-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja systemu operacyjnego Microsoft Windows 98
WiFi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 229
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 4
Post: #1
Żarówka Instalacja systemu operacyjnego Microsoft Windows 98
Poradnik instalacji Windows 98 z wersją w pliku .pdf

Opis przedstawionej instalacji systemu operacyjnego Microsoft Windows 98 to bardziej, jako ciekawostka głównie dla tych osób, które z Windows 98 nie miały styczności, a chciałyby zobaczyć jak się kiedyś instalowało taki system operacyjny. Opis ten jednak może też się przydać dla tych osób, które z jakichś względów będą chciały taki system postawić na komputerze, a nie wiedzą czy też nie pamiętają jak instaluje się historyczną 98. Opis dotyczy wydania Microsoft Windows 98 Second Edition, które jest podobne do każdej innej wersji Windows 98. W taki sam sposób można też instalować system Windows Me (Millennium Edition).

[Obrazek: logo_win98.jpg]

Należy dodać, że Windows 98 nowych komputerów już nie obsłuży, ale instalowany na tych, które 10-12 lat temu wychodziły spod igły będzie zdolny kontrolować.

Wymagania dla Windows 98 →
Minimalne wymagania sprzętowe:
•Procesor 486DX 66 megaherców (MHz) lub szybszy (zalecany procesor Pentium)
•16 megabajtów (MB) pamięci (zalecane 24 MB)
•120 MB wolnego miejsca na dysku (do typowej instalacji wymagane jest w przybliżeniu 195 MB wolnego miejsca na dysku, ale wymagane miejsce może wynosić od 120 MB do 295 MB, w zależności od konfiguracji komputera oraz wybranych opcji instalacji)
•Stacja dysków CD-ROM lub DVD-ROM
•Stacja dyskietek 3,5 cala o dużej gęstości
•Karta wideo i monitor, obsługujące rozdzielczość VGA lub wyższą
•Mysz Microsoft Mouse lub zgodne urządzenie wskazujące

Instalacja →
W komputerach, które były produkowane z przeznaczeniem do instalowania na nich systemu operacyjnego Windows 98 sekwencja rozruchowa w BIOS-ie była zazwyczaj ustawiona:
- napęd dyskietek
- CD-ROM
- dysk twardy

W pierwszej kolejności sprawdzany jest napęd dyskietek w poszukiwaniu systemu do załadowania, potem CD-ROM i jeśli BIOS nie znajdzie żadnego programu w tych napędach przeszukuje dysk twardy. Jeśli jednak sekwencja rozruchowa ustawiona będzie na dysk, jako pierwszy, na którym jest już zainstalowany jakiś system nie będzie możliwe przeszukanie innych napędów gdyż BIOS załaduje system z dysku. Dlatego należy ustawić w BIOS-ie sekwencję rozruchową taką, która pozwól sprawdzać CD-ROM oraz jeśli potrzebujemy napęd dyskietek.

Instalacji Windows 98 można dokonać na dwa sposoby (za czasów panowania Windows 98 tak instalowano system Windows).

1. Dyskietka startowa (bootdisk) - mając utworzoną dyskietkę startową możemy odpalić system DOS z najważniejszymi plikami systemowymi oraz programami, które pomocne są w przypadku, jeśli chcemy skonfigurować partycje na dysku, sformatować dysk, aby instalować system na czysto.

2. Rozruch instalatora Windows 98 bezpośrednio z płyty. Ten sposób zostanie tutaj przedstawiony i zobrazowany z uwagi, że podobne narzędzia mamy jak w przypadku dyskietki startowej. Jeśli nie mamy skonfigurowanego dysku twardego musimy wybrać opcję Uruchom komputer z obsługą CD-ROM przy załadowaniu instalatora z płyty, a następnie poprzez program FDISK dokonać podziału dysku na partycje. Tak samo, jeśli dysk mamy już skonfigurowany są widoczne partycje, ale na dysku są już jakieś pliki czy system, który chcemy usunąć. Musimy wybrać program FORMAT wpisując w linii poleceń odpowiednią komendę: format z literą dysku, który zamierzamy sformatować. Wystarczy, że przejdziemy na napęd CD, wejdziemy do katalogu win98 i wywołamy program do formatowania. Tak jak na poniższym zrzucie. Zazwyczaj Windows był instalowany na dysku określanym literą, jako C:\ i tak też w widoku MS-DOS będzie pokazywany.

[Obrazek: 1_instalacja_windows_98.jpg]

[Obrazek: 2_dyskietka_startowa_windows_98.jpg]

Po tej operacji przechodzimy poziom wyżej, czyli do X:\ (x to nasz napęd CD-ROM) poprzez polecenie cd.. a następnie wydajemy komendę setup.exe uruchamiającą instalatora Windows 98. Dalej już wykonujemy polecenia instalatora. Dalsza część przebiega tak jak opcja instalacji, kiedy z menu startowego systemu Microsoft Windows 98 wybierzemy Uruchom Instalatora systemu Windows 98 z dysku CD-ROM.

[Obrazek: 1_instalacja_windows_98.jpg]

Instalację bezpośrednio z CD-ROM możemy przeprowadzić, kiedy dysk nasz nie wymaga konfigurowania (system będzie widział partycje na dysku twardym) oraz nie jest potrzebne formatowanie. Osoby, które potrzebują więcej informacji na temat partycjonowania i formatowania muszą doczytać w innych poradnikach te tematy gdyż są to obszerniejsze tematy do wyjaśnienia.

Etap instalacji →
Kiedy już rozpoczniemy instalację systemu Windows 98 w pierwszej kolejności otrzymamy monit o instalacji. Aby ją kontynuować wciskamy ENTER.

[Obrazek: 3_instalacja_windows_98.jpg]

Instalator dokona sprawdzenia systemu. Wciskamy ponownie w nowym oknie informacyjnym ENTER. Po tej czynności ukaże nam się okno Instalator systemu Windows 98. Wybieramy Dalej.

[Obrazek: 4_instalacja_windows_98.jpg]

W dalszej części musimy określić, w jakim katalogu ma zostać zainstalowany system Windows 98. Standardowo jest to C:\WINDOWS i taka ścieżka też jest zalecana. Po zaakceptowaniu ścieżki z katalogiem klikamy Dalej.

[Obrazek: 5_windows_98.jpg]

W dalszym etapie instalacji systemu Windows instalator będzie pytał, jaki rodzaj instalacji wybieramy. Zalecana to instalacja standardowa.

[Obrazek: 6_windows_98.jpg]

Przy wyborze składników systemowych też wybieramy opcję domyślnie wybraną przez instalatora.

[Obrazek: 7_windows_98.jpg]

Musimy jeszcze podać nazwę komputera oraz grupę roboczą. Możemy zostawić domyślnie podane przez instalatora.

[Obrazek: 8_windows_98.jpg]

Przy wyborze lokalizacji wybieramy Polska.

[Obrazek: 9_windows_98.jpg]

Ostatni krok w tej części to kliknięcie na Dalej i rozpoczęcie instalacji.

[Obrazek: 10_windows_98.jpg]

Instalator systemu Windows 98 rozpocznie kopiowanie plików na dysk komputera, a o całym postępie instalacji będzie nas informował wyświetlając pozostały czas do zakończenia.

[Obrazek: 11_windows_98.jpg]

Po skończonej operacji kopiowania plików, komputer zostanie uruchomiony ponownie. Po ponownym uruchomieniu zostaną wyświetlone jeszcze różne informacje o starcie systemu. Instalacja zatrzyma się w momencie, kiedy kreator systemu Windows 98 poprosi nas o podanie informacji o użytkowniku. Wpisujemy dowolne dane. A następne akceptujemy umowę i wybieramy Dalej.

[Obrazek: 12_windows_98.jpg]

Musimy jeszcze wprowadzić Klucz produktu Windows.

[Obrazek: 13_windows_98.jpg]

Kiedy wprowadzimy poprawnie klucz kreator instalacji poinformuje nas o zakończonym procesie zbierania informacji i poprosi o zakończenie w celu uruchomienia Windows 98.

[Obrazek: 14_windows_98.jpg]

Instalator dokona jeszcze ustawienia sprzętu. Kiedy skończy uruchomi komputer ponownie.

[Obrazek: 15_windows_98.jpg]

Instalator w dalszej części po ponownym uruchomieniu komputera będzie jeszcze kontynuował proces ustawiania sprzętu i finalizowania ustawień.

[Obrazek: 16_windows_98.jpg]

Musimy jeszcze dokonać ustawienia strefy czasowej oraz godziny.

[Obrazek: 17_windows_98.jpg]

W dalszej części będą się jeszcze wyświetlały informacje o ustawieniach, jakie dokonuje instalator. Po tej czynności nastąpi restart komputera.

[Obrazek: 18_windows_98.jpg]

Po restarcie Instalator zapyta nas o nazwę użytkownika i hasło. Możemy to anulować, ewentualnie wprowadzić dane użytkownika i hasło.

[Obrazek: 19_windows_98.jpg]

Po tej czynności Windows dokona jeszcze kilku finalizacji ustawień, a po zakończeniu czynności finalizowania ustawień otrzymamy pulpit ze świeżo zainstalowanym systemem Windows 98.

[Obrazek: 20_windows_98.jpg]

[Obrazek: 21_windows_98.jpg]

Niektóre podzespoły, do których system Windows 98 będzie posiadał sterowniki zainstaluje w systemie automatycznie. Jednak w większości przypadków do większości podzespołów znajdujących się w komputerze będziemy musieli drivery zainstalować sami. Na ogół w zestawach komputerowych były dołączane płyty ze sterownikami, tak samo do kupowanych urządzeń z osobna dodawane były sterowniki na płytach CD. Tak, więc z tych płyt musimy sami instalować niezbędne programy, które dostarczą systemowi niezbędnych sterowników oraz będą zarządzały pracą danego podzespołu np. karty graficznej czy karty dźwiękowej.

Jeśli jednak w komputerze coś nam nie działa prawidłowo możemy w Panelu sterowna sprawdzić czy w Menedżerze urządzeń pojawiają się jakieś informacje o nierozpoznanych urządzeniach. Jeśli będą tam znaki zapytania oraz wykrzykniki to znak, że któreś z urządzeń nie posiada jeszcze obsługi i musimy doinstalować mu brakujące drivery.

[Obrazek: 22_jak_zainstalowac_windows_98.jpg]

Zazwyczaj łatwo określić, jakie to urządzenie, bo jeśli rozdzielczość ekranuj jest źle wyświetlana to znaczy, że brakuje sterowników do karty graficznej. Kiedy nie działa dźwięk to znak, że musimy doinstalować sterowniki do karty dźwiękowej. Innym sposobem mogą być specjalne programy sprawdzające sprzęt w komputerze oraz wyświetlające informacje o tym sprzęcie. Na tej podstawie możemy dokładnie określić, jakiego urządzenia system Windows nie widzi poprawnie i jakie sterowniki musimy jeszcze doinstalować.

Poradnik Instalacja Windows 98 w wersji pdf do wydruku.

.rar  Instalacja_Windows_98.rar (Rozmiar: 928.45 KB / Pobrań: 18)

Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa...
13-12-2012 15:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Messenger beta Windows Jogin 0 2,689 31-07-2018 12:14
Ostatni post: Jogin
Żarówka Reset hasła w systemie Windows Gilek 2 10,170 20-09-2017 11:21
Ostatni post: maniek
  Niepowodzenie instalacji Microsoft - WPD Jogin 3 4,205 24-03-2017 14:55
Ostatni post: Jogin
Żarówka Zmiana trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI w Windows 10 martin 0 16,099 10-08-2016 13:04
Ostatni post: martin
Żarówka APN w Windows 10 Vanautu 0 12,312 27-07-2016 22:18
Ostatni post: Vanautu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości