-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział na partycje win 8.1
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #1
Podział na partycje win 8.1
Witam,
Może ktoś potrafi pomóc... Więc problem polega na tym, że nie mogę zmniejszyć partycji C: (aby utworzyć inne partycje) o więcej niż do ok 450 gb pozostałych na dysku C: (całkowity rozmiar dysku twardego 1000 gb).... Przeszukałem chyba już cały internetZdezorientowany .... Proszę o podpowiedź...
28-02-2014 14:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Julek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Podział na partycje win 8.1
Był już tutaj temat wspomniany o modyfikowaniu partycji w systemie Windows patrz tutaj:
Modyfikacja partycji system Windows

Panel sterowania \ Wszystkie elementy Panelu sterowania \ Narzędzia administracyjne i Zarządzanie komputerem -> Magazyn i Zarządzanie dyskami.

[Obrazek: zmniejszanie_partycji_dysku.jpg]

Czy dysk twardy można ponownie podzielić na partycje albo zmniejszyć?
Można ponownie podzielić dysk twardy na partycje, korzystając z funkcji zmniejszania dostępnej w narzędziu Zarządzanie dyskami. Można też zmniejszyć albo powiększyć istniejącą partycję lub wolumin w celu utworzenia nieprzydzielonego obszaru na dysku, którego można użyć do utworzenia nowej partycji lub woluminu (terminy partycja i wolumin są często używane zamiennie).

W niektórych sytuacjach zmniejszenie woluminu może być niewykonalne.
Ważna informacja usunięcie partycji powoduje też usunięcie wszystkich znajdujących się na niej danych.

Sam nigdy tego nie używałem zawsze przed przygotowaniem dysku do instalacji systemu Windows sobie wszystko ustawiałem, a informacje tu wymienione pochodzą ze strony Microsoft. Także wiem na pewno, że przez to narzędzie można manipulować partycjami innymi jak C, ale z informacji podanych przez Microsoft wynika, że da się też bezpiecznie zmodyfikować partycję systemową C. Ale bądź ostrożny, bo gwarancji nie daję, że wszystko się powiedzie.
Inna rzecz są specjalne programy, które potrafią takie rzeczy robić w locie, czyli nie musisz stawiać potem na nowo systemu, ale też należy być ostrożnym o dane.

Ewentualnie jak jesteś przed instalowaniem systemu Windows zrobisz to poprzez instalator tutaj w poradniku też to opisali: Instalacja systemu i partycje w Windows 8.
28-02-2014 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Podział na partycje win 8.1
(28-02-2014 16:37)Julek napisał(a):  Był już tutaj temat wspomniany o modyfikowaniu partycji w systemie Windows...


Dziękuję Julek za zainteresowanie, ale dalej nie wiem jak tego dokonać (bez użycia dodatkowych programów)... Mam wrażenie, że coś mi umyka a rozwiązanie jest pewnie banalnie proste.. Idealnie sytuację obrazuje screen który wrzuciłeś: (w moim przypadku należałoby tylko dodać po jednym zerze do tych wartości podanych w mb) w zarządzaniu dyskami widzę, że mam na dysku C: 600 gb a ,,rozmiar dostępnego miejsca zmniejszenia'' jest ok 150 gb, czyli na dysku C: zostaje jeszcze ze 450 gb..... Co na dysk systemowy jest według mnie za dużo..
28-02-2014 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
WiFi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 229
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 4
Post: #4
RE: Podział na partycje win 8.1
W ogóle ile masz dysków i partycji widocznych w systemie? Tylko C:\ 1000 GB.
Daj może jakiś obrazek z tego programu wtedy będzie lepiej widać co i jak.
Program podał ile masz jeszcze wolnego miejsca więc o ile możesz jeszcze zmniejszyć. Więcej się nie da bo masz tam dane. Może masz dużo rzeczy wgranych i tak jest. Inna sprawa może podajesz info dla samego dysku, gdzie jest np. druga partycja jakaś ukryta. Daj fotki wtedy będzie lepiej widać co i jak masz wizualne się lepiej to rozumie.

Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa...
28-02-2014 20:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Podział na partycje win 8.1
Tak dysk był C: 1000 gb, udało mi się zrobić jedną partycję E: 300 gb, chciałem jeszcze 2 po 200 gb... Na dysku C: systemowe rzeczy zajmują ok 70 gb czyli pozostaje jeszcze mniej więcej 530 gb wolnego miejsca.... Ale tak jak pisałem ,,zarządzanie dyskami'' pozwala mi stworzyć jeszcze jedną ok 150 gb... Dlatego właśnie nie wiem po co chce zostawić na C: tyle miejsca?? Masz rację są tam jeszcze jakieś ,,ukryte'' partycje ale nie ruszam bo nie wiem po co są poza tym niewiele zajmują.....


Załączone pliki Miniatury
   
28-02-2014 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
WiFi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 229
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 4
Post: #6
RE: Podział na partycje win 8.1
To jest laptop. I nie masz pewnie płytki instalacyjnej tylko wszystkie kopie na dysku komputera. Zazwyczaj robi się jeszcze taką płytkę DVD w razie gdyby partycje padły i ta od odzyskiwania też na laptopie. Jak masz Windows na płycie instalacyjnej możesz sobie od nowa wgrać system i tam podzielisz dysk wg uznania.

A tutaj to masz C:\ zrobiłeś sam 300 GB i są małe też, oraz jedna 26 GB tak jakby to ona mogła być kopią obrazu z systemem do odzyskiwania, ale tutaj znów widziana jest, jako niby pusta Huh Z tego, co pamiętam to partycja recovery jest widziana i pokazywane jest zajęte miejsce. Możesz zainstalować MiniTool Partition Wizard Home Edition to darmowe (do celów niekomercyjnych narzędzie) albo też Paragon Partition Manager i popatrzeć, co te programy pokazują. Albo Paragon Hard Disk Manager Professional to już bardziej profesjonalny program, który pozwala tworzyć i zarządzać partycjami bez utraty danych, wykonywać kopie oraz klonować partycję systemową. Jest jeszcze PL wersja dobrego narzędzia Acronis Disk Director mógłbyś sobie, więc podpatrzeć, co te inne aplikacje podają na temat dysku bo szczerze powiem nie wiem, czemu masz taki dziwny ten dysk.

Jaki masz laptop? Podaj model coś się poszuka info na temat tego komputera.

Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa...
28-02-2014 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Podział na partycje win 8.1
Dziękuję bardzo Wifi, popatrzę przez któryś z tych programów... Ale z drugiej strony chyba niemożliwe żeby systemowe rzeczy (nawet te ukryte) zajmowały 450 gb.... Dodam, że laptop jest nowy, nic jeszcze nie wgrałem (poza upgreadem windowsa do 8.1)....
28-02-2014 22:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Janus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 2
Post: #8
RE: Podział na partycje win 8.1
System sam i inne programy nie mogą zajmować aż 0.5 TB chyba, że ktoś nawrzucał ci naprawdę dużo różnych aplikacji ale jak to komputer ze sklepu to raczej nie. Sprawdź innymi programami co podają i podaj dokładny model komputera to się wtedy łatwiej sprawdzi.
Sam Windows 8 zajmuje na dysku z około 20 GB.
Możesz też napisać do serwisu producenta, aby wytłumaczyli to dziwne zjawisko, ale wg mojej wiedzy to jest tam partycja OEM, ale zazwyczaj jest to tak na C jest zainstalowany system, a na D instalacja recovery producenta przywrócenie do stanu fabrycznego komputera. Ty niby masz drugi taki mały dysk więc może te 26 GB to jest recovery - ja bym na nią stawiał, a partycja systemowa może jest tak zrobiona, że nie da się jej zmniejszyć poniżej 500 GB.
28-02-2014 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MichałVaio Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Podział na partycje win 8.1
Laptop sony svf1521p6ew....
Próbuje właśnie partition wizardem... Coś tam się dzieje, zobaczymy jaki będzie efekt...

Dziękuję wszystkim, udało się wizardem.... Mam nadzieję, że wszystko będzie działało poprawnieZdezorientowany ..... A wygląda to tak:

Panowie nie idźcie tą drogą..... Wszystko się pop...o, zaczęły wyskakiwać jakieś błędy a obecnie jestem w trakcie ,,odzyskiwania" systemu... Mam nadzieje, że pomoże..O matko


Załączone pliki Miniatury
   
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-03-2014 01:29 przez MichałVaio.)
01-03-2014 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
phiphi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 171
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 3
Post: #10
RE: Podział na partycje win 8.1
Operowanie na partycji systemowej zawsze jest ryzykowne dlatego lepiej wcześniej mieć punkt przywracana systemu, a jeśli zostanie zmniejszona partycja C:\, tworzenie dysku odzyskiwania systemu lub przeprowadzenie procesu odzyskiwania może się nie powieść, ponieważ ilość miejsca na wbudowanym urządzeniu pamięci jest za mała.
Sony zaleca stworzenie też płyty odzyskiwania i to zawsze w awaryjnej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak masz płytę odzyskiwana lub możesz przywrócić system z dysku to sprawność komputera i systemu Windows w kilka sekund zostanie naprawiona.
01-03-2014 09:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości