-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Internetowi oszuści Bitcoin
Volt85 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 1
Post: #1
Internetowi oszuści Bitcoin
Telefon w sprawie kryptowalut? Uważaj to mogą być oszuści próbujący oszukać cię na bitcoinie.

[Obrazek: 1_oszusci_bitcoin_kryptowaluty.jpg]

Czym jest Bitcoin (kryptowaluta elektroniczny środek płatności) to chyba prawie każdy wie, ale moda i ceny jakie osiągają kryptowaluty powodują, że niektórzy ludzie tracą głowę. Ostatnio słyszy się jak niektórzy stracili często duże pieniądze właśnie na kryptowalutach, ale za sprawą oszustów. Sam jestem przykładem tego jak ktoś pewnego dnia zadzwonił do mnie z telefonu: 668 744 870 oznajmiając, że założyłem konto na pewnej stronie, ale nie używałem go jakiś czas więc serwis to konto przejął i było ono wykorzystywane do operacji na kryptowalutach. Moje konto zarobiło około 2 bitcoiny i zgodnie z prawem należy mi się wypłata jednego bitcoina. Na obecny czas 1 BTC= 120 000 zł. Oczywiście ja nigdzie, żadnego konta nie zakładałem, ale z ciekawości wdałem się w dyskusję z owym człowiekiem, który mówił z dość dziwnym wschodnim akcentem, ale on jak i ja bardzo dobrze się rozumieliśmy. Sprawa tyczyła się więc tego, że należy mi się wypłata części środków zgromadzonych na moim koncie. Jednak, aby to było możliwe człowiek ten musi mnie zweryfikować. Kazał mi wejść na pewną stronę skąd pobiorę oprogramowanie do zarządzania zdalnym pulpitem. Jeśli nie wierzę kazał mi wejść na stronę:

Kod:
blockchain.com

z tym, że albo podał mi faktycznie stronę ww. albo podał mi podobną (tego już nie pamiętam), ale ta podobna przypomina tylko z wyglądu stronę blockchain. Jak zobaczymy na załączonym zdjęciu po wpisaniu adresu niby strony blockchain, ale z pewnym małym błędem w nazwie adresu otwiera się strona przypominająca blockchain, ale adresy w ogóle są jakieś dziwne. W adresie przeglądarki jest co innego i co innego jak skopiujemy ten adres do np. notatnika. Najprawdopodobniej jest to kolejna strona próbująca wyłudzić wrażliwe dane do kont, które są na prawdziwej stronie jaką jest blockchain com.

[Obrazek: 2_oszustwo_na_kryptowaluty.jpg]

Wracając teraz do tematu owego telefonu człowiek twierdził, że musi mnie zweryfikować, aby mógł przelać środki w kryptowalucie, ale najpierw musi wysłać te internetowe pieniądze na odpowiednią stronę dokonać przewalutowania i wtedy będę mógł wypłacić pieniądze, gdyż żaden bank nie przyjmuje pieniędzy w postaci kryptowalut. Wiedziałem, że to oszust, ale ciągnąłem rozmowę z ciekawości. Zaproponowałem więc, że dzisiaj nie mam za bardzo czasu i czy możemy się umówić na następny dzień. Gość się zgodził, umówiliśmy się na konkretną godzinę i że zadzwoni. Ja mu powiedziałem, że jak zadzwoni to jest to faktycznie prawdziwa sytuacja, a jak nie zadzwoni to będzie to dla mnie znaczyło, że jest to oszustwo. I co? Następnego dnia gość nie zadzwonił. A tak naprawdę sprawa wygląda tak, że pobierasz oprogramowanie do zdalnego pulpitu (anydesk) dajesz dostęp do swojego komputera komuś z zewnątrz. Ci oszuści działają w różnoraki sposób, ale mogą prosić o udostepnienie konta bankowego, mogą pozyskać newralgiczne dane, generalnie jest tak, że już niejedna osoba w Polsce się przejechała na takich numerach i są ludzie, którzy stracili w taki oto sposób naprawdę duże pieniądze, bo ktoś uzyskał dostęp do ich konta bankowego, z którego oszuści mogli bez problemu wypłacić sobie pieniądze. Wiem, że to brzmi jak matrix, ale ludzie często dają się nabrać na naprawdę proste triki. Duże pieniądze naprawdę jest ciężko zarobić i nie myśl sobie, że ktoś gdzieś tam na drugim końcu świata pracował dla ciebie i teraz należy ci się wypłata 100 000 zł, bo założyłeś kiedyś gdzieś tam jakieś konto albo podałeś nr telefonu. Pamiętaj bądź czujny, jeśli ktoś prosi o dostęp do twoich danych. Takich wpisów jak mój jest już trochę na intrenecie jak poszukasz zobaczysz, że są ludzie, którzy dali się nabrać na takie numery. Wiele osób straciło też niemałe pieniądze tylko dlatego, że byli naiwni. Nie dajcie się oszukać.
22-07-2021 13:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kochang Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 151
Dołączył: Dec 2012
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Internetowi oszuści Bitcoin
Faktycznie ostatnio sporo jest takich lub podobnych działań mających na celu wyłudzenie danych, a dalej pieniędzy od ludzi.
Często pierwszym sposobem na przejęcie wrażliwych zasobów jest skrzynka e-mail, do której przypisany jest dostęp do wielu innych serwisów.
Jak mamy podejrzenia czy nasz adres gdzieś nie wyciekł lub dane przypisane do skrzynki można to sprawdzić np. poprzez stronę:

Kod:
haveibeenpwned.com

Ta strona to nic innego jak darmowy zasób, aby każdy mógł szybko ocenić, czy mógł być narażony na ryzyko z powodu włamania lub zawłaszczenia jego konta internetowego w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych. Jest to prosty w użyciu i całkowicie darmowy serwis gdzie każdy może sprawdzić czy jego e-mail wyciekł np. z baz danych wraz z innym danymi przypisanymi na stronie która została przejęta.

Oczywiście to tylko przykład bo są też inne strony, które sprawdzają czy nasz dane, e-mail nie zostały kiedyś wykradzione.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-07-2021 12:17 przez Kochang.)
23-07-2021 12:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mortek1 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Jun 2021
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Internetowi oszuści Bitcoin
masakra ci oszuści sięgają już takich wyżyn, że naprawdę trzeba się mocno pilnować na każdym kroku i weryfikować każdego ;-(
31-08-2021 08:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości