Wyciskarka jest czymś podobnym do sokowirówki, ale tutaj wykorzystuje się nowe podejście do pozyskiwania soku poprzez zastosowanie systemu LSTS (Low Speed Type Screw) - sok wyciskany jest na wolnych obrotach przy użyciu śruby (ślimaka wyciskającego), dzięki czemu sok zachowuje maksymalne wartości odżywcze i jest prawie w 100% tym co znajduje się w owocach. System wyciskarek jest w dodatku o wiele bardziej wydajny pozwala wycisnąć o wiele więcej soku niż przy użyciu tradycyjnej sokowirówki. Tak więc przy użyciu wyciskarki owoce i warzywa nie są ścierane, ale rozdrabniane przez specjalny ślimak.

W podobny sposób wytwarza się świeże soki w technologii przemysłowej jednak aby ograniczyć koszty magazynowania i transportu pozyskuje się sok zagęszczony czyli taki gdzie następuje odparowanie wody oraz aromatu. Następnie aby uzyskać ten sam sok z soku zagęszczonego dodaje się taką samą ilość wody jaka została odparowana w pierwotnym procesie produkcji soku zagęszczonego.

Warto nadmienić, że UE wprowadziła pewne nazewnictwo określające czym są soki. Soki to nic innego jak te produkty, które powstają ze świeżych owoców i warzyw zachowując w 100% to co jest w owocach i warzywach, nektary to produkty składające się np. 50% soku oraz 50% wody z dodatkami np. cukrów oraz konserwantów, które wydłużają przydatność do spożycia. Napoje to ostatnia kategoria soków pitnych, w których znajduje się niewielka ilość soku, a reszta stanowi woda, cukry, barwniki oraz konserwanty. Także jak wybierać to najlepiej świeże zdrowe soki, te produkty kupowane w sklepach odpowiadają tym co można uzyskać samemu z owoców i warzyw. Do wszystkich soków kupowanych w sklepach zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi nie wolno dodawać konserwantów, barwników, słodzików i aromatów innych niż odzyskanych w procesie zagęszczania soków i przecierów. Tak więc już wiemy co najlepiej wybierać w sklepach, ale jeśli chcemy sami wytwarzać zdrowe soki poczytajmy test jaki wykonałam.

Co lepsze wyciskarka owoców czy sokowirówka?

W teście zostały użyte tańsze urządzenia wyciskarka Turbo TV-930W / MAX 500 W (cena około 350 zł) oraz sokowirówka First FA5206-1 (cena około 150 zł).
Mój test opierał się na wykonaniu soku jabłkowego z jabłek odmian Ligol. Sok w szklankach. Oraz większej ilości soku z tej samej odmiany jabłek, ale z dodatkiem plastra cytryny oraz marchewki. Ligol to bardzo dobra odmiana na soki jabłkowe, soki nie są zbyt słodkie, a też wychodzi bardzo czysty sok. Im miększe jabłka i dojrzalsze tym sok będzie bardziej mętny - zawartość miąższu będzie wtedy większa.

W najtańszych wyciskarkach podajnik produktów z pokrywą ma zazwyczaj bardzo mały otwór (duża wada wyciskarek) więc np. jabłka będziemy musieli kroić na ćwiartki albo nawet i mniejsze kawałki co wydłuża już czas przygotowywania soku. Na foto widać więc jakie jabłka zostały przygotowane w celu uzyskania soku w sokowirówce i wyciskarce. Do sokowirówki można wkładać średniej wielkości jabłka w całości gdyż otwór w sokowirówkach jest dość sporawej wielkości w wyciskarce już tak dużych owoców nie da się wyciskać.

[Obrazek: 1_wyciskarka_sokowirowka.jpg]

[Obrazek: 2_podajnik_na_owoce.jpg]

Czysty sok z samych jabłek odmiany Ligol zrobiony w sokowirówce i wyciskarce.

[Obrazek: 3_sok_sokowirowka_wyciskarka.jpg]

[Obrazek: 4_swiezy_sok.jpg]

Należy dodać, że wyciskarka bardzo powoli (poprzez mechanizm zgniatający) wyciska sok z owoców nie wytwarzając temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, w której to ginie witamina C (w sokowirówkach soki się nagrzewają z racji na ścieranie owoców i szybkie obroty sitka, które nagrzewa sok), ponadto sok w wyciskarce nie utlenia się tak jak w przypadku zwykłej sokowirówki. Jak się przyjrzymy sok z wyciskarki będzie miał jasną piankę, sok z sokowirówki natomiast bardzo szybko traci swoje świeże właściwości pianka na soku szybko traci kolor jasny i robi się szara.

W sokowirówkach mamy tylko jedno sitko, natomiast w wyciskarkach są dostępne 2 i więcej sitek co pozwala wytwarzać soki też z miękkich owoców oraz wykonywać musy itp. przetwory.


Teraz wykonanie soku z jabłek Ligol z dodatkiem plastra cytryny oraz marchewki.

Czas przygotowania soku w sokowirówce (1 litr) to około 1 minuta i 30 sekund. Owoce są podawane w całości jabłka średniej wielkości wchodzą do podajnika bez potrzeby ich krajania na mniejsze porcje.

[Obrazek: 5_sok_sokowirowka.jpg]

Czas przygotowanie tej samej ilości soku w przypadku wyciskarki wydłuża się minimum dwukrotnie, a nawet trzy razy tyle co w przypadku sokowirówki.

[Obrazek: 6_sok_wyciskarka.jpg]

[Obrazek: 7_sok_wyciskarka_sokowirowka.jpg]

Jak się przyjrzymy sok z sokowirówki wydaje się czystszy, klarowniejszy, ale zawartość miąższu może być podobna jak w przypadku wyciskarki, z tym, że jednak sok z wyciskarki ma w każdym względzie bardziej zbliżone właściwości do tego co jest w owocu i lepiej też smakuje.

[Obrazek: 8_pianka_sok.jpg]


Elementy z jakich składa się sokowirówka oraz wyciskarka.

[Obrazek: 9_elementy_sokowirowki.jpg]

[Obrazek: 10_elementy_wyciskarki.jpg]

Jak widać na zdjęciach więcej elementów jest w wyciskarce ponadto jej składanie i rozkładanie też jest bardziej złożone. Nie jest więc prawdą jak zapewniają producenci wyciskarek, że wyciskarki są prostsze i szybsze w użytkowaniu. Mycie wyciskarek jest też bardziej czasochłonne niż sokowirówek. W każdym razie w sokowirówkach i wyciskarkach jest ten sam problem z myciem sitek to z nimi jest najwięcej problemu, ponadto mniejsze sitka w wyciskarkach i bardziej złożone wymagają więcej czasu na ich wyczyszczenie.


Podsumowanie – czyli przechowywanie soku wykonanego w sokowirówce oraz wyciskarce.

Jak sama nazwa mówi świeże soki są najlepsze zaraz po przygotowaniu lub po niedługim czasie od ich przygotowania. Jednak chcąc przechowywać sok na dłużej musimy się liczyć z tym, że soki z sokowirówki oraz wyciskarki tracą swoje właściwości smakowe jak i odżywcze. Krótko mówiąc starzeją się. Im dłuższy czas ich przetrzymywania tym gorsza ich jakość. Dlaczego tak jest, a no dlatego, że soki nie są konserwowane więc i też nie zachowują długiego czasu przydatności. Obecnie wiele mniejszych firm też produkuje takie soki (w sklepach dość często spotykane jako np. świeże wyciskane soki owocowe np. z jabłek), ale są one wstępnie pasteryzowane co pozwala na wydłużenie czasu trwałości takich soków jednak pasteryzacja ma to do siebie, że niszczy wiele witamin oraz minerałów wrażliwych na temperaturę, dlatego soki pasteryzowane tracą na swojej jakości. Świeże soki z sokowirówki czy wyciskarki szybko tracą swoje właściwości odżywcze i nie nadają się do długiego przechowywania gdyż normalnie szybko się psują. Jednak soki robione sokowirówką czy wyciskarką da się jakiś krótki termin przechowywać w lodówce. Który jednak sok będzie trwalszy, a który szybciej ulegnie rozkładowi? W moim teście po przygotowaniu soku w sokowirówce oraz wyciskarce (na samym początku tekstu opisywany sok w szklankach przygotowany tylko z jabłek) został włożony do lodówki na ponad 24h i jaki był efekt? Po 24h nadal soki nadawały się do spożycia, ale sok zrobiony w sokowirówce szybciej stracił swoje walory nie tylko w wyglądzie ale też i w smaku. Sok przygotowany w wyciskarce jest trwalszy co zresztą widać na zdjęciach. Pianka w soku z sokowirówki zrobiła się szarawa i tym samym sok stał się mniej apetyczny. Lepiej natomiast wyglądał sok z wyciskarki po 24h trzymania w lodówce pianka też straciła kolor, ale nie na tyle jak sok wykonany w sokowirówce. Ponadto sok zrobiony w wyciskarce nadal utrzymywał swoje właściwości smakowe pomimo, że już nie wyglądał tak apetycznie jak zaraz po jego wyciśnięciu.
Mam nadzieję, że ten test pomoże wielu osobom i będzie pomocy w wyborze sokowirówki czy wyciskarki. Każde urządzenie ma swoje wady i zalety, każde urządzenie jest w stanie przygotować nam odpowiedniej jakości sok, ale jeśli mamy dylemat co kupić sokowirówkę czy wyciskarkę polecam aby nastawiać się na wyciskarki owoców. Sok z wyciskarki będzie lepszy, zdrowszy i można też taki sok dłużej przechowywać niż sok zrobiony na sokowirówce.

[Obrazek: 11_sokowirowka_wyciskarka.jpg]

[Obrazek: 12_sok_wyciskarka_sokowirowka.jpg]


Info. Przykłady urządzeń tu pokazane to urządzenia z niższej półki cenowej chcąc nabyć coś bardziej profesjonalnego musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 1000 zł, a bardzo profesjonalne urządzenia kosztują nawet 2000 i 3000 zł. Jednak do domu prostsze urządzenia w zupełności nam wystarczą. Zasadnicze pytanie co wybrać sokowirówkę czy wyciskarkę? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie czy potrzebuje prostego urządzenia do robienia w krótkim czasie prostych soków czy jednak czegoś do bardziej profesjonalnych zastosowań. Jeśli liczy się dla nas jakość soków jakie chcemy robić powinniśmy nastawiać się raczej na wyciskarki. Soki są smaczniejsze i zawierają więcej tych składników, które powinny być dostarczane organizmowi. Ponadto czas do spożycia soku z sokowirówki, a wyciskarki jest znacznie dłuższy w przypadku soku wyciskanego czyli z wyciskarki. Sok taki zachowuje dłużej swoje właściwości fizyko-chemiczne przez co jest prawie taki jak w owocach czy warzywach. Tak więc dokładając drugie tyle co w przypadku sokowirówki można mieć już wyciskarkę do zastosowań domowych, która w zupełności wystarczy.


Pomysł Wyciskarka vs sokowirówka - wady i zalety.

Zalety sokowirówki:
+ szybki czas wyciskania soku - dzięki wysokim obrotom przygotowanie dużej ilość soku jest możliwe w krótkim czasie,
+ bardziej klarowny sok w porównaniu z wyciskarką (jednak w smaku lepszy będzie sok z wyciskarki),
+ niższa cena zakupu.

Wady sokowirówki:
- niższa wartość odżywcza soku (pod wpływem wysokich obrotów wytwarzane jest ciepło, które niszczy witaminy oraz składniki odżywcze soku),
- sokowirówka nie sprawdza się w przypadku zielonych liściastych dodatków (warzywa i zioła),
- sok szybciej traci świeżość, rozwarstwia się,
- sok w smaku bardziej wodnisty,
- głośna praca sokowirówek.

Zalety wyciskarki:
+ sok lepszej jakości, zawierający więcej enzymów i składników odżywczych,
+ więcej wyciskanego soku,
+ sok z wyciskarki utrzymuje dłużej swoją świeżość, posiada dłuższy termin przydatności - sok z wyciskarki może być przechowywany nawet do 72h w chłodnym miejscu,
+ cicha praca wyciskarki,
+ świetnie sprawdza się w przypadku zielonych liści, ziół i innych dodatków,
+ dodatkowe funkcje: przygotowywanie sorbetów, koktajli czy musów owocowych.

Wady wyciskarki:
- wyższa cena,
- mniej klarowny sok,
- bardziej skomplikowane urządzenie niż tradycyjna sokowirówka,
- powolny proces przygotowywania soków.
18-10-2015 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Luiza Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 26
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
Post: #2
Wyciskarka do orzechów
Fajny opis naprawdę dobrze zobrazowany i wyjaśniony we właściwy sposób Zawstydzony

Ja jakiś czas temu też nabyłam wyciskarkę i spróbowałam zmielić orzechy włoskie. Wychodzi bardzo ciekawy produkt tam gdzie mamy odpadki z wyciskarki po owocach jest w przypadku orzechów suchy proszek, natomiast tu gdzie leci sok mamy sok orzechowy (oleista substancja). Obydwa produkty w sam raz nadają się jako składnik do ciast, a ta oleista masa (masło orzechowe) bardzo wykwintnie smakuje.

[Obrazek: wyciskarka_orzechy.jpg]

Problem w tym, że w wyciskarce jednak zapychają się otwory i po jakimś czasie mielenia takich orzechów zapycha się wszystko i może być problem z rozłożeniem sitka i ślimaka mielącego na osobne elementy, także radzę uważać. Raczej wyciskarka do mielenia orzechów się nie nada. Małą ilość da radę tak zmielić, ale większa partia spowoduje, że zablokuje nam się urządzenie, a nawet możemy je zepsuć. Dlatego jeśli ktoś chciałby wyciskać orzechy lepiej stosować do tego celu specjalne młynki do mielenia orzechów inaczej jak piszę wyciskarka się nam zapcha, a w najgorszym przypadku uszkodzimy cały sprzęt.

   
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2015 22:56 przez Luiza.)
07-11-2015 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marina Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Sokowirówka vs wyciskarka
Bardzo dobry materiał - znalezione przez wyszukiwarkę Szczęśliwy
Ale jeśli jesteśmy przy sokach to warto zobaczyć ten materiał pomaga zrozumieć czym są soki i jakie są różnice w sokach, napojach, a nektarach.
Kod:
https://youtu.be/_gRtMjrAZXU
01-12-2015 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
martina Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Feb 2016
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Sokowirówka vs wyciskarka
Ja też od jakiegoś czasu mam wyciskarkę i wydaje mi się, że lepsza jakość soków wychodzi na wyciskarce. Jest też bardziej uniwersalna więcej produktów można przerabiać.

Polecam prosty sok odmiana jabłek ligol ewentualnie inne jabłka, marchewka + plasterek cytryny (aczkolwiek nie jest to konieczne) oraz jedna słodka pomarańcza może być ze skórką. Wychodzi bardzo rześki i smaczny sok w smaku pomarańczy Zawstydzony
Polecam.
08-03-2016 11:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości