-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laptop Acer Aspire V5-571G kopie użytkownika
RoboCop Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 21
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 2
Post: #11
W instalacji domowej
Chciałbym coś wyjaśnić co do rysunku bo zamieściłem tylko taki podglądowy dla wielu osób tam gdzie jest prąd oznacza to (+) tam gdzie 0 (-), ale to tylko umowie bo w instalacji domowej nie ma plusa i minusa, tylko faza i zero (L) i (N), ale jak ktoś wkłada do otworu neonówkę i świeci, a nie jest elektrykiem to dla tego kogoś jest to (+) więc zaznaczyłem to tylko tak umownie dla łatwego zobrazowania. Ktoś kto ma podłączyć 0 wie, że to (-) i nie zastanawia się co to (L czy N).
19-11-2016 00:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Volt85 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 1
Post: #12
Mostkowanie gniazdka - zerowanie
A więc tak dzisiaj miałem okazję być u znajomego, u którego tydzień temu pomagałem przy instalacji i akurat był starszy elektryk, którego zapytałem jak to w końcu jest z tym zerowaniem gniazdka czyli gdzie ma iść kabel neutralny najpierw i dla starszych wiekiem elektryków schemat, że z dziurki (kabel neutralny) puszcza się kabelek na bolec też jest prawidłowy. Wiele osób robiło i dalej tak robi, że nic nie zmienia, a tylko bolec mostkuje w gniazdku z przewodem neutralnym. Tu chodzi więc o to, że gdyby się upalił, wypiął kabel tu przy połączeniu kabla z otworem to w przypadku podłączenia neutralnego do bolca dalej jest zapewniona ochrona.
Generalnie im więcej się nad tym zastanawiam to sam zaczynam głupieć i nie wiem jak to w końcu powinno być bo jedne źródła mówią tak inni nawet fachowcy radzą, że tak też jest dobrze. Jeszcze ten temat przerobię.

Piszę to tutaj bo może komuś się przyda ta informacja.

Co do Twojej prywatnej wiadomości:
Cytat:to o.k. podłączę może neutral do bolca i uziemię

Dla uziemienia tego prawdziwego przewidziany jest osobny kabel, neutralny na gniazdko to co innego a to co piszesz to nie jest uziemienie, a zerowanie.

Ja też nie chcę wprowadzać instrukcji bo są różne sieci jeszcze dostępne w domach i tam gdzie coś było dozwolone w innym typie sieci już nie jest. Jak widzisz, że coś jest nie tak weź konkretnego elektryka nie jakiegoś pomocnika, który pomaga robić instalacje, ale który zna się na rzeczy i niech Ci sprawdzi instalacje i najwyżej przerobi tak abyś nie miał tego problemu z kopaniem, ale aby instalacja była bezpieczna.
Jeszcze dopytam o te gniazdka i jak zdobędę info to napiszę.
19-11-2016 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jogin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: Dec 2013
Reputacja: 0
Post: #13
RE: Laptop Acer Aspire V5-571G kopie użytkownika
Cytat:Tu chodzi więc o to, że gdyby się upalił, wypiął kabel tu przy połączeniu kabla z otworem to w przypadku podłączenia neutralnego do bolca dalej jest zapewniona ochrona.
Dobrze kminisz, w myśl zasady po pierwsze chronić, czytałem o tym w necie, gdy się upali, nadal jesteśmy chronieni
Cytat:Generalnie im więcej się nad tym zastanawiam to sam zaczynam głupieć
Nie przejmuj się, mam tym drugim sposobem uziemiony laptop i już mnie nie kopie.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

[Obrazek: 7520737262.png]
19-11-2016 23:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AbuDabi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 75
Dołączył: Jun 2013
Reputacja: 3
Post: #14
Podłączanie gniazdka do instalacji elektrycznej
Kiedyś już na jednym z for ten temat był poruszany, ale dalej starsi elektrycy często praktykują pierwotnie stosowany schemat, czyli ten wcześniej przekreślony obrazek, że łączą przewód PEN do dziurki, a potem mostkiem na kołek ochronny, a zalecane jest, aby najpierw łączyć przewód PEN pod kołek ochronny, a dopiero potem robimy mostek na styk roboczy w gniazdku, czyli dziurkę. Załączam pewien schemat, który wyjaśnia warianty jakie mogą zachodzi w takim gniazdku, kiedy stosujemy niepoprawne rozwiązanie, a kiedy robimy zerowanie gniazdka wg zalecanego schematu obecnie.

Podłączanie gniazdka z zerowaniem - nagrzewanie styków i efekty uszkodzeń. Wariant stosowany kiedyś, a dziś.

[Obrazek: gniazdko_zerowanie_ochrona.jpg]

Wstawiam też foto większego rozmiaru, jeśli ktoś chciałby pobrać lepszej jakości materiał.
   


Wg schematu przekreślonego robiło się kiedyś takie zerowanie (jak też pokazuje ww. fotografia), gdy najpierw się zasilało, a potem chroniło. Ludzie poszli jednak po rozum do głowy, bo jak się dziurka zerowa upali to na obudowie poprzez bolec ochronny może pojawić się faza kiedy będzie przebicie (czyli napięcie, które może porazić). Zmieniono więc podejście i przewód zerowy podłącza się teraz najpierw do bolca (kołek ochronny w gniazdku), a mostek robi się na dziurkę. W razie upalenia zera na wtyku, ochrona wciąż jakaś będzie.

Ten sposób przyłączania gniazd do instalacji wykonuje się w starszych typach sieci TN-C, a warto wiedzieć, że są sieci dla których takie zerowanie gniazdka nie jest możliwe.

Jednak jest mocno zalecane, aby wymieniać takie instalacje na nowocześniejsze - stare instalacje nie przewidywały takiej ilości dużych odbiorników i po prostu nie wytrzymują. W najgorszym razie tylko trochę pokopie, lub wypali jedną czy kilka puszek, ale może też być coś gorszego.


Zasada przyłączania przewodu PEN do gniazda 2-biegunowego ze stykiem ochronnym jest też fajnie omówiona na stronie elektryczne instalacje. Chcąc zachować ciągłość i dla potomnych zostawić jak najlepsze omówienie tego problemu przytoczę te informacje ze strony.

Przyłączanie gniazd do instalacji typu TN-C

Foto oraz autor materiału mgr inż. Janusz Strzyżewski.

Przyłączanie gniazd trójfazowych do instalacji zasilającej nie nastręcza wątpliwości. Natomiast przyłączanie przewodów w gniazdach wtyczkowych jednofazowych wywołuje szeroką dyskusję przede wszystkim wśród użytkowników instalacji elektrycznych w mieszkaniach.

W starszych budynkach ciągle jeszcze występują instalacje typu TN-C ze wspólnym przewodem ochronno-neutralnym PEN. W takiej instalacji w obwodach jednofazowych złożonych z dwóch przewodów przewód PEN należy w gnieździe 2-biegunowym ze stykiem ochronnym przyłączać do zacisku tego styku, a następnie łączyć mostkiem ze stykiem roboczym. W takim połączeniu zachowana jest zasada, że najpierw należy chronić, a później zasilać. Przerwanie mostka powoduje, że gniazdo przestaje działać, ale styk ochronny jest nadal połączony w przewodem PEN. Połączenie PEN najpierw ze stykiem roboczym i mostkowanie ze stykiem ochronnym w przypadku przerwania mostka stwarza poważne zagrożenie, ponieważ gniazdo nadal działa pomimo braku ochrony. Właściwe i błędne połączenie ilustruje rysunek.

[Obrazek: zerowanie_uziemianie_gniazdek.png]
20-11-2016 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jogin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: Dec 2013
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Laptop Acer Aspire V5-571G kopie użytkownika
Spoko, punkcik poleciał. Kupiłem złączki Wago, jutro założę, edytuję ten post i wrzucę fotki, złączka taka da mi możliwość zniwelowania ilości kabli podpiętych do gniazdka, z nieparzystej [trudniejsza do skręcenia tej ilości kabli w gniazdu czyli 2 kable / jeden kabel] na parzystą.

[Obrazek: 7520737262.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-11-2016 16:33 przez Jogin.)
21-11-2016 15:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jogin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: Dec 2013
Reputacja: 0
Post: #16
RE: Laptop Acer Aspire V5-571G kopie użytkownika
Stara komunistyczna szkoła Plask
[Obrazek: gniazdko_elektryczne.jpg]

Złączki Wago na "bałagan" w okablowaniu
[Obrazek: zlaczka_wago.jpg]

Uziemienie za pomocą złączki Wago
[Obrazek: wago_zerowanie_uziemienie.jpg]

[Obrazek: 7520737262.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-11-2016 21:21 przez Jogin.)
22-11-2016 17:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Volt85 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 1
Post: #17
Złączki Wago
Jak robiliśmy u znajomego instalację to też w puszkach stosowaliśmy złączki Wago. Nawet ułatwia to pracę, ale słyszałem już różne opinie na temat stosowania połączenia tymi złączkami Wago. Niby rozwiązują niektóre problemy, ale są też negatywne opinie na temat właśnie tych złączek. Ale prawda jest taka, że jak się spotka trzech polskich elektryków, to będą cztery zdania.

Jednak były już robione różne testy złączek Wago i np. na tym filmiku pokaz złączka Wago obciążona prądem 100A, stopiona izolacja na przewodach, ale złączka jeszcze dobrze się trzyma. Tak więc wychodzi na to, że kabel szybciej padnie jak złączka Szczęśliwy


24-11-2016 20:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krabithailand Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 103
Dołączył: May 2012
Reputacja: 1
Post: #18
Zerowanie i uziemienie gniazdka
Wczoraj byłem u znajomego, który kupił mieszkanie, kładł na nowo instalację (blok chyba nie ma uziemienia i wiem, że jak był elektryk ze spółdzielni to nie miał gdzie tego kabla zielono-żółtego podłączyć), ale akurat musiałem wyciągnąć stare gniazdko z łazienki, wyciągam patrzę, a tam kabel 0 podpięty do dziurki, a od niej kabelek czyli mostek na bolec. Gniazdko pamiętało stare czasy kiedy to robiono takie zabezpieczenie po staremu i starsi elektrycy dalej to praktykują, ale wg nowej szkoły powinien być podpinany najpierw kołek ochronny, a od niego połączenie na otwór. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia tego gniazdka byłby taki mały przykład szkoleniowy.
26-11-2016 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jogin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: Dec 2013
Reputacja: 0
Post: #19
RE: Laptop Acer Aspire V5-571G kopie użytkownika
A tutaj takie klocki O matko
[Obrazek: zerowanie_uziemienie_gniazdka.jpg]

A na drugiej ścianie dwie pary przewodów skręcone razem O matko [jak w procy] i podpięte do zacisku śrubowego [takiego samego jak na fotce powyżej]
Oczywiście wszystko poprawiłem, żeby było po ludzku.

[Obrazek: 7520737262.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2016 21:18 przez Jogin.)
26-11-2016 21:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jogin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: Dec 2013
Reputacja: 0
Post: #20
RE: Laptop Acer Aspire V5-571G kopie użytkownika
-no i masz, laptop nadal kopie, już po uziemieniu...
oj następny sprzęt to będzie tablet, wyleczyłem się już z niedopracowanych, pękających zawiasów i kopania mnie prądem...koniec

[Obrazek: 7520737262.png]
04-12-2016 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Laptop Gericom Phantom 1440 Combo Matt82 2 4,339 21-01-2016 19:17
Ostatni post: Kenzo
  Laptop wyłącza się samoczynnie w mgnieniu oka Jogin 14 23,485 11-02-2015 14:40
Ostatni post: minimanimo
Informacja Laptop HP ProBook 450 G2 - eInclusion RoboCop 2 7,124 18-09-2014 23:08
Ostatni post: RoboCop
  Laptop kontra tablet = Chromebook Kajzerka 1 3,799 28-02-2014 12:09
Ostatni post: telekrowa
  Acer recovery phiphi 0 4,455 08-02-2013 15:42
Ostatni post: phiphi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości