-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Jaro Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Oct 2013
Reputacja: 2
Post: #1
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Jakiś czas temu zastanawiałem się nad wyborem aparatu do mierzenia cieśnienie krwi oraz kontroli tętna. Wydawało mi się, że najlepszym wyborem jest ciśnieniomierz nadgarstkowy, ale po zapoznaniu się w informacjami na stronach medycznych doszedłem do wniosku, że jednak dokładniejszy jest ciśnieniomierz naramienny.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy, który lepszy i dlaczego?

Dla osoby młodej, bez zdiagnozowanej choroby nadciśnieniowej lub miażdżycy tętnic, która pomiar ciśnienia chce wykonywać profilaktycznie wygodnym wyborem będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jest wygodny i prosty w użyciu ponadto nie wymaga pompowania mankietu jak w przypadku ciśnieniomierzy naramiennych. Dla osób starszych i tych, u których mogą występować problemy zdrowotne oraz do zastosowań w domu lepszym wyborem będzie ciśnieniomierz naramienny. Ciśnieniomierze naramienne są po prostu dokładniejsze w wykonywaniu badań. Dają one dokładniejsze wyniki pomiarów ciśnienia krwi niż ciśnieniomierze nadgarstkowe. Dlatego jeśli chcemy uzyskiwać jak najdokładniejsze wyniki pomiarów, a także szukamy urządzenia do domowej apteczki wybór powinien paść na ciśnieniomierz naramienny.

Jak wykonywać prawidłowo pomiar ciśnienia tętniczego oraz jak używać ciśnieniomierza?

- mierzymy ciśnienie zawsze o tej samej porze dnia, aby zmierzone wartości były porównywalne,
- przed każdym pomiarem odpoczywamy około 5 minut,
- jeśli wykonujemy kilka pomiarów u jednej osoby zachowajmy 5 minutowe przerwy między pomiarami,
- na co najmniej 30 minut przed wykonywaniem pomiaru nie należy jeść, pić, palić ani też podejmować wysiłku fizycznego,
- jeśli pomiar budzi wątpliwości powinniśmy powtórzyć badanie,
- niektóre choroby np. układu krążenia mogą powodować błędy pomiaru lub też zaburzać dokładność pomiarów dlatego zaleca się konsultacje lekarskie.

W cyklu dobowym wartości ciśnienia tętniczego wielokrotnie ulegają zmianie. Jest to zjawisko prawidłowe. Dlatego zalecane jest, aby pomiar ciśnienia tętniczego krwi wykonywać o stałych porach i w tych samych warunkach po chwili odpoczynku. Najlepszą porą na wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi jest mierzenie ciśnienia rano przed wstaniem z łóżka do codziennych spraw. Ciśnienie potrafi podskoczyć na skutek zdenerwowania czy zmęczenia, więc stany emocjonalne mają wpływ na wyniki pomiarów, dlatego pomiaru powinniśmy dokonywać na spokojnie.

Jak używać prawidłowo ciśnieniomierz naramiennego?
Jeśli mamy ciśnieniomierz naramienny mankiet należy ułożyć na odsłoniętym lewym przedramieniu. Mankiet powinniśmy zakładać w taki sposób, aby jego dolna krawędź znajdowała się 2-3 cm nad zgięciem łokcia i tętnicą. Wężyk usytuowany jest w kierunku środka dłoni. Tak jak pokazuje fotografia niżej. Wolny koniec mankietu owijamy wąsko wokół ramienia, ale nie za sztywno i zaczepiamy na rzepy. Mankiet należy zakładać tak, aby można było wsunąć pod niego dwa palce.
Przyjmujemy prawidłową pozycję do pomiaru ciśnienia tętniczego najlepiej na siedząco lub też leżąco. Siedząc mankiet musi znajdować się na wysokości serca.
Aby nie zafałszować wyniku pomiaru zachowujemy się spokojnie i nie mówimy w czasie badania.
[Obrazek: pomiar_cisnienia_krwi.jpg]

Jeśli jesteśmy gotowi uruchamiamy ciśnieniomierz i wykonujemy pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Poszczególne wartości analizujemy w oparciu o dane kwalifikacji WHO - Światowej Organizacji Zdrowia, która wyszczególnia wartości i zakres ciśnienia krwi, kwalifikując odpowiedni stan.
[Obrazek: wartosci_cisnienia_krwi.jpg]


Jaki ciśnieniomierz wybrać, a dokładnie, jakiej firmy?

Najlepiej wybierać ciśnieniomierze renomowanych producentów, których produkty są certyfikowane. Ja kupiłem ciśnieniomierz firmy Beurer GmbH niemieckiej firmy. Model Beurer BM35, posiada certyfikat BHS British Hypertension Society jeden z najczęściej stosowanych certyfikatów służący do oceny aparatów mierzących ciśnienie tętnicze. Model ten posiada też certyfikat European Society of Hypertension ESH – europejskiej organizacji medycznej zajmującej się problemami dotyczącymi nadciśnienia tętniczego.
[Obrazek: beurer_bm35.jpg]

Warto, więc jeśli kupujemy jakiś ciśnieniomierz na własną rękę np. na aukcjach internetowych sprawdzać, co zamierzamy kupić i czy urządzenie jest certyfikowane. Nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną, bo te najtańsze ciśnieniomierze mogą nie spełniać wymogów medycznych, a chodzi przecież o zdrowie, które jest bezcenne.

Pomysł Info pochodzi z pewnego źródła jaką jest instrukcja ciśnieniomierza załączona do modelu Beurer.
02-01-2015 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
barbareczka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Fajna instrukcja, ja jednak kupiłam dla mamy ciśnieniomierz easy med marki geratherm, bo miał większy wyświetlacz, a mama ma problemy ze wzrokiem...
20-01-2015 19:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pietro Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Oct 2015
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Najlepsze ciśnieniomierze to te rtęciowe. Szkoda tylko, że nie ma ich już do kupienia w sklepach. Tak jak i termometrów rtęciowych. Moi rodzice korzystają obecnie z marki AND i są całkiem zadowoleni. Raz do roku muszę tylko zawieźć go do kalibracji, ale tak trzeba robić z każdym ciśnieniomierzem, jeśli chce się mieć wiarygodne wyniki. Obecnie marka ta prowadzi konkurs
Kod:
diagnosis.pl/konkurs-and
więc może będzie to dla kogoś zachęta do wyboru Uśmiech
28-10-2015 16:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
renia78 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Nie tylko rtęciowe są w porządku. Ja mam ciśnieniomierz simple sanity i nie mogę na niego narzekać. Podaje wyniki bardzo precyzyjnie, nie uciska ręki i nie był drogi.
23-12-2015 16:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
robertab Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Mar 2016
Reputacja: 0
Post: #5
Ciśnieniomierz naramienny
Dla mnie wygodniejsze są ciśnieniomierze klasyczne, naramienne:
Kod:
apteka-melissa.pl/kategoria/cisnieniomierze,405.html
Przyzwyczaiłem się do takich i nie wyobrażam sobie zakupu nadgarstkowego.
11-03-2016 17:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jaro Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Oct 2013
Reputacja: 2
Post: #6
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Po doświadczeniach z ciśnieniomierzami chciałbym coś jeszcze dodać. Kupując zawsze kierujmy się nie ceną, ale tym co dany sprzęt oferuje wybierajmy znane certyfikowane produkty to już wspomniałem w swoim poradniku.
Nie kupujmy tanich ciśnieniomierzy na Allegro, które nie były badane i nie są atestowane.

Druga sprawa wybierając ciśnieniomierz warto zwracać uwagę czy oferuje on funkcje wykrywania arytmii czasami sporadyczne zaburzenia można wykryć i sprawdzić w badaniach laboratoryjnych, badaniach EKG Holterem 24h czy te zaburzenia to niegroźne np. dodatkowe skurcze serca (stres, brak minerałów jak magnez, potas) czy jednak serce wymaga większej uwagi.

Dla osób, które mają stwierdzony objaw białego fartucha (zazwyczaj osoby takie mają prawidłowe ciśnienie 120/80, ale w gabinecie lekarskim skacze im do 140/90, szybszy puls itp.) warte uwagi są klasyczne ciśnieniomierze z pompką, których używają lekarze. To są bardzo dobre ciśnieniomierze, ale należy umieć nimi mierzyć ciśnienie - ich charakterystyczną cechą jest to, że nie wywołują stresu jak np. automatyczne kto tego doświadcza to wie Zawstydzony

Tak więc przy wyborze warto dobrze przeanalizować produkty i wybrać te renomowanych firm z certyfikatami.
Dla osób zdrowych, które chcą sobie od czasu do czasu zbadać ciśnienie nadgarstkowe są OK, ale osoby chcące się dokładniej kontrolować niech wybierają naramienne są one dokładniejsze i czulsze.
13-03-2016 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Santi Offline
Redaktor
***

Liczba postów: 62
Dołączył: Feb 2013
Reputacja: 0
Post: #7
Holter ciśnieniowy 24h ze smartfonem
Jeśli ktoś z Was szuka nowoczesnych rozwiązań albo chce mieć np. urządzenie do badania ciśnienia 24h/dobę takie jakie mają lekarze w swoich gabinetach może warto zainteresować się rozwiązaniami, które w połączeniu z telefonem dają to samo co drogi 24h holter ciśnieniowy.
Poczytajcie o nowoczesnych rozwiązaniach i sposobach monitorowania samemu swojego zdrowia dzięki tym co już posiadamy ewentualnie poprzez zakup dodatkowych przystawek.

http://darmowyinternet.net/nowe-technolo...e-zdrowia/
05-04-2016 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kajukaj Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Osobiście wolę naramienne, miałam kiedyś nadgarstkowy i nie działał zbyt dobrze, teraz mam Diagnostic DM-300 IHB i jestem bardzo zadowolona.
06-05-2016 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
anka85 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Chciałabym zakupić sobie ciśnieniomierz gdyż czasami wydaje mi się, że ciśnienie mi skacze jednak nie mam jak sprawdzić. Zupełnie jestem zielona w tym temacie i potrzebuję Waszej pomocy. Budżet jaki mogę przeznaczyć na zakup to max. 300 złoty. Jakie firmy robią dobre ciśnieniomierze wg Was? Czytałam na jakimś forum lekarskim to polecali:
Kod:
mednova.pl/sprzet-podreczny-dla-lekarza/cisnieniomierze
Jednak to nie moja półka cenowa. Z góry jestem wdzięczna za wszystkie rady.
Pozdrawiam
08-06-2016 00:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paracetamol Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Z pewnością ciśnieniomierze naramienne są bardziej dokładne niż te nadgarstkowe, jednak nie raz pacjenci powinni mierzyć ciśnienie przez długi czas pod kontrolą lekarza, za pomocą holtera ciśnienia. Widziałam dobry sprzęt medyczny tego typu na:
Kod:
bytmed.pl
03-09-2016 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wirus czy nie wirus na stronie motofan alicja_22 1 4,212 05-09-2012 17:19
Ostatni post: zuzi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości