-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezerwacja biletów lotniczych i odprawa online w Ryanair
Palu Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 0
Post: #1
Żarówka Rezerwacja biletów lotniczych i odprawa online w Ryanair
Poradnik rezerwacji biletów lotniczych oraz odprawy w tanich liniach samolotowych – przykład Ryanair

Ryanair jest jednym z największych w Europie przewoźników niskobudżetowych, posiadającym sporą flotę samolotów oraz bogatą sieć tras łączącą prawie 200 portów lotniczych w 30 państwach. Tanie linie lotnicze wielu osobom kojarzą się z restrykcyjnym naliczaniem opłat za ponadwymiarowy bagaż podręczny, za zmianę rezerwacji czy wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku. Dlatego ten poradnik ma być pomocą dla osób mniej doświadczonych z lataniem lub planujących swoją pierwszą podróż właśnie Ryanair-em.

Do niedawna rezerwacji biletów można było dokonać wyłącznie na oficjalnej stronie linii Ryanair, ale od jakiegoś czasu bilety dostępne są w globalnych systemach dystrybucji (możemy wyśledzić promocje np. w Skyscanner - wyszukiwarka lotów, która umożliwia użytkownikom szukanie lotów według ceny i lokalizacji na odpowiednie terminy). Bilety też można kupić u pośredników czy w biurach podróży.

Jeśli ktoś planuje swoją pierwszą podróż samolotem w dodatku nigdy nie był na lotnisku - rezerwacja biletu i cała reszta spraw związana z odprawą online może wydawać się dość skomplikowana. Ale to tylko tak się wydaje w rzeczywistości wszystko jest bardzo proste. Wystarczy zaznajomić się z poszczególnymi etapami, a na pewno nie będziemy mieli problemów z lotem. Dlatego ten poradnik jest dla Was nowicjuszy i przedstawia krok po kroku jak rezerwować bilety lotnicze, dokonywać odprawy online oraz przejść bez stresu po lotnisku.

I – Wyszukiwanie najtańszego biletu lotniczego

Bilet lotniczy możemy wyszukać bezpośrednio na stronie przewoźnika ryanair.com wybierając miejsce wylotu oraz miejsce przylotu. Jeśli szukamy biletu tam i z powrotem wybieramy Podróż w obie strony.

[Obrazek: 0_wyszukiwanie_biletu.jpg]

[Obrazek: 1_zakup_biletu.jpg]

Warto jednak porównywać oferty innych przewoźników lotniczych poprzez wszelkiego typu porównywarki cen biletów lotniczych czasami może się okazać, że natrafimy na ciekawą promocję np. LOT-u i polecimy tam i z powrotem za te same lub mniejsze pieniądze, ale bilet za 10 zł kupimy raczej tylko w Ryanair lub Wizz Air.

[Obrazek: 2_porownywarka_cen.jpg]

Jeśli już upolujemy konkretną opcję to wybieramy ją i kontynuujemy dalszy proces zamawiania biletu lotniczego.

[Obrazek: 3_ryanair_bilet.jpg]

Po wybraniu konkretnego lotu będziemy mieli stronę, która może niektórych odstraszać mnogą ilością opcji, ale są to opcje Wybór miejsca, Dodaj bagaż, Zarezerwuj samochód, Zarezerwuj hotel. Jeśli jednak zamierzamy lecieć tylko z podręcznym bagażem, który możemy wnieść na pokład nie wybieramy żadnych dodatkowych opcji.
Info - bagaż podręczny w Ryanair nie może być większy niż 55cm/40cm/22cm i ważyć więcej jak 10 kg. Dodatkowo możemy zabrać drugą małą torbę podróżną o wymiarach 35cm/20cm/20cm i wadze do 5 kg. Nadmiarowe bagaże będą wymagały dodatkowej opłaty tj. 50€.

Jeśli planujemy lot z bagażem rejestrowanym, w Ryanair (limit bagażu rejestrowanego) to można rezerwować dwie sztuki bagażu pod warunkiem uiszczenia odpowiednich opłat za bagaż rejestrowany. Możliwe jest wybranie odpowiedniej wagi bagażu nadawanego 15 kg lub 20 kg w czasie dokonywania rezerwacji.

Jeśli jednak nasza podróż odbywa się po kosztach najlepiej zabrać ze sobą tylko torbę podróżną, którą możemy wnieść bezpłatnie, więc omijamy wybór miejsca, bo to też dodatkowo płatna opcja i przechodzimy dalej.

[Obrazek: 4_kupno_biletu.jpg]

Teraz mamy podsumowanie zamawianego biletu gdzie podajemy swoje imię i nazwisko. Lepiej się nie pomylmy. Podajemy też swój adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie rezerwacji, także też nie pomylmy adresu, bo jest on bardzo ważny. Wybieramy też sposób płatności. Możemy zapłacić poprzez PayPal, ale wiele osób zapewne nie będzie miało rachunku PayPal, więc jest opcja wygodnej opłaty za rezerwację biletu kartą płatniczą. Formularze są z podpowiedziami, więc nie będziemy mieli żadnego problemu z wypełnieniem tych formularzy.

Po wprowadzeniu danych oraz wybraniu sposoby płatności przechodzimy do opłaty za rezerwację biletu wybierając przycisk Zapłać teraz.

[Obrazek: 5a_bilet_lotniczy.jpg]

[Obrazek: 5b_bilety_lotnicze.jpg]

[Obrazek: 5c_zakp_biletu.jpg]

Po zatwierdzeniu płatności za rezerwację biletu system przejdzie do jej finalizacji. Czekamy więc cierpliwie na zatwierdzenie operacji. Po zakończeniu ww. operacji na ekranie powinno ukazać się potwierdzenie z detalami zarezerwowanych lotów, pobraną sumą i kodem rezerwacji.

W przypadku nieudanej rezerwacji, na ekranie wyświetlą się komunikaty, informujące o tym, że coś poszło nie tak i będziemy mogli albo poprawić błąd albo dokonać ponownej próby rezerwacji.

Jeśli procedura zamawiania i opłat za bilet w Ryanair przebiegła pomyślnie, na podany adres e-mail zostanie wysłany numer rezerwacji oraz dalsze instrukcje w tym o wymaganej odprawie online.

II – Odprawa online w Ryanair

Na nasz adres e-mail podany podczas rezerwacji biletu lotniczego otrzymamy przypomnienie o konieczności dokonania odprawy online. Jeśli zapomnimy odprawić się przez internet będziemy zmuszeni dokonać opłaty za odprawę na lotnisku, co skutkuje dodatkowo słoną opłatą. Nawet odprawienie się, ale nie zabranie karty pokładowej będzie wymagało dodatkowej opłaty za jej wydrukowanie na lotnisku. Dla osób, które dokonały odprawy, ale nie mają przy sobie karty opłata wynosi obecnie 15€.

W lotach, Ryanair obowiązują miejsca numerowane. Pasażerom, którzy korzystają z płatnej usługi wyboru miejsca w samolocie oferowana jest możliwość wcześniejszej odprawy internetowej od 30 dni do 2 godzin przed planowanym wylotem. Jeśli termin powrotu na to pozwala, przed wyjazdem można odprawić za jednym razem lot w dwie strony. Podróżni, którzy decydują się na automatyczny przydział losowych miejsc, mogą dokonać odprawy online i wydruku karty pokładowej od 7 dni do 2 godzin przed planowanym wylotem. W przypadku podróży trwającej ponad tydzień odprawy powrotnej należy dokonać gdzieś w trakcie trasy. Nie dotyczy to osób mających wykupione miejsca wtedy czas odprawy wynosi wspomniane 30 dni.

Aby odprawić się online w domu należy wejść na stronę Ryanair i wybrać opcję Odprawa. Wystarczy wprowadzić nr rezerwacji oraz adres e-mail, na jaki zamawialiśmy bilet lotniczy i otrzymamy nasz panel odprawy Ryanair.

[Obrazek: 6_odprawa_online.jpg]

[Obrazek: 7_szczegoly_lotu.jpg]

Następnie podajemy, z jakim dokumentem będziemy podróżować. W przypadku lotów do krajów strefy Schengen, odprawa online jest bardzo prosta (nie musimy podawać żadnych danych dodatkowych wystarczy wyświetlić rezerwację, potwierdzić znajomość warunków, poprawność danych oraz samą chęć odprawy i wydrukować kartę pokładową). Uwaga na lotnisku musimy mieć dowód tożsamości, który będzie weryfikowany z kartą pokładową tzn. nasze imię i nazwisko. W przypadku lotów poza strefę Schengen, będzie wymagany dokument tożsamości, który zamierzamy wykorzystać podczas podróży, a więc paszport. Tutaj musimy podać bardziej szczegółowe informacje, które muszą być zgodne z dokumentem.

[Obrazek: 8_odprawa_ryanair.jpg]

Dalej mamy opcje z dodatkami przy odprawie tzn. możliwość wykupienia miejsca, ale jeśli decydujemy się na losowy przydział zaznaczamy opcję Bezpłatnie przydzielane miejsce.

[Obrazek: 9_bagaz_odprawa.jpg]

[Obrazek: 10_dodatki_odprawa.jpg]

Po przejściu procedury odprawy online, która jak widzicie nie jest skomplikowana otrzymujemy stronę Odprawa. Tutaj możemy już wydrukować kartę pokładową ze szczegółami naszego lotu oraz paroma innymi informacjami. Przykład karty pokładowej Ryanair.

[Obrazek: 11_karta_pokladowa_ryanair.jpg]

W czasie drukowania karty pokładowej ważne jest, aby kod na karcie pokładowej był wyraźnie wydrukowany. Jeśli w czasie odprawy online nie mamy dostępu do drukarki, można zapisać kartę na dysku, (jako np. plik .pdf) i wydrukować ją później. W razie zgubienia/zniszczenia karty pokładowej w trakcie podróży, można szybko wydrukować ją ponownie z zapisanego pliku.

Możemy też pobrać na smartfon, tablet mobilną kartę pokładową. Aby skorzystać z mobilnej karty pokładowej należy pobrać ją na swój smartfon, ale przy pomocy specjalnej aplikacji Ryanair.

Jednak lepiej mieć wydrukowaną kartę pokładową, czasami może się zdarzyć, że nasz telefon się rozładuje, zepsuje i możemy mieć problem z jej okazaniem na lotnisku, dlatego pewniejszym rozwiązaniem jest mieć papierową wersję karty pokładowej.

Do dwóch godzin przed planowaną datą podróży każdy, kto dokonał odprawy ma możliwość pobrania i ponownego wydrukowania karty pokładowej. Jednak uwaga po dokonaniu odprawy online linie Ryanair umożliwiają dokonanie zmiany daty lotu lub nazwiska pasażera tylko za pośrednictwem infolinii, zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat w Ryanair. Dlatego starajmy się zamawiać bilety i odprawiać bez pośpiechu, bo poprawki bywają potem bardzo drogie.

W taki oto sposób wygląda proces zamawiania biletu lotniczego w tanich liniach lotniczych Ryanair oraz wykonywania odprawy online.

Wszelkie pytania i odpowiedzi znajdziemy też na stronie Ryanair:
Kod:
ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania

III – Pobyt na lotnisku

Ostatnim etapem jest już dojazd na lotnisko oraz przejście wszelkich formalności umożliwiających wejście na pokład samolotu. Dla lepszego zobrazowania przykład ten zaprezentuję na przykładzie lotniska Modlin w Warszawie.

Przed podróżą warto zapoznać się ze szczegółami lotu i wymaganiami dotyczącymi bagażu.

Przybywamy, więc na lotnisko i udajemy się do któregoś z wejścia. Schemat postępowania jest w zasadzie taki sam na każdym lotnisku, ale dla lepszego zobrazowania opisuję to na przykładzie lotniska Modlin.

[Obrazek: 12_lotnisko_modlin.jpg]

[Obrazek: 18_lotnisko_modlin_schemat.jpg]

Po wejściu do terminalu lotniczego mamy tablice informacyjne odnośnie lotów, jakie się odbywają lub niebawem odbędą. Tutaj możemy zobaczyć numery lotów oraz bramki GATE, przez które udamy się na pokład samolotu.

[Obrazek: 13_tablica_informacyjna_modlin.jpg]

Jeśli podróżujemy z bagażem rejestrowanym, posiadanie wydrukowanej karty pokładowej nie zwalnia nas z obowiązku stawienia się na lotnisku do odprawy biletowo-bagażowej (check-in), która rozpoczyna się około 2 godziny przed planowanym lotem, dlatego zawsze warto rezerwować sobie trochę więcej czasu na dotarcie na lotnisko oraz procedurę odprawy bagażowej. Lotnisko Modlin nie jest duże, także wszędzie dotrzemy swobodnie na piechotkę, a też i na pewno nie pobłądzimy, także jeśli ktoś pierwszy raz leci z Modlina to niech się nie stresuje. Zawsze jak coś można dopytać na miejscu.

Jeśli nie mamy bagażu rejestrowanego odprawa biletowo-bagażowa check-in nas nie dotyczy. Udajemy się do kontroli bezpieczeństwa by przejść do strefy zastrzeżonej i bezcłowej. Dla usprawnienia całego procesu kontroli wykładamy do specjalnej plastikowej skrzyneczki/koszyka większe przedmioty elektroniczne (laptop, aparat fotograficzny) i zdejmujemy z siebie okrycie wierzchnie (np. kurtka). Do pudełka na taśmie wkładamy też części ubrań zawierające metal (pasek od spodni, zegarek czasami buty), wyjmujemy też monety, klucze, telefon komórkowy. Po przejściu kontroli na lotnisku udajemy się do naszej bramki GATE. Jeśli mamy więcej czasu możemy pójść na kawę, coś zjeść. Na większych lotniskach odpowiednią bramkę znajdziemy na tablicy informacyjnej (FIDS) gdzie podawane są też informacje dotyczące godziny wejścia na pokład (boarding) i przewidywanych opóźnień. Na lotnisku Modlin wszystkie bramki GATE są obok siebie, więc znalezienie tej właściwej nie będzie stanowiło problemu. Przykład tablicy informacyjnej oraz informacje o locie i bramce GATE.

[Obrazek: 14_tablica_gate.jpg]

Przed planowanym odlotem oczekujemy z dokumentem tożsamości oraz kartą pokładową pod bramką wyjściową oznaczoną naszym numerem lotu. Bramki zamykane są na ok. 20-30 minut przed planowaną godziną odlotu. Pasażerowie, którzy się spóźnią mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu dlatego lepiej nie spóźniać się do kontroli przy bramkach GATE.

W momencie otwarcia bramki GATE osoby udające się na wybrany rejs przechodzą kontrolę dokumentu tożsamości oraz karty pokładowej. Dane na karcie pokładowej muszą się zgadzać z tym, co jest w dokumencie. Jeśli przejdziemy kontrolę na bramce GATE udajemy się na pokład naszego samolotu. Na pewno nie pomylimy samolotów, także bez obawy, że zamiast do np. Gdańska polecimy, ale do Berlina. Wszystko jest w odpowiedni sposób oznaczone i zabezpieczone przed pomyłką.
Na karcie pokładowej mamy też informacja o tym, do którego wejścia samolotu powinniśmy się udać (z przodu czy z tyłu). By usprawnić wejście na pokład, należy skorzystać z wyznaczonych drzwi, aby nie robić zamieszania.

[Obrazek: 15_samolot_lotnisko.jpg]

[Obrazek: 16_ryanair_modlin_samolot.jpg]

Zajmujemy przydzielone nam miejsce, którego numer wydrukowany jest na karcie pokładowej. Bagaż podręczny wkładamy do luku nad głową lub pod siedzeniem przed sobą, zapinamy pasy bezpieczeństwa i czekamy na start samolotu. Zanim to nastąpi stewardesy przedstawią jeszcze kwestie bezpieczeństwa związane z prawidłowym zapinaniem pasów w samolocie etc.

[Obrazek: 17_wnetrze_samolotu.jpg]

Podróż samolotem jest bardzo przyjemna i bezproblemowa. Najwięcej osób doznaje niemiłego odczucia podczas startu oraz czasami podczas lądowania, kiedy jest ono dość twarde. Przy starcie samolotu następuje tzw. szybki start, ciało przyzwyczaja się, więc też czujemy momentalne rozpędzanie się samolotu. Patrząc za okno mamy też wrażenie, że jakby samolot się wznosił, ale zaczyna spowalniać to efekt oddalania się przedmiotów. Tak jak w pędzącym pociągu wszystko szybko nam mija przed oczami jak patrzymy na pobliskie elementy, ale wolniej na te w oddali. Podobnie jest i z samolotem. W czasie podróży można odczuć też turbulencje, czyli burzliwe ruchy mas powietrza. Podczas turbulencji samolot może drgać, opadać i wznosić się nie należy jednak obawiać się tych zjawisk, gdyż w znacznej większości przypadków nie stanowią one żadnego zagrożenia i nie trwają one zbyt długo, tak więc raczej nie wywołają u osób wrażliwszych choroby lokomocyjnej. Innym problemem są zmiany ciśnienia wiele osób może odczuwać zatykanie się uszu. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy przełykanie śliny, a jeszcze lepszym ssanie cukierków np. landrynków. Często to pomaga. Na dłuższych odcinkach warto nie wiązać mocno butów, aby nie uciskać dolnych partii nóg, krążenie w samolocie jest gorsze, więc warto mieć luźne skarpetki oraz wygodne buty aby ciało nie odczuwało dyskomfortu. W większości przypadków podróż samolotem jest bezpieczna i wygodna, więc nie powinno być z nią problemów.

Na koniec układ/schemat lotniska Modlin z zaznaczonymi opcjami jak mamy się po nim poruszać. Dla lepszego podglądu schemat w załączniku umożliwiający pobranie zdjęcia w większym rozmiarze.

[Obrazek: 18_lotnisko_modlin_schemat.jpg]

   


Podsumowanie
Zakup biletu
Zanim kupisz bilet sprawdź różne oferty, bo może się okazać, że inny przewoźnik oferuje znacznie ciekawszą cenę. Korzystaj z wyszukiwarek i porównywarek cen biletów lotniczych. Pamiętaj też, aby kupować bilet podając dane zgodne z dokumentami inaczej możesz mieć problem z wejściem do samolotu lub dopłacisz za korekty i to słono.

Odprawa
Pamiętaj o odprawie w tanich liniach lotniczych, brak karty pokładowej to dodatkowe koszty. Tutaj też nie popełnij gafy.

W drodze na lotnisko
W drodze na lotnisko nie zapomnij dokumentu ze zdjęciem i karty pokładowej. Wyznacz sobie też więcej czasu, aby nie spóźnić się na samolot.

Odprawa bagażowa
Punkty bagażowe są zamykane na 40 minut przed planowanym wylotem. Weź pod uwagę, że może być kolejka, więc zarezerwuj sobie i na ten cel więcej czasu.

Przed bramką
Bramka do wejścia GATE na pokład samolotu zamykana jest 30 minut przed wylotem. Nr bramki będzie wyświetlany na monitorach na lotnisku. Tutaj też staw się w odpowiednim czasie.

Wylot
Loty samolotem zazwyczaj trwają planowy czas, ale zdarzają się opóźnienia odlotów (np. pogoda) jak i przylotów do określonego miejsca. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz podróż łączoną różnymi środkami komunikacji.


Powodzenia Zawstydzony
21-06-2016 23:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Pytanie Pudzian vs popek online mma_maniek 1 3,535 29-11-2016 22:41
Ostatni post: zebra

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości