-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 głosów - 3 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poradnik jak uruchomić uceglony telefon po wgraniu złego ROMu Test Point
Pietras Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 50
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 0
Post: #41
Soft Brick vs Hard brick
Panowie są dwa rodzaje przypadków określające uszkodzenie telefonu (w przenośni uceglony smartfon):
Soft Brick – miękka cegła
Hard Brick – twarda cegła

Soft brick występuje, kiedy mamy problem z systemem i jego ładowaniem. Coś jak z systemem Windows, kiedy ładuje się, ale nie może się załadować. Android ma podobnie mogą nastąpić pewne pętle i telefon robi w kółko jedno i to samo zazwyczaj w trakcie rozruchu systemu, który nie może się załadować. Zazwyczaj ten problem występuje, kiedy coś poszło nieprawidłowo podczas aktualizacji ROM-u. Jeśli urządzenie jest w takim stanie to mamy szczęście, bo istnieje 99% prawdopodobieństwa, że można odzyskać system bez jakiejkolwiek specjalistycznej pomocy. Na forum było wiele razy omawiane jak sobie radzić z takimi problemami. Jedna z nich to metoda nr 1 opisana w tym temacie (strona 1 tego tematu). W tym przypadku telefon się uruchamia, a nawet jak nie to komputer potrafi takie urządzenie rozpoznać.

Hard Brick twarda cegła to stan telefonu oraz systemu Android, który nie uruchamia się w ogóle, a tym samym telefon też nie reaguje na jakiekolwiek próby jego uruchomienia. Telefon nie ładuje też baterii. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy wgrywamy nieodpowiedni ROM lub wgramy go nieprawidłowo zazwyczaj uszkadzając bloki rozruchowe. W tym przypadku smartfon się nie uruchamia w ogóle, a komputer nie potrafi nic rozpoznać, kiedy podpinamy telefon do komputera. Jest to sytuacja dość trudna do rozwiązania i często wymaga profesjonalnej pomocy.

W MTK Android istnieje wiele partycji w telefonie (preloader, partycja odzyskiwania, bootimg etc.), i jeśli np. preloader zostanie uszkodzony wtedy komputer nie będzie w stanie wykryć telefonu, a sam smartfon nie da się uruchomić.

Jak sprawdzić czy preloader jest uszkodzony?


Można otworzyć Menedżer Urządzeń, wyjąć baterię z telefonu, podpiąć poprzez kabel telefon do komputera, włożyć baterię i sprawdzić czy komputer wykrywa coś.

Jeśli nie wykryje nic to nasz telefon ma na 99% uszkodzony blok rozruchowy, ale nie jest to reguła, ale zazwyczaj pozwala coś wskazać.

Jeśli mamy smartfon, który został uceglony w sposób doszczętny to możemy wykonać test point np. poprzez drut miedziany sprawdzać punkty testowe celem wskrzeszenia urządzenia. Często na złotych punktach są opisy jak Rx, Tx, GND, VCC, są też COLO lub KOLO lub też KCOLO można je weryfikować z GND i czy komputer coś wykryje. Czasami nie ma żadnych oznaczeń, tak, więc należy metodą prób i błędów sprawdzać różne złote punkty na płycie. Jest to trochę ryzykowne operować tak na ślepo, ale wiele osób nie ma nic do stracenia i na chybił trafił spina różne punkty i często to pomaga, ale też niewłaściwe spinanie punktów na płycie telefonu może doprowadzić do jego uszkodzenia sprzętowego, którego nie da się już w domowych warunkach naprawić.

[Obrazek: hard_brick.jpg]

Jest też jeszcze pewien sposób, który może pomóc bez rozkręcania telefonu i szukania punktów testowych na płycie. Wystarczy wyjąć baterię, kartę SD i podłączyć telefon do komputera. PC nie wykryje telefonu, ale naciskamy VOL +, - przytrzymujemy je i umieszczamy baterię, (kiedy telefon jest podłączony do komputera). Komputer powinien wykryć urządzenie i zainstalować sterownik VCOM.
Jeśli to pomaga możemy użyć SP Flash Tool czy czegoś innego. Metoda ta jest znana ze starszych modeli Samsung, aczkolwiek nie jest pewna, że na każdym modelu zadziała.

Także ktoś, kto się tym nie zajmuje to dla niego jest to czarna magia soft brick, hard brick oraz test point w szczególności. Rozwiązaniem jest, więc albo szukanie samemu rozwiązania i jeśli okazuje się, że telefon jest uceglony totalnie to trzeba użyć sposobu z punktami i nimi próbować wskrzesić telefon. Ewentualnie oddać sprzęt od serwisu lub kogoś, kto się na tym zna i czymś takim zajmuje. Serwis raczej się nie bawi i wymienia od razu płytę, a to są zazwyczaj koszty raczej nieopłacalne, bo taniej jest kupić nowy telefon.
16-08-2016 19:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
applex Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 112
Dołączył: Feb 2013
Reputacja: 1
Post: #42
Hard Brick
Kolego brodzik spróbuj użyć innej wersji SP Flash Tool. Może starsza może nowsza rozwiąże ten problem. Pytanie zasadnicze czy komputer rozpoznaje telefon, bo użyłeś złotych punktów na płycie? Które spinasz? Może wzbudzasz coś przez złe punkty.

Co do kolegi kropki:
Cytat:blackview ultra zrobił się cegła po wgraniu przez przypadek złego rom

Najprawdopodobniej nadpisałeś też preloader i inne bloki Twój przypadek to Hard Brick tak jak opisał to pietras. Na 99% tylko rozkręcanie i szukanie punktami pozwoli wzbudzić urządzenie, które komputer rozpozna i wtedy coś zdziałasz bez tego raczej nikłe szanse aczkolwiek tak jak pisał pietras możesz próbować jeszcze innych rozwiązań zanim zaczniesz działać od wnętrza.

Kolega android się tym zajmuje także jak ktoś nie ma odwagi samemu to z nim się dogadywać celem naprawy telefonu. Ale nie róbcie po swojemu, bo zwieranie wszystkich punktów, kiedy telefon jest podpięty do źródła zasilania może mu tylko zaszkodzić.
16-08-2016 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kochang Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 151
Dołączył: Dec 2012
Reputacja: 0
Post: #43
Naprawa preloader
Ten materiał może pomóc coś.


16-08-2016 21:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brodzik19 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Aug 2016
Reputacja: 0
Post: #44
RE: Poradnik jak uruchomić uceglony telefon po wgraniu złego ROMu Test Point
Wydaje mi sie że wina leży po stronie sterowników, bo cały czas mi łączy i rozłacza z urządzeniem, kiedy dodam urzadzenie recznie to itak wykrywa mi nowy port i go rozłacza, i ten port widze w sp flach dlatego proces nie postępuje dalej tylko sp zawiesza sie na czerwonym polu. Dołączam screeny sami zobaczcie.


Załączone pliki Miniatury
               
24-08-2016 00:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gilek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: May 2014
Reputacja: 1
Post: #45
SP Flash Tool Error 1013
Odkręcanie wszystkiego to w takich sytuacjach to nie jest łatwa sprawa. Zdalnie ciężko zgadnąć gdzie jest błąd, ale przy PreLoader masz żółty wykrzyknik oznacza to coś nie tak ze sterownikiem. Jak się wybudza urządzenie to pojawia się ono na chwilę i bywa tak, że jak nie załapie w systemie to urządzenie ginie, a to co instalujemy, jeśli chodzi o sterowniki to odwołuje się do czegoś, czego akurat nie ma i sytuacja patowa.

Jeśli więc chodzi i ten komunikat w SP Flash Tool:
BROM ERROR: S_COM_PORT_OPEN_FAIL (1013)

Rozwiązaniem błędu Flash Tool 1013 może być:
Cytat:1 spróbuj użyć innego portu w komputerze
2 instalacja sterowników VCOM wg poradnika:
Kod:
forum.hovatek.com/thread-440.html
3 telefon wyłączony z baterią w środku przed użyciem/telefon wyłączony bez baterii w środku (czasami używa się baterii czasami nie zależy jaki telefon)
4 należy użyć innego komputera/innej wersji systemu
5 spróbuj zmienić kabel USB
6 upewnij się, że port USB telefonu nie jest uszkodzony

Oryginalna treść EN:
Cytat:1 try using a different port on the pc
2 install VCOM drivers using (ww. link)
3 unsure the phone is switched off with battery inside before connecting
4 try using a different PC
5 try changing the USB cord
6 ensure the phone'a USB port isn't damaged

Ten problem omawiał ktoś na YT przyjrzyj się dokładnie.




Ten gość mówi, że on w opcjach SP Flash Tool musiał zaznaczyć w/o battery (cały proces odbył się u niego bez baterii), a zmiana tych opcji pozwoliła ominąć błąd w SP Flash Tool 1013.

[Obrazek: flash_tool_error_1013.jpg]


p.s. widzę, że masz Windows 7, może warto przejść na Windows 10, który jest darmowy dla użytkowników 7 i 8, jest jeszcze szansa zaktualizować za free. Pomyśl.
24-08-2016 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krabmar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 70
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #46
Uceglony telefon - preloader
Czemu nie idzie do przodu to dość złożony problem komuś zdalnie może być ciężko wskazać problem, najlepiej jest wykonywać działania na sprzęcie niż wirtualnie obstawiać bo jak piszę takie naprawy to dość złożone zabiegi. Podobnie jest z lekarzami i poradami lekarskimi lekarz może zasugerować coś, ale na badanie i tak trzeba pójść do lekarza tak i tu ktoś coś może zasugerować, ale kombinować musisz sam ewentualnie dać telefon do kogoś kto się tym zajmuje. Jednym ze sposobów jest to co zaproponował kolega wyżej bo na poradniku faktycznie ten problem jest omawiany więc może opcje jakie tam zaproponowano pomogą.

Patrząc na 1 foto faktycznie coś jest nie tak ze sterownikiem bo raz, że jest znak zapytania, a druga sprawa powinno to wyglądać jakoś tak.

   

Error 1013 SP Flash Tool wskazuje jednoznacznie na błąd komunikacji z portem, także sterownik, USB, kabel coś jest źle.

Może popatrz na ten filmik co podał kolega i wykonaj te same czynności zainstaluj na nowo sterowniki uruchamiając niektóre rzeczy z uprawnieniami administratora i próbuj może rozwiążesz problem.
Bo to jak piszę masz komunikat błędu z otwarciem przez SP Flash Tool portu, ale co dokładnie jest problemem to trzeba znaleźć działając na sprzęcie fizycznie nie wirtualnie. Generalnie problem jest do rozwiązania.
25-08-2016 12:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vanautu Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Apr 2015
Reputacja: 0
Post: #47
Uceglony smartfon
Zobacz czy jak zacznie Ci wykrywać urządzenie łapie Ci je na COM1, ja nie to zmień port na COM1. Na zdjęciach masz COM3 PreLoader USB VCOM (Android) (COM3), podobnie miał mój kumpel zmienił na COM1 i ten błąd mu zniknął, ale szczegółów nie znam. Wiem tylko, że zmieniał ROM na telefonie kupionym w Chinach więc miał podobne problemy, ale chyba sobie jakoś sam poradził w końcu.
25-08-2016 17:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brodzik19 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Aug 2016
Reputacja: 0
Post: #48
RE: Poradnik jak uruchomić uceglony telefon po wgraniu złego ROMu Test Point
Udało się wskrzesić UMI Super. Dużo prób i cierpliwości. Przydał się poradnik przesłany przez Gilek przeinstalowałem sterowniki i co chyba najważniejsze zmieniłem ustawienia USB w sp flash na wył. baterię vol + power i proces z czerwonego pola przeskoczy dalej. Bo przed zmianą świrowało tak jak opisywałem, że urządzenie raz było raz nie, jedyne co mnie zastanowiło czas trwania całego procesu strasznie wolny transfer ok 62 kb/s, proces trwał od 22 praktycznie do ok 7 rano (mam screena jak ktoś nie wierzy) z tego co zauważyłem bardzo długo fashował się system bo zajmował prawie 2GB, a przy tym transferze możecie się domyślać jaki był czas. Nie wiem czym było to wywołane grunt że pomogło. Także dzięki Wszystkim za aktywność w temacie i wyrozumiałość dla początkującego.
26-08-2016 11:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gilek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: May 2014
Reputacja: 1
Post: #49
Uceglony telefon czyli jak naprawić telefon
Nie wiem, czemu tak długi był to czas pewnie to przez transfer czy gdzieś zwolniony czy jak - zagadka ;-)

Jak widzisz jesteś kolejnym z tych, którym się udało postawić telefon na nogi ;-D

Pytanie czy używałeś tych punktów testowych czy obyło się bez nich? Jeśli używałeś ich napisz, które stykałeś może się komuś przyda, a też ciekawy jestem jak to było w Twoim przypadku.

Generalnie dobrze, że się udało czasami jednak wymaga to powtarzania pewnych czynności od nowa ze zmianą tylko czegoś tam, dlatego zajmuje to często mnóstwo czasu, ale jak widać przynosi pozytywne skutki.
26-08-2016 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brodzik19 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Aug 2016
Reputacja: 0
Post: #50
RE: Poradnik jak uruchomić uceglony telefon po wgraniu złego ROMu Test Point
Tak jak mówisz trzeba niektóre czynności wielokrotnie powtarzać. Jeśli chodzi o punkty testowe to nie używałem ich, telefon załapał po wciskaniu klawiszy vol + power, dokładnie nie powiem która kombinacja pomogła bo wciskałem je na przemian i wtedy usłyszałem magiczny dźwięk, że zostało wykryte nowe urządzenie.
26-08-2016 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Żarówka Poradnik naprawa IMEI Mediatek MT6572 / MT6582 / MT6592 i inne MTK... android 4 15,017 24-11-2020 19:22
Ostatni post: Jaro
  Próba wgrania romu z karty sd Lenov27 9 10,820 06-08-2016 16:02
Ostatni post: Cezary
  Google Play - jak pozbyć się błędu RPC:S-7:AEC-0 Iza 5 69,806 21-03-2016 20:01
Ostatni post: andsz
  Poradnik pobierania aplikacji z Google Play na komputer android 1 10,408 29-06-2015 15:25
Ostatni post: android
  Blokada ekranu w Androdzie - telefon Samsung Jogin 7 13,834 17-11-2014 14:54
Ostatni post: Jogin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości