-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ClockworkMod Recovery – zaawansowana konsola odzyskiwania
Kochang Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 151
Dołączył: Dec 2012
Reputacja: 0
Post: #1
ClockworkMod Recovery – zaawansowana konsola odzyskiwania
Czym jest ClockworkMod Recovery? To bardziej zaawanasowana konsola trybu recovery rozszerzająca możliwości standardowej konsoli recovery na urządzeniach z androidem.

ClockworkMod pozwala na:
•dowolne przywracanie systemu,
•dalsze aktualizacje,
•zmianę jądra (Linux kernel),
•tworzenie partycji na karcie SD,
•wykasowanie statystyk baterii oraz tzw. Dalvik Cache stats,
•zarządzanie prawami dostępu,
• tworzenie, zarządzanie i przywracanie kopii zapasowych.

Instalacja ClockworkMod Recovery.
Aby móc korzystać z Clockwork Recovery (konsoli) należy wpierw zrootować system.

Istnieją trzy sposoby instalacji konsoli Recovery na urządzeniu z androidem. Pierwsza z nich jest specyficzna dla ClockworkMod i jest najłatwiejsza:
•aplikacja ROM Manager,
•tryb fastboot,
•program flash_image.

Instalacja z trybu fastboot oraz flash_image.
Jeśli z jakichś przyczyn, pierwsza metoda nie działa - można spróbować zainstalować konsolę ręcznie przy użyciu trybu fastboot. Jednak, aby metody zadziałały należy mieć zainstalowany na komputerze program ADB (Android Debug Bridge). Te metody jednak nie będą tutaj opisane ze względu na ich złożoność. Ponadto instalacja z ROM Manager w 99% powinna się udać, także ten sposób został tutaj tylko opisany.

Instalacja za pomocą ROM Manager.
Jest to najprostsza metoda, oferująca interfejs graficzny w trakcie bootowania systemu. Nie wymaga pobierania obrazu recovery i wpisywania żadnych komend. Metoda rekomendowana przez twórców ClockworkMod i dopiero w przypadku gdyby nie działała zaleca się stosowanie pozostałych metod.

1. Pobieramy i instalujemy aplikację ROM Manager ze strony http://www.clockworkmod.com/ albo z Android Market. Aplikacja jest bezpłatna.

2. Uruchamiamy ją na naszym urządzeniu.
Otrzymamy różne opcje (wszystko jest po Polsku, więc nie będziemy mieli problemów ze zrozumieniem tych opcji).
[Obrazek: clockworkmodrecovery.jpg]
[Obrazek: clockworkmodrecovery2.jpg]

3. Jedną z opcji, jaką powinniśmy zobaczyć jest opcja Flash ClockworkMod Recovery. Wybieramy ją, a następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami. Sama instalacja może trochę potrwać.
Jeśli nasze urządzenie nie jest wykrywane wybieramy Device Not Listed Above i zatwierdzamy TAK.
Następnie wybieramy wersję. Oczywiście wybieramy najnowszą. Jednak ta opcja, jeśli nasze urządzenie nie jest wykrywane (nie posiada wsparcia ze strony ClockwordMod) może okazać się, że pomimo powodzenia w instalacji konsoli recovery nie będzie ona działać.

4. W przypadku pojawienia się okienka Reboot the device (albo podobnego), zatwierdzamy je i czekamy aż system się zrestartuje.

5. Po restarcie systemu, weryfikujemy czy ClockworkMod Recovery zainstalował się poprawnie - poprzez uruchomienie ROM Manager. W przypadku sukcesu - pierwsza z opcji widocznych po uruchomieniu powinna wskazywać, że konsola jest zainstalowana - a także powinna pokazywać wersję i ewentualne dostępne aktualizacje. W przypadku dostępności nowej wersji ClockworkMod - za pomocą tej opcji możemy dokonać aktualizacji.


Backup ROMu.
Tutaj wystarczy wybrać opcję Zrób backup ROMu (wymagane jest utworzenie opcji Flash ClockwordMod Recovery), po której tworzymy nasz backup.


Opcje ROM Manager – konsola odzyskiwania.

1. reboot system now
Wybranie tej opcji spowoduje ponowne uruchomienie (restart) urządzenia.

2. apply update from sdcard
To opcja, jeśli chcemy instalować oficjalne/nieoficjalne aktualizacje, ROMy, kernel Linuxa, themes itp. Plik do aktualizacji powinien być spakowany (ZIP) oraz mieć nazwę update.zip. Powinien być w głównym katalogu karty SD ( tzn. w żadnym innym folderze - bezpośredni dostęp)..

3. wipe data/factory reset
Opcja usuwa wszystkie informacje z urządzenia, w tym także z pamięci podręcznej (cache). Wykonanie tej czynności pozostawia urządzenie w stanie fabrycznym lub w stanie po instalacji ROM.

4. wipe cache partition
Wybranie tej opcji spowoduje skasowanie pamięci podręcznej. Zazwyczaj robimy to przed instalacją nowego ROM'a, kernela czy innego podobnego mod'a za pomocą konsoli.

5. install zip from sdcard
Ta opcja zawiera następujące podopcje:
•apply /sdcard/update.zip
To samo co opcja "apply update from sdcard" z głównego menu.
•choose zip from sdcard
Pozwala na instalację dowolnego pliku ZIP (o dowolnej nazwie) z jakiejkolwiek lokalizacji na karcie SD. Wybór tej opcji pozwoli na przeszukanie katalogów obecnych na karcie SD i wybranie tego pliku ZIP, który nas interesuje.
•toggle signature verification
Ta opcja pozwala na włączenie/wyłączenie weryfikacji sygnatur (sygnature verification). Jeśli sygnatury są włączone - nie będziesz w stanie zainstalować ROMu, który nie został podpisany (developer sign) przez autora. Większość nieoficjalnych ROMów jest niepodpisana, więc wyłączenie tej opcji pozwala ominąć weryfikację sygnatur.
•toggle script asserts
Bardzo rzadko używana opcja. Pozwala włączyć/wyłączyć walidację skryptów. Tej opcji nie zaleca się wyłączać .

6. backup and restore
Opcja tworzenia i przywracania kopii zapasowej (backup and restore options) - znane także, jako Nandroid backup - pozwalają utworzyć kopię zapasową całej zawartości pamięci i zapisać ją na karcie SD. Pozwala także na jej odtworzenie (wraz z partycjami) z karty SD. Poniżej dostępne pod-opcję.
•Backup
Pozwala na utworzenie kopii zapasowej na karcie SD. Zapisana są wszystkie informacje z pamięci oraz utworzone partycje
•Restore
Pozwala na odtworzenie / przywrócenie istniejącej kopii zapasowej z karty SD. Odtworzone są także jakiekolwiek utworzone partycje.
•Advanced Restore
Ta opcja z kolei pozwala na wybranie, którą część z wcześniej wykonanej kopii zapasowej życzymy sobie przywrócić. Do wyboru mamy: boot, system, data, cache, sd-ext (partycje).

7. mounts and storage
Ta opcja pozwala na zarządzanie wewnętrznymi oraz zewnętrznymi partycjami urządzenia. W łatwy sposób sformatujemy czy zamontujemy/odmontujemy partycję. Za pomocą opcji "mount USB storage" możemy w trybie recovery korzystać z naszej karty SD jak z nośnika USB. Poniżej przedstawiono dostępne opcje.

8. advanced
Ta sekcja zawiera najrzadziej stosowane opcje, ale też pozwala skasować informacje o baterii, błędy statusu itd.

Wszystkie opisane procesy są odwracalne. Przywrócenie ustawień domyślnych (fabrycznych) dla urządzenia - usunie prawa ROOT oraz przywróci także domyślną konsolę odzyskiwania systemu.


Na stronie http://www.clockworkmod.com/rommanager
Mamy też możliwość pobrania ROMów do różnych tabletów, obrazy recovery oraz Touch Recovery.

Zalecana ostrożność nieumiejętne i szybkie działania mogą jednak doprowadzić do problemów z urządzeniem!!!
18-01-2013 14:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  TWRP recovery i root dla Ulefone Paris filazaf 17 18,524 21-06-2017 10:27
Ostatni post: perul

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości