-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instrukcja wsparcia ARiMR dla producentów cebuli, kapusty lub jabłek
Ninja Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 0
Post: #1
Żarówka Instrukcja wsparcia ARiMR dla producentów cebuli, kapusty lub jabłek
Pomoc de minimis dla producentów jabłek, kapusty oraz cebuli

Rok 2014 jeśli chodzi o płody rolne wiadomo, jaki jest dla większości rolników urodzajny, ale kłopotliwy, jeśli chodzi o zbyt tych produktów po cenach zadawalających samych producentów. Z tego też względu na wniosek MRiRW Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnikom, którzy ponoszą straty w wyniku rosyjskiego embarga i złożą wniosek w powiatowym biurze ARiMR zostanie udzielona pomoc de minimis:
- 450 zł na 1 ha powierzchni upraw cebuli lub kapusty,
- 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących w tym roku sadów jabłoniowych.

Pomoc de minimis nie może przekroczyć łącznie, dla jednego beneficjenta, równowartości 15 tys. euro, przy czym limit ten jest pomniejszony o kwoty pomocy udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w formie pomocy de minimis w rolnictwie w okresie ostatnich 3 lat.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Wnioski można składać do 14 listopada br.

Wykrzyknik Pomoc nie dotyczy działek, które były objęte rekompensatami unijnymi.


Pomysł Z racji, że wiele osób nie radzi sobie ze zrozumieniem tematu pomocy, a także ma problem z wypełnianiem wniosków opublikuję całą procedurę wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie pomocy de minimis.

Należy wyjaśnić, iż producenci jabłek lub kapusty, którzy ponieśli straty z powodu nałożenia przez Rosję embarga na polskie towary, mogą otrzymać wsparcie także w Agencji Rynku Rolnego. Rolnicy czy inni przedsiębiorcy, którzy skorzystają z oferty ARR nie mogą otrzymać takiej pomocy do tych samych powierzchni upraw z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tak, więc osoby, które starały się o pomoc związaną z embargiem rosyjskim i uzyskały wsparcie na biodegradację lub wycofanie towarów z rynku np. z przeznaczeniem ich na pomoc charytatywną nie będą mogli starać się o ww. pomoc z ARiMR.

START INSTRUKCJI POMOC DE MINIMIS ARiMR

I

06.11.2014 zostało opublikowane rozporządzenie, które rozpoczyna proces wsparcia dla producentów cebuli, kapusty oraz jabłek. Niebawem pojawią się też odpowiednie wnioski z formularzami, które będzie trzeba wypełnić i złożyć w jednostkach ARiMR. Kiedy to nastąpi opublikuję dalsze instrukcje wypełniania takich wniosków.
Na ten czas wstawiam ustawę, z którą warto się zapoznać.

[Obrazek: 7032035600_1415295203.png]


II
Aktualizacja informacji.
7 listopada pojawiły się na stronach ARiMR wnioski o przyznanie pomocy de minimis.
Odpowiednie wnioski są na stronie (kliknij poniższy link i pobierz wnioski o pomoc de minimis):
http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/arty...iuj-1.html
Potrzebujemy pakiet Office do ich odczytana oraz jakiś czytnik plików .pdf np. Adobe Reader, jeśli takowego nie posiadamy na komputerze.


Pojawiały się różne pytania odnośnie tej pomocy de minimis z ARiMR, np.:

Dopłaty z ww. wsparcia obowiązują dla sadów owocujących, teraz pytanie, ilu letni sad kwalifikuje się, jako owocujący?

Jak rozumieć kwestię, jeśli ktoś np. z 5 ha sadu przeznaczył połowę na zniszczenie (biodegradację, niezbieranie), a połowę na sprzedaż. Czy te 2.5 ha sadu, które nie było uwzględnione do pomocy w programie wycofania owoców ARR może być uwzględniane w pomocy de minimis ARiMR?

Jeśli 0.5 ha jabłoni zostało wyrwane jakiś czas temu temu to czy można to podciągnąć do wniosku?

Czy stare sady, które głównie rodziły owoc z przeznaczeniem na przetwórnie (soki) też kwalifikują się do pomocy?

Odpowiedź z ARiMR na ww. pytania jakie zadawali zainteresowani pomocą de minimis.

Cytat:W odpowiedzi na zapytania dotyczące udzielenia informacji o interpretację Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2014 r. wprowadzającego pomoc de minimis dla rolnika, który był producentem cebuli, kapusty lub jabłek, ARiMR informuje co następuje:

Rozporządzenie ma na celu stworzenie podstaw prawnych do udzielania pomocy dla producentów cebuli, kapusty lub jabłek w związku ze spadkiem cen skupu tych produktów w 2014 r. spowodowanym ograniczeniami w handlu międzynarodowym, w szczególności embargiem wprowadzonym przez Rosję.

Jednocześnie zgodnie z postanowieniami rozporządzenia pomoc nie przysługuje do powierzchni upraw kapusty lub do powierzchni owocujących sadów jabłoniowych, objętej operacją, z tytułu której rolnikowi udzielono wsparcia zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 932/2014 oraz 1031/2014 (czyli pomocy udzielanej przez ARR). Zatem odpowiadając na pytania uprzejmie informujemy, że o pomoc z ARiMR nie może ubiegać się osoba, która otrzymała pomoc z ARR do tej samej powierzchni upraw . Jeżeli np. rolnik złożył wniosek na 2,5 ha powierzchni na zniszczenie plonów z posiadanych 5 ha, wówczas o pomoc do ARiMR może ubiegać się do pozostałych 2,5 ha przeznaczonych na sprzedaż. Ważne jest, aby nie dotyczyły obie pomoce tej samej powierzchni upraw. Zgodnie z ww. rozporządzeniem pomoc jest przyznawana do powierzchni owocujących sadów jabłoniowych. Przepisy nie precyzują ile lat winien mieć sad, aby pomoc była należna. Jeżeli drzewa jabłoni owocowały w 2014 r. wtedy możemy pomoc przyznać. Nie ma również znaczenia jakiej jakości owoce rodzą drzewa – czy z jakim przeznaczeniem są owoce. Tak jak na wstępie zostało napisane, pomoc związana jest z wprowadzeniem embarga i do owocujących jabłoni w 2014 r. Jeżeli rolnik miał owocującą uprawę jabłoni w 2014 r. i poniósł z tego tytułu straty w wyniku embarga, może starać się o pomoc bez względu na to, czy sad na dzień składania wniosku istnieje.
W tym miejscu należą się szczególne podziękowania pewnej pani z ARiMR, która rzeczowo i fachowo udzieliła odpowiedzi na pytania, które dość często zadawali zainteresowani programem pomocy de minimis.

Teraz weekend więc każdy ma czas na przestudiowanie wniosków, a ich wzory jako instrukcje postaramy się tutaj opublikować, aby pomóc zainteresowanym osobom w wypełnianiu wniosków o pomoc z ARiMR.
06-11-2014 19:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Brasil Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Instrukcja wsparcia ARiMR dla producentów cebuli, kapusty lub jabłek
Fajnie, że chcesz pomóc i dać instrukcje, ale żeby nie było z tą pomocą jak ostatnio dziś ogłosili program pomocy, a wczoraj już zamknęli nabór wniosków. Co jeszcze chcę napisać Polska byłą największym eksporterem jabłek na świecie, a 80% eksportu szło do Rosji (porównując to tak jakby Niemcy, nagle z dnia na dzień nie mieli gdzie sprzedać samochodów, które u siebie produkują, a nowego VW Passata sprzedawaliby nie po 80000 zł tylko po 10000 zł), a teraz sadownicy dostają za jabłko 25-30% kosztów produkcji, a będzie jeszcze gorzej w zimie taka Polska, a nie mogłoby być inaczej budując np. biogazownie na produkty rolne i dawać zarabiać rolnikom, inaczej będziemy kupować gaz z Kataru, który jak się okazuje będzie jeszcze droższy od tradycyjnego. Energia zdrożeje bo węglem zakażą palić nic tylko się cieszyć.
Polecam jeszcze zobaczyć to.


06-11-2014 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ninja Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Oct 2014
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Instrukcja wsparcia ARiMR dla producentów cebuli, kapusty lub jabłek
Oczywiście mogłoby być w naszym kraju jak w Norwegii czy USA tak, aby rolnictwo było w szczególności chronione, bo spora część PKB tego kraju pochodzi z rolnictwa. W naszym kraju jest jednak tak, że raz jest pod górkę raz z górki, ten rok jest słaby, ale kolejne nie mogą być słabe, żywności generalnie brakuje, a to ona jest motorem napędowym ludzkości, także nie można zaprzestać jej produkcji, jednak w tym roku wszystko się zwaliło razem i mamy trudną sytuację.

Jeśli chodzi o program de minimis z ARiMR to nie obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy bynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Oczywiście jest pewien budżet na ten cel i albo będą brane pod uwagę wielkości gospodarstwa gdyby się okazało, że tych wniosków będzie znacznie więcej niż zakładano, albo uwzględniane inne kryteria tak, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym, a nie tym, którzy tej pomocy nie potrzebują. Ponadto część gospodarstw już uczestniczy w pomocy z ARR, więc pewien % tych gospodarstw wypadnie z programu. Ja chcę tylko zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu i opublikować instrukcję tak, aby każdy miał pewnego rodzaju ściągawkę i łatwiejszą drogę do złożenia tych wniosków w ARiMR.
Pewne pieniądze są na wyciągnięcie ręki więc warto się o nie starać.
06-11-2014 21:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Na wakacje za 5 10 lub 15 zł Luiza 4 6,103 01-07-2014 18:32
Ostatni post: Malaga
Gwiazdka Przełom dla uczniów – wszystkie rozwiązania zadań w jednym miejscu phiphi 0 3,277 23-01-2013 12:23
Ostatni post: phiphi
Wideo Ona tańczy dla mnie - hity na wesoło alicja 1 3,983 01-01-2013 15:03
Ostatni post: veyro

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości