Brak internetu na smartfonie podczas połączenia telefonicznego? Tak i nie ;-)
Często jest tak, że korzystamy z internetu na telefonie (smartfonie), ale kiedy ktoś do nas dzwoni ten internet znika. Czemu tak jest i dlaczego tak się dzieje i czy tak zawsze jest, że nie ma internetu na telefonie kiedy dzwonimy? Wyjaśniam.
Podczas połączenia telefonicznego przez GSM nie jest możliwe równoczesne korzystanie z internetu, ale w trybie 2G, zaś w trybie 3G lub już LTE telefon może obsługiwać połączenie telefoniczne czyli rozmowę oraz transfer danych internet. Dla przykładu pokazuję na zrzutach nawiązanie rozmowy telefonicznej, a w tym samym czasie korzystanie z internetu w trybie 3G HSPA – jak widać możliwa jest rozmowa telefoniczna przy jednoczesnym korzystaniu z połączenia internetowego w telefonie.
Tak więc jeśli ktoś do nas dzwoni, a mamy nawiązane połączenie z internetem, ale w trybie UMTS 2G połączenie z internetem zostanie przerwane na czas rozmowy telefonicznej. Kiedy jednak korzystamy z internetu w trybie wyższym jak 2G czyli 3G i chcemy prowadzić rozmowę internet nam się nie rozłączy.
Ww. opis wyjaśnia sytuacje związaną z jedną kartą SIM, a inna sytuacja, ale podobna dotyczy pewnych standardów w przypadku telefonów na dwie karty Dual-SIM. Mowa tutaj o urządzeniach, które potrafią obsłużyć jednocześnie dwie karty SIM, tak aby podczas transmisji danych przez kartę od internetu np. Aero2 możliwa była rozmowa na drugiej karcie, która służy do telefonowania. Musimy rozpatrzeć dwie kategorie standardów.
Dual-SIM StandBy (DSS) - większość smartfonów Dual-SIM działa w ten sposób, że dwie karty jednocześnie są zalogowane do swoich sieci, ale aktywnie korzystać z sieci (przesyłać dane lub rozmowę) może tylko jedna z nich, a więc należy to rozumieć tak, że jesteśmy w stanie normalnie przeglądać strony internetowe np. z użyciem karty 1 SIM Aero2, ale rozmowa przychodząca na drugą kartę (2 SIM do rozmów głosowych) przerywa transmisję danych.
Standard ten ma też pewną wadę jeśli chodzi o dwie karty, które służą do dzwonienia bo taki Dual-SIM jak wiele innych pracuje w tzw. trybie Dual-SIM Stand-By, obie karty są w stanie czuwania. Kiedy rozmawiamy, używając jednej z nich, druga w zależności od ustawień - np. przekierowuje dzwoniącego na pocztę głosową lub słyszymy komunikat:
dana osoba jest poza zasięgiem lub ma wyłączony telefon. Powiadomimy cię jeśli będzie dostępna. Także jednocześnie z dwóch kart nie da się aktywnie korzystać.
Dual-SIM Active (DSA) - praktycznie nie ma na rynku telefonów tego typu dlatego, że oznaczałoby to w praktyce instalację w jednym telefonie dwóch niezależnych modułów komórkowych co zwiększałoby pobór mocy oraz krótszy czas pracy na baterii. Poza tym DSS i tak jest wystarczający dla przeciętnego użytkownika, także DSA raczej służy do zadań specjalnych gdzie jeden smartfon musi umieć obsłużyć jednocześnie dwie karty SIM.
Mam nadzieję, że wielu osobom pomogę zrozumieć temat.