-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział na partycje win 8.1
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Podział na partycje win 8.1
Witam, dla zainteresowanych wydaje mi się ze odzyskałem system... Może gmeranie tymi programami jest zeczywiscie ryzykowne ( muszę przyznać ze tez nie znam się za bardzo na takich programach itp.).. Co nie zmienia faktu ze nadal nurtuje mnie dlaczego Windows zostawia sobie 450 gb na C:....
01-03-2014 10:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cebu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 86
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 1
Post: #12
RE: Podział dysku na partycje w Windows 8.1
Tutaj w tym linku masz wszystkie materiały i instrukcje obsługi do tego komputera Sony VAIO. Pewnie masz to i w książeczkach.
Kod:
http://services.sony.co.uk/support/en/product/SVF1521P6EW/manuals

Masz tam opisane, że:
Cytat:Usuwanie zawartości obszaru odzyskiwania systemu w celu zwiększenia ilości wolnego miejsca na dysku.

Wbudowane urządzenie pamięci masowej zawiera obszar odzyskiwania po awarii, na którym są zapisywane dane niezbędne do odtworzenia systemu. Jeśli komputer VAIO jest wyposażony w dysk półprzewodnikowy (SSD), można zminimalizować obszar odzyskiwania systemu, usuwając te dane, aby zwolnić miejsce na dysku C: (lub na ostatnim dysku na liście dysków, na przykład D: ).

Aby usunąć dane w celu odzyskiwania systemu lub aby odzyskać system komputera po usunięciu danych, potrzebny jest dysk odzyskiwania systemu.

Należy pamiętać, że usunięcie zawartości uniemożliwia użycie funkcji odświeżania.
Jako dysku odzyskiwania systemu można użyć dysku DVD, Blu-ray Disc lub dysku flash USB.

Dyski odzyskiwania systemu należy utworzyć niezwłocznie po uruchomieniu nowo zakupionego komputera VAIO. W poniższych przypadkach przywrócenie działania komputera za pomocą obszaru odzyskiwania po awarii może się nie udać i konieczne jest użycie dysków odzyskiwania systemu:
Obszar odzyskiwania po awarii został zmieniony za pomocą oprogramowania do modyfikacji danych.
Użytkownik zainstalował na komputerze inny system operacyjny niż zainstalowany fabrycznie.
Wbudowane urządzenie pamięci masowej zostało sformatowane bez użycia programu VAIO Care (Tryb pogotowia systemu): Rozwiązania odzyskiwanie VAIO (VAIO Care (Rescue Mode): VAIO recovery solutions).

Dlaczego dysk, a dokładnie partycja C:\ na laptopie jest tak duża?
Do utworzenia dysku odzyskiwania systemu może być potrzebne wolne miejsce na dysku C: przekraczające ponad dwukrotnie pojemność używanego nośnika. W zależności od nabytego modelu utworzenie dysków odzyskiwania systemu, nawet w czasie zakupu, jest niemożliwe ze względu na brak wolnego miejsca, nawet, jeśli napęd dysku optycznego obsługuje dyski Blu-ray Disc lub dwuwarstwowe dyski DVD.

Odzyskiwanie systemu komputera VAIO spowoduje usunięcie wszystkich danych z wbudowanego urządzenia pamięci masowej oraz przywrócenie wszystkim ustawieniom pierwotnych wartości fabrycznych. Upewnij się, że dysponujesz kopią zapasową istotnych danych.

Instalacja programu do modyfikowania rozmiaru partycji może spowodować wyłączenie odzyskiwania systemu lub tworzenia dysków odzyskiwania systemu Wykrzyknik
Aby tego uniknąć, dysk odzyskiwania systemu należy utworzyć niezwłocznie po uruchomieniu nowo zakupionego komputera VAIO.

Odzyskiwanie systemu to proces przywracania wbudowanego urządzenia pamięci do pierwotnego stanu fabrycznego. Odświeżanie jest procesem ponownego instalowania systemu operacyjnego z zachowaniem głównych ustawień i danych osobistych.

Jeśli komputer VAIO zacznie działać niestabilnie, najpierw należy wykonać odświeżanie. Jeśli problem będzie nadal występował, należy odzyskać komputer.
Można to zrobić na dwa sposoby:
- Za pomocą dysków odzyskiwania systemu
- Z obszaru odzyskiwania po awarii

Obszar odzyskiwania po awarii we wbudowanym urządzeniu pamięci masowej zawiera dane służące do odtwarzania systemu i aplikacji. Zwykle nie można modyfikować ani usuwać danych znajdujących się w tym obszarze, ale na rynku jest dostępne oprogramowanie, które służy do tego celu.

Dyski odzyskiwania systemu służą do przywracania systemu komputera VAIO do oryginalnego stanu fabrycznego. Jeśli system Windows nie uruchamia się, a obszar odzyskiwania po awarii został usunięty, odzyskanie systemu będzie wymagać właśnie użycia dysków odzyskiwania systemu Wykrzyknik

Tworzenie partycji Pomysł

Jeśli zostanie zmniejszona partycja C: tworzenie dysku odzyskiwania systemu lub przeprowadzenie procesu odzyskiwania może się nie powieść, ponieważ ilość miejsca na wbudowanym urządzeniu pamięci jest za mała.
Komputer VAIO ma tylko jedną partycję (dysk C: ). Jest to domyślne ustawienie fabryczne.
Aby zapisać dane na innej partycji, takiej jak D:, należy zmienić rozmiar partycji i utworzyć nową partycję.

Do rozwiązywania problemów z komputerem Sony VAIO służy przycisk ASSIST.

Materiały pochodzą z instrukcji, manual do Sony VAIO.

Wszystko masz opisane w instrukcji i pomocy, także poczytaj sobie dokładnie, zrób kopię najlepiej na płytach i wtedy możesz się bawić do woli jak coś nie pójdzie po myśli masz dysk wrzucasz 3 przyciski i wszystko wraca do stanu działania.

Nie wiem tylko jak to jest z tymi partycjami jak je sobie pousuwasz, zmodyfikujesz i użyjesz przywracania czy też odzyskiwania z dysku DVD to czy partycje też zostaną zmodyfikowane do ustawień fabrycznych czy też one nie są ruszane. Jak miałeś u siebie zostały Ci te partycje, które sobie sam zrobiłeś czy po przywróceniu wszystko wróciło do stanu pierwotnego?

Co do dysku tego dużego obszaru to jak tutaj zostały wymienione w cytowaniu i to pewnie producent tak zaplanował, ale możesz podesłać pytanie z opisem do pomocy SONY i Ci odpowiedzą dokładnie.
01-03-2014 15:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #13
RE: Podział na partycje win 8.1
Dziękuje za podpowiedź.. Partycje zniknęły, jest tylko dysk c: znowu 900 gb... Jestem w trakcie aktualizowania bo wszystkie sterowniki się usunęły. Mam nadzieję, że wszystko będzie działało i spróbuje poszukać jak utworzyć np na pendrive ta kopie systemu (na wszelki wypadekPodejrzany)
01-03-2014 17:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cebu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 86
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 1
Post: #14
RE: Podział na partycje win 8.1
Czyli wszystko wraca do fabrycznych ustawień w laptopie trochę szkoda, że te partycje się muszą resetować no ale to producent tak zaprojektował.
Wszystko co i jak masz opisane w instrukcji także zrób sobie na początek pewną kopię bo jak zajdzie wrócić do fabrycznych ustawień to nie będziesz miał jak, a płytki z Windows nie masz.
Masz jednak klucz CD KEY Windows na obudowie możesz sobie skołować płytkę instalacyjną zainstalować samemu i wpisać potem klucz będziesz miał po swojemu zrobiony system. Chyba, że to wersja OEM do której nic nie podejdzie no, ale ja czasami tak robiłem nie miałem instalacyjnego nośnika brałem więc od kogoś coś instalowałem system potem wpisywałem klucz produktu jaki jest na laptopie.

Możesz też przywrócić wszystko i dokładnie doczytać jak ten dysk ustawić. Mogłeś zrobić partycje więc wiesz co i jak, ale zrobisz np. dwa dyski C: i D: tylko za bardzo nie wiem jak dokonać tego, aby ten dysk C: miał np. tylko 250 MB w sumie to jednak to zrobiłeś, ale były błędy może coś wykonałeś nie tak jak trzeba no nie wiem możesz jeszcze próbować kombinować, jak będziesz miał kopię to zawsze masz jak wrócić do stanu pierwotnego. W instrukcji też coś na ten temat pisali, że niby z panelu sterowania poprzez opcje tam się da to zrobić.
Jak się nie będzie dawać to podeślij pytanie do serwisu jak poustawiać ten dysk, aby było tak jak chcesz i aby wszystko prawidłowo działało.

Dodam jeszcze jedno jak jakaś płyta instalacyjna nie chce się boot'ować to w Sony VAIO SVF1521P6EW należy ustawić Secure Boot na DISABLE oraz Boot Mode na LEGACY i wyłączyć chyba UEFI w BIOS'ie się to ustawia wszystko. Ewentualnie kombinować z ustawieniami bo normalnie jak dobrze pamiętam opcja boot'owania nie jest aktywna na inne nośniki. To tak dla innych zostawiam kiedy będą szukać coś odnośnie tego modelu.
01-03-2014 19:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości