-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reset hasła w systemie Windows
Gilek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: May 2014
Reputacja: 1
Post: #1
Żarówka Reset hasła w systemie Windows
Pomysł Reset hasła w Windows lub dodanie nowego konta użytkownika w systemie Windows z uprawnieniami administratora

Chciałbym zobrazować rozwiązanie na systemy Windows, które może pomóc w sytuacji, kiedy stracimy dostęp do komputera lub też, kiedy np. zapomnimy hasła do konta albo nie mamy pełnych praw na komputerze z jakichś powodów, a chcemy je uzyskać. Przykładem są laptopy, jakie otrzymali użytkownicy Darmowego Internetu w Przysusze.

W poradniku przedstawię dwa sposoby:
Reset hasła w systemie Windows, – czyli wyczyszczenie hasła do konta, do którego chcemy mieć dostęp oraz dodanie zupełnie nowego konta w Windows z prawami administratora.

Wykrzyknik Aby wykonać ten sposób musimy mieć dostęp do katalogu w systemie, który operujemy (z możliwością modyfikowania plików): np. z innego systemu (pomocny jakiś Linux w wersji LiveCD). Dystrybucji uruchamianych z płyty jest pełno, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Chodzi o to, aby dostać się do katalogów, w których dokonamy drobnej sztuczki tylko na krótki czas, aby stworzyć sobie konto czy zresetować hasło w Windows:
Kod:
C:\Windows\System32

Mając jakiś LiveCD (to jest najszybsze i najlepsze w sumie rozwiązanie), czyli system z BOOT-owalej płyty lub pamięci USB, dokonamy zamiany dwóch plików. Bez uprawnień administratora nie dokonamy zmian w katalogu C:\Windows\System32, więc bez pomocy np. systemu Linux nie damy rady nic zrobić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest jakiś mały Linux, który odpalimy bezpośrednio z płyty. W systemach Windows 7 można startować z opcji Odzyskiwanie systemu i jego naprawy Recovery Disc. Albo z płyty instalacyjnej systemu Windows 7, 8 tak, aby uzyskać konsolę wiersz poleceń i przez nią próbować dokonać triku z ww. katalogu.

Jeśli chodzi o komputery Darmowy Internet z Przysuchy, musimy najpierw włączyć opcje rozruchu innego nośnika niż standardowo ustawiony. Czyli należy dokonać zmian w BIOS-ie. Tutaj jest już opisane jak tego dokonać, aby umożliwić sobie ładowanie innego systemu np. z DVD.
http://darmowyinternet.net/forum/temat-d...14#pid4714

Start operacji
Jeśli mamy BOOT-owalny nośnik np. LiveCD Linux odpalmy z niego system, aby dostać się do katalogu:
C:\Windows\System32
sytemu, w którym chcemy dodać nowe konto administratora lub zresetować hasło Windows.
Kopiujemy dwa pliki (zabezpieczając je sobie na wszelki wypadek): cmd.exe oraz Utilman.exe
[Obrazek: reset_hasla_windows.jpg]

Następnie kopiujemy i robimy kopię pliku cmd.exe w windows\system32 nazywając ją np. cmd_kopia.exe, a plik Utilman.exe nazywamy np. Utilman_stop.exe, po czym dla naszej kopi cmd_kopia.exe zmieniamy teraz nazwę na Utilman.exe.
[Obrazek: kroki.jpg]

Wyłączamy wszystko i odpalamy nasz system Windows. Komputer zaloguje się na konto ostatniego aktywnego użytkownika w Windows 8 (wylogowujemy się więc) lub zatrzyma się na etapie logowania do konta. Klikamy, więc na ikonę ułatwienia dostępu, która uruchomi konsolę z prawami administratora. Wpisujemy w niej komendę:
Kod:
net user nazwa_uzytkownika nowe_hasło
przykład:
Kod:
C:\windows\system32>net user admin 12345
i zatwierdzamy enterem. Nowe hasło dla konta zostanie nadane.
[Obrazek: reset_hasla_windows_8.jpg]

Jeśli natomiast nie chcemy resetować hasła w Windows, ale chcemy utworzyć nowe konto wpisujemy w konsoli w ścieżce polecenie:
Kod:
net user nazwa_nowego_konta /add
zatwierdzamy enterem, a następnie wpisujemy
Kod:
net localgroup Administratorzy nazwa_uzytkownika_jakiego_dodalismy /add
zatwierdzamy enterem.
I tak oto tworzymy nowego użytkownika z prawami administratora.

Po zakończeniu warto przywrócić fabrycznie ustawienia w katalogu \system32 a więc plik Utilman.exe usuwamy przywracając Utilman_stop.exe na oryginalną nazwę albo wgrywamy z zabezpieczonej paczki oryginalny robiąc tak jak było wszystko sprzed zmian. Możemy tego dokonać odpalając ponownie LiveCD lub mając już prawa administratora dokonać tego z poziomu samego Windows (potrzebna jest jednak zmiana uprawnień dla pliku/ów w \system32) uruchamiając konsolę cmd.exe w systemie na koncie administratora, ale jako administrator (wybierając program cmd.exe klikamy na niego prawym klawiszem myszy i uruchom, jako administrator), po czym w konsoli wpisujemy:
Kod:
takeown /f c:\windows\sytem32\utilman.exe

Otrzymujemy kontrolę nad danym plikiem wchodząc w jego właściwości będziemy mogli nadać więcej uprawnień, co pozwoli na zmianę nazwy pliku bezpośrednio w Windows, kasowania itd., któremu nadaliśmy większe uprawnienia. Tak samo robimy dla każdego innego pliku, który modyfikujemy.
[Obrazek: uprawnienia.jpg]


Część informacji pochodzi od innego użytkownika, który już opisał w jednym temacie sposób na hasło oraz uprawnienia administratora w systemie Windows (Tobiasz) część jest moja, którą wzbogaciłem o zrzuty ekranowe, aby pokazać krok po kroku związany z resetem hasła i tworzeniem nowego konta z prawami administratora w Windows. Materiał ten służyć ma głównie osobom, z powiatu przysuskiego (innym użytkownikom Windows w sytuacjach awaryjnych też się jednak przyda), które dostały komputery za darmo do użytku, ale które praktycznie są bezużyteczne gdyż użytkownik nic nie może na tych komputerach zrobić. Cały temat związany z Internetem oraz komputerami w temacie:
Darmowy Internet w Przysusze - eInclusion
08-05-2014 00:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Edek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2014
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Reset hasła w systemie Windows
Ten sposób jest też na YouTube może więc komuś się przyda ta instrukcja w postaci filmiku Zawstydzony


30-09-2014 22:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
maniek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Sep 2015
Reputacja: 0
Post: #3
Diagnostics and Recovery Toolset
Ja mam łatwiejszy sposób na hasło w systemie Windows oraz na w ogóle jakiekolwiek problemy z systemem Windows. Microsoft udostępnia odpowiednie narzędzie do tego Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset (DaRT).
Jest to zestaw narzędzi diagnostycznych i odzyskiwania firmy Microsoft (DaRT), który zawiera zestaw narzędzi ułatwiających naprawę systemu Windows w tym odzyskiwanie haseł.

[Obrazek: dart.jpg]

Do odzyskiwania haseł lub ich resetowania w Windows służy narzędzie Locksmith. Cały zestaw można pobrać z Internetu, wykonujemy bootowalny pendrive i mamy kombajn, którym możemy przeskanować komputer pod kątem malware, naprawić system lub skasować zapomniane hasło i utworzyć nowe.
20-09-2017 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Messenger beta Windows Jogin 0 2,776 31-07-2018 12:14
Ostatni post: Jogin
Żarówka Zmiana trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI w Windows 10 martin 0 16,243 10-08-2016 13:04
Ostatni post: martin
Żarówka APN w Windows 10 Vanautu 0 12,540 27-07-2016 22:18
Ostatni post: Vanautu
Informacja Darmowa aktualizacja do Windows 10 Santi 0 4,240 27-07-2016 11:39
Ostatni post: Santi
  Podgląd zdjęć w ikonach oraz folderów w Windows Cezary 2 22,447 26-05-2016 22:12
Ostatni post: Kiribati

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości