W sieci brak konkretnego opisu
jak aktualizować oprogramowanie w zestawach głośnomówiących Parrot oraz jak zmienić język na polski, dlatego udostępniam swój poradnik do Parrot. Opis dotyczy wszystkich modeli, ale przykład zaprezentuję na najpopularniejszym modelu, jakim jest
Parrot CK3100.
Instrukcja do Parrot zawiera:
Zmiana/aktualizacja oprogramowania w Parrot CK3100
Zmiana/wgranie języka polskiego do Parrot
Aktualizacja Parrot CK3100 przez Bluetooth - (Updating the Parrot CK3100 by Bluetooth)
Rozwiązanie problemów z aktualizacją przez Bluetooth i zmianą języka w Parot
Większość osób aktualizuje zestawy gdyż posiadany zestaw zazwyczaj nie ma wgranego języka (często sprowadzone auto z zestawem z zagranicy) tak, więc jedynym rozwiązaniem jest aktualizacja zestawu głośnomówiącego Parrot, która dodaje też język polski. Najprościej zrobić to poprzez podłączone urządzenie Parrot w aucie, do którego łączymy się z laptopa, ale poprzez Bluetooth. Inne rozwiązanie to podpięcie zestawu do komputera poprzez kabel, ale taki kabel mało kto będzie miał, więc Bluetooth to najprostsza opcja.
Potrzebujemy oprogramowanie
Parrot Software Update Tool, które pobierzemy ze strony producenta (link podaję w pliku z załącznikiem).
Po pobraniu aplikacji na komputer instalujemy
Parrot Software Update Tool.
Aktualizacja oprogramowania i zmiana języka w Parrot
Zestaw w aucie musi zostać uruchomiony, po czym wchodzimy do opcji
Settings > Advanced settings > Software update. Następnie aktywujemy opcję aktualizacji
Activated.
Uruchamiamy oprogramowanie
Parrot Software Update Tool na komputerze. Bluetooth powinniśmy mieć już aktywny.
Wybieramy
Car systems w Parrot Software Update Tool na komputerze.
Wybieramy nasz model zestawu, jaki posiadamy w moim przypadku
Parrot CK3100.
Klikamy na
Download Latest version (musimy mieć połączenie z Internetem) celem pobrania odpowiednej wersji aktualizacji dla Parrot.
Wybieramy nasz język (Polski) i klikamy na pobierz.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo zobaczymy w dalszej części opcje związane z komunikacją. Wybieramy
Bluetooth connection.
Klikamy na
Search devices. Zostanie wyświetlona lista dostępnych urządzeń Bluetooth. Wybieramy nasz model Parrot, po czym komputer dodaje urządzenie do obsługi w systemie Windows.
Tutaj niektórym osobom może pojawić się błąd:
The communication with the device could not be established. Wynika to z tego, że albo nie wprowadziliśmy w systemie Windows kodu PIN do urządzenia i aplikacja nie może skomunikować się z urządzeniem albo coś jest nie tak z Bluetooth. Tak, więc kiedy wybieramy
Parrot CK3100 musimy wprowadzić PIN (
wprowadź 1234) zazwyczaj musimy dodać to w naszym Windows w opcjach Bluetooth, kiedy wyszukuje on nowe urządzenie i nas o tym informuje.
Jeśli uda nam się wprowadzić kod PIN prawidłowo, komputer nawiąże komunikację z zestawem głośnomówiącym Parrot to pojawi się okienko, w którym wszystkie dalsze opcje wykonują się już automatycznie. Jeśli proces zmiany aktualizacji Parrot zakończy się powodzeniem otrzymamy stosowny komunikat, a zestaw się zrestartuje i uruchomi na nowo. Wtedy będzie można zmienić język w opcjach na PL.
- Update Parrot
- Bluetooth connection
- Device authentication
- Software verification
- Flash erasing
- Software update
Często jednak też w tym momencie, kiedy niby poszczególne opcję są wykonywane błąd:
The communication with the device could not be established, pojawić się może przy, którejś z nich.
Zazwyczaj coś jest nie tak z połączeniem, albo nie skonfigurowaliśmy połączenia i nie dodając kodu PIN dla Parrot lub sam Bluetooth źle współpracuje z urządzeniem. Sam tak miałem na Windows 10 i z Bluetooth wpinanym do komputera. Zmieniłem komputer na inny laptop z wbudowanym Bluetooth oraz z systemem Windows 7 i wtedy wszystko poszło bez problemu. Także przy tym błędzie należy szukać przyczyny z Bluetooth lub spróbować na innym komputerze z inną wersją systemu. Windows 7 jest najpewniejszy. Inna jeszcze opcja to zbyt dużo wpisanych urządzeń (sparowanych w Parrot), brakuje pamięci, co powoduje błędy. Należy je wykasować z zestawu.
Zdarza się też, że nie mamy gdzie podczepić naszego zestawu głośnomówiącego albo mamy stacjonarny komputer i nie ma jak za bardzo iść z tym do auta. Ja u siebie zrobiłem tak, że zestaw głośnomówiący podłączyłem na krótko do akumulatora zwierając dwa kable od napięcia ze sobą (jest czerwony oraz pomarańczowy +12V) oraz kabel czarny masa. Kable czerwony i pomarańczowy łatwo rozpoznać, bo są zabezpieczone bezpiecznikami oraz zazwyczaj powinny być naklejki na nich (+12V). Wystarczy je połączyć i pod (+) do akumulatora a (-) czarny z zestawu do (-) pod akumulator.
Schemat kabli w zestawie Parrot przedstawia poniższa fotografia.
Na koniec załącznik zawierający link do strony z
Parrot Software Update Tool - download oraz instrukcja obsługi PL - zestaw głośnomówiący Parrot CK3100.
parrot_download.txt (Rozmiar: 978 bajtów / Pobrań: 595)