-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompka paliwowa 12V do wody
Fujiwara Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Mar 2020
Reputacja: 0
Post: #1
Pompka paliwowa 12V do wody
Pompa pompka spuszczania paliwa ropy oleju do wody – domowy CPN 12V lub 24V - Geko G01022 opinie

Jakiś czas temu zastanawiałem się czy dałoby radę zastosować pompkę paliwową do pompowania wody. Na Internecie czytałem na ten temat różne opinie, a że taka pompa się nie nada zaraz się spali albo zatrze. Jednak po przejrzeniu różnych ofert znalazłem ciekawą pompkę za nieduże pieniądze, bo za 88 zł. Postanowiłem, że kupię i przetestuję taką pompę. Chciałem wykorzystać taką pompkę do nalewania wody ze stawu do beczki, która wykorzystywana jest do nawadniania kropelkowego szklarni z warzywami. Rok wcześniej kupiłem pompę zęzową SEAFLO SFBP1-G600-03. Jest to nieduża pompka 12V, która potrafi w przeciągu godziny przepompować ponad 2000 litrów wody, ale wszystko jest dobrze, jeśli wąż nie jest zbyt długi i pompa nie musi podnosić zbyt wysoko wody. Ta pompka może podnieść wodę na około 3 metry. W przypadku przekroczenia tych parametrów pompa się męczy i staje się niewydajna, a w efekcie były takie sytuacje, że palił mi się bezpiecznik, jaki zabezpieczał pompę. Także pompa zęzowa do czystej wody gdzie nie mamy dużego odcinka z wężem i nie musimy podnosić zbyt wysoko słupa wody na pewno się sprawdzi, ale przy innym zastosowaniu będą problemy. W moim przypadku wszystko było zautomatyzowane - sterownik wykrywający poziom cieczy w beczce automatycznie załączał pompę, która dolewała wody do beczki. Wszystko na 12V i akumulator samochodowy, który raz na jakiś czas musiałem tylko doładować. Jednak problemy z pompą zęzową sprawiły, że zacząłem zastanawiać się nad czymś innym. Pompa paliwowa, jaką sobie upatrzyłem wydawała mi się masywna, która spełni moje wymagania, ale nie byłem pewny jak to będzie w przypadku z wodą. W końcu jednak zakupiłem na testy pompę do paliwa Geko G01022 (jest to pompa do paliwa wody samozasysająca).

Cechy produktu Geko G01022
Pompa do paliwa 12V G01022
* napięcie zasilające 12V
* moc 155 W
* wydajność pompy do 40L/min
* wysokość podawania 5 m
* maksymalna wysokość pompowania 3-5 m
* waga samej pompy ok. 3,5kg
* hermetyczny włącznik
* długość pompy 20cm
* mocowanie / przykręcana


Jak informuje sam sprzedawca, czyli dystrybutor tej pompy Geko:
Pompa nadaje się do przepompowywania oleju napędowego, oleju opałowego, wody i innych cieczy.
Nie należy używać pompy do przepompowywania benzyny.
Pompa sprawdzi się też do przepompowywania wody. Ważne takiej pompy nie można używać do pompowania benzyny.

Generalnie za tą cenę dostajemy naprawdę sporo, bo w zestawie są wszystkie akcesoria, króćce, filtr, zapasowy zestaw łopatek. Ja pompę zakupiłem w kwietniu. Użytkowałem pompę przez maj, czerwiec i lipiec, także pompa na pewno się sprawdziła i do paliwa, jeśli ktoś takiej szuka np. do nalewania ropy w traktorze pompa sprawdzi się idealnie. W przypadku wody? Tą pompą da radę pompować wodę, ale jest pewien szkopuł, który opiszę w dalszej części tego opisu. A tak wygląda cały zestaw pompy.

[Obrazek: 1_pompa_geko_g01022.jpg]

[Obrazek: 2_pompa_paliwowa_geko_opinie.jpg]

[Obrazek: 3_pompa_paliwowa_do_wody.jpg]

[Obrazek: 4_pompa_do_ropy.jpg]

[Obrazek: 5_pompa_do_paliwa_cpn.jpg]

[Obrazek: 6_pompa_paliwowa_12v.jpg]

Jak widać na zdjęciach pompa tłoczy wodę poprzez łopatki, które zasysają wodę wężem zasysającym, a tłoczy drugim wężem tłocznym. Generalnie z podnoszeniem wody nie ma problemu. U mnie pompa bezproblemowo tłoczy wodę na około 3 m wysokości z racji, że zbiornik beczka wody jest na podwyższeniu, a woda w stawie wiadomo poniżej gruntu.

[Obrazek: 7_pompa_paliwowa_24v.jpg]

[Obrazek: 8_pompa_paliwowa_nawadnianie.jpg]

Czy jednak taka pompa paliwowa sprawdzi się do pompowania wody? Jak już wspomniałem użytkuję tę pompę prawie 3 miesiące. Nawet ostatnio wypompowywałem brudną wodę z poletka gdzie po obfitych deszczach woda zalała warzywa. Pompa bezproblemowo wypompowała wodę. Także ten model, który tu opisuję bezproblemowo radzi sobie z wodą aczkolwiek na początku miałem obawy czy czasem pompa się nie spali, bo już czytałem rożne opinie pseudofachowców na Internecie. Może inne pompy się nie nadają ta akurat wodę przepompuje. Jest jednak jeden problem. Patrząc na środek mechanizmu tłocznego pompy wydaje się, że materiał, jaki został zastosowany jest to materiał nierdzewny, ale po dłuższym użytkowaniu zauważyłem po rozkręceniu przedniego dekla pompy, że w niektórych miejscach osiada rdza. Oczywiście tragedii nie ma, ale chcąc taką pompę zautomatyzować może się zdarzyć, że pompa zostanie załączona, ale nie wystartuje z racji, że mechanizm z łopatkami będzie przyblokowany. Zdarzyło mi się to już kilka razy, że przy próbie załączenia pompy pompa zwyczajnie nie wystartowała. Musiałem odkręcić dekiel i ręcznie przekręcić wał napędzający, aby odblokować pompę. Po czymś takim pompa normalnie pracuje. Wniosek jest taki, że w przypadku, kiedy pompa często jest załączana ta rdza nie ma możliwości zablokować pompy, ale kiedy przepompujemy wodę zostawimy na jakiś czas nieużywaną pompę ten mechanizm może się przyblokować. Także do zastosowania pod jakiś automat, który sam będzie sterował pompą ta pompa raczej się nie nada. Wodę nią oczywiście możemy przepompowywać, bo ja już sam użytkuję tą pompę i na razie nic złego z pompą się nie stało, ale jest to pompa raczej do sterowania manualnego, którą załączamy i wyłączamy sami. Tak, więc wg mojej opinii do paliwa na pewno się taka pompa nada, więc jeśli ktoś szuka pompy paliwowej 12V lub 24V do przepompowywania oleju napędowego to ta pompa, kiedy daje radę z wodą z paliwem nie będzie miała żadnego problemu.

[Obrazek: 9_uszkodzona_pompa_paliwowa.jpg]

[Obrazek: 11_samozasysajaca_pompa_paliwa_wody.jpg]

[Obrazek: 12_pompa_oleju_wody.jpg]


Ten wpis jest dla tych osób, które szukają informacji na temat takich pomp i chciałyby dowiedzieć się, jakie spostrzeżenia mają osoby, które już przetarły szlak z taką pompą. Może to komuś pomoże.


Wykrzyknik
Ten materiał publikuję w dziale zakupy w Chinach, bo pomimo, że tę pompę kupiłem w Polsce poprzez firmę Geko to jednak jest to sprzęt produkowany w Chinach, a na Aliexpress takich i podobnych pomp jest pełno tylko, że pod innymi nazwami. Tę pompę kupiłem tylko na testy, ale mam upatrzoną w Chinach pompę zanurzalną na 12V, która wydaje się, że byłaby najlepszym rozwiązaniem, aby zastosować ją do podlewania szklarni. Jednak ten sezon, kiedy publikuję ten materiał dokończę z pompą paliwową. Pierwszy rok użytkowałem pompę zęzową. Taka pompa jest jednak za słaba. Kupiłem pompę paliwową. Pomimo, że jest wytrzymała i masywna to jednak nie nadaje się do zastosowania zautomatyzowanego. Może gdyby taka pompa została wykonana ze stali inox lub lepszej to nie byłoby tego efektu rdzy, która potrafi przyblokować pompę, także na kolejny rok mam już upatrzoną mocną wydajną pompę zanurzalną, która jest dostępna, ale tylko w Chinach. Koszt około 300 zł, ale z analiz, jakie przeprowadziłem wydaje się, że będzie to najlepszy wybór pod zastosowanie, jakie potrzebuję. Tym materiałem jednak może komuś w czymś pomogę może nawet w podjęciu decyzji o zakupie pomy tylko do paliwa.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2020 11:55 przez Fujiwara.)
09-07-2020 11:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cezary Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 22
Dołączył: Aug 2015
Reputacja: 0
Post: #2
Pompka do spuszczania paliwa
Dobrze, że opisałeś tę pompę, bo zastanawiałem się nad taką do spuszczania paliwa i nalewania ropy do ciągnika. Nalewanie wiaderkiem przez sitko jest niewygodne i męczące. Miałem taką pompkę paliwa do ropy za około 30 zł (kupiona na allegro), ale brat chyba zrobił zwarcie niechcący i się spaliła. Jej zasada jest taka, że się całą zanurza jest mała i poręczna, także wygodna w obsłudze, ale na ile była wina brata czy zużycia tego nie wiem. Generalnie 30 zł nie pieniądz i jak ktoś potrzebuje to ułatwia to sprawę zwłaszcza przy nalewaniu ropy w traktorze. Podpina się kable jeden do masy drugi do plusa, wrzuca pompkę do zbiornika z paliwem, wąż do baku i zalewamy bak paliwem, ale kupię też i tą pompę, którą tu opisywałeś mi potrzeba głównie do oleju napędowego. Wydaje się, że to masywny produkt wykonany z żeliwa, więc taka pompa powinna być mocna. Ta mała, jaką tu pokazuję na zdjęciu jest wygodna i prosta w obsłudze to jest jej duży plus, a i cena śmieszna, ale jak ktoś potrzebuje czegoś wydajniejszego to chyba taka jak ta z Geko będzie lepsza.

   
10-07-2020 11:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości